Prieteni Pescari

Federatia Nationala a Pescarilor Sportivi din Romania

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 07:42:42 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Sondaj
Întrebare: Sinteti pro sau contra afilierii Asociatiei Prieteni Pesccari la FNPSR ?  (Votare încheiata: Sâmbătă 29 Martie 2008, 12:34:18 )
pentru afiliere - 6 (50%)
impotriva afilierii - 6 (50%)
Numărul votanților: 12

Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Federatia Nationala a Pescarilor Sportivi din Romania  (Citit de 16866 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« : Luni 03 Martie 2008, 08:52:54 »

Deschid acest subiect pentru a va informa in legatura cu situatia creata visavi de afilierea la aceasta federatie.Sincer vorbind au aparut doua tabere ,una a crapistilor care spun DA,si una a celor de la rapitori care spun NU afilieri.Daca se poate sa va exprimati votul si cei care nu pot ajunge la sedinte.La  sedinta AGA din 30 martie se va supune la vot si se va clarifica odata pentru totdeauna
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Luni 03 Martie 2008, 15:32:06 »

votul meu nu apare in sondaj:
MA ABTIN
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #2 : Luni 03 Martie 2008, 15:58:13 »

mi se pare superficial acest poll.
  totusi am votat. ar trebui ca cei care voteaza sa stie exact cine e apsalba si ce au facut ei pt. pescuit.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #3 : Luni 03 Martie 2008, 17:57:59 »

Pentru ca acest sondaj sa aiba o baza, ar trebuie expuse avantajele si dezavantajele si nu in ultimul rand obligatiile acre decurg ulterior unei afilieri.Eu mi-am permis sa votez pentru ca stiu despre ce este vorba.Dupa parerea mea, ori dispare sondajul, ori apare o expunere pe aceasta tema.
Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Marți 04 Martie 2008, 08:50:45 »

Federatia Nationala A Pescarilor Sportivi Din Romania a fost infiintata pe 13 07 2006  avind C.I.F. 18853230 ,atribuit pe 14 07 2006(asta pentru cei care vor sa verifice)
-FNAPSR are in structura 3 asociatii fondatoare si 13 membre prin afiliere.
-ne poate reprezenta juridic in relatiile noastre cu alte institute ale statului (A.N.P.A,Politia de frontiera etc)
-participarea la toate competitiile organizate de federatie.
-consiliere in vederea obtinerii unor proiecte  de finantare (proiecte legate de mediu,biodiversitate,etc)
-federatia nu se amesteca in problemele interne ale asociatiei.
-asociatia trebuie sa plateasca o cotizatie anuala
-promovarea unor balti la care asociatia are parteneriat,prin introducerea in circuitul de competitii
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #5 : Marți 04 Martie 2008, 10:00:15 »

Unde se desfasoara acest "circuit de competitii" ? Un link, ceva ?
(O fi pe Hungaroring ...  sugubat )
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Marți 04 Martie 2008, 18:16:30 »

au spus ca pe 15 martie se stabileste calendarul de competitii pe 2008,daca aflu ceva am sa anunt
Memorat
ovidiu vasilache
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Marți 04 Martie 2008, 19:00:39 »

Competitia de crap din cadrul Federatiei Nationale a Pescarilor Sportivi din Romania:

Etapa I    28 mai - 1 iunie  -locatia  Lacul Dostat (Judetul Alba)

Etapa II   6 - 10  august  -locatia  Lacul Doripesco (Judetul Brasov)

Etapa III  10 - 14  septembrie -locatia (Dostat,Iasi,Delta)
( ultima etapa se va hotari din aceste locatii )

Reponsabil Competitie Crap Ovidiu Vasilache F.N.P.S.R.
Tel. 0745/322160
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Joi 06 Martie 2008, 15:34:38 »

Totusi de ce nu va afiliati la Liga Romana de Spinning care este recunoscuta de AGVPS si sub sigla lor se poate paricipa la concursuri internationale reprezentind Romania?Dupa mine LRS e mult mai serioasa decit Apsalba!Vorbiti cu Ovidiu 14 sau cu Gyorg.
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Joi 06 Martie 2008, 15:39:13 »

la liga se afiliaza cluburile(din ce stiu eu Jenat) si nu asociatiile
iar lrs are ca scop organizarea si sustinerea pescuitului de competitie pe ramura spinning, iar in PP sunt  majoritari pescarii neinteresati de competitie, si probabil si cei neinteresati de spinning ii depasesc pe lingurari
Memorat

Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Joi 06 Martie 2008, 16:37:30 »

Oby,cred ca se poate aduce barca,dar ar fi mai bine sa traduci macar denumirea barcii.

Postat pe:: Joi 06 Martie 2008, 15:42:19

Oby, nu reusesc sa intru pe mp!din cite stiu eu,o federatie se poate constitui doar din cluburi cu o vechime mai mare de 3 ani! la sigla aia faina pe care o ai tu,mai adaugi: clubul sportiv EAST SPINNING TEAM si e gata clubul!Cam citi membrii ati avea voi pentru un club de spinning?Sa luam legatura si cu Marcel si prietenul lui,si poate mai gasim 2-3 suceveni si o punem de un club.Eu am fost la Rasinari si,cum am mai spus,n-am fost prea incintat de lrs!A mai trecut ceva timp si m-am mai calmat asa ca poate ar fi bine ca impreuna sa facem un club!
Memorat
apsalba
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Luni 10 Martie 2008, 20:58:17 »

domnule Buculei,
Nu intentionam sa intru pe acest forum considerandu-l un forum  pentru membri asociatiei Prieteni Pescari, dar intrucat ati facut referire la persoana mea si nu a FNPSR, ma vad nevoit sa fac cateva precizari, cu promisiunea sa nu mai intervin decat daca sunt solicitat. Ati facut vorbire despre Liga de spinning. Vreau sa va fac cateva precizari, pe care le-am facut si pe alte forumuri cu referire la Federatia Romana de pescuit sportiv despre care am spus ca s-a nascut moarta si am avut din pacate dreptate. Aceasta liga, care in acest moment are acelas statut ca si federatia romana de pescuit sportiv este o forma de asociere de prsoane juridice in speta cluburi sportive. Or vreau sa va amintesc faptul ca pescuitul nu este recunoscut ca sport si pentru a fi recunoscut trebuie sa functioneze (cluburile) cel putin trei ani si apoi se poate vorbi de Liga. Liga dobandeste personalitate juridica numai in baza unei sentinte judecatoresti, nu prin simpla declatie de intentie a unor oameni bine intentionati probabil, dar care nu au suficienta pregatire juridica in ceea ce priveste infiintarea persoanelor juridice.
Ce vreau sa va precizez este ca niciodata o federatie sportiva nu va fi afiliata la CIPS ( nici AGVPSR nu este federatie sportiva). La CIPS se afiliaza federatii de pescari sportivi. Ori federatiile se constituie conform art. 35 din OG 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii.
Punctul dumneavoastra de vedere cum ca LPS este mai serioasa decat FNPSR este unul incorect, intrucat nu ati avut ocazia sa cunoasteti ce reprezinta de fapt aceasta federatie decat din auzite si de multe ori nu ati auzit cele mai bune lucruri, fapt ce nu va dreptul sa ne judecati din auzite ci doar din ceea ce facem sau ne propunem sa facem. Stiu ca am facut deranj mare in pescuitul sportiv realizand infiinatrea acestei federatii cu sediul la Alba iulia si nu in Bucuresti si deranjand niste interese financiare mari pe piata pescuitului sportiv (vezi afacerile senzor si altele) care ne place sau nu a devenit o afacere manoasa. Noi ne propunem (si va garantez ca vom reusi) sa promovam cu adevarat pescuitul sportiv si pentru cei care acum cu talent dar fara putere finaciara nu se pot afirma.
Faptul ca afirmi ca Liga este recunoscuta de AGVPS este un afront pe care il aduci pescuitului sportiv asociindul cu o excrocherie care cat de curand va iesi la iveala.
Primiti salutarile mele cordiale
Stefan Popescu- presedinte APS Alba si presedinte FNPSR
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Miercuri 12 Martie 2008, 16:12:45 »

Domnule Stefan Popescu,
  nu vorbesc doar din auzite:
   de ce Vali Stratonov ,Ovidiu 14,Gyorg si din cite stiu, si Mircea Teodorescu, sint in LRS??!!!
   Vali Stratonov a fost, daca nu ma insel prea tare,presedinte a sectiei de spinning in FNPSR!Mai este?Daca da cum de-i permiteti sa fie si in LRS!
   In ceea ce priveste AGVPS-ul: de ani de zile il desfiintati si vad ca tot acolo este!
   In sedinta din ianuarie a Comisiei de Competitii a AGVPS-ului,prin vot unanim,s-a recunoscut LRS si urmeaza ca si concursurile organizate de ea sa fie sub egida AGVPS pentru a putea sa fie Nationale si pentru a participa la concursuri international sub culorile Romaniei.Sint membru in aceasta comisie si nu cred ca numele si persoana mea sint un afront adus pescuitului si mai cred ca nu pot fi acuzat de rea credinta cu toate ca si eu am facut destule greseli.
  Domnule Stefan Popescu,nu am stiut ca apsalba e nick name-ul Dumneavoastra ,iar daca as fi stiut nu Va pomeneam,pentru ca nu vreau sa intru in polemica cu nimeni.Si nu doar din aceasta cauza!
    Daca Dumneavoastra,parintele FNPSR,spuneti ca s-a nascut moarta si ati stiut asta de la inceput,de ce ati mai facut-o?Credeti ca in felul acesta Va creste credibilitatea?Doar sinteti si parintele APS Alba care poate avea aceeasi soarta ?!
    Nu ne cunoastem si nici nu cred ca ne vom cunoaste personal!
    Respectuos Va rog sa sa nu confundati o institutie cu membrii ei!Sa cred ca Dumneavoastra luind nick name-ul apsalba va confundati cu APS Alba ?
    Greselile gramaticale cit si folosirea persoanei a ll a plural succesiv cu persoana a ll a singular in acelasi text referidu-Va la persoana mea le pun doar pe seama nervozitatii!
      AGVPS este membra a CIPS si FIPS!
       Din pacate sufar cu cordul si nu pot decit sa Va salut cu un traditional:
                                    Fir intins!
                                 Sorin Buculei 
      P.S.Apreciez in mod deosebit tot ce se face spre binele pestilor si al pescarilor indiferent daca sint facute de membrii APS Alba,AGVPS,LRS,PP Iasi,WSB si multi altii!

Memorat
apsalba
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Miercuri 12 Martie 2008, 18:01:29 »

Domnule Buculei,
Dreptul la asociere este liber si nu poate fi ingradit. Asta este diferenta dintre FNPSR si AGVPS. Domnul Stratonov este Seful competiilor din FNPSR, dar asta nu il poate obliga sa nu fie membru oriunde doreste.
As vrea sa confirmati daca LRS este inregistrata la o instanta de judecata pentru a putea afirma ca este persoana juridica. Altfel este a doua FRPS.
Eu nu am spus ca FNPSR s-a nascut moarta. Am spus ca FRPS s-a nascut asa. Citati va rog, exact. FNPSR este bine mersi si creste, indiferent de ce cred unii sau altii.
In ceea ce priveste AGVPS, va promit eu ca va fi desfiintat. Nu stiu ce cunoasteti dumneavoastra despre AGVPS, dar o asociatie inscrisa prin fals in declaratii (actul de infiinatre L.26/1976???) la Registrul Comertului in 1991, sub nr. J40/3216/1991, CF R 2351547, impotriva careia exista o Decizie irevocabila (685/1999) a ICCJ prin care i s-a respins cererea de inscriere in Registrul persoanelor jurice de drept privat, inscrisa prin dos la Judecatoria sect.2 printr-o decizie care a disparut de la dosar odata cu mapa in care era copia acesteia, inscrisa in RNOG in baza unei sentinte casata (130/A/1998) de ICCJ, care primeste utilitate publica de la Nastase si in 2004 se declara SRL, cred ca nu meritati sa fiti membru, din repect pentru modul cum reprezentati aceasta disciplina. Daca doriti sa fiti asociati cu aceasta constructie subreda infiintata printr-un Decret comunist (nr. 211/1948) prin care s-au defiintat cele peste 3.000 de asociatii existente la acea data in Romania, sunteti liber sa o faceti. Dati-mi insa voie sa uzez de dreptul meu de cetatean si sa solicit justitiei sa aplice legea si sa respecte propriile ei hotarari. Nu mai pun la socoteala ca prin legea 103/1996 trebuia sa se transforme in federatie de vanatori (apropo, suntem singura tara in Europa unde borsul de peste se amesteca cu ceafa de mistret)
Dupa cum vedeti eu vorbesc cu documente, verificabile, nu cu basme.
Nu mi-am propus sa devin scriitor, asa ca anumite greseli pe care nu le fac in dialog direct pot fi scuzate. Important este ceea ce vrei sa transmiti.

PS AGVPSR nu are calitatea sa recunoasca persone juridice. Acest drept il are doar o instanta de judecata (in acest caz un tribunal)

Postat pe:: 12-03-2008, 17:55:09

Am verificat Registrul National al ONG. Liga Romana de Spinning este doar un vis frumos. Succes la infiintare, dar dupa cum evolueaya discutiile pe forumul de rapitori, ma indoiesc ca se va naste prea usor. doar daca doreste sa fie o liga fara pesonalitate juridica. Ar trebui sa stiti ca CIPS nu accepta federatii sportive.
Memorat
ovidiu14
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #14 : Miercuri 12 Martie 2008, 18:40:19 »

fane ti-o spun amical tata
daca nu am putut face treaba impreuna nu e vina noastra iar daca esti corect ai sa recunosti
2
nu cred ca are rost sa te apuci sa faci afirmatii despre ce facem noi acum , proiect in care nu esti implicat , avand in vedere ca nu stii despre ce este vorba
3
observa ca desi am iesit ca si asociatie din fnpsr nu am vb aiurea pe net
abtine-te si tu ca nu are rost
4
LRS nu a afirmat ca este persoana juridica
5
ai mai facut afirmatii de genul nu avem cunostinte juridice -iti amintesc ca iar te inseli
6
Nu te-ai documentat din nou asa cum trebuie in privinta unor oameni , sau grupari dar dai cu pietre

personal si repet cat se poate de amical si prieteneste te rog frumos hai sa ne vedem fiecare de treaba si bem o palinca ori de cate ori ne intalnim
una-i LRS alata-i FNPSR sau orice alta federatie
Vorbim de cluburi sportive , de sport de competitie ...deci ?
sanatate

Postat pe:: Miercuri 12 Martie 2008, 18:38:37

btw
iar pe baietii de la Iasi intreaba-i numai eu cat i-am batut la cap sa intre in federatie sau alte aspecte de gen

repet iarasi cu mare rugaminte hai sa ne vedem de ale noastre fiecare
Memorat

Asociatia Pescarilor de Rapitori
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Joi 13 Martie 2008, 13:03:59 »

Domnule Stefan Popescu
  Daca dreptul la asociere e liber si nu poate fi ingradit ce treaba aveti cu cine  ma asociez eu?
  Agvps-ul e subred dar exista de 60 de ani!!!!Sa iasa la pensie si sa-i luti Dvs locul???Ce treaba aveti cu AGVPS-ul?Nu va lasa sa traiti? Il ingropati de ani de zile si nu s-a intimplat decit sa va pierdeti credibilitatea si ,poate doar, sa faceti munca patriotica la sapatul gropiiAm urmarit de la inceput ceea ce faceti la Alba.Marturisesc ca la inceput mi-a placut dar mai tirziu prea multa lume a inceput sa se indoiasca de Dvs.(mai mult sau mai putin politicos) ca sa nu-mi pun intrebari.
  Puneti prea multa patima si prea multa energie ce ar putea fi folosite in scopuri mult mai utile pestilor,pescuitului si pescarilor in razboiul Dvs. cu AGVPS-ul.Ati mai promis ca in citeva zile AGVPS-ul va fi desfiintat si asta se intimpla acum 2 sau3 ani!
  Peste tot sint si oameni de buna credinta dar si lichele! 
      Ajunge!SANATATE!
        S.Buculei

Postat pe:: Joi 13 Martie 2008, 12:52:07

Cer scuze ca m-am cam itins in acest dialog.
   Oby,am vorbit cu Marcel si mi-a spus ca mai are inca trei prieteni care sint de acord cu infiintatea unui club de spinning si cred ca eu mai aduc doi prieteni.Ce spui?Poate ne intilnim saptamina viitoare la Siret(nu la Yalta) impreuna cu Luigi si Stef.
       NUCU
Memorat
apsalba
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Vineri 18 Iulie 2008, 07:48:08 »

Ce se aude despre Federatia Romana de Pescuit Sportiv? Dar despre Liga Romana de Spinning?
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Sâmbătă 19 Iulie 2008, 02:52:51 »

sint bine mersi  RiseteWink
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
apsalba
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Marți 22 Iulie 2008, 07:49:14 »

Pe unde sunt? Nu se gasesa 10 cluburi cu 200 membri fiecare? Sau Liga nu are si ea acolo o mana de pescari sportivi profesionisti ca sa se nasca? Unde sunt musculosii credeau ca organizarea pescuitului sportiv este o bagatela? Va spun eu; fac sluj pe la usa lui Selaru. Sa nu ramana la stadiul de valeti.
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #19 : Marți 22 Iulie 2008, 08:26:38 »

Nu cred ca Liga si-a propus sa organizeze pescuitul sportiv in Romania, scopul principal al Ligii este sa coordoneze un campionat national de spinning.Mie mi se pare ca a reusit cu brio, existand 8 etape desfasurate in toata tara, cu o participare numeroasa cu premii consistente, corp de arbitri independent, etc.
Eu zic sa incercam sa nu aruncam cu noroi in cei care incearca sa faca ceva pentru pescuitul competitional din Romania.
Memorat

Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.066 secunde cu 27 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 09 Septembrie 2017, 14:58:03
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.