Prieteni Pescari

Turnirul celor doua plute

Joi 18 Octombrie 2018, 16:28:06 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 [3] 4 5   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Turnirul celor doua plute  (Citit de 48398 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
stoian.aurelian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #40 : Joi 20 Martie 2008, 21:59:38 »

Sa inteleg ca nu pe dale se va tine,atunci unde Cum?? V-as ruga daca stiti ceva adancimi pt locul unde se va tine Aplauze
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #41 : Joi 20 Martie 2008, 22:05:07 »

eu nu am spus ca nu se vatine pe dale ci doar am avertizt asupra unui posibil inconvenient daca se doreste organizarea concursului la dig
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #42 : Vineri 21 Martie 2008, 23:56:24 »

In urma sedintei din data de 20.03.2008 s-a hotarat programul de desfasurare a primei etape din “Turnirul celor doua plute”, primul turnir, 4.05.2008, Vaslui, Manjesti.
S-au facut si unele modificari la regulament.

3.05.2008
14.00-18.00 Antrenamentul oficial. Nu se plateste taxa pentru antrenament, trebuie prezentata chitanta achitarii taxei de concurs inainte de inceperea pescuitului.

4.05.2008
6.00-7.00 Tragerea la sorti a standurilor de pescuit si sedinta tehnica.
7.00-7.50 Se intra in stand-uri, se pregateste nada si sculele de pescuit.
7.50-8.00 Nadirea grea.
8.00 Se da startul pentru inceperea primei manse.
11.00 Se incheie prima mansa de pescuit.
11.00-12.00 Cantarirea pestelui, completarea fiselor concurentilor.
12.00-13.00 Tragerea la sorti pentru ocuparea standurilor in mansa a II-a.
13.00-13.50 Intrarea la stand-uri si pregatirea nadei.
13.50-14.00 Nadirea grea.
14.00 Se da startul pentru inceperea celei de-a doua manse.
17.00 Se incheie concursul.
17.00-18.00 Cantarirea pestilor, completarea fiselor concurentilor.
18.00 Festivitatea de premiere.

Regulament:

1. Se pescuiește cu o singură vargă (undiță, lansetă cu plută, rubesiană) cu un singur carlig. Obligatoriu carligul va fi in capatul liniei. Nu este permis folosirea momitorului pe fir. Nu este permisa folosirea cosuletul de nadire pe fir. Nu este permisa folosirea gemandurilor de marcaj si a markerilor. Pe mal concurentul poate avea un număr nelimitat de vergi de rezervă. Se pescuieste in sistem prinde si elibereaza.

2. Se pescuieste in doua manse a cate trei ore.

3. La semnalul de incetare a mansei, concurentii vor scoate varga din apa.

4. Standul va avea o latime de 10 metri, in care concurentul va pescui unde doreste.
Intre concurenti va fi o zona neutra de 1 metru.

5. Zona de concurs se imparte in două sectoare, fiecare concurent pescuind in ambele sectoare Barajul va fi impartit in doua sectoare. Sectorul A va fi delimitat de la intrarea pe poarta parajului pana la calugar. Sectorul B este delimitat de la calugar pana la casa barajistului.

6. Cei care in prima mansa au pescuit in sectorul A, in a doua mansa vor pescui in sectorul B. Standurile vor fi ocupate in urma tragerii la sorti.

7. Scoaterea peștelui se face în limita sectorului fiecărui concurent, fără a deranja vecinii de stand

8. La intrarea in standuri concurentii au la dispozitie o ora pentru pregatirea ustensilelor si a nadei, timp în care se interzice aruncarea de nada in apa.

9. Se puncteaza pe kg, puncteaza toate speciile fara limita de dimensiune.

10. Momeala: nada vie, paste, peleti, boabe (cereale). Este interzis pescuitul la: pestisor viu, bucatica de peste, ochi de peste.

11. Nada: nada vie (rame, viermi, chironomida) si cereale. Nada vie nu trebuie sa depaseasca un sfert din cantitatea totala de nada.

12. Nadirea grea se face timp de 10 minute, inainte de startul mansei de concurs (bulgării de nada nu trebuie sa depasească marimea unei mandarine). Strict interzis în timpul mansei nadirea cu astfel de bulgari.

13. Pe timpul mansei este permisa nadirea de intretinere. Marimea bulgarelui permisa:  cat se poate cuprinde intr-o mana (palma) fara a se ajuta de peretele bacului in care se face nada. Nadirea cu cupa de rubensian este permisa.

14. Este obligatorie folosirea juvelnicului ecologic, minciogului ecologic. Juvelnicul trebuie sa fie tip “tunel”, de lungime minim 2 metri. Este interzisa folosirea juvelnicului de sarma. Pentru exemplarele mari de crapi, pescarii trebuie sa aiba in dotare saltea de primire.

15. Nada ramasa nu se arunca in apa la sfarsitul mansei. In timpul unei manse se poate intrebuinta maxim 4kg de nada uscata.

16. Este interzisa intrarea in apa.

17. Este interzis pesuitul cu naluci artificiale.

18. Este interzis consumul bauturilor alcoolice in timpul concursului.

19. Nerespectarea regulamentului duce la eliminarea concurentului din concurs, fara        avertisment, fara a se innapoia taxa de participare.

20. Prezenta arbitrilor pe acumulare este obligatotie sambata la ora 11.
Vor fi 3 arbitri pe sector, un sector are 25 de standuri.

20. Primul turnir Manjesti (4mai), al doilea Paradisul Verde(8 iunie).

Postat pe:: Vineri 21 Martie 2008, 23:52:29

Rog pe cei care sunt interesati sa concureze si au obiectii, sa le faca publice in termen de 5 zile, pentru a putea definitiva regulamentul de concurs.
« Ultima modificare: Sâmbătă 22 Martie 2008, 14:16:44 de către bingogabi » Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
florinaschioape
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #43 : Sâmbătă 22 Martie 2008, 00:52:42 »

regulamentul este ok!din toate punctele de vedere .....o singura intrebare ! cei care venim de la vrancea sintem pescari de stationar si avem o rugaminte ... nu cunoastem termenul ;saltea de primire ,ne poate explica cineva despre ce este vorba Cum???banuiesc ca provine din pescuitul de crap
multumesc!
Memorat
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #44 : Sâmbătă 22 Martie 2008, 08:31:37 »

Florine sa stii ca arbitri vor avea o saltea de primire ,tu sa strigi la ei cind ai prins un crap mare
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #45 : Sâmbătă 22 Martie 2008, 08:41:45 »

saltea de primire ,ne poate explica cineva despre ce este vorba Cum???banuiesc ca provine din pescuitul de crap
multumesc!

Salut Florin!
In acumularea Manjesti sunt multe exemplare mari de crap. Pentru a nu rani acesti pesti, este necesara salteaua de primire. Asa cum a spus si Petru arbitri vot avea saltea de primire si o vor imprumuta concurentilor cand vor avea nevoie de ea. Concurentii care au saltea de primire, pot veni cu ea la concurs.
Memorat

Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #46 : Sâmbătă 22 Martie 2008, 09:00:20 »

Arbitri primesc pe saltea numai exemplare ?  sugubat
Incep sa devin interesat.  Risete
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
nelu
Revista lu' Peste
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #47 : Sâmbătă 22 Martie 2008, 12:19:16 »

O precizare importanta, pentru etapa de la Paradisul Verde (aici intervine specificul de care vorbeam ceva mai devreme): standurile vor fi ceva mai mici decit la Manjesti, circa 8 m fiecare, deoarece locurile de pescuit de la Paradis sunt deja delimitate din constructie. Pe acumulare sunt in total 54 de locuri de pescuit, vor fi scoase capetele, vor ramine 50 de locuri pentru acest concurs. La fel de important, concursul de la paradis se va desfasura in sistem c&r.
Memorat
stoian.aurelian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #48 : Sâmbătă 22 Martie 2008, 13:24:45 »

Am o sigura intrebare,este vorba de 4kg de nada uscata,sper ...?
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #49 : Sâmbătă 22 Martie 2008, 14:12:21 »

Se pot folosi max 4 kg de nada uscata.
Memorat

stoian.aurelian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #50 : Sâmbătă 22 Martie 2008, 17:03:03 »

E ok,ne vedem la vaslui Aplauze Aplauze Aplauze Aplauze
Memorat
nelu
Revista lu' Peste
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #51 : Miercuri 26 Martie 2008, 12:43:13 »

care e data limita pina la care se pot face inscrierile pentru Manjesti?
Memorat
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #52 : Vineri 28 Martie 2008, 09:07:44 »

inca nu sa stabilit o data exacta si rog pe cei care au mai participat sa isi exprime parerea.Ar fi bine cu o saptamina inainte de concurs sau pe 1 mai?.Concursul fiind pe 4 mai.Mai am o rugaminte daca e posibil sa facem o lista cu cei inscrisi
Memorat
stoica stefan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #53 : Vineri 04 Aprilie 2008, 01:30:58 »

as propune ca standurile sa nu se schimbe iar clasamentul sa se faca pe 2 sectoare(in stanga si in dreapta calugarului) de la 1 la 25 sectorul A si de la 26 la 50 sectorul B.mi se pare mai ok si mai fairplay pentru cei care investesc destui bani in nade si intr-o logistica caracteristica competitiilor. nimeni n-ar dori sa pescuiasca pe nada altcuiva, mai ales ca cele 2 manse se desfasoara in aceeasi zi, iar clasamentul pe sectoare ca aduce un plus de echilibru in concurs.

acelasi lucru se poate face si la Paradis unde un malurile pot fi considerate sectoare.

numa`bine!
Memorat
florinaschioape
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #54 : Vineri 04 Aprilie 2008, 11:08:26 »

si daca sectoarele nu sint egale ?   daca sint standuri fara peste ? ai fi multumit sa stai doua manse in stand cu adincime de 1m cind vecinul tau are 2 sau 3 m adincime Cum?Cum? mai mult ca sigur in situatia asta iti recomand sa vii cu un carnetel pentru a lua notite de cum pescuieste vecinul tau ...... nu am nimic in potriva propunerii doar daca capatul de sector este in mijlocul standurilor !!!! Smiley
sau esti destul de norocos de esti convins ca vei trage capat de sector Cum?Cum? Rinjet
Memorat
stoica stefan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #55 : Vineri 04 Aprilie 2008, 18:38:36 »

florine ai mai multa experienta ca mine in concursuri si cred ca iti dai seama ca risti sa pescuiesti pe un vad burdusit de nada, mai ales ca mansele se disputa in aceeasi zi. imi pare rau ca nu pot veni la concurs ca as fi vrut sa va vad in actiune si pe tine si pe Marin(Marian Neagu). gandeste-te ca toti aveti aceeasi sansa la tragerea la sorti. sectoarele sunt destul de egale si este peste peste tot. spunei lui Marin sa nu traga capat de stand daca vrea sa castige  Rinjet.

numa`bine!  Fir intins
Memorat
stoian.aurelian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #56 : Vineri 04 Aprilie 2008, 18:56:54 »

calugarului) de la 1 la 25 sectorul A si de la 26 la 50 sectorul B.mi se pare mai ok si mai fairplay pentru cei care investesc destui bani in nade si intr-o logistica caracteristica competitiilor. nimeni n-ar dori sa pescuiasca pe nada altcuiva, mai ales ca cele 2 manse se desfasoara in aceeasi zi, iar clasamentul pe sectoare ca aduce un plus de echilibru in concurs.

acelasi lucru se poate face si la Paradis unde un malurile pot fi considerate sectoare.

numa`bine!

Eu unul as pescui fara probleme pe nada celui care a iesit locul 1 pe sectorul sau daca acesta nu sunt eu ,desigur Risete Risete Risete
De obicei sectoarele se fac si se schimba tocmai pentru ca exista deosebiri ,intre standuiri si zonene cu mai mult sau mai putin peste, iar un alt motiv este nr concurentilor,una este sa te ''bati '' cu 10 alta e cu  25 si alta e cu 50.Voi puteti proceda cum credeti de cuviinta  dar ''indemnul '' meu ca sa nu zic sfatul este sa respetati cit mai mult posibil regulile de competitii la stationar,altfel va trebui sa ma felicit ca nu am platit inca taxa de participare Risete Risete Risete
Si daca e sa fiu sincer ma deranjeaza un pic fraza din regulament care spune ca poti fi eliminat din competitie ''FARA AVERTISMENT'' asta da ''friu liber arbitrariului'' sunind cam asa: nu ne place de ochii taii te rugam paraseste concursul  sugubat,pina si politia iti da un ''avertisment'' care el insusi e o pedeapsa ''cu suspendare''. Aplauze
Oricine poate gresi neitentionat mai ales cind regulile ''jocului'' difera sau poate tocmai de aceia!!!
E cea mai categorica si severa regula pe care am intilnito de cind stau pe malurile apelor Cum?
Asa ca inca...mai astept Cum? Cum? Cum? Cum?
Memorat
stoica stefan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #57 : Vineri 04 Aprilie 2008, 19:12:13 »

relu era doar o propunere si atat. ai sa te convingi si singur cum s-au convins baietii de la bacau in legatura cu nada ce-au aplicat-o concurentii in apa. mie personal nu mi-ar place sa pescuiesc pe un pat de nada de 2 mamaligi plus.tie iti surade ideea?  sugubat . ar fi ok schimbarea standurilor daca mansa a 2-a s-ar disputa intr-o a doua zi. repet, este doar parerea mea datorita faptului ca nu toti cei ce vor fi prezenti stiu cu ce se mananca un concurs. cred ca daca ar fi cu semnale (intrarea in stand, nadirea si alea alea) la al doilea fluier ar zbura ghiulele de mamaliga cu srot ca in razboi  Risete .

numa`bine si  Fir intins

P.S:este doar parerea mea

Postat pe:: Vineri 04 Aprilie 2008, 19:09:28

si ca sa nu fii exclus din concurs inmiresmeaza-i pe arbitri cu un merlot de Bolotesti sugubat sau cu ceva feteasca de Nicoresti sugubat. asa sigur ai sanse la podium  Rinjet
Memorat
stoian.aurelian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #58 : Vineri 04 Aprilie 2008, 23:44:27 »

Personal, fatul ca nada altora va fi abundeta,cu mamaliga si sloturi si data ca la ''razboi'' nu ma deranjeza si ramin consegvent in a se schimba standurile lucru necesar si normal,mai putin obligativitatea de a pescui o mansa intr-un sector si cealalta obligatoriu in celalalt sector,cind tragerea la sorti si schimbarea capetelor de stand ar fi fost suficienta .In rest lasind ''norocul'' sa faca alegerea.Cit priveste ''molanul'' de Odobesti el nu lipseste din portbagaj si dupa concurs...(ca asa spune regulamentul) ii vom vedea culoarea si cei ce vor dori si gustul.Nu ma tem ca as putea avea probleme cu regulamentul,dar mi se pare de MULT BUN SIMT sa atentionezi(avertizezi) un concurent care a gresit sau i sa parut cuiva ca a gresit decit fara nici un avertisment sal iau de guler si sal dau afara din stand,pentru ca pur si simplu asa ceva ...de obicei...nu se face. Rinjet
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #59 : Sâmbătă 05 Aprilie 2008, 01:34:00 »

...
Si daca e sa fiu sincer ma deranjeaza un pic fraza din regulament care spune ca poti fi eliminat din competitie ''FARA AVERTISMENT'' asta da ''friu liber arbitrariului'' sunind cam asa: nu ne place de ochii taii te rugam paraseste concursul  sugubat ...

Imi cer iertare ca intervin in aceasta discutie.
Nene Stoian, faptul ca ai sprincenele tunse sau nu, nu va influenta concursul si nici arbitrul (sper sa nu-mi iei in nume de rau ironia).

Acest turneu va avea un cistigator in final. Pentru a se stabili acest cistigator, etapele din cadrul sau trebuie sa se supuna aceluiasi regulament astfel incit rezultatele sa poate fi echivalate intr-un mod sau altul. In teorie, singurul element care ar trebui sa diferentieze concursurile ar trebui sa fie doar locatia. Si punct.
Cu toate ca pentru multi cred ca pare simplu sa organizezi un concurs de pescuit, pot sa spun ca garantarea din punct de vedere moral a corectitudinii rezultatelor nu e chiar asa simpla.
Inchei aici sperind ca ne vom vedea la Minjesti, ocazie cu care vom inspecta si continutul portbagajului in cauza, sa testam calitatea "benzinei" ce, uneori, ne pune in "miscare" pasiunea. Smiley
« Ultima modificare: Sâmbătă 05 Aprilie 2008, 01:36:27 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Pagini: 1 2 [3] 4 5   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.048 secunde cu 27 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 09 Septembrie 2018, 23:49:41
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.