Prieteni Pescari

Gadget-uri pescaresti

Vineri 14 Decembrie 2018, 14:13:12 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Gadget-uri pescaresti  (Citit de 8895 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
bcmarius
Administrator
*
Deconectat Deconectat

« : Luni 18 Septembrie 2006, 15:02:52 »

Am vazut la o emisiune TV pescareasca citeva dispozitive pentru pescuit
1. O barcuta telecomandata, de aproximativ 35cm ( e vreo 3mil ROL ) care purta montura sau nada acolo unde doreste pescarul. Am aflat de la un pescar ca el foloseste un navomodel, fara telecomanda, care il recupereaza cu ajutorul unui fir agatat la pupa. Din curiozitate am cautat pe net si am vazut ca sint mai multi care utilizeaza astfel de tehnici: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
2. O cutiuta din plastic de forma conica, in care se poate pune un pumn de graunte si atasat la o lanseta iti plasezi nada acolo unde doresti. Am inteles ca sint pescari care isi manufactureaza acest dispozitiv dintr-un tub de spray gol, in care se pune burete se cereaza si apoi desupra se poate aduga nada. Buretele are rolul de a rasturna tubul de spray ( fiind mai usor decit restul continutului ) din care va cade nada direct in locul dorit.
3. Prastie care lanseaza nada sub forma unor bile compacte.
Sint acceptate astfel de dispozitive in pescuitul sportiv sau sint adresate amatorilor ? Sint permise in concursuri ?
Memorat

In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.
exu...
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: ora exacta

« Răspunde #1 : Marți 19 Septembrie 2006, 10:34:54 »

Barca telecomandata, cu lungimea de doar 35 cm, se poate scufunda, atunci cand sunt valuri...sunt altele mai mari, la cam 70 cm, sau cel putin 50 cm, care nu intampina greutati pe vant...sunt multi cei care se ocupa cu transformarea lor, in "unelte" de pescuit, insa sunt probleme cu telecomenzile...multe nu "bat" la peste 70/100 m, riscand astfel, sa nu o mai poti aduce inapoi...o telecomanda puternica, care sa'ti controleze ambarcatiunea, peste 100m si mult peste aceasta distanta, costa 500 eur, ceea ce face ca pretu' sa te faca sa te gandesti mult si bine, daca merita aceasta investitie...cat despre aducerea inapoi a barcutei pt plantat, cu ajutoru' unei lansete, este prea complicat...daca ai un mijloc de'a controla barca la dus, de ce nu te'ai folosi de el si la'ntors...
Pt aruncat nada, "acolo unde doresti", sunt rachete de nadire pe piata, in magazinele de specialitate...problema este ca, arunci nu prea departe cu racheta, nu mai mult de 50 m, aceasta umpluta cu nada, cantarind nu mai putin de 200gr si peste...
Prastiile sunt de mai multe feluri, cele mai indicate fiind, cele care se priponesc pe pamant, cu picioare, avand posibilitatea sa tragi cu ambele maini de prastie si astfel sa arunci foarte departe...
In concursuri, sunt acceptate prastia si racheta, de navomodel, nu incape vorba...
« Ultima modificare: Marți 19 Septembrie 2006, 20:13:11 de către exu... » Memorat

Imi plac pestele;)
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #2 : Marți 31 Octombrie 2006, 20:51:37 »

dispozitivul fixat de sol este catapulta,
se mai poate nadi cu baston(cobra),cupa de nadit(se prinde ca si racheta pe lanseta(lanseta de nadit(spod)are o putere mult mai mare decit cea de pescuit(4,5 5lb,fata de2 3,5lb))spodul se foloseste si la concursurile de castingunde arunci cu ele mult peste 150m,iar cu catapulta si racheta arunci peste suta
atita timp cit sunt concursuri unde se pescuieste strict"la plantat"(maconka)nu vad de ce nu ar fi concursuri unde sa fie acceptat navomodelul
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Sergiu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #3 : Joi 02 Noiembrie 2006, 00:29:05 »

Ce spuneti de jucaria [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] . Smiley
Memorat
paul
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #4 : Joi 02 Noiembrie 2006, 07:28:07 »

Ce spuneti de jucaria [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] . Smiley

Citat
Server Error
The server encountered an internal error and was unable to complete your request.

JRun closed connection.
Super!
Memorat
danutz_maftei
Vizitator
« Răspunde #5 : Joi 09 Noiembrie 2006, 00:25:42 »

E super multifunctionalul.
Memorat
danutz_maftei
Vizitator
« Răspunde #6 : Joi 15 Februarie 2007, 22:59:19 »

De asta ce spuneti  Undecided

Si de asta  Undecided

« Ultima modificare: Marți 11 Septembrie 2007, 12:18:12 de către Teodor » Memorat
adrian25
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: bucuresti

« Răspunde #7 : Duminică 30 Decembrie 2007, 11:00:53 »

salutare tuturor, stiu ca e off topic, dar  nu am stiut unde sa pun filmuletul; stie careva cat costa o asemenea lanseta? cred ca oricine si-ar dori o lanseta testata "pe bune"

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Postat pe:: DuminicĂ 30 Decembrie 2007, 10:59:07

nu stiu cum sa apara filmuletul in loc de link, vreau sa vad daca merge asa,scuze admin
Memorat
vytalie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: chisinau

« Răspunde #8 : Joi 10 Ianuarie 2008, 16:15:19 »

pe un sait rusesc spunea cineva ca isi confectioneaza grautati din pietre (granit) sau din plumb le da cu clei epuxidic si le tavaleste in nisip, zice ca sint foarte bune la riuri ca rezista mai bine in curent datorita fortei de frecare.
Memorat

zbit'n cotlon
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.046 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 28 Noiembrie 2018, 11:54:01
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.