Prieteni Pescari

Future Shop

Luni 10 Decembrie 2018, 13:31:22 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Future Shop  (Citit de 8524 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
paul
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« : Marți 18 Martie 2008, 19:47:44 »

Primesc pe e-mail zilele trecute urmatoarele:

>> Future SHOP

One step ahead

Compania noastra FutureShop cu  sediul central in Canada, infiintata in anii 2000 producator si importator de gadgeturi si produse de ultima generatie & tehnologie are deschise reprezentante in cateva din complexele Mall, din orasele mari din Romania.

Echipa noastra de profesionisti va sta intotdeauna la dispozitie cu noile oferte si produse importate direct de la distribuitori ce au o calitate superioara si in primul rand un design deosebit si original ce ofera unicitatea lor si sunt recunoscute in intreaga lume.

In aceasta perioada dorim sa oferim cadouri dumneavoastra care sa va aduca bucurie si in ultimul rand un confort sporit familiei.

In aceasta perioada, pentru succesul pe piata dumneavoastra dorim sa oferim pentru 10 utilizatori de internet de pe teritoriul Romaniei premii ce constau intr-un pachet compus din :

- 1 TV LCD PANASONIC HIGH DEFINITION avand o valoare de  1.870 $

+

-         1 FOTOLIU REAL PRO ELITE avand o valoare de  728 $

-         

iar, umneavoastra ati fost ales castigator de catre echipa noastra

Acest pachet promotional oferit dumneavoastra are un cod unic , acesta fiind:

8545-203-9975

(Pastrati acest cod si nu il instrainati, acesta fiind codul dumneavoastra de validare care il veti prezenta la primirea pachetului ce dovedeste ca sunteti castigator)

In acest moment ca si castigator va rugam sa completati urmatoarele date :

NUME :

PRENUME :

ADRESA COMPLETA :

TELEFON :

VARSTA :

OCUPATIE :

Nu uitati sa vizitati situl nostru  [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

ECHIPA FutureShop

Gavrila Sebastian, Sasu Elvira, Ghe Simion, Paun Pavel

Ce-mi zic... nu cere contul din banca sau pin-ul de la card.. hai sa vedem ce-s cu astia... si le raspund la e-mail.
Le trimit adresa, mai mult sau mai putin corecta si le multumesc pentru un asemenea cadou... La care primesc raspuns de la ei:

Compania noastra FutureShop va multumeste in primul rand pentru increderea oferita si se bucura pentru datele trimise, astfel in acest moment sunteti castigatorul cadoului nostru ce consta  intr-un TV LCD si un FOTOLIU REAL PRO ELITE.

Va trimitem mai jos instructiunile necesare pentru a putea intra in posesia acestui cadou

in

cel mai scurt timp :

Centrul Teritorial de Acordare a premiilor se afla in  judetul Constanta.

De aceea toti castigatorii din afara acestuia vor achita o taxa simbolica de transport si garantie .

Fiind produse fragile, pentru a ne asigura ca veti intra in posesia acestora, va vom trimite un Reprezentant  FutureShop ce vi le va inmana personal in conditii de siguranta dupa ce veti prezenta codul de validare prezentat in mailul anterior.

Tot ceea ce trebuie sa faceti pentru a intra in posesia acestui premiu este sa achitati suma

34 RON aceasta suma reprezinta contravaloarea taxei de transport a premiului, taxa in care este inclusa si asigurarea produsului pe toata durata transportului pana cand acesta va intra in posesia dumenavoastra.

Cum procedati:

Va prezentati la una din sucursalele "BANC POST"  din orasul dumnevoastra si

achitati suma de  34 RON in constul nostru :

Date necesare:

Nume                    Gherman

Prenume                Simion

Numar card           4406 6000 2326 8088

Data expirarii cardului     2011 / luna  10

Banca                    Banc Post

Puteti sa facei confirmarea platii astfel:

-  Trimiteti e-mail Coordonatorului de Promotie Ghe Simion: admin.futureshop@gmail.com

cu chitanta scanata ce face dovada platii.

-   Ne trimiteti chitanta prin fax la numarul :  0341/816493

Intr-un interval de maxim 48-72 de ore de la primirea chitantei, va vom contacta telefonic / prin e-mail  pentru a va anunta pe ce data va ajunge Reprezentantul nostru  cu premiul castigat.de dumneavoastra.

*Ne cerem scuze pentru aceasta modalitatea de livrare a premiului cu taxa de transport anticipat, dar este o metoda de siguranta si garantie pentru noi ca adresa dumneavoastra este ceea corecta iar dumneavoastra va veti bucura de cadoul oferit , iar Reprezentantul  FutureShop  trimis de noi va va putea acorda premiul in conditiile precizate mai sus. Va multumim pentru intelegere*

IMPORATANT:

Nerevendicarea premiului intr-un interval de 48 de ore duce la pierderea acestuia.Acesta va fi redistribuit unei alte persoane, presupunand ca acesta a fost refuzat

Zic OK.. sa mergem mai departe... le trimit un nou mail:

"Va multumesc pentru acest cadou premiu, va asigur ca adresa este cea corecta si astept sa imi trimiteti acest premiu prin curierat cu plata la destinatar. Va sigura ca va fi achitat!
Va multumesc!"

La care ei imi raspund:

Buna ziua,

Am primit mailul dumneavoastra si tin sa va anunt ca nu putem da curs cererii, deoarece

regulamentul de expediere a premiului a fost deja stabilit, iar chitanta emisa de Banc Post

reprezinta dovada platii transportului si cu aceasta puteti ridica premiul cand curierul va

ajunge la dumneavoastra, in decursul zile de vineri 21.03.2008, premiul, daca veti face

dovada platii transportului cel tarziu miercuri 19.03.2008 ora 18:00.

*Ne cerem scuze pentru aceasta modalitatea de livrare a premiului cu taxa de transport

anticipat, dar este o metoda de siguranta si garantie pentru noi ca adresa dumneavoastra

este ceea corecta, iar Curierul trimis de noi va va putea acorda premiul in conditiile

precizate mai sus. *

Daca aveti dubii in privinta premiului castigat de dumneavoastra,si credeti ca este o farsa

de prost gust, tot ceea ce trebuie sa faceti, este sa nu faceti dovada platii, iar noi vom

considera ca ati refuzat premiul, acesta va fi retras din baza noastra de date si

redistribuit unei alte persoane.
 Va rugam sa ne trimiteti un mail in care sa ne confirmati alegerea facuta.

Administrator Castiguri

Plusez:  Rinjet

"Buna ziua!

Va multumesc!
Tin sa va transmit ca intamplator  in data de 20 martie 2008, joi, voi fi in Constanta, in interes de serviciu... cu aceasta ocazie as putea trece pe la sediul dvs. pentru a ridica premiul. Va rog sa imi trimiteti un mail cu adresa  sediului. Cu aceasta ocazie vom elimina o grija in plus, cea cu curieratul.
Astept mail de la dvs.
Va multumesc!

Cu stima,
Ionut Buhus
"

Primesc un nou raspuns:

Buna ziua,

A primit mailul dumneavoastra si tin sa va anunt ca suntem nevoiti as va retragem premiul deoarece nu puteti sa respectati regulamentul impus de catre organizatori.
 Daca intr-un interval de maxim 24 de ore nu veti putea face dovada platii transportului premiului castigat de dumneavostra, acesta va fi retras din baza noastra de date si redistribuit unei alte persoane.

Va multumim pentru intelegere
Adminsitrator Castiguri

Ma gandesc, meditez si trimit "alegerea" finala  Rinjet:

Buna ziua!

Citez: " Va rugam sa ne trimiteti un mail in care sa ne confirmati alegerea facuta."
Uitati alegerea mea:
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Postat pe:: 18-03-2008, 19:45:55

Acum astept raspuns....  Rugaciune
Voi ati primit asa ceva?  Undecided
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1 : Miercuri 19 Martie 2008, 07:30:05 »

norocosule , asa cadouri mai rar  Risete
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #2 : Miercuri 19 Martie 2008, 08:56:37 »

Primesc pe e-mail zilele trecute urmatoarele:
[...]
Ma gandesc, meditez si trimit "alegerea" finala  Rinjet:

Buna ziua!

Citez: " Va rugam sa ne trimiteti un mail in care sa ne confirmati alegerea facuta."
Uitati alegerea mea:
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Postat pe:: 18-03-2008, 19:45:55

Acum astept raspuns....  Rugaciune
Voi ati primit asa ceva?  Undecided

primit, primit.
  auzi, Paulica, tu ai prea mlt timp, mah Tongue
  da-i naibii de excroci, practic iti consumi dejtele pe taste de-aiurea.
  anyway, buna alegere Wink
Memorat

let`em live, they are part of the game!
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #3 : Miercuri 19 Martie 2008, 09:09:33 »

Eu am  castigat un aparat de fitness (probabil ca stiau ca n-am motor la barca si bicepsii nu-s prea mari)

"Ne bucuram ca ne-ati trimis corect codul de validare pentru premiul care tocmai l-ati castigat si consta intr-un aparat de fitness X-Volution

Mai jos va trimitem instructiunile necesare care trebuie sa le urmati pentru a putea intra in cel mai scurt timp posibil in posesia acestui premiu.
Vrem sa va informam ca avem Centrul Teritorial de Acordare a premiilor in municipiul Bucuresti,
de aceea toti castigatorii din afara acestuia va achita o taxa simbolica pentru a intra in posesia acestuia.
Tot ceea ce trebuie sa faceti pentru a intra in posesia acestui premiu este sa achitati suma
29 RON , aceasta suma reprezinta contravaloarea taxei de transport a premiului, taxa in care este inclusa si asigurarea produsului pe toata durata transportului pana cand acesta va intra in posesia dumenavoastra.
Cum procedati:

Va prezentati la una din sucursalele "BANC POST"  din orasul dumnevoastra si
achitati suma de  29 RON in contul nostru:
Date necesare:
Nume                    Tomaziu
Prenume                Ediszon
Numar card           5487   0000   0061   5139
Data expirarii cardului     2008 / luna 12
Banca                    Banc Post

Puteti sa facei confirmarea platii astfel:

-   Trimiteti e-mail Coordonatorului de Promotie T. S.  Ediszon: Coordonator.Promotie@gmail.com
cu chitanta scanata ce face dovada platii.
-    Ne trimiteti chitanta prin fax la numarul :  0318/167834

Intr-un interval de maxim 48 de ore de la primirea chitantei, va vom contacta telefonic / prin e-mail   pentru a va anunta pe ce data va ajunge Curierul Nostru cu premiul castigat.de dumneavoastra.

*Ne cerem scuze pentru aceasta modalitatea de livrare a premiului cu taxa de transport anticipat, dar este o metoda de siguranta si garantie pentru noi ca adresa dumneavoastra este ceea corecta, iar Curierul trimis de noi va va putea acorda premiul in conditiile precizate mai sus. Va multumim pentru intelegere*

IMPORATANT:
Nerevendicarea premiului intr-un interval de 48 de ore duce la pierderea acestuia.Acesta va fi redistribuit unei alte persoane, presupunand ca acesta a fost refuzat."
Parca seamana putin cu celelalte... Wink

Memorat

paul
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Miercuri 19 Martie 2008, 16:43:14 »

@leba
Nu prea am timp... ca daca as avea.... he he...
@marcel... seamana... difera magazinele si uneori persoanele Smiley
Oricum, imi pare rau ca nu am mai primit raspuns....
Memorat
iulianM
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Miercuri 19 Martie 2008, 17:44:35 »

Waw, am gasit un fel de enciclopedie a pacalelilor:

Scrie si despre cea cu premiile surpriza Rinjet:
Memorat
scgerommetal
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Miercuri 19 Martie 2008, 20:54:37 »

pai stai si io am primit aceias poezie
 Risete
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Miercuri 19 Martie 2008, 21:18:19 »

Ceri care primiti astfel de mesaje trimiteti mail-uri la bancile la care sunt deschise conturile mentionate in mesaje, indicind link-uri cu discutiile de pe net vizind aceste fapte.

Totusi, varianta cea mai buna este sa va adresati Politiei facind o plingere.
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
paul
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Joi 20 Martie 2008, 09:35:49 »

Buna ideea.... cred ca am sa trimit la banca un scurt mail
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #9 : Joi 20 Martie 2008, 14:17:15 »

Buna ideea.... cred ca am sa trimit la banca un scurt mail

poi daca tot te plictisesti  Risete oricum geniala discutia, am ras vro 5 minute, mai ales la treaba cu linku ala catre alt forum  Aplauze
Memorat

let the pike survive, put it back alive

paul
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Joi 20 Martie 2008, 18:35:50 »

Pai azi nu prea m-am plictisit.. am tras la greu la servici nu prea am avut timp de mail...
Poate maine...  Plictisit
Memorat
bujica
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Marți 25 Martie 2008, 22:54:11 »

asta am primit  si eu si nu stiu ce sa fac .... Cum?  Jenat suna tentant  Police dar nu vreau sa ma prosteasca  sugubat ajutati'ma si pe mine .... a platit cineva ?
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Marți 25 Martie 2008, 23:26:02 »

@bujica
In primul rind iti spun "bine ai venit".
In al doilea rind: chiar nu ai tras nici o conluzie din ce s-a scris pina acum ?  Cum?
Memorat

aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

pestele doar ... cu mujdei

« Răspunde #13 : Miercuri 26 Martie 2008, 07:52:43 »

Concluzie: aceasta metoda este o "facatura" iar in termeni legali se numeste escrocherie, cred ca pina nu apare un pagubit politia nu va face nimic, banca la fel, ei privesc pe acesti escroci ca niste clienti si vor reactiona, cred, doar in baza unei hotariri judecatoresti sau daca vor fi ei pagubiti.
Memorat
iriny
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Joi 27 Martie 2008, 11:42:50 »

Am primit si eu un astfel de "castig" si parerea mea este ca ar trebui cu totii sa-i bombardam pe cei de la Politie se de la banca, altfel "gogoasa" se umfla tot mai tare. Drept e ca in strainatate nimeni aproape nu-i mai ia in seama dar la noi..........santem inca ................"netabaciti".

Postat pe:: 27-03-2008, 11:38:28

M-am grabit si nu v-am zis cu ce sa-i "bombardam" pe cei de la Politie si Banca: cu mail-uri, cu adresele "marinimosilor" astora.
Hai sa incepem!!!!!!!!!!!!s
Memorat
paul
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Joi 27 Martie 2008, 20:05:29 »

Nu stiu ce sa zic.... Probabil daca dispui de timpul si posibilitatile necesare pentru a initia si mai ales finaliza o astfel de actiune, poti avea parte de castiguri...mai ales ca ceva date ale domnului "binevoitor" sunt trecute in mailuri....  Undecided
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Sâmbătă 29 Martie 2008, 13:01:26 »

Astia ai vostri erau incepatori.  Tongue
Ia'n uite aici, SCAM de SCAM:

Congratulations to you, from the MEGA JACKPOT
held by Motorola company World wide few days ago
your email address attached with
ticket number: 45397
with Serial number 6525/06 and draw number 6
Meaning you have been approved to claim the
sum of £400,000 (Four hundred thousand pound) .
We want to inform you that we are bringing this
opportunity to you as a result of the high profit that
Motorola Company have made over last year and we also want
people to know more about our products. You are advice to
get back to us with the bellow information for proper
verification.
....

Si ca sa fie treaba completa idiotii pun o adresa de contact pe mail de Yahoo, de parca astia la Motorola nu-si permit o adresa proprie.  Risete
« Ultima modificare: Sâmbătă 29 Martie 2008, 13:04:38 de către Teodor » Memorat

paul
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Sâmbătă 29 Martie 2008, 17:52:26 »

Pai asa si cei de la "Future Shop" aveau adresa parca pe gmail.... Si aia si altii, si altii...
Memorat
Lore24
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Miercuri 09 Aprilie 2008, 00:15:25 »

Dynamic-Digital

One step ahead

Compania noastra Dynamic Digital cu  sediul central in Canada, infiintata in anii 2000 producator si importator de gadgeturi si produse de ultima generatie & tehnologie are deschise reprezentante in cateva din complexele Mall, din orasele mari din Romania.

Echipa noastra de profesionisti va sta intotdeauna la dispozitie cu noile oferte si produse importate direct de la distribuitori ce au o calitate superioara si in primul rand un design deosebit si original ce ofera unicitatea lor si sunt recunoscute in intreaga lume.

In aceasta perioada dorim sa oferim cadouri dumneavoastra care sa va aduca bucurie si in ultimul rand un confort sporit familiei.

Pentru succesul pe piata romaneasca dorim sa oferim pentru 10 utilizatori de internet de pe teritoriul Romaniei premii ce constau intr-un pachet compus din :

- 1 TV LCD PANASONIC HIGH DEFINITION avand o valoare de  1.684 $

+

-         1 FOTOLIU REAL PRO ELITE avand o valoare de  540 $

-         

iar, dumneavoastra ati fost ales castigator de catre echipa noastra

Acest pachet promotional are un cod unic , acesta fiind:

6645-2883-91

(Pastrati acest cod si nu il instrainati, acesta fiind codul dumneavoastra de validare care il veti prezenta la primirea pachetului ce dovedeste ca sunteti castigator)

In acest moment ca si castigator va rugam sa completati urmatoarele date :

NUME :

PRENUME :

ADRESA COMPLETA :

TELEFON :

VARSTA :OCUPATIE :

Nu uitati sa vizitati situl nostru  [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

ECHIPA Dynamic Digital

Gavrila Sebastian, Sasu Elvira, Ghe Simion, Paun Pavel

Postat pe:: Miercuri 09 Aprilie 2008, 00:08:00

Like...dohhh. Nu's blonda. Nu da nimeni cadouri moca de dragul de a-si promova produsele...si pe mail. Asa ca am facut ceea ce face un om normal in sec 21: search pe Google Rinjet Si am gasit forumul asta si bine-mi pare  Smiley
Memorat
paul
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Miercuri 09 Aprilie 2008, 09:09:54 »

Smiley
Bine ai venit pe forum!
Probabil sunt multi care au primit asa ceva, dar majoritatea nu si-au mai batut capul cu mailuri-raspuns... Pe mine, intr-un fel m-a distrat

Postat pe:: 09-04-2008, 09:07:36

Aaaa... si mai mult de-atat... nici o firma care se respecta nu-si va face adresa de e-mail pe gmail, yahoo, hotmail.. etc. Sa fim seriosi
Memorat
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.187 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 25 Noiembrie 2018, 06:20:31
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.