Prieteni Pescari

Pescuit la pluta - partea 2 - plumbi si metode de lestare

Luni 25 Iunie 2018, 13:06:38 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Pescuit la pluta - partea 2 - plumbi si metode de lestare  (Citit de 2885 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« : Miercuri 19 Martie 2008, 19:57:02 »

plumbii se folosesc pentru lestarea liniei si pot fi ficsi pe fir asezati grupat sau etalat sau culisanti.
lestul liniei se face in functie de pestele vizat sau de conditiile meteo.lestul se poate face grupat pentru un pescuit de fund (la trena sau tarait)sau etalat pentru un pescuit de suprafata sau deasupra fundulu apei(de preferat ca alicele sau foita de plumb folosite pentru lest sa fie din plumb moale pentru a nu deteriora firul)
Memorat
vanilla2009
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Miercuri 05 August 2009, 10:34:31 »

Salutare.Fratilor am si eu o nelamurire vis-a-vis de pescuitul cu waglere.Eu pescuiesc mult pe Olt iar pescuitul la sheffield l-am descoperit nu demult odata cu achizitionarea unui match de 4.20m de la Trabucco.Ideea e ca eu dau ,cel putin pana acum,cu waglere prelestate si intru-un curent mic-mediu ,am observat ca pluta se deplaseaza apoi se scufunda usor pana dispare.Asta se intampla mereu doar dupa ce dau drumul la baraj astfel formandu-se curentul de care vorbeam.Pluta sustine 6+2 g.,ma gandesc ca plumbul de pe firul principal este cam usor....Oare daca as folosi waglere nelestate s-ar schimba situatia??Oare daca as muta tot plumbul pe firul principal as rezolva problema?
A avut cineva astfel de probleme Cum?? Astept o parere,un sfat.Va multumesc.
Memorat

Trage domne'....trage ??
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.031 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 19 Iunie 2018, 17:05:38
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.