Prieteni Pescari

Echipament pt. un incepator

Miercuri 19 Decembrie 2018, 07:15:28 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Echipament pt. un incepator  (Citit de 4731 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
IonutGrig
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Marți 06 Mai 2008, 14:31:03 »

Salutare prieteni pescari!
  Prima postare pe forum si ma declar incantat de cantitatea de informatii f. utile unui profan ca mine.
Pe scurt: e timpul sa fac un pas inainte, de ceva vreme - cam 2 ani - pescuiesc pe baltile din Iasi (f. rar la Bistrita in Neamt sau Siret in Bacau, cand merg la parinti/socri), am inceput cu varga si cu lansete ieftine luate din bazar si pestanul cel mai mare a fost un cteno de 2 kile (aproximativ), in rest carasi. Am inceput sa merg din ce in ce mai des, de 6 luni merg saptamanal sau chiar de 2 ori pe saptamana si ma gasesc in situatia de a ca cere sfatul pt. ca am devenit impatimit!
 Dincolo de vasta sursa de informatie care se gaseste pe net cer sfatul celor ce au trecut prin etapa asta: am hotarat sa aloc un buget de 1000 de lei (poate e cam putin) pentru un minim de scule de calitate buna asadar astept recomandarile voastre, deocamdata pentru stationar si vizez crapul. Spre ce marca de lansete si mulinete sa ma indrept pentru inceput, ce fire si carlige?
Multumesc anticipat!
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1 : Marți 06 Mai 2008, 21:40:58 »

Salut si bine ai venit pe forum.
Din ce ai scris am sa ma opresc la doar 2 obiecte la care te sfatuiesc sa nu faci rabat indiferent de stilul de pescuit pe care-l adopti: cirlige si mincioc.
La cilrige eu prefer citeva forme mai ciudate. Ca firme folosesc Gamakatsu in special + 2 firme (japozene) mai putin cunoscute cu care n-am avut probleme. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar Mustad n-as folosi nici daca ar creste pe marginea drumului... nu ca ar fi proaste, dar nu stii cind is de la mama lor sau contrafacute.
Marimea lor e importanta, dar si mai importanta mi se pare forma. Sa pescuiesti cu un cirlig de 8 si la caras mai mare (sa zicem 300g) si la oblete minuscul (aprox. 20 g) mi se pare super.
De mincioc ce sa mai zic... degeaba il aduci la mal daca nu-l scoti. Nu te alegi nici macar cu un foto cu captura.

Am sa las colegii sa continue pe aceeasi tema cu sfaturi mai ample. Wink

PS.
Pe linga multele posturi cu misto-urim, sigur gasesti si informatii utile.

« Ultima modificare: Marți 06 Mai 2008, 21:43:45 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« Răspunde #2 : Marți 06 Mai 2008, 22:58:42 »

e greu sa dai un sfat de nota 10 daca nu ai anumite detalii la dispozitie si un buget pe masura .totusi pentru un incepator ai putea sa-ti alegi echipament de la sert care nu-i in varful topurilor
 dar nici nu ai sa te faci de ras mai ales daca ai sa le exploatezi cum trebuie vei avea si satisfactii.la bugetul ce il avem la dispozitie am putea achizitiona doua lansete rebellion de 3,9/3,5lb de la sert si doua mulinete sert protech 6003fd fir P-line-evolution (grosimile ti le alegi singur)carlige poti alege de la gamakatsu,vmc,owner si poate mai tarziu korda.aici m-am referit la echipament pentru pescuitul greu,dar pescuitul crapului se poate face si la shefield care totusi e un pic mai pretentios ,cel putin la scule ca nu poti face compromisuri
Memorat
IonutGrig
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Miercuri 07 Mai 2008, 11:12:11 »

Multumesc pentru raspunsuri! Peste 1 saptamana plec in Tenerife ("luna" de miere) si ma gandesc ca acolo e un mic paradis financiar, scutiri de taxe si alte chestii, daca toate se gasesc la preturi mai bune tot felul de lucruri, sper sa gasesc si scule mai ieftine si ar fi o oportunitate excelenta. Astept in continuare recomandarile voatre!
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #4 : Miercuri 07 Mai 2008, 22:01:17 »

acolo vei gasi scule de pescuit marin sugubat

Postat pe:: Miercuri 07 Mai 2008, 22:00:57

casa de piatra Bere
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.034 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 29 Noiembrie 2018, 13:48:50
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.