Prieteni Pescari

incepator ... please... just help !

Duminică 27 Mai 2018, 08:21:54 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: incepator ... please... just help !  (Citit de 15271 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« : Miercuri 14 Mai 2008, 13:15:24 »

Prefer sa-l vinez activ decit sa il astept cu toate ca de acolo am plecat cam toti si de perioada aia din copilarie ma leaga amintiri frumoase... acu avind mai mult timp liber ca de obicei ... am observat ca am perioade moarte rau la rapitor... cind ingheata si dezghiata apele n-am ce impotrijire sa fac... dar acu dupa ce a depus cumetrele au oleca de pauza si nu stiu cu ce altceva sa o umplu... sincer ...ma uit pe pereti ! babusca vine acusa, platica si bibanul... dar ... DAR !... este aici si crap si lin mare destul de mult in anumite locuri ( chestie mare ! adica vreu sa zic ca nu este peste tot ! si io inca nu l-am gasit poate pt ca nici nu l-am cautat insistent... ) si ma gindesca sa dau ....

din anumite motive tre sa dau la boilesuri ca altfel ma chinuie chitici si nu fac nik... acu io recunosc ca nu am dat la boilesuri niciodata in viata mea ! mamaliga facea fratelo acasa dar aici nu gasim malai de care trebe...( pe toti care ii cunosc aduc malai de acasa cu sacu... )

ieri am cumparat carp dreams tuttifruti de 16 mm  de la top secret ( or fi bune ? puteti sa-mi recomandati si mai bun ca oricum nu va fac concurenta pe malul apei in romania ?  Smiley )

si mi-ar prinde bine niste sfaturi ... cum s-al leg ? ce fel de noduri si cit de lunga ata?  e ok marimea ? chestii de astea...

umil cu caciula in mina primesc orice sfat ! bagati mare moldoveni mei ! Smiley

Postat pe:: Miercuri 14 Mai 2008, 09:23:39

subiectul a fo deja citit de 25 de ori...

mama ce inbulzeala de sfaturi si pareri... sa mor nici nu stiu ce sa ma fac cu inundatia asta de informatii... sau cei care au citit sint habarnagi ... sau ardeleni incatraniti....  caci moldoveni...

merci !
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

Go fishing or die trying

« Răspunde #1 : Miercuri 14 Mai 2008, 13:56:53 »

Cred ca majoritatea care au citit sunt pescari de spinning sau incepatori, asa ca, ai rabdare sa intre cei care cunosc "sportul" asta.  Rinjet
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Miercuri 14 Mai 2008, 14:30:51 »

pai da nick.. dar mie acu imi crapa maseaua... peste 2-3 saptamini ...

alta intrebare

aici este un fel de ingrasaminte/ concentrate pt peste mult mai iefin ca boilesul si sint si altele si mai bune... sint botzuri de mincare pt pasari de se agata in copac sau pe prispa... sint extraordinare la peste amindoua ... DAR ... nu se lichiesc... adica se destrama repede rau in apa... le trebe un lichici... liant... ciment...

are cineva o idee cum sa le tuflesc in apa ?

io acu ma gindeam sa fac punji din ciorachi di dama... si sa le lieg di cirlig...

ari cineva o ideie mai buna ?
Memorat
ionutz_gr
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #3 : Miercuri 14 Mai 2008, 15:33:55 »

exista sit-uri destinate exclusiv crapului si mamaligosilor.... [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]   aici sigur vei gasi ceva util.
Memorat
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Miercuri 14 Mai 2008, 16:10:04 »

alta intrebare

aici este un fel de ingrasaminte/ concentrate pt peste mult mai iefin ca boilesul si sint si altele si mai bune... sint botzuri de mincare pt pasari de se agata in copac sau pe prispa... sint extraordinare la peste amindoua ... DAR ... nu se lichiesc... adica se destrama repede rau in apa... le trebe un lichici... liant... ciment...
Boilesurile se fac din ingrediente solide maruntite (eventual cu amestec de seminte mici) care se amesteca cu ingredientele lichide (lichide nutritive, atractanti etc) si oua (care intaresc boilesurile dupa fierbere).
Pe site-uri specializate (de exemplu [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]) poti gasi retete si intreg "procesul tehnologic" descris cu lux de amanunte.

are cineva o idee cum sa le tuflesc in apa ?

io acu ma gindeam sa fac punji din ciorachi di dama... si sa le lieg di cirlig...

ari cineva o ideie mai buna ?
Exista saculeti solubili in care poti pune nada si odata ajunsa in apa saculetul se dizolva.

Cindva am avut si eu o tentativa de a pescui cu boilesuri (facute de mine).
In ultima vreme insa prefer pescuitul cu boabe de porumb. E suficient de ieftin (pentru un pescar amator) si da rezultate (daca nu tii neaparat sa obtii rezultate in concursuri).
Poate fi si selectiv in sensul ca punind minim 3 boabe pe fir de par nu prea vei prinde caras si in general nu vei prinde peste mai mic de 1 kg.
Si - la fel - retete de preparare a porumbului (acesta trebuie obligatoriu inmuiat, unii il mai "conditioneaza cu arome si atratanti) vei gasi tot pe [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] . Tot acolo poti gasi si monturi pentru boabe de porumb si/sau boilesuri ... aici trebuie sa ai in vedere ca sunt mai multe desi cei nepretentiosi le numesc generic "fir de par".

Uite citeva topicuri:
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Miercuri 14 Mai 2008, 16:56:19 »

fratilor merci de raspunsuri!

ce sa zic... ?

raspunsurile voastre sint mai mult decit ok ... si gestul vostru este frumos din cale afara ( chiar nu ma asteptam dupa ce am scris mai sus... )  dar gestul vostru este doar indrumator... pe cind io am nevoie

acu !

pi loc...  ! Smiley

instanta adica... nu am timp de pescuit info... si de aia am si apelat la familia mea... si nu cersesc printre straini...

peste olea de timp trece faza... si pin la anu... sint meserias deja...  Rinjet chiar acu am mare nevoie... azi ! miine plec...
Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra Neamt

www.planetcarp.ro

« Răspunde #6 : Miercuri 14 Mai 2008, 19:06:07 »

Uite aici cateva sfaturi, pentru inceput te-as sfatui sa folosesti bolies-uri ready made, le poti gasi pe internet la magazinele on-line. Uite aici 2 link-uri [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] sau [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]. Ei vand produse Nutrabaits si SBS,. sunt dupa parerea mea cele mai bune de pe piata, te-as sfatui sa cumperi o punga de boilies de la Nutrabaits BFM Caviar si Piper si una de SBS Squid & Octopus. Cumpara pungi la 5 kg fiecare si incearca sa stai mai mult de 24 de ore pe balta. Fa doua paturi de nada cu fiecare dintre cele doua tipuri de boilies, una in stanga si alta in dreapta. Incepe nadirea cu 1 kg pe fiecare pat, la fiecare peste prins mai arunca un pumn, doi cu bastonul pe lanseta la care ai luat pestele. Acum poti vedea ce se intampla si la care trage mai repede, care tine mai mult pestele in zona ta de pescuit sau care ofera capturi mai mari.

Daca totusi vrei sa-ti faci tu boilies-ul uite aici o reteta cu produse Nutrabaits:

500gr Mix BFM
8gr GLM
30gr Robin Red
3gr Betaina
5ml Fruit Special
6 picaturi ulei Ylang Ylang
20ml Fishfeed Oil
20ml Multimino sau Nutramino
5 oua

Se amesteca oualele cu lichidele, apoi se pune partea solida deasupra dupa ce in prealabil au fost si ele amestecate foarte bine. Iti va iesi o coca de consistenta plastilinei, bagi coca intr-un pistol la care ai atasat nasul ce are marimea egala cu dimensiunea finala a bilei. Carnatul rezultat se pune pe masa de rulat care formeaza bilele. Acestea se pun apoi la fiert pentru aprox. 90 secunde, cand vezi ca primele bile ies la suprafata inseamna ca sunt gata. Le asezi in tavite ce trebuie lasate la loc uscat si vant, pentru 2 zile cel putin. Astfel ele formeaza o crusta de 1-2 mm, lucru care te va ajuta sa lansezi bilele cu bastonul de nadire fara ca ele sa se sparga in aer.

Daca mai ai intrebari...te ascult.

Fir intins...
Memorat

Clubul Sportiv Planet Carp
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Miercuri 14 Mai 2008, 20:10:13 »

pe cind io am nevoie

acu !

pi loc...  ! Smiley

instanta adica... nu am timp de pescuit info...

E foarte bun sfatul lui gabisandu sa folosesti boilesuri cumparate dintr-un magazin de pescuit. Insa - atentie - daca nu stii sa utilizezi boilesurile (pentru ca nu te-ai documentat, pentru ca n-ai avut de la cine invata etc.) mai bine nu le folosi. Nu sunt mumeala/nada minune care prind oricind si in orice conditii ... ba dimpotriva daca nu le folosesti "cum scrie la carte" ai acelasi rezultat ca atunci cind pescuiesti cu un cirlig gol.

Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Miercuri 14 Mai 2008, 22:10:56 »

pai io tocmai de aia am intrebat... ca nu stiu sa le folosesc...  ceva despre pescuit in general inteleg io...  Rinjet ... doar ca la capitolul asta sint handicapat rau tare nene Smiley

v-as mai intreba dar inca nu am primit raspuns la primele mele intrebari care ma framinta... cum sa le leg boilesurile si ce "ciment" pt alte nade/ momeli etc.. (cum sa le spun daca vreu sa le pun in cirlig ?)

acu chestie mare... am inteles sa depinde cu ce este oghijnuit.... eee aici inca nu este pescuit aproape diloc pestele asta... ( crapul si linul , desconsiderat fiind...  ) deci nu este oghijnuit cu nik ! cica nici nada nu trebe data... si cam asa este! fata de apele din Romania aici apele sint cam sterile... nu contin asa multe goange si ce prinde aia maninca... de aia parca este mai agresiv si hulpav  Smiley
« Ultima modificare: Miercuri 14 Mai 2008, 22:16:04 de către dumitru » Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #9 : Miercuri 14 Mai 2008, 23:40:15 »

incerca cu porumb alimentarla conserva direct pe cirlig
pt biles da un serc pt"knotlesknot" si poate gasesti ceva
la crap lasi un pic de fir intre tija cirligului si bila sau popusoi 5-10mm. pt cten(amur)le lipesti

Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Joi 15 Mai 2008, 00:14:06 »

din proprie iexperienta ... porumbu e bun ! numa ca e mic si ma necajesc milioanele de chitici... crapul si linul este olea mai lent fata de aistia... ( asa este aici !) de aia tre sa le dau ceva mai mare eliminindui pe restul... sau poate asta e filozofia mea... la chestii de astea rima mare = cheste mare nu ma bag...

ma gindesc ca vine mai incet si daca  dau cu di astea mici pina vine... nu mai are la ce veni... crapul si lin mare am in colimator !
Memorat
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Joi 15 Mai 2008, 05:11:35 »

Uite ca ai noroc si am gasit o montura veche pe care au ramas boabele de porumb de la o partida de anul trecut. Boabele s-au deshidratat si s-au micsorat ... insa ti le poti imgina cum au fost = adica ceva mai mari.
Montura eu o consider simpla ... adica nerecomandata celor pretentios. Are un singur avantaj, acela ca sorteaza pestele in sensul ca cel mai mic de 1 kg chiar daca pune gura pe boabe ... nu va ajunge la cirlig decit foarte, foarte rar. 

Memorat
EugenM
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

Pescar Hoinar

« Răspunde #12 : Joi 15 Mai 2008, 22:55:26 »

ca liant incearca sa folosesti galbenusul de ou..
Memorat

Musei Eugen, museieugen@yahoo.com
Tel:0745955292;
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Miercuri 02 Iulie 2008, 16:53:54 »

stie cineva pe ce perioada se poate pastra boilesurile de magazin carp dreams tuttifruti ?

adica sa mai fie si bune de pescuiala nu doar de bibelou ...  Smiley
Memorat
Teodor
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Miercuri 02 Iulie 2008, 17:01:02 »

Din cite stiu le poti tine destul de mult ( nu stiu cam cit) in pungi vidate in congelator.
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Miercuri 02 Iulie 2008, 18:08:00 »

le poti baga intr-un dip
Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Miercuri 02 Iulie 2008, 20:02:28 »

ce fel de dip ?
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Miercuri 02 Iulie 2008, 20:29:22 »

pai ar trebui ceva tot tutti fruti sau scopex( oricum ceva pe baza de fructe) dar cel mai indicat ar fi cel de tutti fruti de la aceeasi firma cu bilele
daca nu sunt solubile le poti pune si in alcool(palinca, wisky Wink)si le folosesti pe apa rece
Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Miercuri 02 Iulie 2008, 20:43:58 »

cind am citit partea cu alcolul am avut pt o secunda un moment de ratacire... derutare... Risete

neh ! nu stric io troscaul pe boilesuri ! Rinjet
Memorat
Teodor
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Miercuri 02 Iulie 2008, 21:03:19 »

Daca ai "jucarie" de vidat numai sta (asta daca nu's dip-uite).
Ar trebui sa stea macar 3-4 luni fara probleme.
Daca le-ai bagat in dip... arunca-le... sau du-te la peste urgent.  Rinjet

Apropos de "tarie"... stiu pe "unii" care au bagat ceva nada/cucuri in visiki/vodca si chiar le-am mers.
Daca temperatura apei e scazuta poti incerca fara retineri.
Visiki sa fie.. restul vine.  Wink

PS 1.
OB-ule,
dau si eu cu batul in balta: ce legatura are scopex-ul cu tutti fu{beep}i ? ... (Na' c-am mincat un "r".  Risete )

PS 2.
Daca mai ai nedumeriri da-i PM lui Leba.  sugubat
« Ultima modificare: Miercuri 02 Iulie 2008, 21:10:56 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.055 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 12 Mai 2018, 07:22:33
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.