Prieteni Pescari

Corod

Marți 24 Aprilie 2018, 15:18:35 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Corod  (Citit de 3994 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
gyly
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« : Miercuri 21 Mai 2008, 09:18:10 »

Salut . Care a-ti mai fost pe la Corod , cit mai este taxa si in ce regim se mai pescuieste ? ...se poate sta si pe timpul noptii ? ( doar campare la cort , gratar ,  Bere , fara pescuit nocturn !...venim cu " stiuculitele" de acasa... Wink)
Memorat
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Buzau

« Răspunde #1 : Vineri 31 Octombrie 2008, 21:00:31 »

Vad ca nu e nici un raspuns totusi... intreb si eu... stie cineva ceva despre aceasta balta?
Intamplator am auzit de ea acum 2 zile si cum nu e asa departe de buzau as vrea sa dau o fuga pana acolo... am inteles ca taxa ar fi de 20 lei/zi dar nu stiu daca ai voie si noaptea (vreau sa stau duminica si luni), specii de peste, etc... Eventual info despre o balta ce am inteles ca se invecineaza (20km) cu corodul... corni sau asa ceva...
Daca s-ar putea un raspuns in timp util (adica azi-maine)... va multumesc!
Memorat
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Buzau

« Răspunde #2 : Marți 04 Noiembrie 2008, 08:26:30 »

Pana la urma am fost... balta frumusica, amenajata (banci, WC-uri) insa populata (pe maluri) cu aceeasi "specie" omniprezenta... cand am ajuns ma miram ca sunt cosurile de gunoi asa de curate... erau asa pt ca nu le foloseste nimeni....
In rest... taxa 30 lei/12 ore... caras in prostie dar si ciortan de pana la 2,5kg (mai mare nu am vazut). Mai e si biban (am prins unul mic la mamaliga). Rezultate: +5kg de caras pe alese (200-500g... daca il opream si pe cel mai micut cred ca faceam peste 10 kg) si cativa ciortani de 1-1,5kg... am provizii toata iarna  Wink
Daca mergeti... pescuiti in partea mai ingusta imediat de la dig pana cam pe unde incepe sa se lateasca balta. Mai incolo e apa din ce in ce mai mica, noi am ajuns duminica si n-am mai gasit loc asa ca ne-am dus catre coada la apa mica... 2 palme de apa sub pluta si cred ca vreo 4 palme la lanseta (e posibil si ca apa sa fie mai mica decat de obicei).
Ciortanul si carasul trag la orice... s-a prins la rama, viermi, mamaliga si porumb. Noi am prins mai bine la porumb (si uscat-preparat, din conserva, pe carlig, pe fir de par...). Carasul... foarte bine la cocolos de mamaliga (sau paine... eu folosesc miez de paine amestecat cu galbenus de ou...) si boaba de porumb din conserva (mi-a luat chiar si 3 boabe pe fir de par).
Cam asta a fost... pacat ca pestele e "sarac", carasul cel putin... cam costeliv, fara prea multa carne in partile esentiale...  Risete
Cam asta a fost... destul de frumos (am avut si noroc de vreme)... nu stiu cum ar merge aceasta balta primavara sau in cursul verii insa pentru luna noiembrie pot spune ca am avut o partida pe cinste...
Oricum... nu dau o apa salbatica pe una cu taxa fie ea si arhiplina de peste....
« Ultima modificare: Marți 04 Noiembrie 2008, 08:30:19 de către medvediucbogdan » Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.034 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 14 Aprilie 2018, 22:01:54
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.