Prieteni Pescari

rapitor

Vineri 14 Decembrie 2018, 15:17:22 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: rapitor  (Citit de 20627 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
dani_patru
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: slatina

salut

« : Miercuri 11 Iunie 2008, 15:42:15 »

salut.sunt mai nou in ale pescuitului si as dori sa ma indrume cineva daca se poate  
ma axez mai mult pe rapitor (lanseta,fir,momeala,etc...) Fir intins
Memorat

daniki
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #1 : Miercuri 11 Iunie 2008, 19:09:32 »

salut, Dani.
  e foarte mult de spus.
  eu zic sa citesti f.f. mult forumurile de pescuit, aici, la rapitori.ro, la pescarul.com etc, sunt foarte multe subiecte pt. incepatori.
  iti propun sa casti urechile la tot ce se discuta.
  boon.
  pt. inceput ia-ti o lanseta mai ieftina si cateva tablii (a se citi rotative sau oscilante), sunt mai ieftine si daca le pierzi (ceea ce oricum se va intampla Smiley) nu regreti prea mult. totodata, ia-ti o mulineta low-end, ieftinica, oricum o schimbi in timp. Police pe care iti tragi un fir bun, aici nu te sfatuiesc sa faci compromisuri, cine stie cum iti da vreo stiucana si-ti rupe atza. cred ca multi am patit asta la un moment dat.
  apoi, cauta un pescarici care da cu naluci ( a se citi momeli artificiale) si convinge-l sa te ia la o pescuiala, unde mere el. acolo vei incerca sa furi tainele lanseului, a reglarii franei la mulineta s.a.m.d.. ce-ti spune colegul trebe memorat cu atentie. asta daca nu e si el beginner. Rinjet
  ar mai fi niste lucruri...vreo 2000 de chestii, asa... Evil Fir intins
  pfuu, ce-am mai scris...
  fir intins!
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
dani_patru
Oblete
**
Deconectat Deconectat

salut

« Răspunde #2 : Joi 12 Iunie 2008, 20:39:55 »

leba  eu am deja 2 lansete o shimano de 2,40m si una impact tot de 2.40; 3 mulinete cormoran,mitchell si jaguar ultima achizitie. nu stiu nmk despre ele si nici prea mult nu le-am folosit. cu firul nu prea ma inteleg mai deloc nu stiu ce sa cumpar si la mine in olt se prinde stiuca si la 11 kg
    folosesc niste voblere de la salmo(slider)mai am si unul rapala(poper)sunt multumit de ele.
                       multumesc ! fir intins

Postat pe:: Joi 12 Iunie 2008, 18:43:49

multumesc mult.dar fi atent un pic. eu am 2 lansete : una shimano si una impact de 2,40 ambele noi noute; si vreo 3 mulinete:cormoran,mitchell si ultima achizitie jaguar(nu le cunosc tainele)sunt si cam noi,nefolosite.asa...
  cu firul nu prea ma inteleg eu cum ar trebui,as vrea sa ma ajuti daca nu te superi. ce fir sa folosesc pentru rapitor? (asta in cazul in care la mine in jud olt se prinde si stiuca de vreo 11 -12kg am auzit pe o balta privata; la prinderea acesteia nu am participat,in schimb am participat la prinderea uneia de vreo 6-7kg minunata)nu stiu nici firma nici grosime, as dori sa pot lansa mult mult cam 100 si ceva de metri daca este posibil:D.
 iti multumesc si te salut
Memorat

daniki
dani_patru
Oblete
**
Deconectat Deconectat

salut

« Răspunde #3 : Joi 12 Iunie 2008, 21:35:40 »

salutare ! dupa cum v-am mai zis sunt si cam nou in acest domeniu si vreau sa stiu cat mai multe.
     kiar nu ma poate ajuta nimeni? ce momeala sa folosesc ce lanseta ce mulineta si ce fir pentru stiuca aici la mine se poate prinde stiuca de 11-12kg
Memorat

daniki
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Joi 12 Iunie 2008, 22:46:21 »

@Dani,
In primul rind iti spun bine ai venit.
Pe de alta parte, frate, nu tre' sa scrii de 3 ori acelasi lucru... crede-ma ca citesc toti fiecare mesaj.
Fir intins !

PS.
Da si tu ceva detalii pe ce apa pescuiesti (curgatoare, balti, etc.)
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Mariusul
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Joi 12 Iunie 2008, 22:59:45 »

as dori sa pot lansa mult mult cam 100 si ceva de metri daca este posibil:D.

[/quote]
 Risete Risete Risete
Memorat
aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

pestele doar ... cu mujdei

« Răspunde #6 : Joi 12 Iunie 2008, 23:56:19 »

@Mariusul citeste subiectul "Aruncari de peste 200mTongue  Fir intins
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Vineri 13 Iunie 2008, 00:00:21 »

lanseta de 2,4-2,7m actiune de 20-60 dotata cu inele de calitate (macar sicuri)sa poata suporta firul textil ,o mulineta de 0,30-0,40 dotata cu un galet performant ,un fir textil de 0,15.stiuca se poate prinde la nenumarate naluci artificiale de la twistere  la voblere sau linguri rotative sau oscilante.alegerea lor se face insa in functie de mai multi factori care tine de experienta fiecaruia.dac vrei sa prinzi o stiuca de 11 kg nu e rau dar cred ca r trebui sa incepi cu una mai mica  mica si apoi aspiratiile sa creasca o data cu experienta
Memorat
dani_patru
Oblete
**
Deconectat Deconectat

salut

« Răspunde #8 : Joi 24 Iulie 2008, 21:34:15 »

nu cred ca e nevoie sa radeti de mn tocmai de asta am si intrat pe forum pt ca sunt mai nou in spinning si sa cer un sfat. pescuiesc in judetul olt,sat piatra olt este o balta privata foarte frumoasa si lesne (10ron/zi si nu conteaza cantitatea de peste)

Postat pe:: Vineri 13 Iunie 2008, 10:16:42

iti multumesc mult ! dar nu tin eu neaparat sa prind una de 11kg dar si daca mi-ar da una nu ar fi pacat s-o pierd? de aia zic eu sa am ceva mai bun.La lanseta impact am inele de titan si are actiune 15-40gr. unde pescuiesc eu nu am prins la oscilanta sau rotativa, numai la vobler de la salmo si rapala stiuca la 3-4kg am si poze dar nu ma pricep sa-ti trimit. iti multumesc inca o data pentru sfat! Fir intins

Postat pe:: Vineri 13 Iunie 2008, 08:44:30

as mai vrea si alte pareri daca se poate

Postat pe:: Vineri 13 Iunie 2008, 16:08:19

va salut domnilor!
 as vrea sa imi spuneti un model de mulineta bun si la crap dar si la somn nu exagerat de scumpa(200-300lei)max
Memorat

daniki
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Vineri 25 Iulie 2008, 06:07:07 »

daiwa are un produs nou [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] merita banii....
Memorat
dani_patru
Oblete
**
Deconectat Deconectat

salut

« Răspunde #10 : Vineri 25 Iulie 2008, 16:47:49 »

e maraf imi place ! merci... Fir intins
Memorat

daniki
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #11 : Vineri 05 Septembrie 2008, 08:49:05 »

Wink Dani ai agatat stiuca de 12 kg ?
Memorat

dani_patru
Oblete
**
Deconectat Deconectat

salut

« Răspunde #12 : Vineri 05 Septembrie 2008, 09:54:53 »

Smiley) salut!
 nici nu am mai fost ca nu prea mai eloc de dat acolo si e singura balta cu stiuca din slatina.O singura data am fost sa vad ce mai e pe acolo si am aruncat de cateva ori si am prins una cu frana slaba,ea s-a intepat un pic dar in mal s-a zbatut si am scapat-o...si atunci bineinteles ca am mai stat vreo ora Smiley)
Memorat

daniki
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Vineri 05 Septembrie 2008, 11:06:59 »

Smiley) ......... am prins una cu frana slaba,ea s-a intepat un pic dar in mal s-a zbatut si am scapat-o...
Daca pescuiesti cu "frana slaba" ar trebui sa te obisnuiesti sa pui usor mina pe tambur cind intepi.
De asemeni, la stiuca, poti sa intepi de doua ori (unii ar spune ca e chiar recomandat sa o faci  Cool).

Memorat
dani_patru
Oblete
**
Deconectat Deconectat

salut

« Răspunde #14 : Vineri 05 Septembrie 2008, 11:11:43 »

nu stiam asta...
 dar nu cred ca am cum sa pun mana pe tambur in timpul intepat=rii pt ca asta o fac foarte repede si scurt.oricum asta mi-a fost invatatura de minte sa nu mai gresesc in viitor.
 multumesc pt sfat
Memorat

daniki
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Vineri 05 Septembrie 2008, 11:21:46 »

nu stiam asta...
 dar nu cred ca am cum sa pun mana pe tambur in timpul intepat=rii pt ca asta o fac foarte repede si scurt.oricum asta mi-a fost invatatura de minte sa nu mai gresesc in viitor.
 multumesc pt sfat

Treba e destul de riscanta ... asa ca numai daca nu esti multumit de prima intepatura o incerci pe a doua care atentie nu va fi la fel de smuncita ca prima (va fi, mai curind, o miscare mai ampla) si nici tamburul nu trebuie blocat cu mina (doar apasat usor) ... altfel risti sa rupi .  Wink
Memorat
dani_patru
Oblete
**
Deconectat Deconectat

salut

« Răspunde #16 : Vineri 05 Septembrie 2008, 11:27:22 »

la ruptura ma gandeam si eu cu toate ca sunt foarte incepator in spinning.
 si as mai avea o mare rugaminte...ce fir sa folosesc si eu? ce grosime ca textil stiu ca e necesar
eu acuma am un 0,18 parcaextreme sau ceva de genul asta,le-am skimbat de mi-a venit rau.
ba se faceau ghem in timpul lansarii ba se rupeau si pierdeam voblerele.
cred ca esti mai priceput ca mine asa ca zi-mi si mie ce fir trebuie in cazul in care v-am zis ca balta are  potential(12kg)
Memorat

daniki
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #17 : Vineri 05 Septembrie 2008, 11:46:46 »

:)Textil: pai textilul difera ca grosime si notatie de la o firma la alta incerca ceva  de la power pro sau tuff line sunt cele mai bune de 15 lb sunt pt rezistenta daca ai agataturi in  apa.. si au aproximat grosimea de 0.15 tin cam 10 kile ambele dar ai grije la noduri nu folosi noduri de fir mono ca  se desfac se rup automat un prieten pescar mia spus ca el foloseste nodul Duncan care il gasesti aici [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] in ceia ce priveste pretul undeva de la 50 de roni in sus

;)Mono: Fir mono folosesti?  Undecided

« Ultima modificare: Vineri 05 Septembrie 2008, 13:06:46 de către Ovi_666 » Memorat

dani_patru
Oblete
**
Deconectat Deconectat

salut

« Răspunde #18 : Vineri 05 Septembrie 2008, 11:52:07 »

mono? adica?
 si noduri la ce sa folosesc la legarea strunei?ii fac pur si simplu latz
Memorat

daniki
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Vineri 05 Septembrie 2008, 12:20:17 »

:)Textil: pai ftextilul difera ca grosime si notatie de la o firma la alta incerca ceva  de la power pro sau tuff line sunt cele mai bune de 15 lb sunt pt rezistenta daca ai agataturi in  apa.. si au aproximat grosimea de 0.15 tin cam 10 kile ambele dar ai grije la noduri nu folosi noduri de fir mono ca  se desfac se rup automat un prieten pescar mia spus ca el foloseste nodul Duncan care il gasesti aici [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] in ceia ce priveste pretul undeva de la 50 de roni in sus

;)Mono: Fir mono folosesti?  Undecided

Cu firul e o problema ...
Pot sa va spun ca cel mai mare peste prins de mine pina acum ( >10kg ) a venit tocmai cind schimbasem tamburul cu unul pe care aveam fir mai subtire (si bineinteles ca am citiva - nu stiu cit de mari Jenat ... dar mari Jenat - scapati cind foloseam firul obisnuit destul de rezistent).
Ce vreau sa spun e ca altfel lucrezi cind stii ca firul nu e din cale afara de rezistent ... si grija mai mare te poate face sa pui pestele pe mal.
Asa ca nu exagera ... un fir cu rezistenta de 15 lbs este suficient (asta inseamna vreo 7 kg ... insa fabricantii mai lasa si un coeficient de siguranta peste acesta valoare ).
Memorat
Pagini: [1] 2 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.069 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 25 Octombrie 2018, 16:55:09
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.