Prieteni Pescari

stie cineva ?

Joi 23 Noiembrie 2017, 14:42:23 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: stie cineva ?  (Citit de 15591 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
dani_patru
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: slatina

salut

« : Vineri 13 Iunie 2008, 16:13:28 »

nu stiu de ce mi se face firul ghem in momentul lansarii:-??
 ma puteti ajuta sa nu se mai repete asta? mai este si textil
Memorat

daniki
Mariusul
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Vineri 13 Iunie 2008, 16:32:59 »

ai dat cumva la linguri si na-i folosit vartejuri???
Memorat
paul
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #2 : Vineri 13 Iunie 2008, 17:04:54 »

nu stiu de ce mi se face firul ghem in momentul lansarii:-??
 ma puteti ajuta sa nu se mai repete asta? mai este si textil
@dani  ... de multe ori buclele formate in timpul lansarii sunt determinate de calitatea mulinetei (cat de bine aseaza ea firul). Probabil toti ne-am confruntat uneori cu aceste bucle destul de suparatoare.
Este posibil, si cum a zis marius, daca ai pescuit cu oscilante sau rotative, fara a folosi vartejuri, firul se rasuceste apoi formeaza bucle pe lansare
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Vineri 13 Iunie 2008, 20:05:28 »

Pe linga ce ti-a spus Paul as mai aduga ceva: grosimea firului, MAI ALES IN CAZUL TEXTILULUI, trebuie coroborata cu greutatea nalucii.
In fapt ceea ce se intimpla la tine se poate rezuma in citeva cuvinte: firul pleaca de pe mulineta mai repdede decit poate naluca sa traga firul dupa ea.
Pe linga acestea se adauga "calitatile" firului. Sunt fire mai "moi" si mai dure.
De exempliu un Fireline de 8lb este mai "dur" decit un Power Pro tot de 8lb.
De ce? Pentru ca Fireline este un fir fuzionat (si usor teflonat -  are o camasa) in timp ce Power Pro este un fir impletit.
Fiecare fir, fie ca e mono, fluorocarbon sau textil, are plusuri si minusuri de care trebuie sa te folosesti. Pentru a maximiza eficienta trebuie sa cunosti elementele "bune" si "rele".
Trebuie sa te gindestim ca mina, lanseta, mulineta, firul si naluca formeaza "un tot" si nu trebuie tratate separat.
Sunt foarte multe de luat in calcul, as putea spune chiar "prea multe". Nu exista o solutie universal valabila. Cum nu suntem robotei pentru fiecare se aplica alte reguli. Cele care se aplica pentru tine trebuie sa le descoperi singur.
Indiferent ce spune unul sau altul, nu trata ca ceva "batut in cuie". Ce merge la unul s-ar putea ca la tine sa nu mearga deloc.

PS.
Hai ROMANIAAAAA !

« Ultima modificare: Vineri 13 Iunie 2008, 20:07:57 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
dani_patru
Oblete
**
Deconectat Deconectat

salut

« Răspunde #4 : Duminică 15 Iunie 2008, 09:42:38 »

va multumesc ! hai sa va mai spun ceva. am 3 mulinete nu stiu daca ati fost atenti mai devreme in alte mesaje, deci am una cormoran una mitchell si una  jaguar mulinete bune dupa parerea mea si vreo 2 lansete una shimano de 2,40 si una impact tot de 2,40 cu inele titanizate bune si astea cred cat despre fir :-?? habar nu am.
 am folosit un milion de fire numai textile(trabuco unul galben extreme se numea parca etc...)
 insa din ce mi-ati zis voi, fir impletit nu am folosit dar din auzite am gasit unul si sunt pregatit sa-l cumpar.
   care sa fie grosimea aleasa??? pentru naluci de 17gr salmo slider,rapala,cateva linguri de 15,25,30gr
         va salut si va multumesc inca o data !!!
Memorat

daniki
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Duminică 15 Iunie 2008, 10:04:20 »

Cind vine vorba de "textile" pt spinning nu sunt prea multe optiuni viabile.
Si ca sa le si enumar: Power Pro, Fireline, Spiderwire, Tuf-Line XP, Ripcord.
Atentie mare la ce cumperi, sunt destule contrafactute.

Pentru o naluca de 17g, un textil in zona de 8-15lb (sistem american: greutatea de rupere pe nod) cred ca va satisface cu brio necesitatile tale.
« Ultima modificare: Duminică 15 Iunie 2008, 10:07:18 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
dani_patru
Oblete
**
Deconectat Deconectat

salut

« Răspunde #6 : Duminică 15 Iunie 2008, 15:13:40 »

multumesc mult pentru sprijinul acordat,asta reprezenta o mare problema pentru mine in conditiile in care nu mai stiu pe nimeni prin slatina sa mearga la spinning.chiar nu aveam cu cine sa ma confrunt
Memorat

daniki
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Duminică 15 Iunie 2008, 17:23:01 »

nu se vede de aici...   Smiley dar pe linga ce au spus mai sus baieti as mai adauga sa dai oleaca atentie la recuperare... adica cind vorbim de linguri ( oscilante... parca tu cu de astea dai... nu ? )  mai intervine si felul in care ele opun rezistenta cind le inoti prin apa... deci vreau sa zic ca nu neaparat greutatea ei influenteaza la recuperare si cum dai tu pe apa statatoare ...  ( la lansare e alta chestia ... dar si acolo intervine forma ei... ) pur si simplu unele chiar daca inoata nu opun indeajuns de mare rezistenta si se mulineaza firul oarecum moale... neintins... nestrins... , daca recuperezi cu pauze si ruperi de ritmuri fi si mai atent la chestia asta ! sau lasi virful jos... din cind in cind... Smiley  altfel la urmatoare lansare se razbuna  Smiley
Memorat
dani_patru
Oblete
**
Deconectat Deconectat

salut

« Răspunde #8 : Duminică 15 Iunie 2008, 17:55:58 »

am inteles domnule dumitru si multumesc ! eu astept optiunile voastre in continuare cu nerabdare:D
Memorat

daniki
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #9 : Duminică 15 Iunie 2008, 20:14:43 »

teoretic echipamentul pt jerkbait(naluci gen slider), este diferit de cel de vobler, care la rindul sau este diferit de cel de lingura.mai este aspectul barca sau mal
da pt inceput pina iti formezi o idee despre ce iti place mai mult, lansetele talesunt ok, insa problema perucilor este exclusiv vina mulinetei atit la textil cit si la mono, rasucirea firului e dezstru la mono, dar chiar daca imbatrineste textilul mai repede asta nu e un motiv sa faca peruci, aici vinovata fiind asezarea neuniforma a firului pe tambur(asa numita asezare in X )
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dani_patru
Oblete
**
Deconectat Deconectat

salut

« Răspunde #10 : Duminică 15 Iunie 2008, 22:26:28 »

bun oby 1. atunci ia recomanda-mi tu o mulineta buna si nu exagerat de scumpa sa fie buna si de la care sa nu mai astept astfel de surprize. ascult parerile tuturor chiar daca imi va fi greu sa aleg dar poate o voi  fac numai cu ajutorul vostru.

Memorat

daniki
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Luni 16 Iunie 2008, 09:07:35 »

eu sunt fan daiwa si am un ss turnament 1600 pt stiuca. problema e ca tamburul de rezerva se vinde separat, nu se gaseste in romania si nu o poti folosi cu mono(din cauza galetului se rasuceste firul, indiferent de ce virteje ai folosi)si e si destul de scumpa (cam 124$ cu un tambur de schimb +adaosul celui care ti-o aduce).o alta mulineta buna e daiwa tierra si merge si cu mono si cu ata, dar la fel nu prea se gaseste la noi, poate doar la fishshop.de la noi bune sunt ryobi zauber sau aplause
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dani_patru
Oblete
**
Deconectat Deconectat

salut

« Răspunde #12 : Luni 16 Iunie 2008, 10:29:43 »

asta cumva? nu mi se pare mie a fi cine stie ce.eu le clasific dupa design,daca nu ma pricep.
   tu din asta ziceai ca ai? e buna? scot cum trebuie fara probleme? la lansare nu zice nmk(bucle pe fir sau ceva) si cu pretul...e e cam scumpicica dar daca  zici ca e buna si merita banii  Undecided  o iau fara discutii .
Memorat

daniki
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Luni 16 Iunie 2008, 11:01:57 »

da eu asta o am(in 2 marimi)da acu caut alte2 si pt mono
sa stii ca nu are instantantirevers si e zgomotoasa, dar e o mulineta proiectata prin anii 80 care inca se produce si careia nu i-a scazut pretul de atunci. ai grija ca pretul ala nu include si tambur de schimb
inca un loc de unde se poate lua
Memorat

dani_patru
Oblete
**
Deconectat Deconectat

salut

« Răspunde #14 : Luni 16 Iunie 2008, 12:03:49 »

pai daca e foarte zgomotoasa dc sa nu-mi iau alta mai performanta? altceva o shimano sau nush ceva mai cunoscut eu nu prea am auzit de daiwa
Memorat

daniki
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Luni 16 Iunie 2008, 12:08:52 »

daca nu ai auzit de daiwa e clar ca esti incepator
shimano si daiwa sunt echivalentul bmw si mercedes, firme din aceiasi tara concurente pe piata mondiala, fiecare avind fani si persoane care nu le agreaza. eu de exemplu nu mi-as cumpara niciodata shimano(in afara de stela si BBRLC(pt crap)) dar leas accepta daca ar veni sub forma de cadou Wink
Memorat

dani_patru
Oblete
**
Deconectat Deconectat

salut

« Răspunde #16 : Luni 16 Iunie 2008, 12:43:46 »

Risete Risete Risete
   da intrradevar sa stii ca sunt incepator dupa cum am mai zis am prins vreo 7 stiuci in viata mea si culmea toate mari am si poze dar nu stiu cum sa iti trimit daca esti interesat sa le vezi
Memorat

daniki
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Luni 16 Iunie 2008, 16:19:19 »

punele pe site  Aplauze
Memorat

dani_patru
Oblete
**
Deconectat Deconectat

salut

« Răspunde #18 : Luni 16 Iunie 2008, 19:59:18 »

cum ?
 copi si apoi paste simplu asa?
Memorat

daniki
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Luni 16 Iunie 2008, 20:01:25 »

http://www.prietenipescari.ro/pescuit/forum/topic,286.0/
vezi aici
Memorat

Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.294 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 19 Noiembrie 2017, 17:53:05
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.