Prieteni Pescari

Coropisnita

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 11:51:30 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Coropisnita  (Citit de 35275 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
constantin57
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: IASI

« : Luni 23 Iunie 2008, 11:59:23 »

Am adunat citeva coropisnite dar,o sa rideti, am o frica teribila sa pun mina pe ele.
 Sunt cumva veninoase ? De care parte a corpului sa ma feresc?
  Astept cu nerabdare un raspuns, dar nu ironic!
Memorat
Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1 : Luni 23 Iunie 2008, 13:36:51 »

Din cate stiu eu nu sint veninoase. Incearca sa le prinzi tinandu-le in spatele labelor alea mari pt sapat (de torace); asa nu prea mai au cum sa miste. Sint niste momeli geniale la clean, mreana, somn..etc Inger
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Luni 23 Iunie 2008, 15:35:16 »

io stiam ca-s veninoase rau !  Smiley
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #3 : Luni 23 Iunie 2008, 17:30:13 »

Eeeee, au tepul ala veninos in limba, daca stii sa te feresti nu e pericol.Daca insa te-a muscat, trebuie sa chemi urgent ajutor calificat(Smurd, salvare, etc.) si sa specifici ca te-amuscat o coropisnita veninoasa.  Evil
P.S. Coropsinitele de culoare galbena cu mov pe spate sunt cele mai periculoase..... sugubat
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
constantin57
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #4 : Luni 23 Iunie 2008, 18:23:37 »

Am inteles, trebuie sa ma pazesc de cap . Nu de alta dar nu vreau sa patesc ca cel  care, ferindu-se  la o albina de cap, a tras urmatoarea concluzie:
Firai sa fii de neroada
Daca musti tu pe la coada
Firai tapana sa fii
Da capul de ce-l mai tii.
    Multumesc pentru raspunsuri !
Memorat
vytalie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: chisinau

« Răspunde #5 : Marți 24 Iunie 2008, 11:47:08 »

cum ar fi mai bine de pus coropisnita in cirlig asa ca sa reziste mai mult
Memorat

zbit'n cotlon
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #6 : Marți 24 Iunie 2008, 11:54:35 »

Eeeee, au tepul ala veninos in limba, daca stii sa te feresti nu e pericol.Daca insa te-a muscat, trebuie sa chemi urgent ajutor calificat(Smurd,

Da, trebuie chemat SMURD-ul. Cu echipamentul pentru descarcerare descleshteaza falcile coropishnitzei... ... ...  Wink

Sigur, daca esti alergic (si nici nu stii) e cam aiurea o intzepatura. Poti muri de la o intepatura de albina.
Altfel, e mult de discutat.   
Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #7 : Marți 24 Iunie 2008, 12:00:10 »

cirligul imfipt printre falci, scos pe undeva pe la "ceafa" si agatata inca o data de fund
sau legata cu elastic de bani sau sfoara
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Marți 24 Iunie 2008, 19:03:25 »

sunt inofensive si nu exista vreun motiv sa porti frica de asa ceva trebuie doar mentionat ca daca le pastrezi  la gramada se omoara intre ele asa ca e indicat sa le rupi piciorusele din fata
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Marți 24 Iunie 2008, 19:20:57 »

E de ajuns sa le puii in cutii separate si ai rezolvat cu luptele.
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #10 : Miercuri 25 Iunie 2008, 13:17:55 »

Pe vremea cand eram stationarist convins, avea o cutie facuta din placaj in care aveam tevi de berman(nu stiu exact cum se scrie), cam de 10 cm, la capatul fiecarei tevi, aveam facuta o mica gaura ptr aerisire.Stau foarte bine asa(mergeam in delta cu ele).  Wink
Memorat

Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #11 : Joi 14 August 2008, 15:15:32 »

am si eu o intrebare  Wink
 conopistiritele astea de la noi obijnuiest sa manance rame ?
am tinut 3 in galeta de rame si din ( aproximativ) 200 de rame nam mai gasit nici una Suparat
Memorat

aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

pestele doar ... cu mujdei

« Răspunde #12 : Duminică 17 August 2008, 14:37:57 »

Citat
Mole crickets are omnivores, feeding on larvae, worms, roots, and grasses.

Memorat
bigus
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Sâmbătă 13 Septembrie 2008, 10:09:07 »

Momeli naturale - coropisnita

Coropișnița este una dintre cele mai bune momeli la pescuitul somnului. Mirosul caracteristic al acesteia este depistat de către "mustăcios" de la mare distanță, și sunt locuri pe Dunăre unde o coropișniță în cârlig echivalează cu un somotei.
Cum o gasim
Cel mai adesea o găsim din întâmplare, săpând după rame. Dar putem să o căutam cu șanse mari în răsadnițele din grădinile de legume. Aceste răsadnițe sunt cultivate primăvara devreme pe un substrat de gunoi de grajd în care coropișnițele preferă să ierneze datorită căldurii degajate. Prezenta coropișniței se recunoaște prin micile ridicături la suprafața solului și după prezenta plăntuțelor ofilite care se smulg ușor, acestea fiind retezate de la rădăcină. Uneori în nopțile de vară o putem vedea zburând în jurul unui bec aprins.
Cum o păstram
A doua problema, după găsirea coropișnițelor, este păstrarea lor. Vom folosi un vas de minim 10 litri (acvariu vechi, găleata, etc.). Cu cât vasul este mai voluminos, cu atât "confortul" coropișnițelor va fi mai mare și implicit durata lor de viață în captivitate. Cea mai buna densitate ar fi de o coropișnița / un litru de pământ.
Pentru a nu se răni intre ele le vom tăia cu o forfecuța vârfurile labelor scormonitoare. Nu le vom rupe labele în întregime fiindcă vor supraviețui mult mai puțin.
Pământul va fi umed și afânat, cel de la mușuroaiele de cârtita, de pădure sau de gunoi fiind cel mai bun. La nevoie vom amesteca niște frunze în pământ normal. Vom amesteca de asemenea și câțiva morcovi, tulpini și rădăcini de plante, cartofi, pentru hrana coropișnițelor.
Vasul cu coropișnițe îl vom tine cât mai departe de soare și căldura. Ideal ar fi un beci. De asemenea, trebuie să îl ținem acoperit cu un capac, altfel vom avea ocazia să descoperim că o deși are un aspect atât de greoi, coropișnița poate totuși zbura.
Până la locul de pescuit vom transporta coropișnițele într-un vas mai mic, de genul unei găleți de plastic de 5 litri umplută cu pământ reavăn și cu frunze, cu capac prevăzut cu găuri mici pentru aerisire. Vom avea tot timpul grijă să nu o lăsăm în bătaia directă a soarelui și vom umezi din când în când pământul, dacă este nevoie.
Cum pescuim
Se folosește pe cârlige simple cu tija aproximativ de lungimea ei, numărul 1/0 - 3/0. Pentru a rezista mai bine in cârlig, mai degrabă o legăm de tija acestuia, cu ață subțire, trecută de câteva ori în jurul ei, decât să o străpungem ca pe o râmă.
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #14 : Vineri 04 Iunie 2010, 09:31:21 »

esti tare Wink parca ai fii profesor Risete
Memorat
DorinPopescu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Când râul seacă, toți devin pescari.

« Răspunde #15 : Joi 09 Septembrie 2010, 09:57:38 »

Bun de stiut...multumim bigus...inca o intrebare...toamna am sanse sa gasesc coropisnite? as vrea sa trag o fuga la prut in jurul Trifestiului..
Memorat

Nu am timp să mă grăbesc.
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Joi 09 Septembrie 2010, 10:09:08 »

Daca o cauti intr-un gunoi de dimensiuni mari ai sanse.
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Joi 09 Septembrie 2010, 10:19:55 »

in general in gunoiul de grajd mai vechi de 2 ani,o matoda de pastrare mai .....un dulap de brad de 4cm,lat de10,lung de 50,se dau gauri pe lateral.Coropisnitile se pun in gauri cu capul in jos iar gaura se astupa cu un elastic
Memorat
DorinPopescu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Când râul seacă, toți devin pescari.

« Răspunde #18 : Joi 09 Septembrie 2010, 14:05:50 »

nu inteleg metoda cu dulapul...!?
Memorat

Nu am timp să mă grăbesc.
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #19 : Joi 09 Septembrie 2010, 14:36:09 »

metoda de păstrare și transport pe care am văzut-o și care mi-a plăcut cel mai mult este următoarea: confecționați o cutie de lemn cu un capac glisabil, gen cutia de rummy. cutia trebuie să fie înaltă de 5-6 cm. o umpleți cu tuburi pvc tăiate astfel încât capacul care glisează să stea cât decât etanș pe tuburi. În mod normal ar trebui să încapă cam 20-25 de "garsoniere" în care puneți câte o pătrățică de cartof. Umplerea cutiei se face începând din capătul din care vine capacul astfel încât acesta să acopere pe măsura închiderii capătul tubului în care tocmai ați pus lighioana. nu este necesar să tăiați ghiarele creaturilor fiindcă așa au intimitatea asigurată. ar fi indicat să le păstrați la umbră și să le folosiți noaptea, fără să vă vadă colegii fiindcă în mod sigur o să vă ceară momeală fără să-i doară capul de amănuntele legate de procurare și întreținere. În mod normal ultima creatură pusă în cutie devine prima care face cunoștință cu acul de pescuit, fără a deschide mai mult decât este necesar cutia cu neastâmpărate. Wink
Memorat
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.057 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 22:38:55
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.