Prieteni Pescari

Termopane - pareri si sfaturi

Joi 23 Noiembrie 2017, 01:53:13 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Termopane - pareri si sfaturi  (Citit de 45073 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« : Vineri 13 Octombrie 2006, 17:15:15 »

M-a inebunit fimeia. De citeva zile doar asta aud in urechi: "Vreu termopane !"
La mine raspunsul e normal" "Vrutul e la liber." Da' stiti cum e (care si-au luat belea pe cap stie), vrei - nu vrei ... faci.
Despre materialele folosite am mai citit, ce sa cer stiu, oferte am, da' stau mai prost cu informatia despre firme si cum lucreaza.
Orice info despre firmele de prin Iesi, materialele care le folosesc si cum lucreaza e bine venita.

Bagati repede ca sa apuc si io o noapte de somn saptamina asta.

Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
bcmarius
Administrator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Vineri 13 Octombrie 2006, 18:11:40 »

...
In privinta alegerii unei firmei de termopane, vei gasi foarte multe pe piata dar si foarte multa nemultumire a fostilor clienti si asta din cauza ca angajatii sint platiti prost ( patronul vrea profit maxim in timp scurt si in acelasi timp stie ca angajatii "presteaza" si in particular ), din cauza ca se lucreaza cu turcisme ( materialele facute de turci si chinezi sint foarte ieftine comparativ cu cele occidentale ), din cauza ca se lucreaza "din ochi" sau "lasa ca stiu eu" nu dupa standarde.
Stiu ca suna cam cinic parerea mea dar cam asa e piata din Romania.

Bafta !
« Ultima modificare: Marți 03 Noiembrie 2009, 21:52:59 de către Teodor » Memorat

In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.
leba
Vizitator
« Răspunde #2 : Luni 16 Octombrie 2006, 07:34:04 »

Relu, 2 sfaturi:

1. nu-ti fa Al ci PVC. cica izoleaza termic mai bine (la imbinarea profilelor se face sudura in plastic) si tine mai bine in timp.
   2. nu apela la o firma mica, astia fac ieftineala dar calitatea este indoielnica. mai bine dai un banut in plus dar chiar dormi linistit noaptea. adica fara faze de genul: bah, s-a dus balamaua foarfeca, ce transpira geamul asta, s-a aburit termopanul pe interior etc.
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #3 : Luni 16 Octombrie 2006, 14:01:28 »

da la fel zic si eu;apeleaza la o firma mai mare...astea micute m-au terminat....parca are robinet in el ,asa de multa apa curge de pe el....de balamale nu mai spun nimic....dar odata la luna ba nu se dechide ba nu se mai inchide,,,;intradevar cele cu pvc mie mi s-au parut mai bune...(am pvc la balcon si aluminiu la ferestrele celelalte( mai bine nu aveam!)  )
Memorat
bcmarius
Administrator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Luni 16 Octombrie 2006, 14:58:55 »

O discutie destul de ampla despre geamuri termopane: forum.softpedia.com/index.php?showtopic=15429
Memorat

In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Luni 16 Octombrie 2006, 16:49:40 »

La mine problema nu e ce sa pun, ca asta am aflat.
Problema e: "la ce firma sa apelez ?"  Roll Eyes
Memorat

exu...
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: ora exacta

« Răspunde #6 : Luni 16 Octombrie 2006, 19:17:05 »

La mine problema nu e ce sa pun, ca asta am aflat.
Problema e: "la ce firma sa apelez ?"  Roll Eyes

Daca e din vest (producatoru' profilului), oricare e buna, mai ales daca'ti elibereaza factura si cu certificat de garantie...
Utilajele de lipire/sudare, pe care le au firmele din Romania, sunt de ultima generatie si n'au cum sa greseasca cumva, la executia ramelor...bine e sa fii acasa cand ti le demonteaza/monteaza, ca'ti fac aia la demontat niste gauri, de vorbesti singur 2 luni...
Memorat

Imi plac pestele;)
leba
Vizitator
« Răspunde #7 : Marți 17 Octombrie 2006, 10:38:39 »

ideal ar fi sa fie un om foarte, dar foaaaarte atent cand iti ia cotele geamurilor. se ia golul cu o marja de 1cm maxim. daca ai colturile la alte unghiuri decat 90 grade trebuie si un meseriash  la reparat glafurile. de preferat INAINTE de a monta geamul. bine, asta inseamna sa stai in frig sau sa te muti la un vecin. de preferat varianta a II.a. Cheesy
   ce dreak te-ai apucat si tu acum, in prag de iarna...? nu stii vorba lui Base? Rinjet
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Marți 17 Octombrie 2006, 14:29:09 »

Intre 'nspe mii de oferte am selectat doua:
- una e pe: PVC 5 camere Gealan, sticla Low-E+argon, feronerie Siegenia;
- a doua e pe: PVC 5 camere Rehau, sticla Low-E+argon, feronerie Roto NT.
Oferta de Gealan e cu citeva sute de mii mai ieftina + garantie ceva mai mare.

Pareri ? Ceva ? E ultima strigare
Memorat

g.stiuca
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Marți 17 Octombrie 2006, 15:27:51 »

sunt amandoua f. bune cu conditia ca Rehau sa fie nemtesc si nu facut in Turcia.
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Marți 17 Octombrie 2006, 15:51:52 »

Eh, daca as sti ca e facut in Turcia alegerea ar fi muuuult mai usoara.
Dar, dupa cum stii, nimeni nu-ti da detalii de genul asta.
Memorat

g.stiuca
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Marți 17 Octombrie 2006, 15:55:01 »

atunci alege Gealan, simplu  nu? Smiley

Memorat
exu...
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Marți 17 Octombrie 2006, 16:04:50 »

A...si mai este ceva, foarte important...atunci cand iti ia masurile "meseriasu", pune'l sa'ti dea jos pe toate laturile. la colturi, pervazele pana ajunge sa se vada sfarsitu' zidului...sunt geamuri care au tencuiala de umplutura, de pana la 60-100cm, iar daca acest spatiu ti'l vor umple cu spuma, va trebui sa tencuiesti vartos...
Memorat

Imi plac pestele;)
bcmarius
Administrator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Marți 17 Octombrie 2006, 16:14:12 »

1. gealan se produce si in Romania: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
2. 100cm = 1 metru de tencuiala ?   Shocked
Memorat

exu...
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Marți 17 Octombrie 2006, 17:41:56 »

2. 100cm = 1 metru de tencuiala ?   Shocked
Scz...sunt mm, am gresit...
Blocu' meu e dat in functiune in 1976...ala d'a venit sa ia masurile (ingineru'), a spart putin la pervazu' de jos, unde era diferenta de 20mm pana la zidu' de beton...insa pe laterale si sus, era frate umplutura de ipsos in concubinaj cu sac de ciment, la greu...stratu' de spuma poliuretanica, e bine sa fie de pana la 40mm, maxim...la mine a iesit intre 50 si 100, asta pt ca ti'l pune la boloboc si nu se tin ei prea tare de centraj...
« Ultima modificare: Marți 17 Octombrie 2006, 17:52:42 de către exu... » Memorat

Imi plac pestele;)
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Vineri 16 Noiembrie 2007, 20:15:22 »

Redeschid un subiect vechi.
Anul trecut eram profan in ce priveste acest subiect, acum deja is la a doua experienta si pot sa spun cu mina pe inima ca unele chestii am inceput sa le stiu mai bine decit cei care lucreaza efectiv in aceasta meserie.
Promit sa transfer si aici postul pe care il am pe un alt forum de discutii referitor la acest subiect + alte detalii aferente.
Cu toate ca mi-am batut capul pentru a gasi diferite solutii, unele chiar nu le-am vazut cu toate ca "tipau" in fata mea. Poate altii care vor fi in situatia mea vor invata din ce am facut bun si din ce am gresit.
 Roll Eyes
Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Luni 19 Noiembrie 2007, 20:00:17 »

Mi-am facut 2 geamuri imense ( ceva de genul 2m/1,5) si o usa la renumita firma Melcert ( acum 3 ani). Nu mai spus cat am pltit pe ele, dar era o avere Am ales profil de aluminiu fabricat in Grecia, cu cele mai multe camera de aer, sticla de cea mai buna calitatea, etc, totul "the best". Dupa 30 de zile s-a fu{beep}t (pe romaneste) renumita clanta grecesca. Am sunat la ei timp de 30 de zile din 2 in 2 zile.Pana nu l-eam facut o "declaratie de dragoste" la OPC nu au binevoit sa vina. Geamurile se aburesc de cureg apa de pe ele ca la chiuveta.Nu mai zic de alizeul care bate prin balamalele usei.
Deci firma cu pretentii, o mare tzapa ! Motivul pt care nu veneau; avem lucrari mai mari, chestii mai importante, de parca eu nu le ddausem banul jos.

Anul trecut mi-am pus o usa din pvc dar cu insertie de otel ( de la Rehau ), cu inchidere in 5 puncte. Asta e mult mai buna decat cea din aluminiu, care incepe deja sa se lase "in jos".

Sfatul meu: cauta  profil de pvc( cu multeeee camere de aer) cu bara de otel patrata la ramforsare, care sa aiba 3 chedere de cauciuc la etansare, la foaia mobila.

Mi-am pus anul asta un geam de 2m/1,5m cu profilul descris mai sus. Etanseaza mult mai bine fata de cel cu 2 chedere.

Toate materialele care sunt la noi in comert sunt de ca{beep}at. Faza nasoala e ca trebuie sa alegi din astea rele pe ala mai putin rau. sugubat

Uita-te atent inainte de  a face o comanda, la niste gemuri si usi prospat fabricate. Stiu ca ai un ochi critic f bine dezvoltat, asa ai sa-ti dai seama din prima daca merita sa arunci banii in acea firma. Urmareste atent imbinarile (sa fie la acelasi nivel) si modul de lipire. Wink

Daca ai timp treci pe la mine si-ti arat diferentele.
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
jelikadds
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Sâmbătă 02 Februarie 2008, 17:45:07 »

Despre termopane este mult de vorbit.Multe au nume si se fabrica in tara ,Conteaza profiseonalismul de care da dovada firma,.Ofertele cu anunturi de genul profil cu 5 camere la pret de 3 camere sunt mari tape.Lucrez in domeniu,atit am avut de zis
Memorat
miki
Vizitator
« Răspunde #18 : Sâmbătă 02 Februarie 2008, 18:30:21 »

Despre termopane este mult de vorbit.Multe au nume si se fabrica in tara ,Conteaza profiseonalismul de care da dovada firma,.Ofertele cu anunturi de genul profil cu 5 camere la pret de 3 camere sunt mari tape.Lucrez in domeniu,atit am avut de zis

chiar vreau sa fac o investitie in ceva geamuri termopan , da-ne ceva indicatii.
Memorat
aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

pestele doar ... cu mujdei

« Răspunde #19 : Sâmbătă 02 Februarie 2008, 19:11:02 »

Atita timp cit ramele de termopan sint imbinate nu mai ai cum sa-ti dai seama cite camere are profilul si s-ar putea sa platesti profil de 3 camere la pret de 5. In plus multi dintre agenti nu cunosc avantajele gazului inert ( argon ) din sandvisul de sticla sau il contesta neargumentat.
Piata romaneasca da dovada de lipsa aproape totala de profesionalism a montatorilor si producatorilor in ceea ce priveste geamurile termopan si usile metalice.
Poate @Teo ne va impartasi, pina la urma, detalile la care trebuie sa fie atent un client in achizitionarea acestor produse. @jelikadds daca ai curaj, si nu vad motiv de ce sa nu ai, poti sa dai si tu o mina de ajutor in acest sens.
Memorat
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.043 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 21 Noiembrie 2017, 18:44:49
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.