Prieteni Pescari

Pescuit la copca

Vineri 14 Decembrie 2018, 15:19:52 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Pescuit la copca  (Citit de 22530 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
bcmarius
Administrator
*
Deconectat Deconectat

« : Duminică 15 Octombrie 2006, 11:59:45 »

Avind in vedere ca sezonul de iarna bate la usa asi dori ca fiecare sa impartaseasca din experienta personala tehnici si echipamente folosite pentru pescuitul la copca ?
Memorat

In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.
exu...
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: ora exacta

« Răspunde #1 : Duminică 15 Octombrie 2006, 17:57:46 »

Este pescuitu' in care am luat cel mai mult rapitor, nu atat de mare, cat ca si nr de capturi...iarna merg si zilnic la copca, mai ales la "prima gheata"...incepand de cand gheata are 6-8cm, se poate intra pe gheata lacurilor, iar cu doar o dandineta no name, sau "xian poi tuang", fac ravagii la biban...treaba e ca nu intotdeauna, pestele are acu'n gura, de multe ori este intepat p'afara, jepcuit...da nu tre' sa disperam, isi revine imediat ce l'ai eliberat...
Sunt lansete speciale pt copca, 1-1,20m, cu o mulineta, care are rol de infasurarea firului doar cat sa nu o incurci la depozitare si deplasare, pe gheata neavand functionalitate deloc...este indicat sa ai un fir de 0,08-0.10, cam 10m sunt suficienti, da' depinde de adancimile unde se pescuieste...o pluta culisanta (pt a stabili adancimea apei), iar dandineta este bine sa fie din cele mai mari...miscarea dandinetei, este aceeasi ca si toamna din barca (pentru cei care o stiu), adica se fac ridicari din bat, de pana la 1m, apoi se lasa sa cada "montura", pana se aseaza pluta pe pozitie, se asteapta 3-5 sec, dupa care se repeta din nou miscarea de ridicare...la ridicarea dandinetei, se produc vibratii puternice, iar la coborare, aceasta are de fiecare data, alta directie, fapt care va atrage cardu' de bibani in apropierea ei (daca nu e prea departe, da'l cauti ca ai timp)...sunt dandinete din tabla si altele fosforescente, cu unu' sau doi craci, lestate cu pb, da toate's bune, important este sa faci copca in apropierea cardului de pesti...
Asta pt biban, mere de rupe babusca, carasu', si ce e mai grav, strapazanu' din anu' precedent (pixuri)...ca sa eviti strapazanii, mergi putin mai departe de curent si'ai scapat de ei si ei de tine...
Memorat

Imi plac pestele;)
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #2 : Luni 16 Octombrie 2006, 14:14:28 »

ce e "dandineta'? o poza ceva?sau un link? merci
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Luni 16 Octombrie 2006, 16:25:17 »

singurul meu peste prins la dandineta a fost un bibanel pe aroneanu acu vreo 3-4 ani...era prima data cand pescuiam cu pretenu meu la asa ceva.,..a fost singura captura..am mai pescuit la copca la pestisor viu (asta pentru cine are) si am vazut la un coleg de al meu pescar scotand prin acea borta mica mica cu clestele un salau de vreo 4 kile...oricum parea imens fata de gaurica aia..e frumos la copca si foarte interesant...de nu ar fi acel frig si vant...oricum cu putin ceai cu rom sau simplu votca mai merge(trebe neaparat)
Memorat
exu...
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Luni 16 Octombrie 2006, 19:20:52 »

ce e "dandineta'? o poza ceva?sau un link? merci

Am sa caut pe net, insa nu stiu daca se fac in Romania asa ceva, decat "pe genunchi", in particular...io le am de la chinezi, costa cam 10-15ooo/buc, nu merita sa te chinui s'o faci singur...
Daca nu gasesc pe net, am sa fac fotografii la ce am eu...
Memorat

Imi plac pestele;)
mikebazga
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Joi 25 Ianuarie 2007, 19:36:33 »

Costele,de ce nu mi-ai zis ca ai postat aici despre copca?Oricum,am aflat intre timp si cum sa-mi fac mormaste,de la BEBEU,si multe altele.Asteptam..gheata!
Memorat
mikebazga
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Luni 29 Ianuarie 2007, 20:17:27 »

Un site unde se pot vedea ustensile pt copca este:www.nisid.com;altele se pot vedea pe google/imagini/pescuit la copca..vizionare placuta!..si nu deveniti invidiosi Rinjet
Memorat
inna
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Gen: Femeie

« Răspunde #7 : Duminică 04 Februarie 2007, 14:46:02 »

Mike, draga, stiu ca esti nerabdator sa pescuiesti la copca, si vad ca chiar te documentezi serios. Sper numai sa ai parte si de gheata, astfel..."ce e vis, ca visul trece" si ramane sa stepti iarna urmatoare.Dar cum vremea s-a racit...cine stie? poate in curand sa ne povestesti de prima experienta la copca  Smiley
Memorat
Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #8 : Duminică 11 Februarie 2007, 15:24:14 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]. Ideea e..daca ai dat de un bibistrocel insista; unde e unu..sunt si confratii  Risete
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
exu...
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Joi 15 Februarie 2007, 00:50:04 »

Sunt o grĂŁmadĂŁ de flimuleĂŸe cu pescuit la copcĂŁ...da de ce bibanu' lor e mai mare???  Cum?

« Ultima modificare: Marți 11 Septembrie 2007, 12:13:20 de către Teodor » Memorat

Imi plac pestele;)
mikebazga
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Duminică 18 Februarie 2007, 10:58:26 »

Costele,e vb de alt peste!Nu e bibanul eurasiatic(perca fluviatilis) ci bibanul nordamerican-yellow perch (perca flavescens).Vezi si forma corporala,e diferita,trage mai mult spre salau(walleye),la fel si capul,mai turtit,forma gurii,toate sunt altfel. Rinjet
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 21:59:43 »

maine vin cu impresii despre copca din 2009 Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 23:13:12 »

sunt si la noi bibani mari dar probabil stau ascunsi de anumiti pescari....
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 17:57:09 »

azi fost si facut doar gauri
sculele lasat acasa ca era program artistic cu gratere si vin fiert
da si cei cu scule au prins ca si mine sugubat
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 18:59:23 »

unde s-a tinut programul artistic?
Memorat
fox
Vizitator
« Răspunde #15 : Marți 20 Ianuarie 2009, 18:21:35 »

pentru pescuitul la copca iti trebuie neaparat o scula de perforat gheata ( topor , freza), o lanseta scurta , mulineta usoara si instalatie fina;optional se poate incerca si un vin fiert sau o tuica buna.momeala cea mai eficienta este pe baza de carne:larve , viermusi , rame , pestisor viu.toate cele bune
Memorat
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Sâmbătă 21 Ianuarie 2012, 22:39:05 »

oby , sar putea sa se repete faza si la concursul de maine.
 dupa cum a mers astazi, nu-i de mirare.
 abia pe la amiaza a inceput sa manance.
 ramane totusi de vazut.

Postat pe:: Sâmbătă 21 Ianuarie 2012, 22:36:50

i-mi pare rau ca n-am reusit sa fac copcile alea mari cu drujba.
 la cati adormiti sunt pe gheata, sigur se strecura unul pe dedesupt.
Memorat
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Luni 23 Ianuarie 2012, 03:30:05 »

felicitari oby pt captura!
 am fost martor , sa nu aiba gurile rele comentarii  Evil
 pune si tu ceva foto pe aici !
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.055 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 21 Noiembrie 2018, 01:51:36
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.