Prieteni Pescari

Pescuitu la musca

Vineri 22 Septembrie 2017, 16:36:48 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Pescuitu la musca  (Citit de 25966 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Gherla

« Răspunde #20 : Sâmbătă 08 Noiembrie 2008, 10:33:23 »

Wink Buna idee dumitru da nu cred ca scrie marca ca nu am cumparato de nnoua
 am luato de la un var cu 0 lei defapt am 3  sugubat is din doua bucati lungimea no stiuu revin cu informati de seara  Wink ma duc la  Fir intins

Postat pe:: Vineri 05 Septembrie 2008, 13:27:20

Wink nu e buna nici una  Risete ce sa acizitionez ?
Memorat

dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #21 : Sâmbătă 08 Noiembrie 2008, 11:34:33 »

Wink nu e buna nici una  Risete ce sa acizitionez ?

Cati bani ai de dat?
Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Sâmbătă 08 Noiembrie 2008, 12:24:45 »

Wink de la putin - nu la foarte mult  Risete Ceva nu foarte scump de la 100 ron in jos nu pre am unde da la musca  mai mult cand ma duc pe la munte deaia as cumpara ceva mai ieftin si in plus is si incepator
Memorat

dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Sâmbătă 08 Noiembrie 2008, 12:33:02 »

Shakespeare Odyssey Fly

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] 1712-210

8.5ft | 2.55m | 2 sections | AFTM: 5/6 - 84 RON

AFTM: 4/5 2.10m - 70 RON

Intr-un magazin din Bacau.

Foarte bune pentru inceput.
Importatorul si distribuitorul in RO e din Timisoara.

Citat
nu pre am unde da la musca  mai mult cand ma duc pe la munte

Ei, nu ai... Fii serios! Mai citeste forumurile!  Smiley
Memorat

Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Sâmbătă 08 Noiembrie 2008, 12:35:13 »

Wink pai e Somesu unde pot da

Postat pe:: Sâmbătă 08 Noiembrie 2008, 12:34:06

Wink o mica problema nu prea le am cu engleza  Trist
Memorat

dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Sâmbătă 08 Noiembrie 2008, 13:04:12 »

La forumurile romanesti ma refeream.  Smiley PMA-ul e mult mai mult decat pescuitul pe ape montane, la pastrav & lipan.  Smiley
Memorat

Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #26 : Joi 08 Ianuarie 2009, 14:39:53 »

Unde se mai gaseste Shakespeare Odyssey?

e super lanseta; merita din plin toti banii si mai multi...
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Joi 08 Ianuarie 2009, 15:15:17 »

Unde se mai gaseste Shakespeare Odyssey?

e super lanseta; merita din plin toti banii si mai multi...

Ai vazut pe undeva, la cineva? Chiar sint curios. De gasit se poate gasi la un magazin care aduce marfa de la importatorul S in Romania, Timburg SRL Timisoara. Aici, in Bacau, asa am procedat.
Memorat

Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Joi 08 Ianuarie 2009, 15:42:10 »

da, am facut si cateva lanseuri cu ea.
e f bine lucrata; blancul f reusit, rezerva de putere, inele cu un singur picior..usoara etc.
si firele de la shakespeare sint f bune..
daca gasesti de cumparat sa ma anunti si pe mine, te rog, sunt interesat..
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Joi 08 Ianuarie 2009, 15:45:03 »

OK, numai sa spui ce vrei, ca sa pot intreba si eu.
Memorat

Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Joi 08 Ianuarie 2009, 15:46:42 »

deci..lanseta shakespeare odyssey clasa 4-5 sau 5-6, nu mai stiu exact, dar e de 2.4 m
Memorat

stiuca
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Sibiu

« Răspunde #31 : Sâmbătă 26 Decembrie 2009, 12:52:21 »

Teoretic toate speciile de pesti pot fi prinse la musca  Wink, depinde ce muste folosesti (de exemplu cu streamere poti sa te adresezi cam tuturor speciilor de rapitori). In general speciile cele mai vizate de pescarul la musca sunt cleanul, pastravul si lipanul. Pentru clean pe un rau mare iti trebuie o lanseta de clasa 5-6 (depinde cu ce muste vrei sa dai) dar nu intru in detalii pt ca s-a scris mult pe tema asta si nu trebuie decat sa dai un search pe google si poti sa citesti si sa te documentezi.
Pot sa iti recomand 2 siteuri unde gasesti informatii: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  si  [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ].
Cauta acolo si citeste articole si pe forum vezi ca sunt o gramada de subiecte deschise de incepatori in pescuitul la musca cu aceleasi nedumeriri ca si tine.
Tongue BINGO deacord cu tine .
« Ultima modificare: Duminică 27 Decembrie 2009, 00:35:37 de către Teodor » Memorat

Totii pescarii sunt mincinosii ,s-au la pescuit se duc doar mincinosii .
cata_60
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Falticeni

« Răspunde #32 : Luni 30 August 2010, 15:31:49 »

Am participat pe 27-28.08,in calitate de spectator la cupa "Bucovina Open 2010' de fly fishing la invitatia unui bun amic,dr Ignat din Solca. Au concurat 21 de pescari printre care si 4 din cei 5 componenti ai echipei ce urmeaza sa plece pe 02.09 in Muntenegru la C.E.
 Este un pescuit de anduranta,care necesita o conditie fizica  si o coordonare mana-ochi ireprosabila,precum si o investitie serioasa in echipament si scule.Din pacate eu nu cred ca sunt in stare sa il practic,reumatismul si sciatica imi dau oricum tarcoale si fara sa stau cate 3h/mansa pana la genunchi in apa de munte.
 Ca fapt divers,castigatorii au fost Nagy Zoli -Tg Mures urmat de "Ghimi" Ghimisliu-Pitesti si Adi Vlasiu-Cluj.
 Organizarea dlui Bedrule a fost ireprosabila

Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Marți 31 August 2010, 02:14:03 »

A fost bine spre f.bine dar pina la "ireprosabil" e cale lunga! Mincare excelenta si la discretie !Bautura asisderea ! Prea multe blankuri pentru nivelul asta!Sa nu-l mai laudam pe gigi(cu) atita ptr. ca (cum ar spune el) "o sa si-o ia in cap si poate ar vrea s-o ia si-n gura" Risete.Cu una cu alta, un concurs reusit!
Memorat
george
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #34 : Luni 02 Aprilie 2012, 07:57:20 »

Bine v-am gasit. Sunt nou pe forum si nu stiu daca postez unde trebe. Anul trecut, in iarna, am primit cadou o lanseta de fly, clasa 4-5, de la Geologic. Intre timp mi-am achizitionat si o trusa sumara de legat muste. Acum o saptamana i-am facut botezul pe Prut, din pacate fara nici macar un atac la musculita, dei speram ca macar obletii, aca nu clenii, sa ma salute. Lanseurile le-am tot repetat in iarna pe zapada dar tre sa recunosc ca pe malul Prutului a fost alta discutie. La Prut am fost in zona Moreni. Am vreo sansa la musca pe Prut? Trebuie sa spun ca mai mult m-au durut privirile nedumerite ale celorlalti pescari decat decat faptul ca nu am prins nimic. Am folosit cateva musculite uscate, pe carlige ca de oblete, poate ceva mai mari. Orice sfat este binevenit. Multumesc!!!
Memorat
Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Luni 02 Aprilie 2012, 08:59:12 »

Salut George si bine ai venit printre muscari!
Pe Prut poti prinde cam orice la musca, totusi inca e rece pentru ca pestii sa se ridice cum trebuie dupa muste.
In general poti pacali clenii, obletii, babustile, avateii la muste uscate sau ude.
La streamere intra clenii mai mari, avatii, salaii..etc.
Cu clasa 4-5 poti pescui fara probleme la clean. Iti recomand celebrii gandaci din spuma, cu ei am prins pe orice apa, in orice anotimp.
Daca te incumeti sa dai cu streamere ti-ar trebui un echipament ceva mai puternic, clasa minim 6.
Totusi, pana te obisniesti cu flyfishing-ul, pescuieste cu ce ai, cu ceva insistente sigur ai sa prinzi.

Si..apropos de privirile nedumerite ale colegilor de..rau... tu insista pe asta si o sa ramana tot nedumeriti si cand tu ai sa prinzi langa ei si ei o sa someze!! Wink

Tare rau imi pare ca nu am insistat mai mult pe fly, pe Prut cand eram in Iasi.
Ce cleni...ce cleni  Love

Memorat

george
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Luni 02 Aprilie 2012, 17:11:50 »

Multumesc pentru raspuns. Sper sa fie asa:)
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Luni 02 Aprilie 2012, 21:03:07 »

Se spune ,sau se spunea ,ca pentru a invata sa pescuesti la musca iti trebuiesc FIX doisprezece ani !!!Cu venitul (la banca) printre muscari mai e...Cu clasa 4-5 poti pescui fara probleme ,si cu rezultate ,ca sa nu spun succesuri,la LIPAN ! In niciun caz la clean si mai ales pe Prut ! Dreamer,nu prosti copiii! "Constuctia" mustelor artificiale e o treaba buna dar nu e pescuit la musca. E pe aici un muscar in devenire Andrei A. in care am incredere ! El invata ...nu pe altii !
Memorat
george
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Marți 03 Aprilie 2012, 07:27:13 »

Sunt de acord ca nu se invata peste noapte, dar nu este asa cam la toate stilurile? Sunt constient ca pe Prut iti trebuie un bat de o clasa mai mare, insa am vazut pe youtube englezi care au prins crap de cateva kilograme cu clasa III. Cu exceptia batului, in privinta caruia nu am ce sa fac deocamdata pentru ca nu am banuti sa iau unul mai puternic, ce ar trebui sa fac pentru a avea cat de cat siguranta ca sunt pe drumul cel bun? Multumesc:)
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Marți 03 Aprilie 2012, 10:26:33 »

Sa pescuesti cit mai mult posibil si sa participi la concursuri .Cit mai multe concursuri !!!La un concurs inveti cit in citiva ani de pescuit .
  Ce inseamna clasa III Cum? Sigur poti scoate crapi si cu cl. 1-2 dar asta doar pentru adrenalina !Englezii poate au o alta clasificare .Clasele AFTM sint facute de americani si sint legate de greutatea a 10 yards de fir( 9,14 m).
Memorat
Pagini: 1 [2] 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.042 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 07 August 2017, 18:37:12
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.