Prieteni Pescari

Motor electric

Vineri 24 Noiembrie 2017, 11:32:01 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Motor electric  (Citit de 5279 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« : Luni 04 August 2008, 11:22:30 »

Evoluand pe scara dotarilor pescaresti, ajungem la un moment dat la achizitionarea unui motor electric pentru barca gonflabila. Care ar fi cele mai bune si ieftine motoare de pe piata noastra? Ce probleme pot sa apara? etc.etc.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
vali136
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Luni 04 August 2008, 13:35:31 »

In primul rind se pune problema pe ce fel de barca il vei monta(2.4m,2.7m sau mai mare),pe ce fel de ape vrei sa pescuiesti (lac,riu sau fluviu).
Dupa ce ai rezolvat dilema asta incepi sa cauti pe piata de profil motorul care sa-ti satisfaca nevoile.
Cel mai imbucurator lucru e ca preturile au inceput sa scada datorita concurentei si renuntarii la taxele vamale.
 Un motor de 28 lb costa intre 650-700 iar Maxxum 1900-2100 ron .Sunt si motoare intermediare ca putere si bineinteles si ca preturi.
 Eu detin de 3 ani un motor de 28 lb. Yamaha si nu am avut nici o problema ,oricum min. 2 ani ai acoperre prin garantie.
  Tu decizi unde pescuiesti si citi bani vrei sa dai pe motor .
PS.Din proprie experienta ia-ti din start un motor mai mare ca putere sa nu fi nevoit ca peste un timp sa-ti mai iei unul ...asa ca mine. Risete
« Ultima modificare: Luni 04 August 2008, 13:44:36 de către vali136 » Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Luni 04 August 2008, 13:57:13 »

Deocamdata o sa imi iau in functie de buget, adik cel mai ieftin...sper sa-si faca treaba. Ma gandeam la un minnkota de 30 lbs de pe totalfishing, sper sa miste rusoaica mea de 2,80 m.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Luni 04 August 2008, 16:07:00 »

Inca o problema: bateria...am vazut toamna trecuta pe rogojesti un tip ce a luat bateria de pe dacie si a pus-o pe barca....pana imi achizitionez una dedicata, oare as putea folosi una auto, eventual mai mare?
Memorat

leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #4 : Luni 04 August 2008, 16:17:59 »

Inca o problema: bateria...am vazut toamna trecuta pe rogojesti un tip ce a luat bateria de pe dacie si a pus-o pe barca....pana imi achizitionez una dedicata, oare as putea folosi una auto, eventual mai mare?

poti sa faci asta dar ai s-o "omori" cu electricul. si nu te astepta sa te tina mai mult de o mansa, mai ales sub suta de amperi.
  eee..."la tatzi ni-i greu" zicea un mare clasic in viata. Smiley
Memorat

let`em live, they are part of the game!
vali136
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Luni 04 August 2008, 16:46:38 »

In principiu multa lume are baterii auto,dar sa o iei de pe masina sa te dai cu barca e nasol....
Sa ai 2 baterii ar fi ok 1/mansa iti ajunge iar pt. mansa a 2-a ai una plina iar pt. mansa a 3-a ti sa incarcat cealalta.
 Cele cu gel costa o avere dar se pare totusi ca merita ....
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Marți 05 August 2008, 08:21:18 »

Vreau sa folosesc un acumulator auto pana imi iau una cu gel, adica pt 2-3 iesiri, nu pt concurs. Acumulator auto uzat gasesc mai usor mok, si vreau musai sa ies cu barca pe apa...
Mersi mult pt informatii.
Memorat

Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.041 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 11:20:52
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.