Prieteni Pescari

Monturi

Vineri 22 Septembrie 2017, 16:33:11 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 [3] 4 5   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Monturi  (Citit de 54311 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Piatra Neamt

www.planetcarp.ro

« Răspunde #40 : Sâmbătă 13 Septembrie 2008, 18:29:41 »

Cine stie poate vii intr-o vacanta... Fir intins
Memorat

Clubul Sportiv Planet Carp
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #41 : Duminică 14 Septembrie 2008, 18:28:39 »

Wink uite ceam facut 3 monturi

Fara suparare ... dar din cele trei monturi facute de tine ... eu n-as folosi niciuna pe balta.
Trecind peste faptul ca fiecare pescar ajunge dupa o vreme sa aiba anumite preferinte  Wink ... iti voi spune ce nu-mi place la fiecare.

Poza 1
E foarte bine ca te gindesti sa faci o nadire in apropierea cirligului folosind un momitor.
Ce nu-mi place insa e ca pe cirlig vei folosi boabe de porumb sau boiles iar pe naditor nu poti pune decit mamaliga ... sau in cel mai bun caz amestec neintarit din mixul din care ai facut boilesurile.
In ambele cazuri nu inviti crapul sa se hranesca cu particule ... deci folosesti alt tip de nada decit momeala.
O solutie o vezi in filmuletul urmator ... si anume un mic saculet solubil in care pui boabe sau citeva boilesuri ... il agati in cirlig ... pentru ca dupa aruncare saculetul sa se topeasca, iar particulele sa ramina in zona cirligului.
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Bineinteles ca acesta nadire locala nu exclude nadirea prealabila a zonei ... care se face cu prastia, cu racheta de nadire, cu navomodel de nadire etc. (si mai sunt destule alte metode Undecided)  
Toate complicatiile le-ai fi putut evita cu acest produs (pe care eu totusi nu-l agreez si nici nu ti-l recomand).

Poza 2
Se folosesc plumbi cu tija cum ar fi acesta:
Rolul lor e de a evita incilcirea firului cirligului in firul de deasupra plumbului.
Ce ai facut tu a fost sa rupi continuitatea tijei deasupra plumbului si ai descoperit exact acea zona a firului (deasupra plumbului) unde se produce incilcirea. In plus nici plumbul folosit nu are cea mai potrivita forma pentru a evita incilcirea.
Aceleasi consideratii sunt valabile si pentru poza 1 .

Poza 3
Vezi ca ai pus tija invers. Asa cum ai pus-o are toate sansele ca firul cirligului sa se incilceasca dupa cel principal.
Normal ar fi fost sa pui plumbul in acea agrafa unde ai atasat firul cirligului.
Cirligul tebuia pus inspre partea scurta a tubului ... iar partea lunga a tubului pe firul principal (adica spre lanseta).
Si acesta montura a fost conceputa pentru a evita agatarea. (Chiar daca s-ar agata dupa plumb, firul cirligului fiind mai lung ... cirligul ramine suficient de departe de plumb pentru ca montura sa ramina activa.)

Si acum sa revenim putin la filmuletul acesta de la Korda.
Sunt putin subiectiv ... pentru ca montura de aici se aseamana cu ceea ce folosesc eu. Suparat (Diferentele ar fi ca eu folosesc plumb mai greu, distanta inte cirlig si plumb ceva mai mare ... iar ca momeala boabele de porumb. ) Poate ca nu sunt atit de subiectiv ... ci doar cunosc montura destul de bine.
Primul lucru de remarcat este simplitatea. (Nu e neaparat necesar sa folosesti piatra in loc de plumb! Rinjet) Ce vreau sa intelegi este ca nu e neaparat nevoie de monturi sofisticate sau scumpe ... si nici de artificii tehnice de ultima ora pentru a putea amagi un crap.
Cel mai bine ar fi sa perseverezi putin pe balta cu niste monturi simple ... ca vezi apoi ce le lipseste si cum le adaptezi cerintelor tale.

Fir intins !

Postat pe:: Duminică 14 Septembrie 2008, 18:22:08

Rinjet firu de par se mai poate scurta

Postat pe:: Sâmbătă 13 Septembrie 2008, 15:12:56

Wink io zic cas bune  Wink

Da ... firul de par se mai poate scurta ... rasucind in jurul tijei cirligului portiunea dintre nod si varnis. Undecided

Daca e vorba insa de distanta dintre plumb si cirlig ... eu prefer circa 25 cm.  Rinjet
« Ultima modificare: Marți 09 Iulie 2013, 14:28:45 de către Teodor » Memorat
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #42 : Duminică 14 Septembrie 2008, 18:35:42 »

wow nu imi inchipuiam ca se pot spune asa multe despre o muntura Cum? cred ca ar trebui sa ma apuc de crap Jamaica Bere .(PS- is bata-ma ia cineva cu el la un pescut de stationar?)
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #43 : Luni 15 Septembrie 2008, 16:10:01 »

Wink dupa o partida de pescuit am ajuns la concluzia ca cu monturile 1 si 2 nu se poate prinde peste fara sa le ud  si leam desfintat in cea cee priveste montura 3 / poza 3 i-am facut unele modificari si a mers :

modificarile fiind : - am pus un plumb mai usor culisant caruia iam pus o margica la capat
                        - am mutat opritoru antirasucitorului mai sus
                        - am renuntzat la firu de par am bagat boaba direct pe carlig
                        - si am mai pus un al 2 lea carlig mai sus

Rezultatul : 1 crap de un kg prins la 3 minute dupa aruncare

Risete stiu ca am pus tija invers  sugubat cand mio muscat un crapan in timpu intepari am rupt-o si  am scapat si pestele  Trist

Wink mama plictisit sa incerc monturi complicate si sa fac greseli deacuma  o sa folosesc doar monturi simple clasice invechide dar la care prinzi si peste  Wink
« Ultima modificare: Luni 15 Septembrie 2008, 16:11:48 de către Ovi_666 » Memorat

Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #44 : Marți 16 Septembrie 2008, 21:31:45 »

Risete care zice si mie cum le zice la plasticurile alea transparentte pe cara bagi boaba si duaia le agheti in carlig?Cum??/
Memorat

Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #45 : Miercuri 17 Septembrie 2008, 11:50:34 »

Cred ca te referi la fire sau pungi solubile din PVA.  Cum?
Memorat

adi_lupu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Frankfurt,Hessen,De

« Răspunde #46 : Miercuri 17 Septembrie 2008, 11:59:37 »

Nu alea.Sunt ceva mai lungi dect stoperele si le faci ca o coronita si-o tragi dupa carlig
Memorat
Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #47 : Miercuri 17 Septembrie 2008, 13:07:46 »

aa..cred ca stiu de care. nestiinta isi spune cuvantul  Jenat
Memorat

adi_lupu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #48 : Miercuri 17 Septembrie 2008, 13:15:38 »

Am auzit eu ca sti destule...dar modestia isi spune cuvantul  Cool
Memorat
Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #49 : Miercuri 17 Septembrie 2008, 14:14:29 »

Despre pescuitul crapului..doar din citite mai stiu. am pescuit de 2 ori la boilies..cu montura cu plumbi pierduti..etc..textil..fir de par si toate maruntisurile astea
Prima oara cind le-am folosit...am prins un crap mai maricel. In rest pauza.
Deci..doar la spinning mai stiu cate ceva!! de vreo 4-5 ani pescuiesc aproape exclusiv la spinning si cand si cand la Fly  Rinjet
Memorat

Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #50 : Miercuri 17 Septembrie 2008, 18:39:24 »

Cum? deci pana la urma stopare le zice?
Memorat

Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #51 : Joi 18 Septembrie 2008, 14:20:17 »

Wink ziceti si mie un magazin online de pe care va-ati comandat ceva si cat v-a costat Taxa de livrare?? Rugaciune
Memorat

blinker
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #52 : Joi 18 Septembrie 2008, 19:27:49 »

eu am cumparat cate ceva de pe [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
adi_lupu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #53 : Joi 18 Septembrie 2008, 19:52:14 »

@dreamer

Am auzit ca esti un bun pescar la fly....
Memorat
Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #54 : Vineri 19 Septembrie 2008, 08:13:30 »

Eh..old times..nu am mai pescuit de ceva timp la fly, dar imi e dor de o muscareala  Inger
Memorat

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #55 : Vineri 19 Septembrie 2008, 13:24:28 »

Eheeee, a imbatranit Dreamer, acum pescuieste obleti pe Dambovita, dupa care merge la o partida de sah cu partenerii de pescuit in parcul Herastrau.  Tongue
Memorat

Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #56 : Vineri 19 Septembrie 2008, 13:36:37 »

De unde obleti..ce e aia?  Risete
Memorat

Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #57 : Miercuri 24 Septembrie 2008, 20:54:40 »

sugubat am auzit ca-i un peste Risete
Memorat

EugenM
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Pescar Hoinar

« Răspunde #58 : Luni 20 Octombrie 2008, 14:12:34 »

ma vad nevoit sa va cer acuma si eu un sfat// Rinjet

am fost la sf asta de sapt la o balta in localitatea Deleni..langa Harlau..e de fapt o crescatorie.. C3..
acolo este crap si caras..crap pana in 5kg..
am folosit urmatoarea montura..boabe pe fir de par, ac..forfac cam de 15-20 cm..plumb de 90 g..
pe o alta lanseta am pus intre boabe si o bucatica de plutitor..am folosit boabe din borcan cat si preparate acasa..
si nu am avut nici o trasatura..nimic..

pe la amiaza vine un omulet..se aseaza langa mine..si cand vede monturile mele incepe sa rada.."uite aici monturi..nu la tine.."

cand ma uit..avea un plumb (tip racheta)..apoi primul ac (cange) la 40 cm..in total punea 4 ace la o lanseta..si in ace..mamaliga..

nici nu se aseaza omuletu bine..si avea trasaturi cam din 15 in 15 min..
dupa o ora..cand am plecat eu avea 2 crapi cam la 1.5-2 kg..si o gramada de rateuri..

am pus si eu pe firul de par mamaliga de-a lui..dar tot degeaba..si mi-a spus omuletu ca fundul apei e foarte malos..de aia a pus primul ac asa sus..in schimb apa nu e foarte adanca..cam 1 m..

sapt asta vreau sa merg si sa incerc cu alte monturi..de aceea va rog sa-mi dati cateva sfaturi..
ma mai intereseaza daca in perioada asta mai trebuie data nada (de care..cat..si cum)

Memorat

Musei Eugen, museieugen@yahoo.com
Tel:0745955292;
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #59 : Luni 20 Octombrie 2008, 14:30:41 »

incearca cu un momitor usor in loc de plumb pe care pui pasta(mamaliga)lasa forfacul mai lung(25-30 cm) si pe cirlig pune un pufulet solubil
pe firul de par continua cu porumbsi spuma flotanta 1 cu 1 sau 2 cu 1
incearca si cu rima, sar putea sa ai surprize la vremea asta
ps in ce conditii se pescueste acolo? taxa , 12/24 ore, etc
Memorat

Pagini: 1 2 [3] 4 5   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.046 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 17 Septembrie 2017, 11:58:39
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.