Prieteni Pescari

Ce sunt boilies si cum se utilizeaza

Vineri 24 Noiembrie 2017, 00:35:12 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Ce sunt boilies si cum se utilizeaza  (Citit de 21730 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
MiculCrap
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Sâmbătă 13 Septembrie 2008, 23:19:59 »

Daca se poate,va rog explicati'mi si mie ca sunt novicele novicilor la pescuit...ce sunt alea boilies si cum se folosesc...multumesc
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Gherla

« Răspunde #1 : Sâmbătă 13 Septembrie 2008, 23:23:15 »

Wink ma nu pre stiu ces boilesurile da stiu la ce le poti folosi boilesurile is niste bile  de pescuit facute din diverese substante care is pt peste ca si pt copii mycy cartofi prajiti   le poti folosii in diverse monturi
Memorat

gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra Neamt

www.planetcarp.ro

« Răspunde #2 : Sâmbătă 13 Septembrie 2008, 23:31:39 »

Boilies-ul este cea mai completa nada de crap la ora actuala. Sunt 3 tipuri de boilies:

1. Boilies tare - este cel mai cunoscut tip de boilies
2. Boilies solubil - este un boilies ce rezista un timp determinat in apa, este de atractie mare
3. Boilies pop-up - este o bila ce se ridica de pe substrat

Le poti cumpara de la magazinele online:
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Te sfatuiesc sa cumperi solubile pentru inceput si poti veni pe Lates sa le testezi, acolo crapul este invatat cu ele.
Memorat

Clubul Sportiv Planet Carp
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #3 : Sâmbătă 13 Septembrie 2008, 23:33:28 »

Wink te sfatuiesc sa le cumperi de la articole de pescuit din orasu tau te poate ajuta vanzatoru ce sa alegi
Memorat

MiculCrap
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Duminică 14 Septembrie 2008, 19:25:12 »

Am cautat pe net si uitati de ce m'am lovit [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
...deci pot fi si "homemade"...mi se pare mult mai interesant sa le fac eu in casa decat sa le cumpar de la magazin...pentru crapi ,in perioada asta a anului ce reteta mi'ati recomanda?  Rinjet ...P.S se monteaza pe carlig???...am pescuit doar o singura data,dar de atunci parca mi'a intrat in sange Rinjet
Memorat
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #5 : Duminică 14 Septembrie 2008, 20:43:35 »

din cate stiu eu... nu !... se pun pe o ata speciala(rig) cu o croseta care vine prinsa de carlig Rinjet asta daca dai dupa crap comun(asta absoarbe), la amur se pun pe carlig... sa ma corecteze cineva de gresesc Police
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Duminică 14 Septembrie 2008, 21:02:17 »

Am cautat pe net si uitati de ce m'am lovit [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
...deci pot fi si "homemade"...mi se pare mult mai interesant sa le fac eu in casa decat sa le cumpar de la magazin...pentru crapi ,in perioada asta a anului ce reteta mi'ati recomanda?  Rinjet ...P.S se monteaza pe carlig???...am pescuit doar o singura data,dar de atunci parca mi'a intrat in sange Rinjet
Sunt nenumarate retete de boilesuri homemade.
Nu e asa de mare filosofie sa ti le faci singur ... insa (asta nu am inteles de ce) nimeni nu iti va recomanda ca prima data sa incepi cu boilesuri facute de tine.
Acuma nici cu boilesuri neverificare (nu stii daca "prind", nu stii cit au stat prin magazine, nu stii ce si cite chimicale/conservanti au prin ele) nu e recomandat sa incepi.
Ideal ar fi sa gasesti pe cineva (de incredere) care sa te sfatuiasca cu ce sa incepi si cum sa le folosesti.

Stiu ca tu tocmai asta cauti ... insa va trebui sa filtrezi foarte atent informatiile care apar pe net (daca asta e singura ta sursa de informare).  Rinjet
Eu nu am folosit decit o data boilesuri ... asa ca ma feresc sa dau retete sau alte indicatii.

Boilesurile se monteaza pe fir de par, aici poti vedea cum se leaga cirligul ... si mai jos cum se pune boilesul pe firul de par :
Pentru a trece firul de par prin boiles folosesti o croseta. (Daca boilesul e tare il gauresti in prealabil cu un burghiu.) Dupa ce ai trecut firul de par prin boiles pui un opritor pe ochet (ca sa nu iasa boilesul de pe fir).

Postat pe:: Duminică 14 Septembrie 2008, 20:54:51

............. la amur se pun pe carlig... sa ma corecteze cineva de gresesc Police

Citeste ultimul aliniat de aici: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ce e de inteles e ca la crap distanta dintre boabe si cirlig poate fi mai mare ... foarte multi pescari considerind normal 1 cm.
La amur le pui tot pe fir de par ... insa mult mai apropiate de cirlig.
Memorat
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #7 : Duminică 14 Septembrie 2008, 21:24:48 »

aham  sugubat e adevarata zicala:la amur da randament mai mare boilies-ul inchis la culoare? sau nada inchisa la culoare?
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #8 : Duminică 14 Septembrie 2008, 21:32:43 »

din contra amuru e obisnuit la porumb, deci o nada/momeala deschisa l-ar atrage mai mult
desi parerea mea personala e ca culoarea chiar nu conteaza la ciprinide
Memorat

gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

www.planetcarp.ro

« Răspunde #9 : Duminică 14 Septembrie 2008, 21:47:40 »

@ miculcrap

Te sfatuiesc sa incepi cu boilies ready made si dupa ce capeti experienta poti incepe sa-ti testezi si boilies-urile tale. Dar daca iti doresti sa incepi de pe acum ai aici o reteta:

Daca vrei sa aflii mai multe despre acest stil de pescuit vino pe Lates intre 2 si 4 Octombrie. Atunci vine echipa nationala care sunt si dublu vicecampioni mondiali. Vei vedea echipamente, nada si tehnici moderne de pescuit crapul.
« Ultima modificare: Duminică 14 Septembrie 2008, 21:50:22 de către gabisandu » Memorat

MiculCrap
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Duminică 14 Septembrie 2008, 22:37:38 »

si ingredientele alea de unde le'as putea achizitiona?...am un var in piatra(nici el nu prea le are cu pescuitul)...poate ma va ajuta si el sa gasesc magazinul...ca in bazar nu cred ca se gasesc Rinjet
Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

www.planetcarp.ro

« Răspunde #11 : Luni 15 Septembrie 2008, 08:42:09 »

Uite eu cumpar doar de la magazinele online, cele de mai sus. Primesti produsele de pe o zi pe alta acasa si platesti la curier.
Memorat

MiculCrap
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Luni 15 Septembrie 2008, 09:50:07 »

Culmea...varamiu lucreaza la fan courier Risete....merci,am sa dau comanda pe net
Memorat
etapmoto
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Luni 28 Martie 2011, 16:30:37 »

incearca; boilies creator este un program excelent, ce te ajuta sa echilibrezi perfect bilele.
Memorat
cip
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Miercuri 30 Martie 2011, 16:04:52 »

Uite aici un mod de a folosi boiliesul
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.041 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 21 Noiembrie 2017, 13:21:16
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.