Prieteni Pescari

Scule necesare ptr concurs-spinning

Sâmbătă 24 Februarie 2018, 08:31:20 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Scule necesare ptr concurs-spinning  (Citit de 14376 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

Go fishing or die trying

« : Joi 18 Septembrie 2008, 11:11:18 »

O sa incep eu evident si cred ca ar fi mai interesant sa facem si un mic istoric, adica evolutia sculelor de la primul concurs pana in prezent.
Barca-pana acum o luna am avut o barca ruseascacu care m-am descurcat in cei 4 ani de competitii
       -acum am o barca energo 2,40, cu un motor electric de 30
Bete-am inceput cu un bat de 2.10 de la Gipo(nu scrie pe el ce putere de aruncare are  Risete )ptr. stiuca
      -la salau foloseam Spro luxxus 2.10, 7-15 grame, bat f. bun, dar pe care l-am "prins" la portiera Pling
      -ulterior mi-am luat un hexane 1.80, 5-15 grame
      -anul asta mi-am luat nu St. Croix Avid (custom), 2.10, 3,5-10,5 grame
Mulinete: am inceput cu okuma avenger, in prezent am o daiwa capricorn 2000 si o daiwa teory 2500.
La naluci e prea mult de spus asa ca nu intru in detalii.
Ceea ce am vrut eu sa subliniez este faptul ca nu este neaparat necesar sa incepi cu scule de top, ele vor veni cu timpul, odata cu experienta si (finantele) acumultae pe parcurs.
Cu speranta ca si altii vor urma exemplul meu, cred ca va fi un topic intresant, pe marginea caruia vom avea ce discuta.  Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Joi 18 Septembrie 2008, 11:18:44 »

mah Vodoo dar unii vor sa intre direct in Champions League Tongue! nu vor sa se murdareasca ...cum m-am murdarit eu la Belcesti !! Trist
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #2 : Joi 18 Septembrie 2008, 11:35:39 »

Pai ia povesteste matale, esti un exemplu foarte bun.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Joi 18 Septembrie 2008, 11:49:36 »

rabdare maestre ca bag  Risete
Memorat

marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #4 : Joi 18 Septembrie 2008, 14:57:21 »

Eu anul trecut am inceput sa merg pe la concursuri, si nu prea am multe participari nici in prezent. Evident, calitatea sculelor s-a imbunatatit, dar anul trecut aveam urmatoarele: lanseta 2,10 m Maver Stralis Light Plus 3-8 gr, pt bibani si voblere mici, o lanseta Mitchel Basic (cred) 2,40 m 10-40 gr. pt voblere mari si linguri. Mulinetele erau niste jafuri, doar una era mai "rasarita", Okuma Zeon, pe care o am si acum, dar face peruci la textil....twistere putine, multe de prin bazar, si cateva voblere de clean si biban....
Memorat

gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #5 : Joi 18 Septembrie 2008, 15:17:52 »

Eu nu particip la concursuri, dar imi amintesc ca prima mea lanseta de spinn, a fost  D-A-M. Era o telescopica micuta (1.8m)pe care o primisem cadou impreuna cu o trusa plina cu naluci, de la tata pe la varsta de 6 ani Rinjet. Nu ma pricepeam sa fac ceva cu ea...pescuiam tot la pluta Risete ???dar am avut-o cam 8-9 ani, timp in care am prins si primele mele stiuci cu ea.  Cool
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #6 : Joi 18 Septembrie 2008, 15:19:00 »

.........
.............

Sa stii ca eu am rabdare, poti povesti pe indelete cum e cu nalucile astea cu care ai mers la concurs  Inger
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #7 : Joi 18 Septembrie 2008, 16:25:16 »

.........
.............

Sa stii ca eu am rabdare, poti povesti pe indelete cum e cu nalucile astea cu care ai mers la concurs  Inger

dea ,leneshule, ia pune mana si aplica, doara numa io cati bani am investit in naluci "test"...le zic "test" pentru ca nu au dat rezultate , deci or fu numa de testat apa  Risete Risete Risete
Memorat

let the pike survive, put it back alive

gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #8 : Joi 18 Septembrie 2008, 16:28:52 »

....pe care o primisem cadou impreuna cu o trusa plina cu naluci, de la tata pe la varsta de 6 ani .

wow... 6 ani!?
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Joi 18 Septembrie 2008, 16:49:29 »

am vazut destui pescari de competitie care pescuiesc cu lansete de 100-200 ron si mulinete la fel
aducetiva aminte ca 14 a venit in cupa moldovei 2006 cu ruseasca fara podina si maver esox
competitia la pescuit (in tote stilurile) inseamna mult mai mult participarea si cantitatea de informatie pe care o stringi intr-un timp foarte scurt, decit cistigul
iar pt cei ce au inocenta sa creada ca la acelasi nivel de eckipare il poti bate pe benzar la stationar,pe vladeanu la crap sau pe berti la spinn, intr-un turneu nu intr-o mansa dintr-un singur concurs, le spun raspicat RENUNTATI COPII; pescuitul de competitie deja insemna mult mai mult decit ekipare, este vorba de informatie, talent, fler si foarte multe zile /an de pescuit
este adevarat ca un echipament de calitate iti usureaza infinit munca dar nu face decit sa te duca in pluton, de acolo pina la virf e doar munca ta
asa ca la munca baieti nu la intins mina, komentariile de pe margine nu te fac decit cel mult kibit, iar informatiile pe care TI SE PARE ca le stringi din exteriorul fenomenului sunt cel mult de mina a treia
Memorat

Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Joi 18 Septembrie 2008, 18:46:13 »

cam dur mesajul  oby1, mult prea dur  Smiley , de exemplu nu urmaresc fenomenul, poate sunt kibitz sau nu, dar informatiile nu le strang din exteriorul fenomenului ci de pe apa, daca imi spui ca sunt de mana a 3a cred ca gresesti.

Totusi pentru cei interesati de fenomen calitatea sculelor (barca, motor, lanseta mulineta) consider ca nu este asa de primordiala precum cea a nalucilor si a flerului de a le alege si modalitatea de prezentare pe care intr-adevar il dobandesti din multe ore de pescuit insa pe pistele de concurs, exact cum scrie aici:

Citat
pescuitul de competitie deja insemna mult mai mult decit ekipare, este vorba de informatie, talent, fler si foarte multe zile /an de pescuit

de ce pe pistele de concurs? - pentru ca difera ce se intampla pe o apa lipsita de presiune de pe natural fata de una plina de barci mai ales daca este incinta inchisa ... a se face comparatii intre zile de antrenament pe o apa fara barci si rezultatele din concurs pe aceeasi apa  Wink

creca daia nu ma integrez in fenomen  Risete astept ca rezultatele din fenomen sa fie confirmate pe ape libere si poa ma integrez, dar asa cand pescui 90% acolo (in special pe rau) si nu imi este utila informatia din concurs pentru mine nu are rost, acolo in concurs e alt nivel de concetrare si alt nivel de pescuit
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Joi 18 Septembrie 2008, 19:53:13 »

prima mea barca la un concurs a fost ....dar de fapt stiti deja ,ce rost mai are sa va amintesc  Risete Risete Risete
Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Joi 18 Septembrie 2008, 20:13:53 »

Se vede pe fata lui Nick cat de incantat era de prezenta ta  Risete

PS: Jonah, toata lumea stie ca esti un baiat de zahar, cred ca nu te vei supara ca mi-am adus aminte de poza asta   Sarut

* da-te la o parte!.JPG (114.83 KB, 600x450 - văzut 194 ori.)
« Ultima modificare: Joi 18 Septembrie 2008, 20:15:33 de către bingogabi » Memorat

adi_lupu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Frankfurt,Hessen,De

« Răspunde #13 : Joi 18 Septembrie 2008, 21:53:36 »

Oby ,ai fost cam rau tare.Parerea mea este ca trebuie sa intelegi ce faci,indiferent de stilul de pescuit pe care-l folosesti.Sa intelegi de ce pestele trage asa si nu asa sau sa folosesti o anumita nada pe gustul lui intr-un anumit anotimp si nu la nimereala.Sa te informezi si sa fi receptiv.Sculele sunt doar o "prelungire" a mainilor.Indiferent de firma si de pret....parerea mea...
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Joi 18 Septembrie 2008, 22:06:59 »

asa's eu rau cu inadaptatii care nu stiu decit sa intrebe cu ce si unde, nu-s in stare sa caute si ei singuri ceva cu capu si minile si sculele lor Evil
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Joi 18 Septembrie 2008, 22:21:17 »

Se vede pe fata lui Nick cat de incantat era de prezenta ta  Risete

PS: Jonah, toata lumea stie ca esti un baiat de zahar, cred ca nu te vei supara ca mi-am adus aminte de poza asta   Sarut

cum sa ma supar Risete ! si acum rid in hohote cind vad fotografia  Risete!Nick aici imi dadea o mina (visla ) de ajutor sugubat .ce vremuri ....si ce curaj am avut sa ma urc in asa barca Cool !
Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Joi 18 Septembrie 2008, 22:26:03 »

Pescarul era dezorientat, ca barca era superba! Eu am facut Bicazul cu ea  Tongue
Memorat

leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #17 : Vineri 19 Septembrie 2008, 09:07:29 »

...
asa ca la munca baieti nu la intins mina, komentariile de pe margine nu te fac decit cel mult kibit, iar informatiile pe care TI SE PARE ca le stringi din exteriorul fenomenului sunt cel mult de mina a treia

nu mai reiau tot citatul, e clara ideea. i
  in mare ai dreptate, ideea e ca simt oaresce frustrare pe-aici.
  tie unde ti s-a parut ca s-a intins mana? sau mai exact, cine?
  daca ar fi sa estimez, echipamentul minim de competitie (ala care ne usureaza si faciliteaza munca) conteaza in pondere de 30% din rezultat. evaziv, asa...

Johann, poza aia a facut istorie deja Risete
Memorat

let`em live, they are part of the game!
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Vineri 19 Septembrie 2008, 10:20:36 »

o intrebare, funia aia din jurul barcii e cu scopu de a nu polua apa cand se va scufunda? adik sa poti sa tragi barca la mal in timp ce inoti pe langa ea ?  Risete
Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Sâmbătă 25 Octombrie 2008, 14:50:09 »

Risete buna intrebrea lui Pike'
Memorat

Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.054 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 26 Decembrie 2017, 12:45:11
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.