Prieteni Pescari

Pierderea senzitivitatii unei lansete!

Vineri 17 August 2018, 15:41:27 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Pierderea senzitivitatii unei lansete!  (Citit de 5868 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« : Marți 21 Octombrie 2008, 12:39:43 »

Credeti ca o lanseta supersenzitiva ( de jig)..isi poate pierde din senzitivitate daca se foloseste si cu naluci reactive? (se inmoaie blancul)

Stiu o situatie asemanatoare la lansetele de crap; dupa o durata de folosire, blancurile de calitate se inmoaie..si nu mai au performantele initiale (citisem un articol de crap..long time ago  Cum? ).
 Sint curios cum se comporta si o lanseta de spinning in timp..
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #1 : Marți 21 Octombrie 2008, 14:07:38 »

sa fie vorba de ani de zile si pescuit excesiv si un blanc prost. Cand e vorba de blancurile de calitate la betele de spinn nu cred ca isi pierd din senzitivitate.
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #2 : Marți 21 Octombrie 2008, 14:25:13 »

esti necredincios insamna  Risete

betzele de crap sunt supuse unor uzuri mari , lanseuri cu greutati de 100-200gr , pesti mai multi si mai mari in dril , daca vorbim la performanta si lansetele care intra pe mana unor pescari iscusiti.

revenind la spin, blankul poate intradevar imbatrani si sa ii creasca elasticitatea ( vorbim de un  bat de jig care este rigid ) , dar voblerele nu cred sa influenteze foarte mult acest lucru , fie ele si deep runere mari cu reactivitate mare. Totusi cred ca poti contribui la uzura blankului pescuind excesiv in limita superioara de aruncare  Wink .

Una peste alta, calitativ sau nu , toate materialele sun supuse uzurii si imbatranirii , ca la unele se intampla mai repede, sau ca la altele trecerea anilor este f putin sesizabila asta este altceva
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
vali136
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Marți 21 Octombrie 2008, 14:29:15 »

Eu cred ca orice blancuri isi pierd din calitati...in ce interval de timp nu pot sa precizez ,probabil e in functie de timpul de pescuit si mai ales de nalucile folosite ,gradul de incarcare si fortarea spre "limita" a rezervei de putere.
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #4 : Marți 21 Octombrie 2008, 14:39:12 »

blancurile "imbatrinesc" pur si simplu pt ca apar altele mai "tinere" si mai apetisante Jenat
Memorat

gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #5 : Marți 21 Octombrie 2008, 16:35:37 »

Risete =D>asta cam asa este
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Marți 21 Octombrie 2008, 17:02:15 »

e na, o   8====D  Risete

hai sa ne uitam pe saituri sa vedem cate "tinerele intra in uz" , bagam un tackletour ? singura piatza care invarte serios botele de spin este JDM , la noi rotatia este insesizabila , si nici Cabela's-ul nu plimba prea multe noutati in materie de de betze...ce noutati? De la Fireblood nu s-a mai scris nimica (si nu cred ca merita un interes sporit oricum) , Plimbarica se duce intre St. Croix , Loomisuri , Sakura , ceva Shimano de care s-a convins lumea ca nu face banu, Daiwa e slaba in materie de betze , pe low cost se merge la Maver si Sert. Toate sunt aceleasi de la an la an, ce se mai modifica un pic gripu din cand in cand dar denumirea nu  Risete

Asa ca daca sti ceva tinerele zi-ne si noua, drept ii ca nu se mai pescuie cu DAM-ul de acu 7 ani sau cu cine stie ce Trabucco , dar in rest  Cum?
Memorat

leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #7 : Miercuri 22 Octombrie 2008, 10:57:31 »

e na, o   8====D  Risete

hai sa ne uitam pe saituri sa vedem cate "tinerele intra in uz" , bagam un tackletour ? singura piatza care invarte serios botele de spin este JDM , la noi rotatia este insesizabila , si nici Cabela's-ul nu plimba prea multe noutati in materie de de betze...ce noutati? De la Fireblood nu s-a mai scris nimica (si nu cred ca merita un interes sporit oricum) , Plimbarica se duce intre St. Croix , Loomisuri , Sakura , ceva Shimano de care s-a convins lumea ca nu face banu, Daiwa e slaba in materie de betze , pe low cost se merge la Maver si Sert. Toate sunt aceleasi de la an la an, ce se mai modifica un pic gripu din cand in cand dar denumirea nu  Risete

Asa ca daca sti ceva tinerele zi-ne si noua, drept ii ca nu se mai pescuie cu DAM-ul de acu 7 ani sau cu cine stie ce Trabucco , dar in rest  Cum?

eu zic sa nu te grabesti cu afirmatiile. Daiwa (ca tot ai pomenit) au un trend ascendent in materie de blancuri si finisaje, ete: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
  also...d-astia ai uitat?  Wink Fenwick, Kistler, Lamiglas, Quantum?
Memorat

let`em live, they are part of the game!
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Miercuri 22 Octombrie 2008, 13:55:25 »

Leba, nu ma uitat , Kistler e cam sus la pret , Lamiglas e ok , Daiwa ramane jos si nu mai da link la bass-uri si japanezi ca vorbim de lansete de JIG si de piata romaneasca. Uite am comandat o Sakura Rookie (ptr jig de biban) desi imi facea cu ochiu Sakura Antidote cu IM36 in loc de 30 cat are Rookie, puteam sa iau Trinis , voiam? nu , aceeasi modularitate alte inele si mandrina , diferenta pret, nejustificata. Nu ne orientam inca foarte sus la JDM sau Kistler , nu ca nu sunt bune ci pentru ca inca se cauta raport calitate/pret justificat asta si in raport cu buzunaru  ( totusi as lua un JDM  sugubat Risete )

revenind, inca nu am constatat oboseala pe Sakura Shukan la senzitivitate, am pescuit cam in toate stilurile , de la jiguri intre 14 si 20 gr la Livebait de 25gr , hornet de 6 cm care iti rupe mana la vibratii , linguri de 20 gr pentru avat . ramane de vazut

P.S. Dreamer , senzitivitatea asta este in legatura directa cu inca 2 factori...dejetu pe blank deasupra la mandrina si ochiu pe fir  Evil

Postat pe:: Miercuri 22 Octombrie 2008, 11:42:59

revin cu o nota, sakura antidote nu se gaseste la noi pe piata, deci ramanea Trinis vs Rookie  Smiley
Memorat

Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.05 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 18 Iulie 2018, 17:40:26
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.