Prieteni Pescari

technici pt clean

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 09:31:18 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 4 5 [6]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: technici pt clean  (Citit de 83381 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Targul de pe Jiu

« Răspunde #100 : Luni 28 Martie 2011, 23:12:43 »

Salut!

@ Sorin Buculei: presupun ca asta e Salmo D, ma insel ?

Pe asta.. il gasisem la 2,5 cm insa.. am preferat sa iau un HP (Hot Perch) pentru biban si, posibil, si la clean.

Salmo GT am vazut in magazin insa s-a dat inainte de a putea eu sa ma hotarasc. Tiny-uri am vazut, ramane insa sa le mai studiez, au cam "sarit" preturile..

@secretar sv

Nu, nu am si alte voblere, doar ce se vede in poza, alea ar fi pentru clean. Din pacate experienta si fondurile sunt direct proportionale, o sa mai lucrez la ele, poate le fac invers proportionale  Cum? .

La Salmo Tiny, modelul ce-l detin, am incercat insa.. trecuse sezonul carabusilor si nu aveam decat 2-3 atacuri, soldate cu rateuri.

Ce-am mai vazut de clean ar fi Goldy, Ugly Ducling si Dorado...

Spor la treaba, toate cele bune si fir intins!
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

« Răspunde #101 : Marți 29 Martie 2011, 07:54:54 »

Cumpara-ti Glody cu incredere,mai ales daca au Goldy Vibromax.Alea sunt crima si pedeapsa pentru clean in primavara.Eu am avut un singur model si sincer sa fiu si acum imi pare rau ca l-am pierdut,dar acum am propriul meu magazin de scule de pescuit si sper ca o sa mai gasesc furnizori care sa mai aiba ceva pe stocuri Smiley
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #102 : Marți 29 Martie 2011, 11:32:54 »

Salut!

Din cate am vazut.. ar fi vreo 2-3 bucati pe albastru (MBS) insa.. eu as fi vrut culoarea ZK (un verde mai inchis cu burta alba si putin rosu in coada), astea ar fi pentru clean, mai era tot de la Goldy niste modele de 2 ori mai mari ca Vibromax.

Spor la treaba si fir intins!
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #103 : Marți 29 Martie 2011, 12:10:48 »

Inseamna ca treaba e cam nasoala in ceea ce priveste voblerele Goldy Vibromax.Se pare ca importatorii romani nu mai aduc.De ce?Nu am nici cea mai vaga idee.Voblerele sunt fabuloase la preturi accesibile.Dar nu-i mare paguba,am descoperit in ultima vreme voblerele de la Dorado.Sunt bune rau,raport pret calitate...imbatabil.La clean modele de mici dimensiuni fac ravagii,iar pentru stiuca sunt cateva modele care nu dau gres Wink
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #104 : Marți 29 Martie 2011, 16:50:21 »

secetar sv,voblerele bug sint voblere ! Totusi cred ca pentru dori preturile cit si faptul ca trebuie sa faci ceva "coada" ca sa ajungi la ele ,o sa-l tina ceva timp departe de ele ! Ca si voblerele Dady !
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #105 : Miercuri 20 Aprilie 2011, 21:48:00 »

Salut!

Partida de astazi.. a fost una ciudata, desi am dat pe rau, apa semi-tulbure, clenii erau rari, multa vegetatie, mai ales iarba-broastei.. iar.. daca te uitai dintr-un punct inalt, cu polarizantii vedeai clenii... am reusit sa prind doar un clenut, la un Tiny... l-am eliberat. Interesant a fost faptul.. ca l-am prins la ancora din mijloc. Desi am avut un atac puternic, primul al zilei.. nu s-a soldat cu nimic - un tac si atat. Am incercat diverse modele de voblere insa m-am axat in special pe  marcile Goldy si Strike Pro. La Goldy am avut primul atac; la un Tiny.. doar cateva trasaturi si era sa "prind" un clean de-o palma si.. eliberat in timpul drilului. La un moment dat am dat de o patrula oportunista.. careia i-am servit un Strike Pro nou-nout, o culoare mai pe albastru, pe care l-a luat decis, era maricel, insa... dupa 2-3 secunde s-a eliberat, desigur.. ar fi fost un record personal. Nu ma asteptam sa "loveasca", mai ales ca-i a doua oara cand pescuiesc la voblere pe un rau cu debit mare.. cu apa destul de rece, insotita de un vant destul de puternic, insa partida nu a fost in zadar, am mai invatat 2-3 trucuri, legate de pozitionarea lor intr-un baraj, precum si modelele si culorile "cautate".

Spor la treaba si numai bene!
Memorat

cornel2you
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #106 : Miercuri 20 Aprilie 2011, 22:52:49 »

Salut!

Partida de astazi.. a fost una ciudata, desi am dat pe rau, apa semi-tulbure, clenii erau rari, multa vegetatie, mai ales iarba-broastei.. iar.. daca te uitai dintr-un punct inalt, cu polarizantii vedeai clenii... am reusit sa prind doar un clenut, la un Tiny... l-am eliberat. Interesant a fost faptul.. ca l-am prins la ancora din mijloc. Desi am avut un atac puternic, primul al zilei.. nu s-a soldat cu nimic - un tac si atat. Am incercat diverse modele de voblere insa m-am axat in special pe  marcile Goldy si Strike Pro. La Goldy am avut primul atac; la un Tiny.. doar cateva trasaturi si era sa "prind" un clean de-o palma si.. eliberat in timpul drilului. La un moment dat am dat de o patrula oportunista.. careia i-am servit un Strike Pro nou-nout, o culoare mai pe albastru, pe care l-a luat decis, era maricel, insa... dupa 2-3 secunde s-a eliberat, desigur.. ar fi fost un record personal. Nu ma asteptam sa "loveasca", mai ales ca-i a doua oara cand pescuiesc la voblere pe un rau cu debit mare.. cu apa destul de rece, insotita de un vant destul de puternic, insa partida nu a fost in zadar, am mai invatat 2-3 trucuri, legate de pozitionarea lor intr-un baraj, precum si modelele si culorile "cautate".

Spor la treaba si numai bene!

La voi nu e prohibitie ?
Memorat
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #107 : Miercuri 20 Aprilie 2011, 23:08:16 »

c&r mai merge , fata de aia care stau cu ecranele

am gasit voblere bune de la jakson la 10 lei buc si mi-a intrat si clean si marlitoaie la ele.
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #108 : Miercuri 20 Aprilie 2011, 23:33:16 »

Salut!

Este.. insa in 99,9% din cazuri eliberez, indiferent de sezon. Oricum... zonele unde dau de obicei nu sunt prea pescuite la voblere, mai ales la specia clean. De regula lumea cauta locurile "accesibile", cunoscute sau incearca pe naturale, te asigur am gasit/vazut  bancuri destul mari (cateva zeci) de carasi, am gasit si cateva de obleti si nu numai (aproape de plecare a "sosit" cnv. la plutarit, dar nu am stat sa vad ce si cum). Ceea ce fac nu are o justificare insa... pa bizuiesc pe faptul ca n-am norocu' de a-mi "da" ceva notabil, ceva care sa se "intepe" adanc, ca azi:)) . De altfel.. de asta-vara am dat numai la spinning si voi continua asa, pe cat imi va sta in putinta.

Ca tot veni vorba.. din cate stiu.. pe Olt aia lasa la pescuit, chiar si cu undita, desigur.. cu "cotizatia", mai sunt si alte zone pe Dunare (aici nu-s sigur), plus baltile private.

Curios este faptul ca am dat de 2 fitofagi, unul era mort, la malul apei (desi era proaspat), iar altul facea ture prin apa, aproape de mal.. faptul ar putea fi explicat de pasarile acvatice insa.. am stat destul de mult timp in zona si nu am observat activitatea, dar..

Captura:
Spor la treaba si numai bine!

Memorat

dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #109 : Miercuri 27 Iulie 2011, 22:14:50 »

Salut!

Astazi am reusit, in sfarsit, sa prind un clean pe apa tulbure (se vedea la 2 cm, max. 3)... la vobler:P. Atacul s-a facut simtit, vobleru' recuperat la suprafata etc. Am mai avut ceva rateuri, dar... mi-a luat ceva timp sa descopar tehnica si neste locuri..

Supararea zilei... a fost cauzata de observarea a 3 cormorani, pasari care...

Spor si numai bine!
Memorat

Pagini: 1 ... 4 5 [6]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.174 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 21 Noiembrie 2017, 06:37:12
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.