Prieteni Pescari

technici pt clean

Vineri 22 Septembrie 2017, 16:29:02 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 6   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: technici pt clean  (Citit de 81415 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Bucuresti /Ploiesti

« Răspunde #20 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 08:15:54 »

daca iti merge 1 din 4 iesi la 16 lei bucata deci incearca direct salmo

crezi ca pot sa dau bine cu hornet h2s de 2,5cm (1,5g) cu bat de 2,10 Shimano Catana BX M, 10-30g actiune ? ca m-as duce sa fac o proba dar'ii cam frig

in rest la 14 lei ce sa mai ceri sunt super voblere si se poate sa ai dreptate, sa ies mai ieftin cu salmo si cred ca si mai productiv, ms mult
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #21 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 08:33:04 »

Alea de la energo sau gipo de 1-1,5 cm nu prea functioneaza....mai bine decat Salmo ia Cozma, nuante pe verde si argintiu, 2,5-4 cm, mie mi-au dat cele mai bune rezultate din cele de serie. Mie Salmo nu mi-au dat rezultate extraordinare la clean....
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #22 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 13:58:35 »

din gama 15 lei mai sunt si dorado si ugly duklyng si goldy
voblere care stii ca functioneaza. sa le faci sa prinda tine si de pescar si de echipament si nu in ultimu rind de locul de pescuit
Memorat

bogdanpescarul
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Duminică 01 Februarie 2009, 00:29:48 »

nici eu nu prea am rupt stilu cu salmo(de fapt la bullshit,pardon,bullhead nu am prins nimic iar la hornet nesemnificativ)in schimb am prins o groaza de cleni intre 300 gr si 2,3 kg la un vobler pe care-l luasem special pentru salau,dar care s-a dovedit number one la clean si pe prut,si pe siret,si pe lacul Bicaz.e vorba despre rapala taildancer 5 cm,culoare hot green.incercati-l si va las pe urma sa dati o  Bere
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #24 : Duminică 01 Februarie 2009, 09:24:36 »

N-am gasit culoarea hotgreen pe Rapala.com.
Ai un link?
Memorat

bogdanpescarul
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Duminică 01 Februarie 2009, 13:52:49 »

il gasesti pe cabelas.com.pe rapala ii zice "hot chub" daca nu ma insel.e ala chartreuse pe burta cu spate negru.
Memorat
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #26 : Duminică 01 Februarie 2009, 18:40:52 »

nici eu nu prea am rupt stilu cu salmo(de fapt la bullshit,pardon,bullhead nu am prins nimic iar la hornet nesemnificativ)in schimb am prins o groaza de cleni intre 300 gr si 2,3 kg la un vobler pe care-l luasem special pentru salau,dar care s-a dovedit number one la clean si pe prut,si pe siret,si pe lacul Bicaz.e vorba despre rapala taildancer 5 cm,culoare hot green.incercati-l si va las pe urma sa dati o  Bere
am dat cu el si nik pana acu  Risete da incearca -l la avat Cool Tongue
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
bila
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Sâmbătă 28 Februarie 2009, 09:39:27 »

Salut,prieteni!..Sunt nou pe forum,pt ca ...nu m-am putut abtine!  Risete
Imi place la nebunie voblerul cosas ce l-am vazut postat aici!! .. Asta vara eram pe un mal de 2,5 m pe raul Tazlau. Era prea cald,era amiaza,era si Reclamanta cu mine Tongue.... Nu se vedea nici o miscare pe apa putin surie(excelenda de un blinker). Am prins cateva lacuste,le rupeam cate o aripa,dupa care le aruncam pe apa.. Risete Nu pluteau pe apa mai mult de 5 m ! Le haleau clenii,de nu era adevarat !
Imi place pescuitul la clean. Am "batut" Trotusul de la Tg. Ocna pana la Adjud... Pas cu pas, piatra cu piatra. 90% din modalitatea mea de pescuit la clean,este la buldo. Cu muste umede.
Imi place "la buldo",pt ca ii pot cauta  din mal in mal,chiar daca sunt locuri unde latimea raului depaseste 30m. Mai e si avantajul ca pot prezenta mustele exact unde vreau.
... =))Daca vedeti ce muste prinzatoare folosesc,va umfla rasul! Le fac singur, fara scule,doar cu o menghina mica, ata,si pene de fazan,pe cele mai mari carlige ce le gasesc. . Ies niste avioane,de va doare mintea!  Risete.. Cu tot cu aripi,ies cam la 4-5 cm.
Intr-un septembrie,dupa ora 16 m-am dus intr-un loc in care am dat la ghici. Cascada,stanca cu crapaturi,apa cumplit de repede. In 20 de min am prins 4 cleni si am pierdut 12 muste !Rupturi de rupturi la fir de 0,18... ( binenteles ca si curentul amplifica rezistenta in zbaterea clenilor) In masina nu aveam decat carlige si ata !! Desteapta de Reclamanta ,imi spalase vesta si a pus punga cu pene, "bine" !  Risete
Am bobinat ata (sintetica-neagra) pe carlige,din mana, si am schimbat montura cu fir de 0,27 (!!!). Am lasat multe capete de ata libere ca si cum ar fi un miriapod. ... L-am rupt !  Risete ...La ata pe carlig!  Risete Cant imi intrau trei cleni deodata intre 0,5 si 1,5,aveam impresia ca scot si albia apei!  Risete
...Dar cel mai suprinzator lucru ce mi s-a intamplat,a fost noaptea.
Se intunecase si nu mai era "miscare". M-am intins pe iarba,mi-am scos cafeaua...., si ma simteam bine. .. Priveam cum rasare luna dupa un deal, ascultam cainii latrand in departare... Imi placea,si nu-mi venea a pleca.Dupa o ora, luna se ridicase bine.. Pleosc,pleosc... Mah,ce dracu' se-aude-n apa? Imi iau lanseta,si incerc cateva lansari mai scurte( cu toata rusinea ca pescuitul de noapte era interzis Jenat). Fundul apei in care pescuiam,il stiam si-a desena. .. Fratilor! Iesisera "batranii" !!... Si,zau daca inteleg de unde ... Si ca totul sa fie de poveste,ii prindeam langa mal in apa de 20-40 de cm !!
M-am tot intrebat "de ce?",si in cele din urma am aflat cum de cleanul vede noaptea,si de ce la mal.
Noaptea,ca sa verific daca mustele nu sunt incurcate,ridicam mustele in dreptul lunii... Si dupa o lansare ,am ridicat palma spre cer. Puteam numara cu usurinta degetele. Am lasat palma spre pamant...,si parca orbisem .  Risete.. Nu? Simplu: cleanul de pe fundul apei,vede tot ce merge pe apa,pe fundalul cerului instelat,sau si mai bine,luminat de luna.
De ce la mal? M-am bagat in apa si-am aflat : de la mal incepe sa se raceasca apa dupa ce apune soarele,si tot acolo cad si insectele... Conditii de 5 stele !!  sugubat
Woooow !  Risete Risete M-am cam intins "putin".  Risete.. Dar asta a fost ca si o partida buna de pescuit.. Risete Imi cer scuze ..  Jenat

Postat pe:: Sâmbătă 28 Februarie 2009, 09:27:59

Uffff...,am uitat un amanunt. Jenat .. Cand ma apropii de apa,calc rar,pe pietre mari,si lansez nu mai dupa 10 min.. cat fumez o tigara..(tutunul dauneaza grav sanatatii !). Dupa ce scot un clean,nu mai insist.. mai astept 5-10 min. Nu stiu... Pt mine e ca un ritual,dar e rezultatul observatiilor in timp.. E-adevarat ca nu pescuiesc decat de vreo 14-15 ani Jenat.. Daca acum 15 ani imi spunea cineva ca voi deveni pescar,il scuipam intre ochi !!  Risete " Nu merg eu bre,la cascat de gura si belit de jder!" ... Si.... Ete!  Risete
Concluzie: de muscatura cobrei mai scapi. De pescuit,nu !! Risete
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #28 : Joi 10 Iunie 2010, 22:07:25 »

de patru lei ai sa prinzi peste Risete
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Luni 14 Iunie 2010, 22:54:26 »

se vede ''bila'' ca-ti place pescuitul care-l practici  si esti foarte incantat de ceea ce faci-lucru care nu-l mai intalnesc la ''pescarii '' de astazi,cu scule de bazar si ...care curata tot... incepand de la banalul oblete si terminand cu caraselul ....care l-a populat George (Pascani), ASTA PRIMAVARA!
I-mi place de stilul tau si sper Smiley sa ne intalnim intr-o buna zi pe ape......
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #30 : Marți 22 Iunie 2010, 09:28:42 »

eu cred ca si-a gresit cariera le are tare frumos cu povestitu Aplauze Aplauze Aplauze
Memorat
cristinel33
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Joi 05 August 2010, 23:52:48 »

Salutare tuturor.
Vad ca nu a mai postat pe aici nimeni  de o buna bucata te timp. Vara aceasta a fost foarte ploioasa si de aceia nr. partidelor de pescuit la clean abia le poti numara pe degetele de la o mana .
As vrea sa stiu de la pescarii cu experienta mai bogata in pescuitul cleanului cum putem pe apele acestea mai surai sa avem mai multe atacuri din partea dl. clean. Eu pana in momentul de fata am dat mai mult la clean la spin , dar dupa ultimile partide in care nu am avut nici o captura ci doar cateva trasaturi anemice m-am descurajat de acest tip de pescuit. Chiar in ultima partida vazand ca la spin nu e nici o activitate din partea clenilor am pus o montura pt. a da la clean cu lacusta si rezultatele au inceput sa apara . Ce e drept nu au fost capturi capitale dar totusi de nota 10 fata de spin. As vrea sa stiu cum ar trebui abordata o partida la clean pe rau , pe o apa nu tocmai pe placul orcarui   pescar. Va multumesc.
Fir intins. Fir intins
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #32 : Vineri 06 August 2010, 08:32:22 »

Incearca rotative nr.2 argintii DAM Effzet sau Mepps, cu dungi sau puncte rosii, portocalii, oricum ceva mai stridente la ape tulburi. Pescuieste pe linga maluri, bolovani, cioate etc. cu recuperare lenta si...vei avea surprize. Wink Fir intins
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #33 : Vineri 06 August 2010, 09:16:25 »

@ pinadi
...corect !

...nu va sfiiti sa dati si cu rotative nr.3 , o sa aveti surprize , surprize  Smiley
... recuperarea cat mai lenta ("la sacrificiu") , evolutia rotativei sa fie cat mai jos
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Vineri 06 August 2010, 10:40:27 »

Da old_radu, e buna si nr.3, selecteaza exemplarele mari si... daca e si stiuca in zona... sugubat Fir intins
Memorat

cristinel33
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Vineri 06 August 2010, 23:39:21 »

Incearca rotative nr.2 argintii DAM Effzet sau Mepps, cu dungi sau puncte rosii, portocalii, oricum ceva mai stridente la ape tulburi. Pescuieste pe linga maluri, bolovani, cioate etc. cu recuperare lenta si...vei avea surprize. Wink <&gt;<

Am incercat si rotative , cele care mergeau cel mai bine pana acum erau dam , mepps si ceva de la spinex.Poate tre' sa iau niste dam-uri de 2 ca am numai de 1.
Fir intins. Bere
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Sâmbătă 07 August 2010, 10:06:07 »

Cu rotativele DAM Effzet nr.2 eu am facut treaba cel mai bine la clean. E verificat de ani de zile, nu le dau pe nimic altceva. Rinjet Fir intins
Memorat

old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #37 : Sâmbătă 07 August 2010, 10:23:24 »

...totusi , nu neglijati Clasic (Original ) Vibrax de la Blue Fox... Wink
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Sâmbătă 07 August 2010, 10:26:54 »

Am dat si cu Vibrax de la Blue Fox de-a lungul anilor, dar n -am facut mare scofala. Poate merg la tine pe Lapus, Somes, dar pe Suceava, Siret, Moldova nu prea dau rezultate. Wink
Memorat

cristinel33
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Sâmbătă 07 August 2010, 15:47:03 »

Fir intins Fir intins    Cu rotativele DAM Effzet nr.2 eu am facut treaba cel mai bine la clean. E verificat de ani de zile, nu le dau pe nimic altceva. Rinjet Fir intins

O sa-mi completez trusa de rotative cu cateva effzet-uri nr. 2 si 3 , stiu sunt bune mai ales modelul de1 supertestat de mine cu rezultate foarte bune .
Multumesc pt. raspunsuri si fir intins  Fir intins Bere
« Ultima modificare: Sâmbătă 07 August 2010, 16:31:19 de către cristinel33 » Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 6   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.053 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 17 Septembrie 2017, 16:50:27
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.