Prieteni Pescari

technici pt clean

Luni 19 Februarie 2018, 07:47:58 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 3 [4] 5 6   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: technici pt clean  (Citit de 85997 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #60 : Marți 11 Ianuarie 2011, 22:22:47 »

Ai gandit corect: incearca cu un vobler fast-sinking, destul de mic, pana in 4 cm (ai sa fii mirat, dar nu gasesti asa ceva in comert, doar hand-made),cu o bataie cat mai discreta, si un fir subtire, daca nu agataturi. Nu stiu cat e de una varianta cu o lanseta mai lunga, nu cred ca sta cineva sa pescuiasca doar pe malul inalt o zi intreaga....eu fac altceva: vara intru in apa, de pe malul opus, si incerc sa lansez cat mai langa mal... am avut rezultate surprinzatoare....
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Targul de pe Jiu

« Răspunde #61 : Miercuri 12 Ianuarie 2011, 06:31:45 »

Ai gandit corect: incearca cu un vobler fast-sinking, destul de mic, pana in 4 cm (ai sa fii mirat, dar nu gasesti asa ceva in comert, doar hand-made),cu o bataie cat mai discreta, si un fir subtire, daca nu agataturi. Nu stiu cat e de una varianta cu o lanseta mai lunga, nu cred ca sta cineva sa pescuiasca doar pe malul inalt o zi intreaga....eu fac altceva: vara intru in apa, de pe malul opus, si incerc sa lansez cat mai langa mal... am avut rezultate surprinzatoare....

Saluta!

Inca odata, Multumesc pentru raspunsuri!

Am uitat sa precizez cateva date legate de acel rau, imi cer scuze. Raul este destul de mic, are aproximativ 6 m lungime, asta in cazurile fericite. Din cauza arborilor, tufisilor si urzicilor de pe margine este foarte rar pescuit, asta in locurile putin umblate, ma gandeam c-as putea sa-mi fac eu poteca, insa.. pe partea unde nu au acces taranii cu vitele. Acest rau este la o distanta de aprox. 1 km fata de alt rau, intre ele fiind o fasie unde taranii pasc de obicei vacile sau caprele.
    Raul este extrem de transparent, din cate stiu izvoraste de la munte, mult mai cald decat cel de langa, pe la sfarsitul verii, cand inca puteam intra in alte locuri dupa voblere, acolo inghetam, puteam vedea un vobler de 1,5/2 cm pe fund, desi adancimea era de aprox 2 m, cad despre apa.. era gheata.
    Malurile, cum ziceam, sunt pline de tufisuri si arboret, iar pe fundul apei este un soi de iarba, lunga, care "curge" in sensul curentului, de acolo am vazut iesind niste specimene foarte deosebite. Din pacate, sunt destul de inalte (malurile), unde ai loc sa dai apa este fie prea mica, fie locul prea ingust. Ca sa dau a trebuit sa caut un loc deasupra unor salcii, jos si la margini, mai problematica fiind lansarea si recuperarea.
   Este un vad facut de oameni insa... apa curge foarte repede.. presupun ca nu-mi ramane altceva
decat ca, la vara, sa bat si malul acestui rau, cu riscul de a innopta mai mult.
    In el ca specie preponderenta este cleanul, destul de bine reprezentata si.. beldita, asta insa mare si destul de rara, altceva n-am prins/vazut. Am incercat si la viermus, sa vad, daca pot sa prind clenuti, in speranta ca as avea sanse si la "din cei mari" insa nu au vrut.

Spor la treaba si toate cele bune!
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #62 : Miercuri 12 Ianuarie 2011, 08:39:16 »

Cauta locuri in care apa isi schimba cursul natural - dupa plante, crengi, pietre, vreo bulboana, etc -  le sesizezi usor dupa o vreme. In general, cleanul nu sta in curent puternic, ci in marginea lui. Cu o pereche de cizme rezolvi si problema intratului in apa rece. Ai noroc ca nu e f.lat raul, si nu cred ca e adanc pe toata lungimea lui. Si inca ceva, incearca sa dai in locuri nebatute de alti pescari, cleanul e un peste sperios.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #63 : Miercuri 12 Ianuarie 2011, 10:18:03 »

Salut!

Pai... in locuri nebatute am insistat, problema e ca nu pot intra in toate locurile la apa din cauza copacilor. O sa mai incerc, poate gasesc alte modalitati, in fond la urma urmei.. sunt 2 maluri:).

Mersi!

Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #64 : Miercuri 12 Ianuarie 2011, 10:38:16 »

incearca din noimbrie pina prin aprilie cind arboretul e fara frunze, si apa probabil un pic mai mica sa gasesti locuri
tot in perioada asta poti gasi si toate locurile de trecere de pe un mal pe altul
Memorat

dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #65 : Miercuri 12 Ianuarie 2011, 21:40:58 »

Salut!

Din pacate.. nu prea am drum in timpul scolii. Atunci cand ma duc la pescuit prefer sa dau mai mult de 2-3 ore, plus ca.. adesea cand "prind" timp.. fie apa e mare, fie nu trage.

Ultima data cand am fost, in vacanta, am putut sa incerc o toaie, asta pentru ca apa era crescuta si am putut cobori la apa, dar.. cam rapida si mult verzuie.

Ce-am incercat, asta-vara, a fost un Strike Pro floating, la care s-au ridicat 2-3 insa din cauza ca era floating nu prea puteam sa-i prind, ajungea prea repede la mine desi.. am incercat sa las apa sa-l ia. La un Salmo crawdad, sinking, iar am reusit sa iau 1-2 dar erau mefienti fata de el. La alt Strike pro, de data asta unul sinking, ce se prindea de spate, au "rasarit" sa-l ia, insa.. tot asa, nu i-am putut convinge. Cand au iesit vreo 2 la 500 gr sau mai mari.. n-am stiut cu ce sa mai dau. Interesant e faptul ca.. au stat 5-10 secunde desi eram la vedere, pana cand s-au speriat din cauza unui lanseu prost. Ah, uitasem, reusisem sa-l fac pe unul frumusel, sa "puna" gura, dar... n-am avut cand sa-l intep, el apucand exact cand nu trebuia.. si de unde nu trebuia.

Mersi pentru sfaturi.

Spor la treaba si toate cele bune ! Fir intins!
Memorat

dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #66 : Joi 10 Februarie 2011, 23:01:11 »

Salut!

A prins cineva la artificiale Leuciscus Souffia, adica Cleanul mic ?

Memorat

Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #67 : Vineri 11 Februarie 2011, 05:37:58 »

In mod sigur da ! Acolo unde exista !
Memorat
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #68 : Vineri 11 Februarie 2011, 09:39:17 »

Salut!

A prins cineva la artificiale Leuciscus Souffia, adica Cleanul mic ?

cleanul mic are denumirea leuscicus leuscicus.
leuscicus souffia e cleanul dungat.o specie si mai rara decat cleanul mic.
in alta ordine de idei.clean dunat am prins unul singur,intr-o iarna pe tarnava,dar nu la artificiale.a fost singurul exemplar din specia asta pe care l-am vazut in viata mea.
clean mic am prins la artificiale atat pe tarnava cat si pe un afluent in zona sighisoara.dar destul de rar.

Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #69 : Sâmbătă 12 Februarie 2011, 00:52:56 »

Salut!

Deci leuscicus cephalus = cleanul normal, ala mare si fain:)).

Leuscicus leuscicus = cleanul mic

Leuscicus Souffia = cleanul dungat

Pana la vara sper sa gasesc si poze, am cateva locuri mai izolate cu clean si vreau sa stiu exact ce prind.

Multumesc pentru raspunsuri!
Memorat

Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #70 : Sâmbătă 12 Februarie 2011, 11:19:34 »

de ce normal doar cel mare si comun ? Toti sint normali !
Memorat
paul
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #71 : Sâmbătă 12 Februarie 2011, 14:50:10 »

Leuscicus Souffia, cleanul dungat - seamana mai mult cu latetu (sau beldita) din ce vad eu in poze Smiley, iar clean mic cred ca am prins si eu (de fapt majoritatea clenilor prinsi de mine sunt mici)  Jenat
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #72 : Sâmbătă 12 Februarie 2011, 14:57:54 »

Leuscicus Souffia, cleanul dungat - seamana mai mult cu latetu (sau beldita) din ce vad eu in poze Smiley, iar clean mic cred ca am prins si eu (de fapt majoritatea clenilor prinsi de mine sunt mici)  Jenat

Pardon!
Ai uitat ca la cleni de gradinitza exista un campion in viata...
 Jenat
Memorat

let`em live, they are part of the game!
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #73 : Sâmbătă 12 Februarie 2011, 15:36:26 »

Mai este o specie de clean mic,am vazut-o numai pe Prut:
Leuscicus Lebanellus   Wink
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #74 : Sâmbătă 12 Februarie 2011, 20:48:02 »

nu uitati Leuciscus Johanis-cleanul mic si bolnav(handicapat) Tongue
Memorat

dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #75 : Sâmbătă 12 Februarie 2011, 21:02:44 »

de ce normal doar cel mare si comun ? Toti sint normali !

Salut!

Ma refeream la.. frecventa cu care este intalnit... impropriu zis: "normal"..

Spor la treaba si fir intins!
Memorat

Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #76 : Duminică 13 Februarie 2011, 08:14:13 »

Exista odata un motto pe o diploma :Cine spune pescar nebun... comite un grav pleonasm ! Asa ca eu cred ca normali sint doar pestii  Risete Risete.
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #77 : Miercuri 09 Martie 2011, 06:25:22 »

Salut!

A incercat cineva... de la Dorado varianta albitura/clean + biban? M-ar interesa sa iau, p-ici-sa au ajuns la pretul unui Salmo Hornet vechi?

Am avut un Dorado, de vreo 3/3,5 cm, insa mi-a ramas intr-un copac... fara a sti daca mergea sau nu la clean. Vreau sa.. "cresc" marimea voblerelor, poate reusesc sa "pacalesc" un clean mai rasarit. Pana acum.. la ce dadeam, un Strike Pro de 1,5/2 cm, am avut destui "clienti", insa.. am observat ca, intr-o anumita toaie, atacau la un Salmo Sinking, undeva spre fundul/mijlocul apei, hotarat!

Am gasit, de asemenea, la "oferta" un Hornet negru cu dungi argintii.. si un "model" relativ nou, cel putin pt. mine, seamana cu un "Sunfish", asa scria pe eticheta.

Intreb.. deoarece am bani de permis si.. de 1 sg vobler, inca ezit.. ce sa aleg: permisul sau trusa?

Spor la treaba, toate cele bune si fir intins!
Memorat

ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #78 : Miercuri 09 Martie 2011, 13:00:17 »

Alege permisul,cit despre vob. apucate si fat-i. Fir intins
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #79 : Miercuri 09 Martie 2011, 16:47:30 »

Salut!

De permis o sa iau, insa astept sa vad ce si cum, preturile si asociatiile din zona mea... de voblere ca sa fac.. inca n-am indeajuns de multe fonduri pt. materiale.. nici timp.

Am luat.. vreo 3 salmo si 1 Strike, culorile prinzatoare.. ramane sa le "dau" la apa.. oricum.. rateuri o sa fie, am gasit doar varianta cu o singura ancora, la 3,5 cm. Roll Eyes

« Ultima modificare: Joi 10 Martie 2011, 14:47:30 de către dori » Memorat

Pagini: 1 2 3 [4] 5 6   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.051 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 04 Decembrie 2017, 08:37:59
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.