Prieteni Pescari

technici pt clean

Luni 23 Octombrie 2017, 10:59:18 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: technici pt clean  (Citit de 82495 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #80 : Joi 10 Martie 2011, 18:01:36 »

EEE ,aici ai dreptate,daca n-ai timp,naspa ,tre sa cumperi.cit despre permis,eu stiu ca acu e la liber. Wink
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #81 : Joi 10 Martie 2011, 20:21:31 »

Aviz amatorilor de spining, cred ca puteti iesi pe ape sa va incercati voblerele "la cald", cleanul a inceput sa miste, ieri mi-au intrat doua exemplare peste 500 g la rama pe marginea suvoaielor.
Memorat
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #82 : Joi 10 Martie 2011, 20:33:13 »

tot la vale de mall ?

sau ne trimiti la .......... ?
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #83 : Joi 10 Martie 2011, 22:55:01 »

secretar  ...... ce  suvoaie  cunosti  tu  mai la  vale  de  mall?  Smiley
amadeo, mai  bine  trimite  l  pe  secretar  la.....
Memorat
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #84 : Joi 10 Martie 2011, 23:40:49 »

te duc pe jos sa te-nvat minte.
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #85 : Vineri 11 Martie 2011, 08:34:07 »

la Tisauti, avale de punte..
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Targul de pe Jiu

« Răspunde #86 : Vineri 11 Martie 2011, 19:58:18 »

EEE ,aici ai dreptate,daca n-ai timp,naspa ,tre sa cumperi.cit despre permis,eu stiu ca acu e la liber. Wink

Salut!

Timpul ar fi motivul principal.. altele ar fi... realizarea faptului ca.. tre' si aici sa investesti niste bani, iar rezultatele nu apar inca de la inceput, mai ales.. ca trebuie sa ai anumite "cunostinte" la specia vizata.

Oricum.. sunt foarte multumit de achizitiile de ieri.. am iesit in castig, la pret:).

Intrebare: la voi cleanul cum ataca voblerul ? Ma refer.. daca aveti un vobler cu 2 ancore, il prindeti la cea din mijloc (ancora) sau cea din coada? Intreb.. deoarece am niste voblere de 3,5 cm.. doar cu o ancora (coada), pana acum.. nu am avut "rateuri" fenomenale, mai ales.. ca am preferat sa dau la floating, insa.. intreb ca sa ma orientez si "la mai mici".

Spor la treaba, toate cele bune si fir intins!
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #87 : Vineri 11 Martie 2011, 23:05:36 »

si dupa puntea de la lisaura si dupa cea de la tisauti sun 2 locuri bune , cunosc zona.
 mersi amadeo , maine mai tragem o copca pe bicaz si dupa aia vedem ce ne ofera si apa sucevei.
 mi-e dor totusi de 2 locuri de salau primul la liteni si al doilea la dolhasca , pe astea vreau prima data sa le incerc. pariez totusi pe salau in perioada asta cu apa mai rece si dupa aia la clean.
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #88 : Sâmbătă 12 Martie 2011, 13:43:28 »

prohibitia vine cu pasi repezi asa ca trebuie sa profiti de fiecare zi cu vreme buna
Memorat
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #89 : Joi 24 Martie 2011, 03:13:53 »

astept o zi mai insorita si sa mai treaca negreala asta  Cool
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #90 : Joi 24 Martie 2011, 14:37:05 »

calin,cind incerci salaul ? Ma iei si pe mine ? Rugaciune
Memorat
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #91 : Joi 24 Martie 2011, 21:55:43 »

pai n-oi fi  eu cel mai tare ca deja s-a aflat ca asta toamna l-au rupt taranii acolo.
  as vrea sambata sa merg dar s-au anuntat scaderi de temperatura si presiune.

in timpul sapt e mai bine.
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #92 : Sâmbătă 26 Martie 2011, 09:48:05 »

tin actual topicul!
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #93 : Sâmbătă 26 Martie 2011, 10:27:19 »

Apropo de salau, s-a prins f. bine in zona Liteni, toata iarna , de catre un localnic, care locuieste in Suceava, la twister si wobler alb-sidefiu, ce imita beldita.Au intrat exemplare frumoase 2-3 kg, chiar si somni, pana la 5kg, am vazut poze, unul capital i-a rupt coloana omului.
Acum , in schimb, de cand s-a dezghetat, lucreaza baietii, cu monofilamentul Suparat , ecrane si setca trasa prin apa si n-a mai luat ... Police
Memorat
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #94 : Sâmbătă 26 Martie 2011, 16:57:35 »

apa era surie bine , asa ca mai luam o pauza cu artificialele , cel putin 3-4 zile Pling
Memorat
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #95 : Luni 28 Martie 2011, 00:04:47 »

pt dori

din experieta mea la clean daca ataca din din lateral sau adanc prinde de mijloc iar daca urmareste voblerul ce cea din spate , insa nu e o regula , depinde si cu ce viteza recupererzi
 iar de marimea voblerelor, incepe de la 1,5  - 7 cm , depinde ce peste ai in zona
  captura mea clean 1,6 kg   a intrat la salmo 7cm.
  pe o apa limpede vezi ce frumos vin si ataca sau sunt curiosi de miscarea voblerului.

Postat pe:: Duminică 27 Martie 2011, 23:46:12

captura

* clenutz 1.jpg (23.4 KB, 640x480 - văzut 204 ori.)
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Targul de pe Jiu

« Răspunde #96 : Luni 28 Martie 2011, 16:22:40 »

Salut!

Frumos clean! dupa colorit as zice ca e de rau.. s-ar putea sa ma insel.. Multumesc pentru raspuns!

Am "aruncat" in ultimul timp ceva bani pe voblere, in special pe Salmo, mai mult ce am gasit la reduceri prin magazine si, mai ales, ce am eu impresia ca ar merge.

De regula dau pe rau insa.. am avut ocazia sa dau si pe o balta, frecventata in special de stationaristi si, foarte rar, de cate-un "stiucar". Asta-vara am avut ocazia sa-l vad pe unu' ca dadea la buldo, cu musca si a "prins" caras..

Pe la sfarsitul lui Iulie.. cred ca o sa ajung in final sa-ncerc ce am in trusa, poate reusesc s-ajung si c-un preten ce da la fly, nu de alta, dar.. am eu o teorie cu clenii pe rau/balta.

Pe rau.. am prins cel mai bine la un Strike Pro, gen Baby insa.. problema e ca evolueaza prea la suprafata desi, ieri-seara, in cada.. cu o agrafa mai grea cobora numai bine. Acel model l-am incercat pe vreo 3 rauri si pe o balta unde.. am reusit sa prind clenuti frumusei, toti eliberati.

La salmo.. am prins doar pe un model de 2,5 cm, varianta sinking.. ce-a ramas "blocat" in niste radacini asta-iarna. La el.. au fost tot clenuti.. si aia prinsi mai mult pentru ca pierdusem voblerul norocos  Suparat . Am vazut ca se "aruncau" la el pe un rau atat pe apa verzuie cat.. si mai limpede, pe altul, la jumatate de km, se ridicau insa.. din cauza pozitiei proaste (crengi multe in toate partile) nu am putut sa-l las sa coboare acolo unde as fi vrut - sub iarba ce era pe fund.

De asemenea.. am prins si la un Rapala FT (fire tiger), insa.. tot asa.. ca nu am avut ce sa mai incerc, insa.. aici mai mult pe gherla, nimic care sa "izbeasca" cum am avut la strike sau salmo.

Trusa mea pentru clean: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

O sa mai vizitez magazinele, poate reusesc sa dau de niste voblere sinking pana in 3 cm, de preferat salmo de 2,5 , la floating am de la Strike insa.. nu am si ceva mic sink. Marimea "investitiilor" vor depinde.. de ceea ce-mi vor "cere" aia de la asociatia locala pt. apele/apa unde pescuiesc, daca e prea mare fac permis doar pentru un rau - baltile cica sunt la ANPA.

Spor la treaba, toate cele bune si numai bine ! Fir intins!
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #97 : Luni 28 Martie 2011, 20:08:24 »

cleanul pe rau intradevar , dar sper ca mai ai si alte voblere . caci sunt locuri si locuri
  la carabusul ala negru de sus din foto fa bine si i-ai toti fratii din gama , varianta sinking . au 3 gr.
 daca e prea puternic curentul , la 15 -20 cm in fata pune o alica de plumb culisanta iar din alea 2 ancore de 16 parca sa ramai cu una mai mare pe coada.
  te joci si mai vb.     nu uita -cea mai lenta recuperare posibila din viata ta.

Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #98 : Luni 28 Martie 2011, 20:55:31 »

Voblerul de care iti spune secretar sv,e un Tiny de la salmo !Extrem de bun la clean !Toate culorile! Are barbeta mica si se tine foarte bine in curent ! Si celelalte care sint Hornet-uri sint foarte bune la clean ! Incearca sa cumperi si mai mici (parca de 2,4 cm ) care sint toate sinking ,deci grele si se arunca usor ! Preferatul meu la Hornet e GT(green tiger ) dar si D(dace).
Memorat
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #99 : Luni 28 Martie 2011, 21:56:30 »

mai mortale decat salmo am niste jucarele pt clean facute de radu bug
 alea nu iarta niciodata
  i-mi pare rau ca nu am avut ocazia sa-i multumesc  Aplauze
Memorat
Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.047 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 09 August 2017, 03:08:33
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.