Prieteni Pescari

voblerele sinking sunt arma perfecta ?

Vineri 24 Noiembrie 2017, 00:35:10 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: voblerele sinking sunt arma perfecta ?  (Citit de 12318 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« : Miercuri 10 Decembrie 2008, 18:28:26 »

pentru ca pe alt site similar, si nici nu-i dau numele, nu mai vreau sa postez deschid acest topic aici;
sunt microvoblerele sinking arma perfecta in orice situatie si orice circumstanta ?
as dori daca se poate sa raportam eficienta lor la microvoblerele floating ;
as dori sa precizez ca toate parerile conteaza !
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Brasov

« Răspunde #1 : Miercuri 10 Decembrie 2008, 23:11:54 »

poi dar ie mai multe categorii aci, ie voblere sinking, voblere floating si voblere X  Risete

intrebarea ta samana cu un fel de cu sau fara bile  Risete

atata timp cat nu exista naluca ideala intrebarile de genu asta trebuie puse in felul acesta:

-cand microvoblere sinking?
-cand micro floating?
...desi a ta e pusa ca un mic mijto la afirmatiile lui X
cunosc antecedentele de pe saitul celalalt si intradevar ieste unii exclusivisti care nu concep utilitatea micro-floatingurilor  Risete

dupa mine pescuitul de genul exclusivist nu duce nicaieri. am in trusa toate tipurile de naluci, si ca sa dau un exemplu , pentru mine rotativa este "arma prostului" ( nu detaliez aici de ce ) eu nu ma sfiiesc insa la a da cu ea in cazuri de extrema disperare ( e ultima care iese din trusa, dar iese la nevoie ). Eu nu ma duc la pescuit sa stau incordat ca e musai sa prind, e un fel de meci amical de fotbal la care orice rezultat este posibil si la care orice rezultat nu produce suparare , asa ca nu mai fiti radicali in intrebari, daca tot vreti sa aflati ceva intrebati "cand e indicat sa folosesc aia ?"  pentru ca toate nalucile au o utilitate, dejaba nu or fu create (dumenik am pescuit la stuk cu o musca (zonker) facuta de un pretin intro apa in care numai popperu putea fi jucat - dar nu era momentul )

Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Joi 11 Decembrie 2008, 09:48:05 »

@ pikeman
eu zic voblere sinking cand ai cele mai bune rezultate la ele si floating cand ai cele mai bune rezultate la ele !
daca luam sa spunem o marca de voblere X care are acelai tip de vobler si sinking si floating cu bataie aproape identica, de aceeasi dimensiune si pescuim pe o apa Y; pescuiesti cu prietenul langa .... eu cu sinking el cu floating; daca el prinde in acelasi loc cu floating eu mai insist pe sinking sa vad daca pot prinde pe sinking sa inteleg ce nu-i place, ce determina atacul, de ce prietenului ii da si mie nu in genere; daca nu prind si nu prind incep operatiunea de observatie si mai atenta a stilului de recuperare, pauze-stopari, etc; daca nu prind si nu prind cu sinking pana la urma incerc pe acelasi model cu patern diferit; si tot asa ....
Inainte eram un pescar solitar, preferam sa ma duc la pescuit singur si sa invat din greselile mele;
Am inceput sa ma duc cu prietenii si sa pescuim cateodata 4-5 din barca in acelasi loc; sa zicem pescuit de salau; sunt avantaje incredibile a pescui unul langa altul; poti invata dintr-o partida de felul asta de 10 ori mai mult decat intr-o partida solitara si informatiile culese vor fi si mai pretioase in conditiile in care pestele e slab activ; pot sa va spun ca nu sunt reguli in a aborda un peste f slab activ; daca ne luam dupa principii, vezi ca pestele fiind inactiv, te uiti repede in trusa si iei twisterul care corespunde acelui tipar de inactivitate si incepi sa lansezi; poate cel de langa tine nu se conformeaza si alege ceva care contrazice teoria, si incepe sa prinda peste langa tine; te intrebi atunci daca teoriile mai sunt general valabile;

Ca sa concluzionez: pescuiesc cu voblerele care prind la clipa respectiva (cand pescuisc singur)!
Fir intins tuturor
« Ultima modificare: Joi 11 Decembrie 2008, 10:17:23 de către mark twain » Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Joi 11 Decembrie 2008, 12:22:05 »

am citit si io oleaca dincolo ... plictisitor... asa din prima pot sa zic ca : cu tot respectul pt Dady care e baiat mishto si priceput... el se inseala oleaca... voblere cit de mici ar fi ele le poti "arma" cu ancore si nu devin musai scufundatoare...
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Joi 11 Decembrie 2008, 16:38:21 »

ideea e sa ne spunem parerile aici pe site,  cu pro si contra in acelasi stil constructiv ca si pana acum; pe acest site avem o alta viziune asupra comunicarii si schimbului de informatii si idei
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #5 : Joi 11 Decembrie 2008, 16:43:51 »

@ pikeman
eu zic voblere sinking cand ai cele mai bune rezultate la ele si floating cand ai cele mai bune rezultate la ele !
  pai da, dar ca sa ai rezultate tre' sa incerci la greu, cu toate variantele.  Smiley Nu putine sunt cazurile cand din comoditate sau prea multa incredere intr-un anume gen de naluci, nu schimbam si dai inainte cu favoritele, ca berila. ee, se poate trage concluzia ca e o greseala, am patit de multe ori, cand pe final de partida, din plictiseala sau lipsa de inspiratie, am pus o racheta si am prins. Cool
daca luam sa spunem o marca de voblere X care are acelai tip de vobler si sinking si floating cu bataie aproape identica, de aceeasi dimensiune si pescuim pe o apa Y; pescuiesti cu prietenul langa .... eu cu sinking el cu floating; daca el prinde in acelasi loc cu floating eu mai insist pe sinking sa vad daca pot prinde pe sinking sa inteleg ce nu-i place, ce determina atacul, de ce prietenului ii da si mie nu in genere; daca nu prind si nu prind incep operatiunea de observatie si mai atenta a stilului de recuperare, pauze-stopari, etc; daca nu prind si nu prind cu sinking pana la urma incerc pe acelasi model cu patern diferit; si tot asa ....
Inainte eram un pescar solitar, preferam sa ma duc la pescuit singur si sa invat din greselile mele;
Am inceput sa ma duc cu prietenii si sa pescuim cateodata 4-5 din barca in acelasi loc; sa zicem pescuit de salau; sunt avantaje incredibile a pescui unul langa altul; poti invata dintr-o partida de felul asta de 10 ori mai mult decat intr-o partida solitara si informatiile culese vor fi si mai pretioase in conditiile in care pestele e slab activ; pot sa va spun ca nu sunt reguli in a aborda un peste f slab activ; daca ne luam dupa principii, vezi ca pestele fiind inactiv, te uiti repede in trusa si iei twisterul care corespunde acelui tipar de inactivitate si incepi sa lansezi; poate cel de langa tine nu se conformeaza si alege ceva care contrazice teoria, si incepe sa prinda peste langa tine; te intrebi atunci daca teoriile mai sunt general valabile;

Ca sa concluzionez: pescuiesc cu voblerele care prind la clipa respectiva (cand pescuisc singur)!
Fir intins tuturor
  de acord ca poti invata multe de la parteneri, insa cu conditia sa fie meseriasi.  Jamaica
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Joi 11 Decembrie 2008, 16:53:56 »

de acord ca poti invata multe de la parteneri, insa cu conditia sa fie meseriasi.  Jamaica
( ca de obicei fac si io pe Gigi Contra... !)  Rinjet Mariuse ... nu musai tre sa fie meserias parteneru de pescuit... daca e habarnagiu pur si simplu poti invata ca :  ... asa cum da el nu mere... sau daca face o traznaie si i-i mere... si din aia poti invata ceva...  Risete variante mai sint...  Risete
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #7 : Joi 11 Decembrie 2008, 17:09:08 »

corect, Doru. nu am realizat dar acu c-ai spus-o asa e.  Rinjet
  fii atent: vine unu cu o magarie de shad cu 4 cozi, da langa noi la biban/salau si le da prin guritza de nu se poate, el scotea 2-3 noi cate unu.  Cum? zic, cu ce kilu meu da asta? ma dau pe langa el si-l intreb, direct. imi arata omu, n-aveam jeleu din ala, asta e, am prins totusi cu ce aveam.  acu, am fro mie de slapi in trusa si consider c-am exagerat. daca dai cum trebe si i-o dai pe la botic...tre' s-o ia, nu exista.  Wink

Memorat

cris36
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #8 : Joi 11 Decembrie 2008, 17:32:27 »

azi nu a vrut sau oare nu i/am pus/o pe la botic??
 i/am dat cu de toate si n/am vazut un  atac
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #9 : Joi 11 Decembrie 2008, 17:43:36 »

pike - ai o bere de la mine- ti-am folosit vortexul in contrele cu X . l-am luat pe nepregatite , nu stia ce-i ala . acum stie ce e ala si ii multumeste lui mister G  Rinjet
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Joi 11 Decembrie 2008, 18:51:24 »

hm, inveti si de la ala incepator pana la urma; prietenii cu care dau sunt pescari: si placere si concursuri  Bere

Postat pe:: Joi 11 Decembrie 2008, 18:43:51

@ radu
pai mai radule tu crezi ca iti va multumi tie vreodata x sau y pe alt site ?? glumesti! eu am zis ca voi posta numai pe un site care respecta dreptul la opinie!
ai mai facut man ceva ?? ti-am trimis raspunsul ala off line pe yahoo!
Memorat
ilie
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: sibiu

« Răspunde #11 : Joi 11 Decembrie 2008, 20:41:55 »

Rusine Pikeman,auzi rotativa arma prostului,ce-ar zice ala de-o inventat-o? =))Mai ales ca si mie-mi place de multe ori,multe partide salvate Noroc
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Joi 11 Decembrie 2008, 23:22:48 »

Rusine Pikeman,auzi rotativa arma prostului,ce-ar zice ala de-o inventat-o? =))Mai ales ca si mie-mi place de multe ori,multe partide salvate Noroc

Risete Risete Risete

e vr'un iz de combat in postarea asta?  Evil

deschidem poll?
« Ultima modificare: Joi 11 Decembrie 2008, 23:43:20 de către Pikeman » Memorat

Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #13 : Vineri 12 Decembrie 2008, 08:27:24 »

Salut!
Pai eu cu rotative am inceput sa dau la spinning. Rezultate super tari. Am avut si bafta, la prima incercare am prins 3 stiuci. La fel am avut noroc si la cleni, atunci am prins 6 bucati frumoase. E extrem de important sa ai succes chiar de la inceput, probabil daca la prima iesire la pescuit (acum o mie si ceva de ani...) nu prindeam niciun peste, nu eram pescar acum.
Vobblere sinking- le iubesc, dar nu le pot vinde, eu mai si dau din ele, cat sa-mi pot cumpara alte materiale+o mulineta-un bat-fir... Sunt pescari care mi le aduc inapoi pe cele sinking si le schimba pe floating. Treaba lor! Ultimele postate pe celalalt forum au iesit din pacate toate floating, balsa asta e chiar prea usor si in 2,5 cm nu ai loc de mai mult plumb. In schimb la proba in vana merg superb. Pikeman> daca nu le vopseste, cum face Rofish vobblerele? Imi plac de mor...Parca tu ziceai ca mai corespondezi cu el...(din Oradea tipul?) Am vazut ceva material pe Discovery despre vortexuri, acum stiu si eu care treaba cu ele. Era interesant cum cu energia vortexurilor reuseste sa zboare bondarul, care are aripile sub-dimensionate pentru cat de bondoc este. Intr-un alt material am citit ca momeala atunci se misca ideal, cand lungimea de unda a vibratiilor produse este egala cu lungimea vobblerului. Pai de-aia au cheltuit cei de la Berkley 1.000.000$ pe un bazin de teste pentru momeli. Pe mine vana m-a costat mult mai putin! Rinjet

Bye!

STM
« Ultima modificare: Vineri 12 Decembrie 2008, 08:30:44 de către Simon Tiberiu » Memorat

sTm
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Vineri 12 Decembrie 2008, 09:18:08 »

Risete

nush cum is altii dar eu cand m-am apucat de spining am prins niste marle la rotativa recuperata fara noima, deci recunosc eram cam prost de felul meu  Inger si acum vaz multi ciobani care pescuie la rotativa, pana si un stationarist care te vede ca prinzi scoate rotativa din trusa, poate salva multe partide dar trebuie sa fiu disperat sa dau cu ea ( mi se intampla, dar rar ) , acum folosesc cateva supradimensionate de la rofish  de aceea mai dau la rotativa, ce pot sa spun , imi place sa arat oamenilor ca nalucile lor prind.

De ce numi place rotativa? pentru ca se recupereaza liniar ( o mai poti si stopa ) dar eficienta e data de o recuperare lenta aproape de substrat...de ce imi place rotativa ... pentru ca daca simt ca a intrat in iarba o pot smuci brusc si nu ramane iarba pe ea

in concluzie sunt masochist si incerc sa prind pestele la cele mai "aberante" metode si stiluri ( cum ziceam mai sus dumenik am dat la musca la stiuca si pot zice ca am facut o pasiune deja pentru stilu asta la stiuca )...asta e , prefer pescuitul de finetze  sugubat

P.S. Tiberiu, Rofish foloseste fotofinish pe voblerele respective Wink ... hai sa schimbam denumirea topicului in "rotativa arma letala"

Memorat

leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #15 : Vineri 12 Decembrie 2008, 09:58:56 »

pike, ai o bere de la mine, parerea mea despre rotativa seamana destul de bine cu a ta.
  dau cu din-astea doar cand sunt disperat si nu intra pestii pe nimic Plictisit
  nici spinner-bait.ul nu ma atrage prea mult desi recunosc faptul ca uneori poate fi mortal la stiuci.

on topic:
  boblerele sinking au un defect major: dispar prea repede din truse, mai ales pe rau. Roll Eyes
Memorat

Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Vineri 12 Decembrie 2008, 10:06:45 »

mersi de bere Leba & Radu Risete hai ca mai postez de cateva ori sa o pun de o naveta, ii pacat sa trimeteti asa cate una  Evil

treaba cu sinkingurile este ca primavara devreme , toamna tarziu si iarna isi cam fac treaba , ca sa nu mai vorbim de voblere lipless sinking care is the ultimate shit in materie de voblere dupa mine alaturi de topwater.... si da, poti face un vobler sinking dasta liples pentru suprafata, totu e sa il supradimensionezi(pe frunte) astfel incat sa opuna o rezistenta mare la inaintare (pe rau face treaba bine)  Wink alea cu barbeta cam greu de realizat asta ( a se vedea salmo thrill) , trebuie supradimensionata oarecum barbeta si afecteaza grav vibratia IMHO!!!
Memorat

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Vineri 12 Decembrie 2008, 10:14:56 »

Bere
« Ultima modificare: Vineri 12 Decembrie 2008, 12:34:58 de către mark twain » Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #18 : Vineri 12 Decembrie 2008, 13:24:25 »

Bere Bere
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Vineri 12 Decembrie 2008, 15:38:18 »

Bere Bere Bere
Memorat
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.056 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 21 Noiembrie 2017, 13:40:54
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.