Prieteni Pescari

Litoral Grecia - informatii si sugestii

Miercuri 21 Noiembrie 2018, 14:03:36 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Litoral Grecia - informatii si sugestii  (Citit de 4053 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« : Miercuri 24 Decembrie 2008, 10:29:58 »

Ma bate gandul, pe mine si pe cativa amici, sa mergem cu familiile la vara pe malul Greciei. De Romania ne-am cam saturat, asa ca poate schimbam putin peisajul.
As dori niste informatii de la cei care din Iasi care au fost prin zona. Ce ma intereseaza :
- ce agentie recomandati (care sa aiba un pret corect si sa fie serioasa).
- cum este mai bine sa mergi : cu masina personala sau cu autocarul ?
- ce statiune din Grecia recomandati ? As dori sa stau pe o insula, sa fie liniste, nisip fin si apa mica la mal (mergem cu copii), iar daca se prinde si peste totul e ok  Jenat! (nu ma intereseaza super lux). 

Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
cris36
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #1 : Miercuri 24 Decembrie 2008, 13:45:08 »

peninsula Halkidiki.apa este incredibila.acolo sunt f multe statiuni mici care arata exemplar.
 eu am mers si cu autocarul si cu masina.cu masina e mult mai bine.
 din iasi pana acolo si retur am cheltuit 200 euro pt transport(cand benzina era scumpa).daca ai timp si mergi la inceput de iunie,e si super ieftin.eu am fost la mijlocul lui iunie si am dat 129 euro pt 7 nopti la 3 stele cu 2 mese pe zi.de la final de iunie preturile cresc.
 o sa revin cu amanunte.agentia este travis.
 Craciuni fericit!
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Miercuri 24 Decembrie 2008, 14:08:53 »

Spune-mi cum este drumul prin Bulgaria? Cati km sunt din Iasi? Prin ce localitati ai trecut? Cate ore ai facut?
As prefera sa merg cu masina caci am mobilitate mult mai mare decat cu autocarul. Plus ca e si diesel si consuma putin.
Din pacate nu pot merge decat dupa 15 iunie, nevasta-mea e profesoara si atunci termina  Trist

PS: mai am un sac de intrebari, dar le pun pe rand sa nu te plictisesc  Jenat
« Ultima modificare: Miercuri 24 Decembrie 2008, 14:10:47 de către bingogabi » Memorat

aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

pestele doar ... cu mujdei

« Răspunde #3 : Miercuri 24 Decembrie 2008, 15:11:34 »

1. Pentru persoanele inalte e un mare dezavantaj atitea ore cu autocarul, iti resimti genunchii inca vreo 2 zile dupa ce-ai ajuns la destinatie. Daca mai sint si copii atunci autocarul e eliminat ca optiune de transport.
2. Autoturismul trebuie sa aiba aer conditionat, fara el va fi greu de suportat drumul. Benzina si motorina vor reveni curind la preturile de acum 2 saptamini, deci nu o mai lua ca pe un avantaj. Recomand sa aveti si o lada frigorifica pentru bauturi (se va micsora numarul opririlor). Pe traseu aveti pensiuni unde puteti servi o masa calda (pe intreg traseul o singura masa calda e suficienta, restul pachetele de acasa).
3. Copii trebuie trecuti pe pasaportul unuia din parinti, deci sa aveti in vedere acest aspect. Cine nu are copii nu are nevoie de pasaport, merge cu buletinul Romania - Bulgaria - Grecia si retur.
4. Masa, utilizarea toaletei si alte opriri necesare e bine sa nu fie facute pe teritoriul Bulgariei. Eu nu am avut evenimente neplacute acolo, dar e bine sa stai cit mai putin (informatie venita de la cei care au petrecut vacante in Bulgaria)
5. In Atena trebuie sa stii greaca, engleza nu te ajuta nici in supermarketuri (se uitau crucis la mine de parca eram de pe Marte - noroc ca stiam putina greaca), dar in orasele/statiunile turistice te vei descurca usor cu engleza. Nu te du cu bacnote de 500 euro. Sint suspiciosi, prefera sa nu te serveasca.
6. Cel mai ieftin market este Lidl, pe tot teritoriul Greciei, pentru cumparaturi urgente/suplimentare.
7. Primavara trevuta carburantul era mai ieftin ca in Romania (anul trecut) cu ~0.1 euro. Vei constata ca sint si alte produse mai ieftine ca in Romania, in afara de carburant.
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Miercuri 24 Decembrie 2008, 15:44:37 »

Cati km ai de mers prin Bulgaria? Cum sunt drumurile? Ceva restrictii de viteza? Dau randament detectoarele de radar folosite in Romania? Ai de platit ceva taxe daca mergi cu masina? Ce valoare au acestea?
« Ultima modificare: Miercuri 24 Decembrie 2008, 15:46:46 de către bingogabi » Memorat

aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

pestele doar ... cu mujdei

« Răspunde #5 : Joi 25 Decembrie 2008, 00:22:11 »

Am fost doar cu autocarul dar iti pot spune ca drumurile prin Bulgaria, pe unde am tranzitat eu, erau de stil occidental.
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.035 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 27 Septembrie 2018, 20:03:38
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.