Prieteni Pescari

materiale pt constructia corpului voblerelor

Luni 19 Februarie 2018, 10:15:49 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: materiale pt constructia corpului voblerelor  (Citit de 31028 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« : Joi 08 Ianuarie 2009, 09:48:20 »

nu s-a scris pana acum despre efectele folosirii unor materiale diferite pentru constructia corpului voblerelor: lemn, plastic, spuma si alte materiale neconventionale;

vreau sa ma raportez in primul rand la efectele folosirii unor materiale din LEMN cu densitati diferite (balsa, fuma, tei, etc)  pt construirea unui vobler identic (ca forma, lestare, barbetare, etc).
haideti sa ne raportam la tipul de voblere sinking si/sau floating!
de ce e bine in anumite situatii sa folosim alt material pt obtinerea rezultatului dorit si nu materialul clasic cu care suntem obisnuiti sa lucram? sunt avantaje in folosirea unui lemn de alta densitate sau numai deficiente?
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1 : Joi 08 Ianuarie 2009, 09:58:27 »

balsa si fuma cred ca se preteaza pt voblere floating in primul rand . in anumite situatii chiar e recomandat ca partea flotanta sa se diferentieze foarte bine de lest in cazul lui balsa , chiar si fuma . in cazul teiului  se diferentiaza mai greu deoarece e un lemn mai dens , mai greu . in schimb teiul are aplicabilitate la alte genuri de voblere mai mari : slidere ,  swimbaituri ..... acu altii mai prefera un lemn mai usor de prelucrat gen fuma cu care se pot obtine si voblere maimari
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #2 : Joi 08 Ianuarie 2009, 10:00:51 »

hmmm. sa incepem cu inceputul... adica  cu o scandura  de tei ridicata de jos si transformata  in "vobler". misto teiul . poti face cam  orice cu el: microvoblere , detalii fine in relief, se prelucreaza usor, nu necesita "impregnare  cu solutia minune din phare de plastic( asta daca e uscat bine  intradevar), voblere mari pt stiucane( radu stiu ca pefera teiul lamulte voblere).  apoi am  dat de fuma: dragoste la prima vedere( tre sa dai o bere pandy  Tongue ). se prelucreaza mult mai usor  decat teiul , mai  flotant, sunt densitati diferite  (  mai dura , mai putin dura...) cred ca 90 % din voblere le-am facut din  fuma. balsa nu am incercat... din ce am citit despre balsa nu e pe placul meu. am mai folosit un soi de spuma: acceptabila dar sub lemn categoric...aaa si niste lemn de esenta tare pt  voblere grele, sinking. dezavantaj major: se prelucreaza greu.  si trebuiesc tratate.. daca intra apa cat de cat... crapa instant! repet: vorbesc de lemn uscat  bine bine.
 acum vorbind de fuma..si suntem destui care folosim asta.. undezavantaj gasit de radu: la  fiente, detalii.. se poate rupe usor si trebui impregante cu ceva.
« Ultima modificare: Joi 08 Ianuarie 2009, 10:19:19 de către gene3004 » Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #3 : Joi 08 Ianuarie 2009, 10:06:04 »

de unde se poate procura lemn de balsa?
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #4 : Joi 08 Ianuarie 2009, 10:08:59 »

de la magazinul de modelism de pe soseaua nationala aproape de mercur mary . si tu faci voblere gelu ?
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Joi 08 Ianuarie 2009, 10:09:31 »

stati mai; ma refeream in primul rand la efectele in evolutie!

PS geluiasi; am rugamintea de a crea un nou topic cu subiectul asta; avand in vedere ca topicul principal are peste 110 pagini e normal sa intrebi direct decat sa citesti cele 110 pagini; ideea e ca ar cam trebui spart in bucati si create topicuri specializate; cand ai nevoie de informatii de genul asta al tau sa ne orientam direct catre acel topic; astfel evitam sa scriem sute de pagini cu subiecte amestecate;
« Ultima modificare: Joi 08 Ianuarie 2009, 10:13:33 de către mark twain » Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Joi 08 Ianuarie 2009, 10:17:31 »

uneori imi place sa ma joc, dar totusi voblerele prefer sa le cumpar ,lemnul de balsa il folosesc la plutele de bologneza si nu numai.totusi am si eu la activ vreo 5 voblere , dar realizate cu mult timp in urma ,cand nu se gaseau la noi pe piata...
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #7 : Joi 08 Ianuarie 2009, 10:40:04 »

voblere de stuk : glidere, slidere, poppere si swimbaits : lemn de tei cu densitate mare
voblere 2.5-7 cm : lemn de tei densitate mica

fuma - nu imi place  Risete am ceva de o densitate mai mare , mi se pare prea fibros , in rest e mai putin dens, poate is mai multe tipuri cum scrie cineva mai sus si am fost ghinionist

balsa nu am incercat dar cred ca este ideal intre 2 si 4 cm, in rest ar fi prea greu de tratat pentru a evita atacurile de stiuca

lemn dens

Avantaje : compact => castabilitate fara batai de cap asupra pozitionarii lestului
                 rezistenta la atacurile stiucii
Dezavantaje : nu ofera posibilitatea obtinerii unor vibratii bune (marunte si dese ) datorita densitatii distribuite pe intreg corpul

lemn usor

Avantaje : posibilitatea lestarii in mai multe puncte
                 posibilitatea obtinerii unei castabilitati mai bune ( pentru voblerele 3-7 cm ) la mai mari cum am spus folosesc lemn mai dens plus ca deja se pierde oricum din lanseu datorita suprafetei mari de frecare cu aerul
                 se poate obtine maximul de tipuri de vibratii si se poate face trecerea f fin intre ele pe aceeasi forma
Dezavantaje : rezistenta scazuta la socuri ( izbit de pietre) si la atacurile stiucii => necesita o impermeabilizare f buna si dura

P.S. o mica precizare...la cele de tip RNR tot tei mai dens folosesc
« Ultima modificare: Joi 08 Ianuarie 2009, 10:41:59 de către Pikeman » Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Joi 08 Ianuarie 2009, 10:53:25 »

@ pike
Daca afirmatia de mai jos este corecta inseamna ca putem folosi voblerul facut din  lemn dens intr-un suvoi pt a ajunge la vibratia dorita ?

" lemn dens

Avantaje : compact => castabilitate fara batai de cap asupra pozitionarii lestului
                 rezistenta la atacurile stiucii
Dezavantaje : nu ofera posibilitatea obtinerii unor vibratii bune (marunte si dese ) datorita densitatii distribuite pe intreg corpul "
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Joi 08 Ianuarie 2009, 10:57:45 »

eu asa consider , tu ce parere ai ?  Smiley atentie si la factorii expusi de mine , vorbim de voblere over 7 cm  Smiley sau RNR
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Joi 08 Ianuarie 2009, 11:01:43 »

nu ne raportam la RNR; eu zic ca e acelasi efect spus de tine, asa ar fi logic si de aceea am directionat intrebarea ; poate cineva are alta parere
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Joi 08 Ianuarie 2009, 11:08:47 »

sa intram mai in detaliu , de cele mai multe ori lestul determina locul in care va pivota vobleru , acu mai depinde si de ce barbeta folosim , o sa copiez aici un mesaj trimis unui prieten sa vedem ce si cum despre asta. Acum daca lestul e mai in fata si ancora pe burta mai in spate locul de pivotat se muta in functie de ce influenta are ancora respectiva, este mai grea decat lestul sau nu (si lestu ala sa fie mai pe burta nu prin mijlocu voblerului ca iara se modifica niste treburi). La fel si ancora de pe spate atenueaza vibratia fiindca opune rezistenta la miscarea cozii stanga dreapta. La un vobler cu lemn de densitate mare aceasta fiind distribuita tot corpul actioneaza ca un atenuator de vibratii, dar in suvoi presiunea pe barbeta este mai mare si deci ... bine pusa intrebarea Mark  Aplauze
« Ultima modificare: Joi 08 Ianuarie 2009, 11:10:33 de către Pikeman » Memorat

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Joi 08 Ianuarie 2009, 11:53:11 »

deci in concluzie folosind un material cu densitate mai mare eliminam bataia si putem lesta mai inspre spate ca sa amplificam bataia laterala  ( ma refer la voblere pt lacuri) si pt rauri le lestam numai pe fata pt ca isi face treaba curentul ??
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Joi 08 Ianuarie 2009, 12:00:13 »

la inaintare un vobler cu barbeta la 30 grade va impinge multa apa motiv pentru care se va "dezechilibra" mai repede si va arunca apa respectiva in laterale , totodata inaintarea lui in apa este mai dificila tocmai datorita masei de apa pe care o impinge cu barbeta in unghi mai mare, deci va avea o vibratie mai puternica in X pe plan orizontal, voblerul cu barbeta la 5 grade este 100%  mai hidrodinamic, el va impinge mai putina apa fiindca "planeaza" mai bine intre paturile de apa , datorita vitezei de avansare se va dezechilibra si el pentru a permite apei sa treaca mai usor dar dezechilibru lui va consta intro actiune mai flancata , presiunea pe barbeta fiind mica.

Sa revenim la palma ... impinsa in apa , palma 30 de grade va patrunde mai repede , de ce? pentru ca el va opune rezistenta apei pe care o dizloca si nu ii va permite sa ii deplaseze mana stanga dreapta, ei tocmai aceasta deplasare iar incetini avansarea spre fundul apei ... e ca la slalom , cine ajunge mai repede la capat , unu care alearga drept si da din maini, sau unu care alearga stanga dreapta si da si din maini.

Asta ii o explicatie la ceva discutie pe alt sait data de mine pe mail unui prieten, rugamintea este sa nu fie plasata acolo
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Joi 08 Ianuarie 2009, 13:29:10 »

sa usuci un lemn cu densitate mare rapid sunt 3 metode:
prin ardere superficiala(verificata si confirmata de timplar)
acoperire cu ciment
tratare in cuptorul cu microunde(asta e mai mult dedusa de mine) Jenat asa ca daca va explodeaza cuptoru va incalzesc eu primele sandwicuri
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Joi 08 Ianuarie 2009, 14:04:06 »

lemnul se poate usca in aer liber(proces lent),in cuptoare speciale si cu ajutorul microundelor in generatoare speciale(se practica la scara larga ) dar cu ciment chiar nu am auzit de aceasta practica(de unde ai scos perla)
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Joi 08 Ianuarie 2009, 14:14:46 »

acopera o scindura verde cu praf de ciment si intro saptamina iti scoate toata umezeala din ea
am un prieten timplar de la el stiu
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Joi 08 Ianuarie 2009, 14:34:44 »

pe o scandura verde ,daca pui ciment ia nastere un instrument de stricat cutite de circular(prietenul tau probabil a glumit cu tine)
Memorat
Beju
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Arad

« Răspunde #18 : Joi 08 Ianuarie 2009, 14:58:00 »

Am foslosit si eu mai multe tipiri de materiale de cand fac voblere si am ajuns la urmatoarele concluzii:
-lemnul de balsa Ideal pt microvoblere datorita flotabilitatii ridicate,se poate incarca cu pb mult si asta ajuta in lanseuri.O plasare strategica a lestului poate ajuta si mai mult. Carentzele ar fi sensibilitatea crescuta la dintzi rapitorilor si faptul sa detaliile sa fac foarte greu,de aceea le recomand doar pt micro sau voblere destinate rapitorilor fara dintzi. Un alt atu ar fi faptul ca se cioplste foarte usor.De obicei nu folosesc cuterul,ii dau forma din smirghel(dur).
-lemnul de tei- Ar fi cam optimul ca sa zic asa. Tine foarte bine detaliile insa la dintzi rapitorilor este destul de fragil.Am incercat o sumedenie de metode de protectie si nu au dat rezultat.Tind sa cred ca e o pierdere de timp sa incercati sa protejatzi lemnul excesiv pt ca nu veti reusi sa il protejati in totalitate. Eu mi-am spus ca daca prind cate un peste cu fiecare vobler facut de mine este ok si nu ma supar. Rinjet Mi s-a intamplat sa imi gaureasca stiuca un vobler si sa il mai pot folosi ceva vreme pana sa devina inutil. Se ciopleste mai greu ca si balsa.
-lemnul de brad Se ciopleste mai usor ca lemnul de tei,insa se pot face detaliile destul de greu datorita fibreslor care pe mine personal ma enerveaza la culme.L-am incercat si a dat rezultate insa nu pot face detalii cum doresc eu si am renuntat la el.
-lemnul de fuma- nu am incercat. Am inteles ca e undeva la mijlocul distatei dintre balsa si tei insa nu se pot face detalii si am renuntzat sa mai incerc sa procur.
Am mai incercat si 3 feluri de spuma.Toate am incercat sa fie apropiate de densitatea lemnului de tei.Mi s-a parut destul de buna pt voblerele mai mari(peste 5 cm sa zicem) si mai rezistenta la dintzii rapitorilor,insa nu indeajuns ca sa nu fie afectata. Are avantajul ca nu crapa si efectul de rattle cel mai bun in spuma l-am obtinut. Nu m-a incalzit prea mult cel din urma aspect pt ca nu sunt un fan rattle dar e bine de stiut pt cei care sunt.  Rinjet Am incercat chiar si spuma poliuretanica ordinara care se pune la geamurile termopan. Asta acum vreo 15 ani cand faceam primul meu vobler. Serios de voblere m-am apucat doar in urma cu 4 ani insa am avut niste tentative in copilarie. Nu imi amintesc ce s-a intamplat cu acel vobler insa stiu sigur ca a inotat.
Ultmul material folosit este o rasina urethanica. Un material mai putzin mai dens decat toate celelalte enumerate pana acum. Cred ca este foarte bun pt confectionarea swimbaiturilor si gliderelor avand o duritate ridicata. Este bun pt aceste tipuri de naluci si pentru ca acestea sunt adresate rapitorilor cu dintzi si pt ca nu e nevoie sa puneti o tona de pb ca si intr-un lemn de densitate scazuta. Am facut un singur vobler din acest material si nu sunt satsfacut in totalitate.

Ca si concluzie lemnul de balsa si cel de tei raman cele mai apropitate materiale care se apropie de nevoile mele. Nu asi lasa in urma nici spuma care are un + fatza de lemnul de tei datorita duritatzii.
Pace!

P.S.: Daca am uitat vre-un material am sa revin cu anexe al acest pst. Smiley
Memorat

C&R
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Joi 08 Ianuarie 2009, 15:06:30 »

Subscriu si eu celor spuse de Beju in legatura cu bonusurile lemnului de balsa. in plus, materialele cu densitate mai mica dau o bataie mai puternica fata de restul..
Avand si lestul mai concentrat inspre baza, confera voblerelor din balsa si o stabilitate crescuta in curenti.
Acum folosesc aproape exclusiv balsa
« Ultima modificare: Joi 08 Ianuarie 2009, 15:08:47 de către Dreamer » Memorat

Pagini: [1] 2 3 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.045 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 13 Februarie 2018, 10:44:40
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.