Prieteni Pescari

materiale pt constructia corpului voblerelor

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 09:27:22 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: materiale pt constructia corpului voblerelor  (Citit de 29859 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Brasov

« Răspunde #20 : Joi 08 Ianuarie 2009, 15:31:23 »

Acum folosesc aproape exclusiv balsa

asa deci  Suparat Trist
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #21 : Joi 08 Ianuarie 2009, 15:39:12 »

deci nimeni nu ar renunta la balsa pt voblerele sub 5 cm Smiley
sunt situatii in care nu ai nevoie de balsa pt ca efectiv nu ai nevoie de batai sau vibratii puternice; nu renuntati la balsa in dauna unui alt lemn de esenta tare : tei, stejar, etc ??
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #22 : Joi 08 Ianuarie 2009, 15:43:47 »

Aproape exclusiv  sugubat  Bere
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: arad

« Răspunde #23 : Joi 08 Ianuarie 2009, 17:30:05 »

salut, si valeu frate ce de posturi in 24 ore...

aproposs de top coat sau materiale folosite..., eu cel mai mare jaloo l-am luat la un original floter, avand in vedere ca rapala foloseste cel mai bun top coat peste lemn este perforat frate, bun un amik a scapat si el salaul vietzii la un storm minnow de plastik, gaurit dupa esec ca s o arteziana, ceea ce vreau sa subliniez poate este ca atunci cand itzi vine un peste sanatoss potzi avea tu stratul lui peste pe el ca degeaba, tot tzi-l strapunge, eu cum a spus beju prefer sa-mi vina animalu sa-l prind si dupa sa `arunc ` voblerul dar nu-l arunc deoparece daca este tratat nu are nuci pe dreaq, intr-un an 2007 am facut un vobler de 9 ce la finalul szezonului tot er gaurit pana la lemn, a fost un adevarat veteran in viatza asta pana l-am inmormantat (fie-i tzarana usoara) intr-un pom, spunea Gene sau asa am intzeless c nu trateaza anumite voblere, eu nu sunt deacord de ce, lemnul poate sa fie e U uscat, daca este perforat sau daca il tzi un trusa sau daca ii mai reglezi ochetul stratul protector mai poate crapa, intra apa si daca nu-tzi crapa atunci itzi crapa iarna sau se dezumfla iarna sau apar ondulatzii pe vobler datorita miscarii masei lemnoase prin evaporarea apei, tratatul de scuteste de multe neplaceri efectuatzi-l cum trebuie si de fiecare data!!!

sanatate.

ps eu folosesc lemn de tei si brad, am brad cu fibre subtziri si merg si detalile destul de bine pe el.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Joi 08 Ianuarie 2009, 17:44:14 »

si eu am vazut bradul usor de cioplit - ma refere la scanduri de brad din niste ferestre vechi de 30 ani si nu m-as apuca sa folosesc unul neuscat - primele voblere le-am facut din brad apoi m-am apucat de fuma si apoi o spuma speciala turnata deja in baghete pe care o ciopleam ca pe un lemn.
fuma asta e cam atoasa si trebuie mult lucrat la ea cu mai multe tipuri de smirghel, adik procedeu indelungat! pana la urma am ramas la fuma  Rinjet
Memorat
Beju
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Arad

« Răspunde #25 : Joi 08 Ianuarie 2009, 18:20:13 »

deci nimeni nu ar renunta la balsa pt voblerele sub 5 cm Smiley
sunt situatii in care nu ai nevoie de balsa pt ca efectiv nu ai nevoie de batai sau vibratii puternice; nu renuntati la balsa in dauna unui alt lemn de esenta tare : tei, stejar, etc ??
Nu conteaza tipul de lemn cand vine vorba de vibratzii puturoase. Poti face si din balsa vibratie rara..
Pace!

Postat pe:: Joi 08 Ianuarie 2009, 18:19:32

Aproape exclusiv  sugubat  Bere
E pleonasm. Smiley  Cred..
Memorat

C&R
HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Sibiu

« Răspunde #26 : Joi 08 Ianuarie 2009, 18:43:12 »

poate asta va va ajuta mai mult
Memorat

C&R
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Joi 08 Ianuarie 2009, 20:50:44 »

hell schema aia ii airea frate, potzi imprima ce vrei pe ce densitate vrei, problema se pune sa vrei....

Postat pe:: Joi 08 Ianuarie 2009, 20:47:23

Smiley Smiley
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #28 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 05:53:19 »

BEJULE te contrazic un pic : fuma ala mai moale e mai aproape de balsa decat de tei si detalii se pot face cu usurintza cu conditia sa-l impregnezi inainte (eu il impregnez in nitrolac) . lacustele mele din fuma is facute . dupa ce le-am terminat de cioplit le dau un strat de superglue si se intaresc mai bine .mi se pare ca fuma suge mai bine solutiile de impregnare decat balsa
« Ultima modificare: Vineri 09 Ianuarie 2009, 05:55:01 de către RADU » Memorat
HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Sibiu

« Răspunde #29 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 07:10:06 »

hell schema aia ii airea frate, potzi imprima ce vrei pe ce densitate vrei, problema se pune sa vrei....

Postat pe:: Joi 08 Ianuarie 2009, 20:47:23

Smiley Smiley

Cat de aiurea?? Deajus incat sa torni spuma??? Rinjet
Memorat

C&R
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 09:29:21 »

pai daca vrei vibratii puturoase renteaza sa faci din balsa cand balsa mai are si defectele pe care le-am dezbatut deja ??
Memorat
Beju
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 13:26:41 »

BEJULE te contrazic un pic : fuma ala mai moale e mai aproape de balsa decat de tei si detalii se pot face cu usurintza cu conditia sa-l impregnezi inainte (eu il impregnez in nitrolac) . lacustele mele din fuma is facute . dupa ce le-am terminat de cioplit le dau un strat de superglue si se intaresc mai bine .mi se pare ca fuma suge mai bine solutiile de impregnare decat balsa
Nu cunosc foarte bine lemnul de fuma asa ca o fi cum zici. De fuma am intrebat mai demult pe rapitori.ro si cred ca mi-a raspuns gene.Eu cu ideea asta am ramas. O fi cum zici tu.Poate ar trebui sa imi procur, sa vad si eu despre ce e vorba. E bine ca ai corectat afirmatia mea. Scuze pt. eventuala dezinformare. Pace!

Postat pe:: Vineri 09 Ianuarie 2009, 13:24:22

pai daca vrei vibratii puturoase renteaza sa faci din balsa cand balsa mai are si defectele pe care le-am dezbatut deja ??
La capitoul defecte cred ca are lafel de multe sau de putine ca si teiul. La fuma nu ma pot baga pt ca nu am incercat.Adevarul e ca nu imi plac voblerele "puturoase" si nu m-am gandit niciodata sa fac.
Memorat

C&R
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Moinești

« Răspunde #32 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 15:28:02 »

[quote author=empthy_cluster .... potzi imprima ce vrei pe ce densitate vrei, problema se pune sa vrei....

...si sa stii !

@ Beju : lasa-mi MP cu id-ul tau , sa stabilim unde i-ti trimit niste lemn de fuma , sa probezi . Sigur o sa-ti placa !... sugubat
Memorat

Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 21:49:00 »

salut,
as vrea sa incep sa-mi fac niste liplesuri, dar am avut o retzinere pan acum (am facut cateva) deoarece eu pescui cu ele pe fundul apei si totodata ele dau in aprox 80% din cazuri cu botul in pietre, drept urmare dupa un timp se duce stratul protector intra apa intre vopsea si stratul protector si cu timpul pocneste vopseaua indiferent cat de bine l-as trata, exista metode de intarire a partzii din fatza a liplesului in asa fel incat sa nu se duca dupa sa zicem vreo 20 30 partide de pescuit intensiv??

merszi mult..
Memorat

Beju
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Duminică 11 Ianuarie 2009, 13:45:10 »

Spuma sau tei.Sunt singurele solutzii gasite de mine pana acum,insa nici astea nu garanteaza un nas netabacit al liplessului. Daca dai pe fund cu el nu cred ca vor trai 30 de partide.Aveam ceva idei sa le pun in bot aluminiu din doza de bere,insa am renuntzat.Cred ca RNR-urile jucate pe substrat sunt consumabile si nu merita prea mult efortul.
Pace clustere!
Memorat

C&R
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Duminică 11 Ianuarie 2009, 14:15:48 »

ciau man,

m-am gandit si io ssa le fac botu de plumb, dar si io am renuntzat, am zis ca poate nah unu deaici o fi gasit o metoda mai durabila  Jenat, saluty man..  Rinjet
Memorat

empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Duminică 11 Ianuarie 2009, 21:38:22 »

si daca tot ii vorba de liplesuri, m-am apucat ieri de unu pt. havat, 8 cm.. bataie necunoscuta, colorit necunoscut, il voi posta si la final.

* DSCF2890.JPG (57.07 KB, 800x600 - văzut 326 ori.)
Memorat

george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti /Ploiesti

« Răspunde #37 : Duminică 11 Ianuarie 2009, 21:55:41 »

gene, tu ce parere ai de urmatorii ochi pentru voblere  Cool

e o idee  Inger nu e ceva ce am incercat voi lucrati si sunteti "expertii"

ce se pot cumpara de aici [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ], sau ma rog de unde vrea fiecare, din orice hypermarket, sau magazine cu accesorii mobila, mobilier sau puteti cauta in google "Picioare rotunde din silicon autoadezive - transparente" sau derivari si prescurtari ale acestora

pastile siliconice vopsite pe spate un punct negru daca se vrea sa se obtina urmatorul ochi

sau pentru un ochi de rosioara, ca acesta

poti sa faci mai intai un mic punct negru si apoi sa vopsesti tot spatele rosu HA? c parere ai ? hai ca sunt curios, mai ales ca se gasesc o gramada de modele si dimensiuni, mai adanci sau mai plate, eu am lucrat la o firma acum cativa ani pentru care trebuia sa cumpar astfel de pastile siliconice pe care le luam de la un distribuitor 3M si stiu sigur ca au sute, si nu exagerez sute de modele

in fine nu vreau sa scriu o poveste aici ci doar o idee  Cool

Postat pe:: Duminică 11 Ianuarie 2009, 21:51:46

ete ca am descoperit cum sa pun poze, yeahhh, de ce se tot plange lumea ca nu merge ca mie imi iese din prima si asta intr-o sec, imagini de pe alte situri cu link direct  Tongue
Memorat

Beju
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Duminică 11 Ianuarie 2009, 22:33:20 »

Am gasit ceva asemnator pe masa cand am fost la o nunta.Vroiau sa reprezinte niste stropi de roua.Faceau parte din artanjamentul pregatit de organizatori. Bineinteles ca am varat cateva bucati de "roua" in buzunar.  Risete   Dimensiunea nu era tocmai potrivita,gasindu-le utilitatea doar la nalucile de peste 10 cm,insa sunt foarte faine aceste "lentile". Nu stiu unde asi mai putea gasi in comertz,pt sunt interesat.
Ceea ce ai pus tu aici vad ca sunt albe.Daca ar fi si transparente mi-ar fi de un real folos.
Pace!

P.S.:Sunt constient ca am gresit furand acei 3d eyes si nu o sa mai fac.  Risete  Asta asa ca sa nu il invatzam prost pe ovi666.  Wink
Memorat

C&R
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Luni 12 Ianuarie 2009, 12:36:26 »

urmeaza paintul, chid de lemn si zidarie , trei impermeabilizari peste chit

* DSCF2891.JPG (66.87 KB, 800x600 - văzut 234 ori.)
Memorat

Pagini: 1 [2] 3 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.084 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 31 Octombrie 2017, 19:29:27
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.