Prieteni Pescari

Lestari si ocheti

Miercuri 21 Noiembrie 2018, 13:46:24 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Lestari si ocheti  (Citit de 30102 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« : Joi 08 Ianuarie 2009, 10:06:22 »

propun un alt subiect cred interesant!
care sunt avantajele sau dezavantajele folosirii ochetilor insurubati;
care sunt efectele lestarilor pe sarma armaturii, deasupra sau sub armatura??
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1 : Joi 08 Ianuarie 2009, 10:15:10 »

ochetzi insurubatzi? manopera mai usoara . nu stiu daca aplica careva ochetzi insurubatzi la balsa . eu nici la fuma nu am folosit ocheti insurubatzi , doar la fuma asta dur o sa pun dupa ce va fi intarit bine .la tei merge cu ocheti insurubatzi
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Joi 08 Ianuarie 2009, 10:30:26 »

eu cred ca e vorba si de o larghete in posibilitatea de a lesta voblerul si a pune lestul exact acolo unde trebuie fara sa ai parazitar pe langa lest in ecuatie armatura; cred ca poti da un joc mult mai bun cu ocheti insurubati; nu am facut cu ocheti insurubati dar teoretic asta ar fi un avantaj pe langa rapiditate; mai sunt si altele de spus
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #3 : Joi 08 Ianuarie 2009, 10:31:30 »

ocheti insurubati? nu am folosit si nu voi folosi niciodata probabil! de ce?
 mi-a ramas in minte ceva spus de leba odata.. ca stiuca ia taiat voblerul in 2 ( parca leba ...) nu as vrea ca dupa ani de pescuit sa imi vina si mie un pestan adevarat si sa plece cu juma de vobler in gura Risete ( sanse la milion.. da sunt...) si ar mai fi ceva mai putin important...
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Joi 08 Ianuarie 2009, 10:38:59 »

doar pt atata lucru!?? cred ca poti inlatura problema invelind voblerul intr-o plasa de titaniu Smiley)
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #5 : Joi 08 Ianuarie 2009, 10:52:53 »

ocheti insurubati? nu am folosit si nu voi folosi niciodata probabil! de ce?
 mi-a ramas in minte ceva spus de leba odata.. ca stiuca ia taiat voblerul in 2 ( parca leba ...) nu as vrea ca dupa ani de pescuit sa imi vina si mie un pestan adevarat si sa plece cu juma de vobler in gura Risete ( sanse la milion.. da sunt...) si ar mai fi ceva mai putin important...

in practica eu am o teorie asupra pestilor ratati in felul asta  Risete ( nu am patit dar cine stie )  daca se va intampla voi fi stapan pe sine si voi realiza ca acel vobler in acel moment a declansat atacul , un fel de asa a fost sa fie  Smiley

am folosit ambele tipuri de armaturi , cineva expunea o idee pe TU cum prin armatura continua se tranzmite bine vibratia si simti implicit si atacul mai bine spre deosebire de cea discontinua unde este o zona de atenuare ... acu nu cred ca e f relevanta treaba asta desi dau mult si la tuister unde se simte diferenta de finete .... chiar as fi curios daca as putea sa aflu cate atacuri "false" am avut la vobler  Smiley

ochetii necesita mai multa sarma decat armatura continua

dpdv practic ochetii sunt mai usor de aplicat , nu am studiat f tare problema, la inceput am folosit exclusiv sant pe burta si armatura intreaga , acum am trecut pe ocheti insurubati din comoditate  Risete dezavantaje nu am intalnit inca .... din ce era vobleru lui Leba Cum?
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Joi 08 Ianuarie 2009, 11:18:47 »

musai cu armatura intreaga !

asta e o chestie la care nu ma tocmesc diloc !

alta la care nu ma tocmesc e liderul , mai ales cind dau la musca... ( dar asta e alta poveste  Smiley )

am dat de pesti puternici... bataiosi si cu dinti... in dril daca nu ti-l face din prima bucati ti-l mesteca de ramii doar cu ochietul ...

nu m-ar mingiia gindul ca asa a fo sa fie cind  am ratat captura vieti din cauza la o buca de sirma...
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Joi 08 Ianuarie 2009, 11:28:02 »

daca e armatura intreaga, atunci o lipiti la capete sau on injurubati sau o lasati asa cu sarmele paralele ??
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Joi 08 Ianuarie 2009, 11:30:54 »

nu tear mangaia da si Rapala are la fel, io zic sa nu mai dai cu ele  Risete mai is si altele , ba unele nici nu au ocheti de lungime mare au numa o sarma in forma de U si capetele lui departate putin stanga dreapta , ce zici de asta  Risete serios eu mis curios de treaba cu voblerul ala , musai sa aflu ce si cum  Smiley ca acu ma panichez nitel
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Joi 08 Ianuarie 2009, 11:36:58 »

musai cu armatura intreaga !

asta e o chestie la care nu ma tocmesc diloc !

nu m-ar mingiia gindul ca asa a fo sa fie cind  am ratat captura vieti din cauza la o buca de sirma...
exact!!!
 @pike: sunt aproape sigur ca  Leba a spus asta....
@mark: eu  infasor cu sarma de cupru( o lita practic)  si apoi cositoresc....asa is eu na.... Tongue  :

« Ultima modificare: Joi 08 Ianuarie 2009, 11:39:59 de către gene3004 » Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Joi 08 Ianuarie 2009, 11:39:42 »

da ma, da cineva un exemplu concret ? ca la americani 80% homemade is cu ocheti si aia fac numa 5" in sus , de restu nu discut ca is musky si acolo nu te tine sa faci ochet cand lansezi de la 100 de gr in sus , trebe dezbatut asta , nu numa banuieli  Smiley

in primu rand  ma intereseaza cum a fost tratat lemnul si ce topcoat sa folosit, dimensiune naluca si alte treburi

amu il trag io pe leba de limba  Risete

imi place armarea lui gene  Smiley si eu puneam litza, cositorit nu, dar astupam totu cu poxilina care ii ca cementu, dai un ban dar sti cal face ... asta ca sa discutam de componentele folosite in constructie, cred ca daca iti pasa de munca ta cauti sa ai the best on the market dupa posibilitatea financiara, am invatat ca nu sunt compromisuri aici Smiley mai ales ca e multa munca implicata si nu vrei sa fie ruinata de un dinte de stuca sau de un bolovan ... am patit , un vobler f bun cu un lac prost la exterior o fost penetrat  Trist
« Ultima modificare: Joi 08 Ianuarie 2009, 11:43:53 de către Pikeman » Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Joi 08 Ianuarie 2009, 11:43:36 »

@ pikeman

ma io nu vorbeam de ce fac altii... fie ei producatori... ci la mine !

io vorbeam din puctul meu de vedere... cum fac io armatura... ( sau cum am facut   Smiley ) ca despre asta e vorba aici ... cum prefera sa le faca fiecare...

si la concluzi asta am ajuns tocmai din cauza ca am dat cu voblere care nu aveau armatura intreaga
.......................

alt avantaj cind faci de la cap la coada mi se pare ca se aseaza pe apa olea mai bine datorita armaturii si lipiri cavitatii pe intregul corp... nu stiu sa ma exprim mai bine dar cam in directia aia e gindul meu ...

Postat pe:: Joi 08 Ianuarie 2009, 11:41:08

gene ... ajunge daca faci ochietul infasurat/ rasucit .... deci din aceiasi bucata de sirma la fel cum fac astia ochetii numa ca sirma e dintr-o bucata...

simplu si rapid
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Joi 08 Ianuarie 2009, 11:46:29 »

Citat
ca la americani 80% homemade is cu ocheti

ei is in criza ma .. de aia!!! Risete da si la noi a inceput criza.. deci treceti pe ocheti rapid Tongue

Citat
gene ... ajunge daca faci ochietul infasurat/ rasucit .... deci din aceiasi bucata de sirma la fel cum fac astia ochetii numa ca sirma e dintr-o bucata...
da .. da nu-mi place asa... fiecare cu pasarica lui...stiu. am vazut asa la pike si la beju.se vede la cateva voblere. parca si la empty.. prefer sarma mea lipita. imi ia mai putin  si m-am obisnuit asa
« Ultima modificare: Joi 08 Ianuarie 2009, 11:49:21 de către gene3004 » Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Joi 08 Ianuarie 2009, 11:47:37 »

iote aci  Smiley

* ThruWireConfigurations.jpg (33.66 KB, 600x1106 - văzut 245 ori.)
Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Joi 08 Ianuarie 2009, 11:48:31 »

la ochietul de sub burta... nu e necesar sa-l rasucesti... ajunge sa-l indoi ... inelul va ramine oricum pe sirma si in cazul in care pestele deterioreaza voblerul ... deci nu vei rata din cauza lui

IEXACT !

Primele doo variante nu le accept... in rest is ok ! io am facut gen 3 si 4
« Ultima modificare: Joi 08 Ianuarie 2009, 11:50:37 de către dumitru » Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Joi 08 Ianuarie 2009, 11:52:54 »

Citat
ca la americani 80% homemade is cu ocheti

ei is in criza ma .. de aia!!! Risete da si la noi a inceput criza.. deci treceti pe ocheti rapid Tongue

nui bine ca se consuma mai multa sarma pe ocheti  Risete

inca mai folosesc sarma continua , RNR ii un example , si voblerele de stuk altul Smiley , cele cu detalii carved nu prea fac thru wire pentru ca stric structura

Postat pe:: Joi 08 Ianuarie 2009, 11:50:00

ma, io va bag in engleza ca mi lene, dar macar am perdut acu 10 minute sa gasesc un post din februarie  2007:

The easiest way out is perhaps using SS screw eyes. The normal screw eyes made for baits are usually much longer than those found in the hardware stores and with proper attachment using epoxy and a pilot hole smaller than the screw of the screw eye diameter, it's more than adequate for most situations. A little bit of caution is required if it is used in balsa. As balsa is very soft and the screw eye might rip out when a lunker grabs your lure.

Attaching a thru wire to a lure usually done with a few methods:

1. (Strong) Lure is made in 2 halves and the halves glued together with epoxy clamping the wire inside
   2. (Strong) A belly slit is sawed out to accommodate the wire then filled with epoxy.
   3. (Stronger) A slot is done on top of the lure & a drill thru hole for the belly eye to pass thru.
   4. (Stronger) Popular with the salt water plug guys; the tow eye loop is formed then the wire passed thru a drill thru hole to a swivel, then the tail hook loop is wrapped up tight against the tail of the plug as in the last one in the illustration (No.7).

Why thru wire?
I've never made a plug out of screw eye, a few reasons:

1. doubt of the strength
   2. aesthetically, a screw eye is generally bulkier and just doesn't look right or smaller bait
   3. screw eyes are not welded loops at the end usually
   4. The screw in will also mean a fish might be able to "screw" it out? Well not all the way out but any loosening will significantly weaken it.

The plug for thru wire

1. Significantly stronger, it is epoxied through out the length of ur wire
   2. If done as in No. 4,5 & 6 in the illustration, the whole wire is a closed loop & to loose the body of your lure is not important, u still keep the fish. Well unless it bit thru ur wires as well LOL. (Tilsan lure <see the centre line design in link> from Australia is perhaps the epitome of strong, the thru wire is actually a laser cut piece of stainless steel sheet)
   3. The thru wire will also act as a back bone to ur lure, especially for soft balsa construction.
   4. You might not have thought of it as significant; but a thru wired lure is more sensitive. Metal transmit vibrations better and a full length of wire does that without the wood body dampening the transmission. I swear I can feel a fish breathing on my tail hook with a thru wired lure and braided line. (No.5 config is my favorite for this)

And thru wire is not that hard to do once u have done a few.
Memorat

gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Joi 08 Ianuarie 2009, 11:53:29 »

Citat
detalii carved

sa mor io daca inteleg exact ce spui....
 mai inebunit cu "paint","topcoat" si acum bagi altele....   Tongue   ce pana mea nu stii destula romana  sa poti spune  pe romaneste? recunosc ca eu nu stiu asa multa engleza incat sa nu  am dubii....
 sorry de offtopic ...

le: tocmai  mi-ai raspuns... Trist
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Joi 08 Ianuarie 2009, 12:02:21 »

sunt explicatiile la poza bagata!  Aplauze
eu pt clean nu infosor armatura si nici nu o cositoresc - acolo epoxy isi face treaba; pt stiuca rasucesc capetele armaturii pt ca e si loc de asta ; la alea de clean e mai greu in spatiul ala mic sa mai faci si rasuciri
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Joi 08 Ianuarie 2009, 12:09:44 »

Citat
detalii carved

sa mor io daca inteleg exact ce spui....
 mai inebunit cu "paint","topcoat" si acum bagi altele....   Tongue   ce pana mea nu stii destula romana  sa poti spune  pe romaneste? recunosc ca eu nu stiu asa multa engleza incat sa nu  am dubii....
 sorry de offtopic ...

le: tocmai  mi-ai raspuns... Trist

ma gene chiar imi cer scuze, am inceput lurebuilding - constructia de voblere- pe siteul acela si am asimilat multe din cuvintele de acolo uzuale (cele mai des repetate) , lucrand in programare si folosind f multa engleza asa imi vine direct sa scriu  Cum? dar intrebarile is ok deci "carved" = "sculptat" , paint ar trebui sa sti daca folosesti vopsele  Smiley topcoat e strat exterior de protectie
« Ultima modificare: Joi 08 Ianuarie 2009, 12:16:55 de către Pikeman » Memorat

gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Joi 08 Ianuarie 2009, 12:17:32 »

merci pike... stiu ce insemna. dar as prefera sa vorbim pe limba noastra( na..alta pasarica.... m-am saturat de englezisme......  vanzatori>sales,etc....)
Memorat
Pagini: [1] 2 3 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.045 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 25 Octombrie 2018, 18:48:22
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.