Prieteni Pescari

Lestari si ocheti

Duminică 16 Decembrie 2018, 06:24:04 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Lestari si ocheti  (Citit de 30335 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #20 : Joi 08 Ianuarie 2009, 12:20:34 »

ce scriu aia acolo e doar parerea lor...

pe mine sincer nu ma deranjeaza daca el crede ... si zice ca : " e mai mult decit indeajuns.... "

mark are dreptate ca in cazul unui vobler mic daca as umple cavitatea cu epoxi ar fi indeajuns si nerasucita... dar daca faci voblere mai mari caci vorbeam in pricipiu generalizind .. atunci e prea mare risipa de epoxi...

cavitatea eu o umpleam cu aschii / pene lipite din acelasi lemn din care faceam voblerul ... pe care le finasam ...
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Brasov

« Răspunde #21 : Joi 08 Ianuarie 2009, 12:23:53 »

f corect ce zici , dar ce facem cu cei care nu stiu engleza dar ar vrea sa bajbaie ceva pe dincolo, daca aveam un forum bine dezvoltat aici cred ca nu foloseam cuvintele acelea , scriem numa in romana, dar poate unu vrea sa caute un "carved lure" un thru wire" sau alte chestii , de multe ori cuvintele te ajuta sa gasesti pozele care iti explica una alta , sa sti niste cuvinte cheie poate fi util , acuma cum vreti, nu le folosim , nu stiti de ele  Smiley

Postat pe:: Joi 08 Ianuarie 2009, 12:21:38

eu umpleam cavitatea cu hartie igienica si o imbibam cu superglue la inceputuri ( atentie nu e bine chiar pe toata ca super glue e cam alergic la apa ) , poate sunt unii care ar face asa din motive materiale  Wink

aschii de lemn ie bune , bagam si dalea, daca nu chebrite sau scobitori  Risete
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Joi 08 Ianuarie 2009, 12:23:57 »

io prefer romana !

cind ma vedeti ca ma prostesc in alte limbi o fac ca-s satul pina peste cap de reneasca...
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #23 : Joi 08 Ianuarie 2009, 12:51:37 »

:: Joi 08 Ianuarie 2009, 12:21:38 [/i][/color][/size]

eu umpleam cavitatea cu hartie igienica si o imbibam cu superglue la inceputuri ( atentie nu e bine chiar pe toata ca super glue e cam alergic la apa ) , poate sunt unii care ar face asa din motive materiale  Wink

aschii de lemn ie bune , bagam si dalea, daca nu chebrite sau scobitori  Risete
e bine si cu hartia igienica dar aia folosita  Rinjet , da bine la superstitii  Risete
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #24 : Joi 08 Ianuarie 2009, 13:50:27 »

si eu am un butcer sfarimat de stiuca(nu mare 3-4 kile) si o coada de jinted lipsa(celebru winner din bazar)
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #25 : Joi 08 Ianuarie 2009, 14:04:11 »

pai butcheru am vazut ca e din spuma cu protectie deasupra
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Joi 08 Ianuarie 2009, 14:20:28 »

si eu am un butcer sfarimat de stiuca(nu mare 3-4 kile) si o coada de jinted lipsa(celebru winner din bazar)

acu ce sanse iti dai sa fi intrat pe altceva in afara de butcheru ala?  Smiley  mai cumperi butcher sau nu ?

eu zic ca sunt evenimente izolate astea si normale totodata , depinde de foarte multi factori, poate spuma a avut ceva defect constructiv in interior si nu cred ca Rapala face spectrometrie pe fiecare naluca , poate ai fortat tu sau poate stiuca sa intors intro pozitie nefireasca, poate tia cazut vobleru si era putin crapat , chestiuni dastea  Smiley

cred ca si la lemn exista astfel de riscuri dat fiind ca nu e uniform tot timpul pe interior , am descoperit odata o gaura slefuind unul , lam remodelat eliminant gaura , bineinteles nu a mai iesit ce vroiam dar depusesem efort si se putea obtine alt vobler de acolo si nu am renuntat  Wink
Memorat

Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #27 : Joi 08 Ianuarie 2009, 14:20:57 »

Toate salmo sint din spuma...si multe alte firme. acoperirea cu epoxi e din ce in ce mai proasta.
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #28 : Joi 08 Ianuarie 2009, 14:26:31 »

mai cumpar ca e unu din preferatele mele
nu era scapat/spart dinainte
la apucat in scurt si dela mijloc
mi la refinisat dream Bere
Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Joi 08 Ianuarie 2009, 15:26:57 »

deci e clar ca se intimpla ca pestele sa distruga corpul voblerului ... si atunci m-a intreb de ce sa imi iau riscul sa fac altfel ochieti / armatura ?

asa ca fapt divers... sint pesti care au o forta fantastica in falci ... nu e vobler sa le reziste... am vazut cu ochi mei cum au strivit de au pocnit si cirlige mari de calitate in falcile lor ( bine specia respectiva nu exista in romania ) 
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Joi 08 Ianuarie 2009, 15:30:04 »

deci e clar ca se intimpla ca pestele sa distruga corpul voblerului ... si atunci m-a intreb de ce sa imi iau riscul sa fac altfel ochieti / armatura ?

asa ca fapt divers... sint pesti care au o forta fantastica in falci ... nu e vobler sa le reziste... am vazut cu ochi mei cum au strivit de au pocnit si cirlige mari de calitate in falcile lor ( bine specia respectiva nu exista in romania ) 

am specificat ca la voblere de stuk folosesc lemn de tei mai dens si armatura completa  Wink

la restu nu consider necesar, amu ii vobleru meu pe riscu meu  Risete n-am patit , si sper sa nu zic mai incolo ca is Stan patitu'  Risete
Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Joi 08 Ianuarie 2009, 15:44:32 »

da badie... sezi blind ca nu sare nimeni la beregata matalii ! o inteles tot forumul ca ai specificat cum si ce faci tu... ce consideri... dar nu despre tine era vorba acu...

io vorbeam in principiu despre felul in care gindesc io ... indraznesc ... na ! ...  daca imi dai voie sefu ...  Rinjet sa gindesc altfel ...
era ceva ce uitasem sa zic mai sus... dar " filozofia " mea e aceiasi

pikeman : nu mai lua orice mesaj postat personal ... ca atac sau altceva ...ca doar ne-am refulat olea... nu ? aici fiecare isi destainuie lumea ginduriol lor... isi spune lumea parerea si o argumenteaza la o adica... iar daca o uitat ceva , mai complecteaza si asa mai departe... nu ?  Smiley
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Joi 08 Ianuarie 2009, 15:51:54 »

chiar deloc nam luat  Smiley Tongue
Memorat

old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #33 : Joi 08 Ianuarie 2009, 16:38:46 »

Lucrez cu lemn de tei.
Fiind la inceput de "cariera",am hotarat ca la voblerele sub 4 cm sa folosesc ocheti insurubati,iar la celelate(peste4 cm) ocheti dintr-o singura bucata(asa cum se poate vedea in poza postata de pikeman,la pozitia 3).
Am patit , dupa fixarea unui ochet insurubat,cu "Picatura",sa vreau sa-l desurubez.Nici o sansa ,s-a rupt sarma.Ulterior am incercat sa-l extrag ,folosind un patent.Concluzia este ca nu se mai poate scoate fara sa strici lemnul.

SPOR ! ...la cioplit. Wink
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Joi 08 Ianuarie 2009, 17:35:23 »

mie mi-ar fi frica numai cu ocheti insurubati! nu stii cum dreq se deterioreaza materialul de lipit in timp si scap pestele specie al vietii mele; de aia le fac cu armatura intreaga, dar intrebam de avantajele celor injurubati din punct de vedere al posibilitatilor de exploatare a avantajelor privind lestul si evolutia (daca ""ezista"" Smiley) ).
Memorat
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: arad

« Răspunde #35 : Joi 08 Ianuarie 2009, 17:39:43 »

salut,

in legatura cu ochetzii insurubatzi, si eu folosesc insurubatzi, am avut ceva pesti la viatza mea incat sa-mi dau seama ca nu au nici pe dreaq, mai repede am avut probleme cu indreptari de triple  Suparat (la greu) decat sa mi se desfaca ochetul, crd dupa cum spunea cineava mai sus te ajuta in lestari, si este mai comod si mai rapid,nu cred in povesti ca un bobler cu amatura continua face mai simtzit atacul, aici ar trebui indreptata atentzia spre batz fir... parerea mea..

am patzit o data cand nu am filetat deloc ochetul, am pescuit cu el am prins si pesti dar m-am hotarat dupa 1 an sa-i schimb forma, cand am dat ochetul jos am observat ca nu era nici unul infiletat, si tot nu a iesit din vobler.. pestele cu ochetul sa plece..
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Joi 08 Ianuarie 2009, 17:42:51 »

fieecare face cum crede de cuvinta ... dar na... deci daca inteleg io ghine vine cam ashe  : chestele in ancora , ancora in inel si inelu in ochiet ...  ochietul insurubat in lemn... lemn care crapa sau se rupe in doo... Smiley dar nu iese ochietul !  Risete

chiar si la voblere de 2 cm as pune armatura intreaga !
Memorat
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Joi 08 Ianuarie 2009, 17:47:17 »

ma sa sti ca si io is curos cum dreaq s-a rupt voblerul in doo, asa ceva nu am auzit.. Jamaica
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Joi 08 Ianuarie 2009, 17:53:51 »

pesti rai raaai ! mesteca voblere si se scobesc printre dinti cu ele  Risete

ce tot atita tura vura...doar nu poate fi chiar asa greu de imaginat ca...  doar zici ca ai facut vo doo ... ai vazut ce probleme poti avea cu anumite tipuri de lemne... si voblerele gata facute prind umezeala prin muscaturile anterioare  , se umfla , crapa si se rup ... dar pina la urma se rup ele si alea neatinse / noi si asta e ... mai multa baza am intr-o sirma de otel decit intr-o aschie de lemn
Memorat
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Joi 08 Ianuarie 2009, 18:01:51 »

aici treb sa-tzi dau dreptate cu baza in sarma  Risete, ce-i sigur ii sigur, dar la noi la romani din aia fiorosi rar + probabilitatea sa-tzi intre unu fioros si sa-tzi sfarme bobleu sunt U mici.. tre sa fi cred U ghinionist.

sanatate.
Memorat

Pagini: 1 [2] 3 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.126 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 28 Noiembrie 2018, 23:45:33
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.