Prieteni Pescari

Lestari si ocheti

Sâmbătă 15 Decembrie 2018, 02:52:28 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 [3] 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Lestari si ocheti  (Citit de 30324 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #40 : Joi 08 Ianuarie 2009, 18:04:19 »

ba, nici mie nu mi-o crapat nicio stiuca ! oi fi io mihai viteazu si ii dau teapa inainte de a pune dintele pe bobler  Risete
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #41 : Joi 08 Ianuarie 2009, 18:37:37 »

ma sa sti ca si io is curos cum dreaq s-a rupt voblerul in doo, asa ceva nu am auzit.. Jamaica

mey empthy ... cei drept sau scris multe mesaje azi ... dar uite ce ai scris dincolo cu 17 minute mai devreme ...  Risete Risete Risete Risete

salut, si valeu frate ce de posturi in 24 ore...

aproposs de top coat sau materiale folosite..., eu cel mai mare jaloo l-am luat la un original floter, avand in vedere ca rapala foloseste cel mai bun top coat peste lemn este perforat frate, bun un amik a scapat si el salaul vietzii la un storm minnow de plastik, gaurit dupa esec ca s o arteziana, ceea ce vreau sa subliniez poate este ca atunci cand itzi vine un peste sanatoss potzi avea tu stratul lui peste pe el ca degeaba, tot tzi-l strapunge, eu cum a spus beju prefer sa-mi vina animalu sa-l prind si dupa sa `arunc ` voblerul dar nu-l arunc deoparece daca este tratat nu are nuci pe dreaq, intr-un an 2007 am facut un vobler de 9 ce la finalul szezonului tot er gaurit pana la lemn, a fost un adevarat veteran in viatza asta pana l-am inmormantat (fie-i tzarana usoara) intr-un pom, spunea Gene sau asa am intzeless c nu trateaza anumite voblere, eu nu sunt deacord de ce, lemnul poate sa fie e U uscat, daca este perforat sau daca il tzi un trusa sau daca ii mai reglezi ochetul stratul protector mai poate crapa, intra apa si daca nu-tzi crapa atunci itzi crapa iarna sau se dezumfla iarna sau apar ondulatzii pe vobler datorita miscarii masei lemnoase prin evaporarea apei, tratatul de scuteste de multe neplaceri efectuatzi-l cum trebuie si de fiecare data!!!

sanatate.

ps eu folosesc lemn de tei si brad, am brad cu fibre subtziri si merg si detalile destul de bine pe el.

io trag concluzia ca nici tu n-ai fo departe sa o patesti  Rinjet
Memorat
HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Sibiu

« Răspunde #42 : Joi 08 Ianuarie 2009, 19:06:09 »

foloseam la inceput thru wire...dar vb lu clusteru...comoditatea asta...si am dat in stiuca..cu ochet rasucit...nu are nici pe dreaq...PARERE PERSONALA Tongue Jenat
Memorat

C&R
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #43 : Joi 08 Ianuarie 2009, 21:56:50 »

hai sa va intreb altfel...

cu ce derajeaza la un vobler o armatura intreaga ?
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #44 : Joi 08 Ianuarie 2009, 21:59:36 »

dpdv constructiv ,,, mai mult de munca  Rinjet
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #45 : Joi 08 Ianuarie 2009, 22:00:22 »

lenesilor !  Smiley
Memorat
HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #46 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 07:16:16 »

mult mai  munca munca...si vb lu ala care o zis(mi lene sa caut cine a zis Jenat) daca mai bagi si un detaliu...risti sa marlesti detaliu
Memorat

C&R
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #47 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 09:25:31 »

io cred ca mai mult ia sa faci ocheti insurubati, sa dai gaura in vobler, sa dai cu epox, sa stai sa se usuce, sa dai iar smirghel pe langa ochet dupa fixare, etc;
io ieram curios daca libertatea de lestare si lipsa armaturii in corp reprezinta beneficiu sau nu ! ca daca as lua teoria cu lemnul de balsa ca fiind cel mai bun de incarcat si o bataie exploatata corect, armatura prin vobler ar trebui sa aiba rol contrar de atenuare a acestora si in consecinta un avantaj enorm de a folosi ocheti insurubati! cine stie sa dea cu paru!
Memorat
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: arad

« Răspunde #48 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 16:04:32 »

dca s-a avansat asa de mult teoria cu libertatea de lestare pe balsa, sau modalitatea de a reda bataia cel maicorect pe balsa, poate si armatura continua pe balsa isi are un deficient, forte fain punctat ..
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #49 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 19:25:02 »

ms ! ne auzim luni! sper sa bagati la greu  Fir intins sambata ma duc la peste ... sa vedem daca o sa gasesc cleanul si daca-l pacalesc
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #50 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 19:28:40 »

vino cu poze Cafea
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #51 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 20:11:35 »

am citit ce ati scris voi peaici  Rinjet
Ca incepator in treaba asata am si eu cateva de zis ( parere personala)

Eu pimu vobler l-am facut dupa modelul din articolu lui gene
Armatura completa infasurata cu litza cositorita tralalala mult timp irosit  Rinjet ( gene ma scuzi asa mi s-a parut mie daca tie iti place si e ok fao in continuare)

La al doilea vobler ( diferenta de aproape 2 luni ) am folosit tot o armatura intreaga dar de data asta nu am mai cositorit etc. am indoit putin capatu dupa care am infasurat aramatura cu o ata foarte tare de  cojocarie am bagat-o in sant si am acoperit totu cu poxipol  ( mult epoxi irsosit)

La al treilea vobler am facut ocheti rasuciti am dat gaura am pus epoxi in ea am bagat ochetu si l-am lasat la uscare !( am lipit si barbeta) . Dupa uscare am selfuit (stilzat) putin vobleru si m-am dus la cada mirare  state perfect pe apa , am inceput sa-l plimb de colo colo prin cada si ca sa vezi avea bataie  nici vorba sa-i mai pun lest sau ceva . ( o sa fac un filmulet si o sa-l pun sa vedeti)

La urmatoarele am folosit armatura intreaga lasata oblica  Smiley.

Eu va propun un test luati 2 bucati de lemn . cum o fi ele patrate dreptunghiulare . In truna bagati ocheti rasucitiu ,unu pe un capat si unu pe celalat capat , iar la cealalta  puneti-i armatura intreaga   sugubat . Dupa ce se usuca  bine 24 48 de ore luati un cantar ce merge pana pe la 150 200 de kg  si vreo 2 bucatii de sarma de otel ( groste)

Luati bucatile de lem intr-un ochet baagati sarma si il legatii de ceva solit fie o clanta o tzeava  bagata in beton etc. ( intalegeti voi ce vreu sa zic) si la capatu celalat bagati carligu canatarului si trageti cat putetii si daca ajunge la limita si nu se rupe nimik inseamana ca nici pestele n-o sai faca nimik. Asa o sa va dati seama care aramatura e mai buna .

P.s. Poate ca nu m-am exprimat bine dar sper sa intalegetii

P.S 2 scuzati unele greseli gramaticale dar nu im dau seama la momentul cu pricina daca am facut sau nu .
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #52 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 21:04:55 »

da ovi , merge cu ocheti rasuciti la tei poate si la brad , dar la balsa nu cred ca se risca nimeni . pe fuma dur o sa probez eu in curand la un swimbait
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #53 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 21:20:15 »

Wink bine ca ai zis uitasem sa specific foloseam brad de densitate mijlocie
Memorat

HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #54 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 07:39:53 »

Wink bine ca ai zis uitasem sa specific foloseam brad de densitate mijlocie

uimestema Undecided ...asta cum mai este??
Memorat

C&R
alecs
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: caransebes

Keep it simple.

« Răspunde #55 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 10:28:55 »

buna, sunt si eu nou in constructia de voblere si as avea niste intrebari in leg cu ochetii astia;adica eu i-am facut singur din sarma de 1 mm cu ajutorul unui cleste si a unei bormasini acum probl.e cu lipitul,am dat gaura in vobler astfel incat sa intre usor ,dar nu stiu cum sa bag epoxy-ul in ea ca e mica ?voi aveti vre-o tehnica anume sa umpleti cu epoxy?sau trebuia un diametru mai mic si ochetul  bagat prin insurubare? se folosesc ocheti si la microvoblere de 2.5 - 3.5 cm(de tei)?parca mi-e si mila la microvoblere sa le fac canal pe burta.
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #56 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 10:56:05 »

la microvoblere e musai canal pe burta
Memorat
alecs
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: caransebes

Keep it simple.

« Răspunde #57 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 11:39:37 »

am inteles
 Trist
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #58 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 12:33:57 »

sugubat la microvoblere cu o singura ancora ii mai faci canal pe burta???
Memorat

gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #59 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 12:38:51 »

sugubat la microvoblere cu o singura ancora ii mai faci canal pe burta???
categoric. de ce nu i-as face? fiecare  face cum ii place. sau cum ii vine mai usor.eu ori fac sant pe burta ori il tai complet in doua jumatati si pe urma imi fac santul pentru armatura in ambele jumatati( dar asta deja e prea mult pt tine ovy!! Tongue   priveste asta ca o provocare! Wink  )
Memorat
Pagini: 1 2 [3] 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.113 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 11 Decembrie 2018, 05:56:00
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.