Prieteni Pescari

Importanta paintului

Marți 23 Octombrie 2018, 16:59:46 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Importanta paintului  (Citit de 7843 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« : Joi 08 Ianuarie 2009, 10:40:32 »

cat de important e paintul in procesul de creeare a unui vobler ??
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Brasov

« Răspunde #1 : Joi 08 Ianuarie 2009, 10:45:42 »

pentru pesti mofturosi 100% relevant

pentru cei activi poti da si cu lemnul gol daca ai vibratie buna ceea ce implica urmatoarea afirmatie :

paint fara vibratie buna nu se poate , invers da  Wink

cum in teoria mea  Risete consider ca pestii sunt mofturosi cam 80% din cazuri , deci din 100 de partide 20 pestii sunt activi paintul are importanta mare, mai ales ca un peste activ nu cred ca refuza un paint bun  Risete
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Joi 08 Ianuarie 2009, 12:31:03 »

daca vorbestide clean si pastrav(ape limpezi)......care sunt de obicei foarte speriosi si mofturosi(si implicit prefera in 80% cazuri patternuri naturale) paint-ul are o importanta foarte mare.si aici ma refer atat la aspectul per ansamblu cat si la detalii.detaliile sunt foarte importante si in cazul avatului atunci cand apa este limpede.
stiuca de multe ori prefera culori stridente si deocheate....aici poti improviza si practic nu exista limita(vezi patternu "parrot" de la salmo slider.......daca poa sa atace asa  o hidosenie...atunci  Undecided )
plus ca in general daca paintu ti-a iesit si esti multumit/incantat de el iti creste si increderea in naluca si implicit sansele de a prinde peste cresc Wink
aici is multe de discutat......
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #3 : Joi 08 Ianuarie 2009, 12:45:11 »

paternu parrot ala o fu atacat la noi in tzara ?  Risete dincolo la densitate mare de stiuci ataca alea orice numa sa mance si ele ceva  Risete
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Joi 08 Ianuarie 2009, 12:49:37 »

paternu parrot ala o fu atacat la noi in tzara ?  Risete dincolo la densitate mare de stiuci ataca alea orice numa sa mance si ele ceva  Risete
cica da  Smiley
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #5 : Joi 08 Ianuarie 2009, 13:33:46 »

si cleanu se prinde foarte bine la culori ciudate(nenaturale) pe apa limpede Wink
Memorat

adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Joi 08 Ianuarie 2009, 13:39:16 »

si cleanu se prinde foarte bine la culori ciudate(nenaturale) pe apa limpede Wink
stiu Rinjet......am prins siu eu cu tot felul de combinatii de culori......dar in general cand se hraneste mai precaut...il pacalesti mai greu cu astea.io altceva vroiam sa zic......ma refeream mai mult la atentia data detaliilor si calitatii finisajelor Wink
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Sibiu

« Răspunde #7 : Joi 08 Ianuarie 2009, 19:51:21 »

Un paint bun nu iti asigura doar sansele de a prinde peste...
Cand il vezi in trusa...si este mai lucios....mai sexy Risete....parca iti vine sa il iei sa dai cu el....deci prinde si la pescar sugubat Tongue
Memorat

C&R
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Joi 08 Ianuarie 2009, 20:13:20 »

exact ce ziceam si io cu increderea.......daca arata bine iti spui "nu are cum sa nu prinda"....si insisti cu el,ii inveti particularitatile si aplicatiile,toanele si lipsurile......si in functie de asta o sa il alegi din trusa la momentu potrivit si o sa prinzi cu el.parerea mea este ca increderea pe care o ai intr-o naluca e foarte importanta........singura naluca in care nu am avut incredere si cu care totusi am prins e livebait-ul..............am luat voblerele astea de la targ convins fiind ca o sa rup avatu cu ele.......acasa cand incercam un vobler home made in cada am zis sa pun unu sa vaz cum face.........si venea ca pixu asa......si am zis "bag stix-u in el boblar!!!am dat si o gramada de bani pe el,si mi-am si luat mai multe din prima!!!!nu puteam sa imi iau numa unu de control..." si totusi de la prima lansare am prins Risete
da in rest am multe naluci bune care zac in trusa nefolosite din cauza ca nu imi inspira incredere......
« Ultima modificare: Joi 08 Ianuarie 2009, 20:20:34 de către adrignat » Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: arad

« Răspunde #9 : Joi 08 Ianuarie 2009, 21:07:09 »

daca vorbestide clean si pastrav(ape limpezi)......care sunt de obicei foarte speriosi si mofturosi(si implicit prefera in 80% cazuri patternuri naturale) paint-ul are o importanta foarte mare.si aici ma refer atat la aspectul per ansamblu cat si la detalii.detaliile sunt foarte importante si in cazul avatului atunci cand apa este limpede.

salut, sunt deacord in mare cu ce spui, mai putzin detalile de pe vobler..., adik ochi 3D ma refer, branhii ma refer, gura ma refer, solzi.

intradevar este mult de discutat pe aceasta tema, dar daca am avea un vobler perfect dpdv al detalilor, colorit, forma dimensiune etc si are o bataie U larga sau nu bate am prinde oare salau de ex cu el? hai sa spunem in apa de 1.5m cand mananca acolo, eu nu cred.

cartea lui Malin Musatescu cred ca este cat se poate de relevanta la acest aspekt, adik al perceptziei pestelui asupra nalucii, aspura mediului acvatic.

In leg. cu increderea intr-o naluca ce arata bine ai foarte mare dreptate, tocmai de aceea de multe ori naluci ce arata bine prind pescarul nu pestele..

sunt intradevar nenumarate situatzii cand pestele prefera un fluo in detrimentul unui silver sau mai stiu io ce, asta deoarece acel fluo se incadreaza dpdv si al vibratziei in nivelul energetic al pestelui din acel moment, acel fluo iese din fundalul obisnui si impreuna cu vibratia adecvata determina atacul.. in mare spus..

io tot am ziss ca fac un yo-empthy fara paint, doar acoperit cu epoxi, si am sa fac... si o sa si dau cu el.

sa traitzi bine.. Smiley

Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Joi 08 Ianuarie 2009, 21:43:28 »

da stiu ce zici in legatura cu bataia unui vobler.....e mai importanta decat detaliile sau calitatea finisajelor.......dar aici discutam separat de aspectu asta...strict de paint!
desi si aici e de discutat....in momentul in care pestele e mofturos si nu foarte agresiv......detaliile si "nimicurile"astea au un rol extrem de important!de cate ori nu ti s-a ridicat un pastrav/clean/avat pana langa naluca atras fiind de vibratia/silueta ei,numai ca sa se razgandeasca in ultima secunda la 10cm de naluca si sa se intoarca de unde a plecat?!?!ce nu i-a convenit?
ei aici zic io ca detaliile si finisajele fac diferenta.

ps. sa nu uit....apropo de livebait.....l-am prins in agrafa la indemnul si sub atenta supraveghere a domnului-stiuk!! Jenat Evil
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Joi 08 Ianuarie 2009, 21:53:04 »

da stiu ce zici in legatura cu bataia unui vobler.....e mai importanta decat detaliile sau calitatea finisajelor.......dar aici discutam separat de aspectu asta...strict de paint!
desi si aici e de discutat....in momentul in care pestele e mofturos si nu foarte agresiv......detaliile si "nimicurile"astea au un rol extrem de important!de cate ori nu ti s-a ridicat un pastrav/clean/avat pana langa naluca atras fiind de vibratia/silueta ei,numai ca sa se razgandeasca in ultima secunda la 10cm de naluca si sa se intoarca de unde a plecat?!?!ce nu i-a convenit?

ps. sa nu uit....apropo de livebait.....l-am prins in agrafa la indemnul si sub atenta supraveghere a domnului-stiuk!! Jenat Evil

mirosul
Memorat
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Joi 08 Ianuarie 2009, 21:55:42 »

Risete
da......se intampla ca mirosu sa fie un inhibator de.......stiu io Roll Eyes.....pofte!!! Evil
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Joi 08 Ianuarie 2009, 21:59:09 »

rizi tu rizi harap alb !  Smiley dar naluci si muste prospat facute care contin o grama de chimicale de la paint si altele .... il face sa se razgindesca in ultima secunda....
Memorat
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Joi 08 Ianuarie 2009, 22:01:54 »

nu contest.....sunt constient de asta! Wink da suna prea fain ca sa nu carcotesc Rinjet
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Joi 08 Ianuarie 2009, 22:03:23 »

Smiley asa e ! ai dreptate !
Memorat
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: arad

« Răspunde #16 : Joi 08 Ianuarie 2009, 22:14:09 »

da sa sti ca se poate, orice se poate, pana si mirosul ce l-a adaugat dumitru, poate vede tripla,inelu despikat, sau ochiul 3D, dumnezo stie multe necunoscute, multe intrebari, asta este farmecul, ca daca le-am sti pe toate nu ar mai fi fain..., oricum la miros inca nu m-am gandit [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

oare cand incepe zezonu si pleaca ghetzurile o sa ne mai puneo oare atatea probleme  Risete Risete, aa defapt am uitat sigur cel putzin io cu baietzii la klisa in batz..noaptea pe dunga Mureshului.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 09:42:47 »

cand sta cu botul la 5 cm de naluca, tu mulinezi el tot la 5 cm ceva nu-i bine clar; nu stiu sa existe cineva sa aiba raspunsul absolut! cateodata e chestie de mana de pescar, intuitie in jocul nalucii, cateodata e vorba de bataie, alteori vibratie, alteori se poate sa fie paintul , etc
eram in barca cu un prieten si dadeam la stiuca: aceeasi lanseta, aceeasi naluca, acelasi fir, acelasi raport de mulinare al mulinetei, aceeasi viteza de mulinare; io prindeam una dupa alta, el nu; de ce ?? venea dupa naluca pana aproape de barca iar eu faceam ceva in plus numai de celulele mele nervoase stiut !
Memorat
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 09:43:46 »

is o gramada de factori care pot decide "soarta" unui vobler........io is de parere ca trebuie sa elimini cat mai multi din posibilii "factori inhibatori" Rinjet.....
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 09:56:12 »

cum am zis nimeni nu stie secretul absolu! roaga-te sa fii peste si nici atunci nu cred ca vei stii; ori esti prea tanar si sari la orice cand altii nu pun botu de loc, ori esti ranit dupa o cearta cu stiuca si nu mai mananci vreo 2 saptamani Smiley) , ori iti da un frig de te face sa cobori mai in adanc, ori curge apa din baraj si esti in trecere pe langa naluca din fata ta,  etc
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.067 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 27 Septembrie 2018, 00:41:58
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.