Prieteni Pescari

Vreau sa imi fac singur oscilante

Luni 19 Noiembrie 2018, 20:33:52 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Vreau sa imi fac singur oscilante  (Citit de 38286 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Bucuresti /Ploiesti

« : Joi 08 Ianuarie 2009, 20:02:20 »

as vrea ca trusa mea de naluci sa fie cumpleta in permanenta numai ca nu reusesc sa nu pierd 10-15 la fiecare partida si m-am cam saturat de acest lucru mai ales ca poate fi o cheltuiala destul de costisitoare

m-am gandit sa-mi fac singur oscilantele, am gasit ancore ieftine la 0,3-0,5 RON si bune agata super, mai am nevoie de tabla ( se presupune ca am inox, resturi de la un atelier al unui prieten), sau ma bine fac o lista:

- menghina
 - pila, 2-3 tipuri
 - foarfeca de tabla, asta trebuie sa fie mai buna, sa coste cam 1 mil. cred
 - ancore ieftine neaprat, ca altfel creste costul linguritei
 - tabla inox de la un prieten, pentru lingurite nikel dar ce fac cu celelalte culori ?, de unde iau tabla de alama ( auriu) sau cupru

Postat pe:: Joi 08 Ianuarie 2009, 20:00:34

am vazut cum sa texturez solzii, e super usor dar cum naibii sa obtin celelalte tipuri de texturi ca doar nu m-oi apuca sa trag cateva sute de linii pentru a obtine un argintiu texturat ? vreo idee ?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #1 : Joi 08 Ianuarie 2009, 20:10:09 »

nu te baza pe ancorele de 0.5 lei
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Joi 08 Ianuarie 2009, 20:36:13 »

nu te baza pe ancorele de 0.5 lei

k, ms daca mai fac rost de raspunsuri pentru defavorizarea ancorelor de 0,5 lei asa am sa fac pana atunci am sa merg teoretic pe ele
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #3 : Joi 08 Ianuarie 2009, 20:47:18 »

Sa-ti explic de ce . Sau mai bine te las sa perzi pestele vietii apoi o sa-mi dai dreptate  Tongue Atata timp cat ai batul in apa nu ai habar cand te loveste si tre sa fii pregatit.  Cool Am avut avat de n-am putut sa-l misc din loc si m-am ars .
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Joi 08 Ianuarie 2009, 21:03:43 »

Sa-ti explic de ce . Sau mai bine te las sa perzi pestele vietii apoi o sa-mi dai dreptate  Tongue Atata timp cat ai batul in apa nu ai habar cand te loveste si tre sa fii pregatit.  Cool Am avut avat de n-am putut sa-l misc din loc si m-am ars .

suna dumnezeiesc ce spui tu dar chiar nu simti "scaparile" ca sa iti poti da seama ce pierzi sau sunt pur si simplu "trecatoare"

daca e chiar asa cum spui tu m-i se pare corect sa merg pe calitate
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #5 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 01:03:38 »

wirek sunt 4-5 lei si au ancore bune
berti sunt 6-7 lei si au ancore la fel de bune
sunt si alte linguri mai ieftine(linguri bune dar cu ancore ieftine care trebuie schimbate)
plus ca nu tot timpul inoxul(scump de altfel) este solutia, mai trebe si un zinc, un cupru,etc
Memorat

george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 08:06:30 »

wirek sunt 4-5 lei si au ancore bune
berti sunt 6-7 lei si au ancore la fel de bune
sunt si alte linguri mai ieftine(linguri bune dar cu ancore ieftine care trebuie schimbate)
plus ca nu tot timpul inoxul(scump de altfel) este solutia, mai trebe si un zinc, un cupru,etc

stiu ca par ieftine cele de la wirek sau berti dar nu sunt mai ales daca dai in snagov unde agati intr-o veselie ca stiuca sta mai mult pe brate la apa mica, vegetatie si alte balarii

am si de la wirek, dar sunt prea grele ca sa le poti folosi in toate anotimpurile iar berti, jur ca in Ploiesti sunt 9 RON/buc dublu fata de buc, asa ca mai bine caut sa fiu perseverent si sa imi fac singur

nu?
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #7 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 08:13:35 »

dupa ce ai realizat lingurile poti opta catre orice ancore,dar pana atunci e cale lunga,ma indoiesc ca ai sa le modelezi doar din foarfec si ciocan cred ca mai sunt necesare si niste matrite si nu in ultimul o mana priceputa
Memorat
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 08:18:55 »

dupa ce ai realizat lingurile poti opta catre orice ancore,dar pana atunci e cale lunga,ma indoiesc ca ai sa le modelezi doar din foarfec si ciocan cred ca mai sunt necesare si niste matrite si nu in ultimul o mana priceputa

cateva zgarieturi, pentru aspect, o matrita sculptata din lemn, o tabla mai subtire si cateva ciocanase cred ca sunt de ajuns, nu ? asa gandeam si io pana am pus mana pe o bucata de tabla si am vazut cat de usor se bate si culmea nu lasa nici semne
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #9 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 08:25:13 »

mai e mult pana departe asa ca dai tare si arata-ne primele linguri realizate de tine
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 13:54:48 »

daca tot vorbim de stiuca si lingura poti creste dimensiunea firului(cresti si perioada de planare  Wink )si mai si recuperezi din cele agatate
poti incerca si un textil de 15lb
pt berti se pot face si comenzi on line nu e obligatoriu sa le ei de unde iti ei tigarile Wink
Memorat

george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 14:03:17 »

mhai da dar parca decat sa stau sa cumpar si mai coste si destul de mult, mi-as face singur, mai ales ca sunt o persoana cu orientare tehnica destul de prezenta si in plus placerea cu care dai cu ele cand stii ca sunt facute de tine hand made, e ceva, cel putin pentru mine.

evident ca nu o sa pot sa imi fac toate modele, cel putin la inceput, eeee.... ce nu pot sa imi fac imi cumpar, de la berti ca sunt ieftine sau de la wirek cand vreau mai grele
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 14:45:20 »

ps ar trebui mutat topicu la atelier
Memorat

george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 15:04:10 »

ps ar trebui mutat topicu la atelier

ce sa muti, un subiect despre care vorbesti cu pasiune, despre ce pesti prinzi cu momelile facute de tine, despre asta va fi scris aici

cat despre voblere.ro stiam si il gasesc destul de misto, mai ales, salmo si berti destul de complet si cele mai bune preturi pentru berti online din cate am gasit si eu

ms oricum de intentie, gasesc destul tau super k, dar cred ca am sa dau pe pasiune si apoi ce nu pot sa fac am sa cumpar

Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 15:06:04 »

abia astept sa vad poze cu primele tale linguri si cu capturile facute cu ele
spor la batut
Memorat

HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Sibiu

« Răspunde #15 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 15:44:43 »

table de stiuca am facut si eu, este foarte misto cand prinzi cu ele Wink dar si al dreaq de greu sa obtii cea ce vrei( ma refe la forma)
Cat despre ancore....ancora te ajuta sa obti oscilatia aceea, si vorba lui gippa dai in captura vietzi...si te lasa ancora...apoi sa vezi ce frumos citesti biblia pe balta, gandestete bine k ancora este prima legatura intre tine si peste Tongue
Memorat

C&R
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 16:05:27 »

salutare george! daca ai luat  microbul.. gata nu mai scapi! si eu cochetez  cu confectionarea lingurilor( si oscilante si rotative). ce mai mare problema pt mine este zgomotul care l-as face....
materiale  gasesti... vrei cupru? cumperi teava de cupru ( din cea folosita la instalatiile  termice din casa... e plina piata de  teava..moca  ca si cost)... vrei inox? caut ape la bunici , matusi pe la tara vreo masina de spalat "albalux" ( cuva era din inox-- e numai buna pt ce vrei tu...) si mai sunt...
 uite si un tutorial  care te va ajuta poate:
ps: eu am deja adunate  destul de multe materiale... astept vara  si un weekend in natura Wink
Memorat
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 16:14:33 »

salutare george! daca ai luat  microbul.. gata nu mai scapi! si eu cochetez  cu confectionarea lingurilor( si oscilante si rotative). ce mai mare problema pt mine este zgomotul care l-as face....
materiale  gasesti... vrei cupru? cumperi teava de cupru ( din cea folosita la instalatiile  termice din casa... e plina piata de  teava..moca  ca si cost)... vrei inox? caut ape la bunici , matusi pe la tara vreo masina de spalat "albalux" ( cuva era din inox-- e numai buna pt ce vrei tu...) si mai sunt...
 uite si un tutorial  care te va ajuta poate:
ps: eu am deja adunate  destul de multe materiale... astept vara  si un weekend in natura Wink

o ce onoare, in sfarsit asta e raspunsul pe care il cautam, numai de pesimism am dat, no offence guys

perfect, cineva cu care sa impartasesc pasiunea, vreau sa iti spun ca deja am inceput sa caut prin casa( in Bucuresti) materiale, dar cu siguranta am o gramada la Ploiesti unde nu ajung decat peste doua sapt

apropo de zgomot, daca mergi cu ciocan de plastic si matrita de lemn grea tot mai fac zgomot ? sper sa nu te lasi influentat de zgomot si sa continui ce faci ca faci bine

sper ca in cel mai scurt timp sa atragem si alti pasionati si sa venim cu idei si surse de materiale si matrite, bafta multa in continuare
Memorat

HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Sibiu

« Răspunde #18 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 16:23:28 »

gene ...spunei omului k Pil a facut table...dar spunei si de Cati k este profesor in table de stiuca si pastrav Tongue
Memorat

C&R
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 16:39:19 »

si io mi-am facut pe vremuri linguri...

am avut norocul si am gasit teava de cupru nichelata , o taiam bucati la lungimea potrivita si pe urma o mai taiam dupa nevoie longitudinal in 2 sau 3 ... raminea perfect indoita concav.... doar rotunjeam capetele la poliozor , le dadeam gauri pt inele si indoiam cu mina dintr-un capat ( ieseau ca si kuusamo taimen ) [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

cineva scria mai sus de detalii... nu cred ca-s asa importante si inoxul lustruit e ok... argintiul e una dintre cele mai des folosite si parca sint tentat sa zic ca alta culoare nici nu mai trebe... eu unul m-as multumi cu inox !  Rinjet

alta... daca ti se pare ca lingura e prea grea... dai gauri ... se usureaza si mai face si alte zgomote si turbulente prin apa...
« Ultima modificare: Vineri 09 Ianuarie 2009, 16:42:12 de către dumitru » Memorat
Pagini: [1] 2 3 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.051 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 13 Noiembrie 2018, 14:44:51
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.