Prieteni Pescari

Cleanul la varga sau spinning

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 00:25:06 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3 ... 8   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Cleanul la varga sau spinning  (Citit de 65053 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Bucuresti /Ploiesti

« : Joi 08 Ianuarie 2009, 21:40:48 »

Eu sincer nu as mai lasa lanseta, as da la orice oricum si chiar in dezechilibru, adica voblere mici pe bat greu si invers, dar..........

am un unchi care pescuieste de cand il stiu numai la clean si numai la VARGA DE 7m, carbon evident, fir de 0,12 pluta de cocean de porumb si fara plumb, sau cel putin mai pune din cand in cand dar este foarte foarte mic, putin mai mare decat gamalia de la ac

e, si acum vin eu mijlocul zilei cu 2,3 cleni la rotativa si el cu 10,12 la lacusta, apoi la sfarsitul zilei io, daca am noroc 8,0 el cu 20, care e faza?  m-as apuca de pescuit la varga ca in anii 90 dar imi place mult prea mult la spinning

el nu da decat cu o lacusta nenorocita, sau depinde de perioada din an, larva, greiere, carii, si nu mai stiu ce gandac sau bucata de cireasa sau balarii si fructe de pe maluri singurul lucru pe care sunt sigur ca il face bine lanseaza foarte foarte departe de mal, parca da tot pe mal cam asta e impresia

oricum sunt foarte interesat sa aud si alte pareri ca io nu ma las de spinning dar vreau sa prind mai multi cleni  Love
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 01:11:35 »

cum ai spus el da de cind se stie asa si a invatat toate trucurile
invata si tu toate trucurile la spinning si sigur ai sa prinzi mai mult
tine minte CHIAR DACA DIMENSIUNEA LEGALA E 25 CM LA CLEAN tu retinei pe cei peste 35cm Rugaciune, restu sunt copilasi
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 07:32:44 »

ai dreptate Obi ! un 35 de cm e ok  Wink
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #3 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 08:01:00 »

oricum ,e placut sa prinzi cleanul si la varga si la spinning(totusi cei prinsi de mine la varga erau de dimensiuni mai mari fata de cei prinsi la spin)
« Ultima modificare: Vineri 09 Ianuarie 2009, 08:04:19 de către geluiasi » Memorat
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 18:33:21 »

eu cred ca varga castiga pe raurile inguste, si oricum sunt mai multe locuri de clean pe locuri inguste deci castiga varga ! felicitari ! nu credeti ?

e mult mai usor sa iei la varga cleni in zone inguste decat la spinning mai ales in Judetul Prahova unde sunt doua rauri vai mama lor

Fir intins e doar o chestiune de timp sa-mi iau si un 7m carbon Smiley)
Memorat

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #5 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 19:49:42 »

Daca ti-ai raspuns singur, de ce ne-ai mai intrebat?  Cum?
Memorat

george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 20:10:46 »

pentru ca imi doresc mai multe pareri, uite ca un exemplu inainte sa va intreb pe voi nu stiam ce sa fac exact, nici acum nu sunt sigur dar macar ma gandesc sa imi iau si un bat de

in plus de asta, daca cineva are placerea sa raspunda/comenteze o face daca nu nici o problema, dar in nici un caz nu intreaba de ce am intrebat Smiley)
Memorat

Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #7 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 21:18:13 »

Eu pescuiesc la clean pe o apa curgatoare ca rau nu-l pot numi .
E foarte ingust nu cerd ca depaseste 4 m. Dupa mine e cam imposibil sa dai la spin dar totusi o sa incerc  Rinjet . Dau cu lanseta de 2,4 m ( foarte usoara si moale credca e chinezarie) o mulineta Jaxon de 35 de lei  si un amarat de baracuda multiculor . Plute de la 50 de bani pana la 1,50 lei carlige ce vine la mana . Momeala : dupa parerea mea cosasu domina pe timp de vara . Rar am orins la rama . Unu din secrete ar fi sa nu stai intrun loc ,,despuiat`` mai bine sa dai din tufe . Din proprie experintza ( vara aceasta) pescuiam de pe un mal fara iarba care ave capaci la vero 2 metrii distanta , in carlig aveam cosas si nu taregea nimic. M-am enervat am lansat  aproape pe malul celalta am lasat o gramada de fir din mulineta si mam pus pe burta dupa o tufa urmarind pluta nu a durat foarte mult si cand a fost in drepu meu tac tac un celan de 15 cm  Rinjet . Ce am mai observat e ca nu-i place  cosasu schiop cu capu rupt etc.Nici nu-l ataca! O data recuperam un cosas in prostia cam ca si un vobler si am agatat un clean de 20 de cm ( in buza nu iregulamentar)  Daca am uitat ceva o sa mai postez  Tongue

Apropo ziceai ca dai pe o apa ingusta unde ai tu loc de desfasurare cu varga de 7 metri???
Memorat

Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #8 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 21:31:08 »

cum ai spus el da de cind se stie asa si a invatat toate trucurile
invata si tu toate trucurile la spinning si sigur ai sa prinzi mai mult
-dupa cum zice si oby, are foarte multa dreptate... parerea mea este ca il prinzi mai bine la spin. incearca sa inveti acest tip de pescuit si vei avea succes mai mult decat la varga, dak iti alegi cu grija echipamentul vei simti diferenta, din pacate acest stil e mai costisitor Tongue
-insista mai mult si camufleaza-te corespunzator sugubat

PS: si la spin ai aceleasi varietati de "momeli" ca si la varga... acolo ai gandaci de tot felul, sange, ficat, inima, maduva, porumb si lista poate continua stiti si voi pe cand la spin ai si acolo.. voblere care acopera si ele toate gamele de vietuitoare si pestisori.. culori diferite, batai diferite, evolutii diferite, topwater, cicade mici, oscilante mici, rotative mici si eu mai stiu ce.. deci nici la spin nu ai lista de "momeli" limitata... eu zic ca-i chiar mai bogata si rodnica
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 21:48:16 »

am si io o intrebare referitor al ce zice Horsu ce sanse ai sa prinzi celan care nu depaseste 13 15 cm la bobler? in apa care nu depaseste 4 metri

teoria lui e adevrata : Venea unu ( de vreo 60 de ani) cu un lanseta si cu 3 horneturi de la pescuit . Eu eram afara cu baieti de la bloc . Si zic bunaseara bade ai prins ceva ? Ca nu te vad prea ferict ?
La care el am prins vreo 20 de cleni intr-o ora cu astea si scoate al 3 horneturi  Rinjet Nu stiam ce sa fac sa rad sau sa nu-l cred !

Dar totusi e adevarat cleanu e mai prieten cu spinu decat cu statioaru in unele cazuri!

Si stau acum si ma agndesc cati cleni prindea daca avea o trusa de 50 de voblere pentru clean  Rinjet
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 21:54:47 »

daca riul e asa de igust cum zici o lanseta de peste 1,8m mai mult te incurca decit te ajuta
pt cleni foarte mici rotativa de 0 e ideala dar merg bine si microvoblerele
da de curiozitate de ce vrei sa ii chinui pe prichindei? Trist
Memorat

Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #11 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 21:57:54 »

am si io o intrebare referitor al ce zice Horsu ce sanse ai sa prinzi celan care nu depaseste 13 15 cm la bobler? in apa care nu depaseste 4 metri

vad ca oby mi-a luat-o inainte.. de ce vrei sa prinzi acei pesti? nu mai bine prinzi obleti in cazul asta?

iar dupa cum a mai raspuns si oby.. o varga mica si naluci mici e ideala.. si cel mai important retine pestii care trebuie... nu va bateti joc! ca nu mori dak nu retii acei pesti
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 21:58:43 »

Rinjet nu vreu neaprat sa ma chinui ( daca mie mi te adresai) dar petrec o mare parte din timpul  veri pe malul acelui rau si ziceam ca dece sa nu fiu putin si spin team

de ce sa retin acele piticani? Avand in vedere ca sunt tot mai rari ! nu-m place borsu si nici clean nu am mancat!
Aici e vorba de am ocupa timpu daca tot ma duc acolo ca vreu ca nu vreu !
« Ultima modificare: Vineri 09 Ianuarie 2009, 22:02:50 de către Ovi_666 » Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 22:03:12 »

prichindei=pestii pe care vrei tu sa ii chinui
inteleg sa prinzi si pesti mici incercind sa dai dupa aia mari dar sa pescuiesti special la aia mici Cum?
Memorat

Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 22:06:51 »

Smiley mai bn vorbim  maine pe tema asta ca dupa o zi de scoala un drum de cluj o zi prin magazine  Suparat si ora  cine stii ce prosti vb  Rinjet
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #15 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 22:10:13 »

mai bine dormi acum , sa fii maine mai lucid .sper ca nu ai tras nica pe gat ca prea ai mers printre jaloane azi  Rinjet
Memorat
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 23:18:53 »

dupa cum am mai zis unchiul meu da foarte departe de mal, 3-4 metri si nu "din boscheti" cum umbla vorba ca se da la clean Smiley), si cum sa nu fie mai buna o varga de 7 ?

asadar nu prea am cum sa dau de la mare distanta de mal pe un rau mic, sau mai degraba pe o apa curgatoare mica la spinning pentru ca dau cu voblerul de pamant la recuperare, in schimb la bat se poate face acest lucru si inca chiar pefect

nu prea stiu ce sa mai zic legat de asta si sa sune si real, dar in orice caz cred ca am dovedit ce imi propusesem sa abordez

Postat pe:: Vineri 09 Ianuarie 2009, 23:15:48

aaa, ca era sa uit,la acesti cleni mitiei dau doar cand nu pot sa ma duc dupa alti rapitori mai mari cand nu am masina disponibila sau nu mai am naluci

sa nu credeti ca in prahova se poate pescui la stiuca in asa multe locuri, 1 mai exact

bafta si sper ca voi sa aveti unde sa dati
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Vineri 09 Ianuarie 2009, 23:24:49 »

unde anume pescuiesti in prahova
Memorat
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 00:12:46 »

teleajan, zona bucov bucovel, (clean)
teleajan, zona blejoi, unitatea militara (clean)

prahova, brazi, (clean)
teleajan, valenii de munte (clean)

snagov, (stiuca, biban)

dridu, pana in baraj, dupa fulga ( super clean) dar e full si se sperie usor, dar mult mult clean mare

mai sunt si cateva locuri de clean super bune dar nu stiu sa-ti spun denumirea zonelor

dar de e esti interesat ?
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 08:43:42 »

daca pescuiesti pe la brazi de ce nu cobori mai mult spre tinosu ca stiam pe vremuri niste locuri faine ,daca or mai fi...
Memorat
Pagini: [1] 2 3 ... 8   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.042 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 18 Noiembrie 2017, 05:13:21
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.