Prieteni Pescari

Cleanul la varga sau spinning

Joi 23 Noiembrie 2017, 22:44:37 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 4 5 [6] 7 8   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Cleanul la varga sau spinning  (Citit de 64946 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #100 : Marți 10 August 2010, 18:21:42 »

Ma innebuniti cu linguritele voastre ! Panther Martin sint superbe ,din cite am auzit ,la pastrav.Si pretul e pe masura Smiley.La Siriu am avut trusa fiului meu si avea si P,Martin dar nu le-am folosit .Am prins la voblere Dady ,un ghebos de la Adrian Ignat si la o Clyo de la Berti.
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #101 : Marți 10 August 2010, 19:33:53 »

Ma innebuniti cu linguritele voastre ! ...

...dati-mi voie sa ma repet , am mai spus-o undeva:
...daca la clean nu merge cu rotativa , nu va merge cu nimic altceva.
...cel putin pe raurile din zona mea este valabila "teoria" , atat la munte cat si la ses... Wink
...pe lacurile din "perimetrul" meu de actiune , legea la clean o face musca (baraj Firiza sau balastiera Apa)

Fir intins !...tuturor. Wink
« Ultima modificare: Marți 10 August 2010, 19:38:51 de către old_radu » Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #102 : Marți 10 August 2010, 22:17:18 »

Mi-e greu sa cred ca pe Firiza legea o face musca (la clean).La musca se prind ,in general,pesti de dimensiuni mici.In toate concursurile de spinning,unde specia tinta e cleanul,legea o fac voblerele si nu rotativele! Ca sa fiu sincer ,retinerea mea de a pescui cu rotative,provine din faptul ca incercind sa arunc cit mai departe,am tot coborit diametrul firelor ,si cind am ajuns la 0,14mm au inceput sa apara problemele :firul se rasucea,chiar daca foloseam virteje sau minunile alea din celuloid (antirasucitoare sau cum le-o fi spunind ) aparind tot felul de "circei" unde firul ceda la un atac urmat de o intepatura energica.Asta se intimpla acum mai multi ani cind nu aveam mulinete de calitate si nici lansete bune! Sigur problema dispare daca folosim textil de 2,4,6 lbs. Dar si textilul are betesugurile lui !Oricum ,retinerea a ramas si chiar daca am rotative in trusa ( de la 00 la 3) le folosesc fff rar!
  Imi spunea, acum mai multi ani, Vivi Teleianu, ca cea mai buna lingurita (oscilanta)e cea cu care te-ai obisnuit de parca ea te invata (dreseaza  Wink) cum sa lucrezi cu ea ! Cred ca afirmatia e valabila pentru toate momelile artificiale.
  Pinadi,lasind daca se poate,animozitatile dintre noi doi,eu iti fac urmatoarea propunere "indecenta":
  -sa mergem de citeva ori la pescuit impreuna si sa comparam rezultatel ! Pe moment nu se poate pescui pe la noi  dar sper ca in septembrie s-or mai linisti ploile si se vor"limpezi apele" Wink!
« Ultima modificare: Marți 10 August 2010, 22:22:04 de către Sorin Buculei » Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #103 : Marți 10 August 2010, 22:48:14 »

Scuze !...daca am devenit off-topic. Jenat
...despre Firiza nu are rost sa ne contrazicem , banuiesc ca argumentele sunt de partea mea si daca doriti pot detalia (eventual in privat)
...din cate stiu eu , concursurile la clean se tin pe lacuri (baraje) nu pe rauri . Eu pescuiesc cleanul exclusiv pe rauri (tot de vreo 30-35 de ani) si asa cum am spus , la mine in zona , rotativa este naluca cea mai eficienta.
...folosesc fir textil Power Pro de 8 lbs , o mulineta care chiar daca nu este una din gama de top nu imi creaza probleme si pentru lanseuri mai lungi , obisnuiesc sa lestez rotativele  , lest care nu influenteaza evolutia acestora
...sunt deacord cu ceea ce spunea d-nul. Vivi Teleianu : " cea mai buna lingurita (oscilanta)e cea cu care te-ai obisnuit de parca ea te invata cum sa lucrezi cu ea ! "...probabil asa se explica de ce eu am o oarecare "afinitate"  pentru rotative... Smiley
...in rest...Sanatate ! si Fir intins !---
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #104 : Miercuri 11 August 2010, 12:29:22 »

.
  Pinadi,lasind daca se poate,animozitatile dintre noi doi,eu iti fac urmatoarea propunere "indecenta":
  -sa mergem de citeva ori la pescuit impreuna si sa comparam rezultatel ! Pe moment nu se poate pescui pe la noi  dar sper ca in septembrie s-or mai linisti ploile si se vor"limpezi apele" Wink!
 De acord, cu mare placere, din contradictii se naste progresul. Numai sa se limpezeasca apele si sa scap de bronsita asta, e mai urita decit parea initial.
  @old_radu:  sint de aceeasi parere  cu tine, ca rotativele sint nr.1 intre artificialele pentru clean pe riu. Wink

Postat pe:: Miercuri 11 August 2010, 12:12:46

...din cate stiu eu , concursurile la clean se tin pe lacuri (baraje) nu pe rauri . Eu pescuiesc cleanul exclusiv pe rauri (tot de vreo 30-35 de ani) si asa cum am spus , la mine in zona , rotativa este naluca cea mai eficienta.

...sunt deacord cu ceea ce spunea d-nul. Vivi Teleianu : " cea mai buna lingurita (oscilanta)e cea cu care te-ai obisnuit de parca ea te invata cum sa lucrezi cu ea ! "...probabil asa se explica de ce eu am o oarecare "afinitate"  pentru rotative... Smiley
...in rest...Sanatate ! si Fir intins !---
   Subscriu si eu, intru totul de acord. Smiley Bere Fir intins
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #105 : Miercuri 11 August 2010, 16:25:53 »

old_radu :eu am scris ca mi-e greu sa cred,nu ca nu cred.Nu pe Firiza s-a facut ,acum multi ani,primul concurs de musca ? Ma refer la riu !
  Vezi,tu folosesti lansete de 2,10 m ( si te rog ,daca vrei,nu mai folosi pluralul cind mi te adresezi!) iar pinadi foloseste lansete de 3,0 m ! Spune ,te rog,avantajele si dezavantajele folosirii acestor lungimi!Oricum nu sintem in afara topicului !
  Eu ,pescuind f.mult din barca folosesc doar lansete de maximum 2,10m (2,13-2,15) chiar si pe riu.In zona noastra riurile nu sint mari (exceptie Prutul) si mie mi se pare ca lungimea mica a lansetelor ,combinata cu folosirea unui echipament adecvat(cizme sold sau waders-i-daca se scrie asa ),sint suficiente pentru o partida reusita.
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #106 : Miercuri 11 August 2010, 18:23:01 »

...dati-mi voie sa ma repet , am mai spus-o undeva:
...daca la clean nu merge cu rotativa , nu va merge cu nimic altceva.
...cel putin pe raurile din zona mea este valabila "teoria" , atat la munte cat si la ses... Wink
...pe lacurile din "perimetrul" meu de actiune , legea la clean o face musca (baraj Firiza sau balastiera Apa)

Uite, eu unul as fi mai rezervat in a formula asemenea postulate, Radule. Pescuitul in general, si cel la clean in special, inseamna perseverenta, adaptabilitate si, foarte important, inventivitate. Am trait si eu revelatia rotativei (desi, eu unul nu sunt fan rotativa) dar inclin sa cred ca nu poti sa faci o regula din faptul ca rotativa prinde mereu.
Concret, am avut ocazia sa vad ca un anume vobler, o racheta, pe care eu nu-l aveam in trusa, evident Smiley a fost singura naluca ce a prins la un moment dat, pe un anume rau (foarte probabil Prut  Rinjet). Geaba am incercat eu oscilante usoare, rotative incepand de la 0/0 pana la 2, toate culorile, boblere peste boblere samd. Nimic, nu mergea decat ala. Acu, probabil zace in trusa nefolosit de decenii...
 Ergo, cum bine zicea un clasic in viata: orice naluca va prinde un peste la un moment dat! Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #107 : Miercuri 11 August 2010, 19:20:00 »

Vezi,tu folosesti lansete de 2,10 m iar pinadi foloseste lansete de 3,0 m ! Spune ,te rog,avantajele si dezavantajele folosirii acestor lungimi!Oricum nu sintem in afara topicului !

La clean, la rotativa sau la vobler, o lanseta de 2,1m te avantajeaza la pescuitul din barca sau la pescuitul pe piraie si riuri mici, inguste, cu multa vegetatie pe maluri. O lanseta de 3m e mai utila pe riurile mai mari, largi, deschise, fara prea mult tufaret pe maluri. Lungimea de 3m iti da in astfel de conditii mai multe avantaje:
   -lanseuri mai lungi cu aceeasi naluca, fir, mulineta fata de lanseta de 2,1m;
   -un control mult mai bun al nalucii la distanta mai mare;
   -posibilitatea jonglarii in lateral a nalucii cu o amplitudine mai mare, fara a ne deplasa si deranja locul;
   -posibilitatea prezentarii mai discrete a nalucii prin abordarea de la o distanta mai mare a unui loc cu clean, camuflajul fiind vital pe ape mici si limpezi;
   -mai putine rateuri la intepare la distanta si un control mai bun in drill, mai ales cu exemplare capitale, la acest capitol si actiunea semiparabolica a lansetei isi spune cuvintul, eu fiind un fan al lansetelor mai moi. Fir intins

Memorat

Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #108 : Miercuri 11 August 2010, 19:39:49 »

Mai e un avantaj : in cazul malurilor inalte si fara a putea pescui de la nivelul apei,poti ajunge cu virful pina in apropierea pestelui obosit si-l poti ridica pe mal reducind riscul ca firul sa cedeze .
  Si la salau ce faci, cum te descurci cu batul parabolic ? dar asta e off topic Suparat.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #109 : Miercuri 11 August 2010, 19:47:36 »

Da Sorine, e un mare avantaj cu lanseta de 3m la pescuitul de pe malurile inalte si abrupte, nu doar la drill ci si la controlul nalucii. Wink
       La salau pescuiesc cu naluci de pe mal cu o lanseta de 3,6m cu actiune de virf. Fir intins
Memorat

Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #110 : Miercuri 11 August 2010, 20:19:48 »

si cit cintareste o lanseta de 3,0 m si una de 3,6 m plus mulineta ?  Cu un echipament UL ,care cintareste 200g mulineta si 130,0g lanseta poti pescui o zi intreaga fara consecinte asupra muschilor minii drepte si ai spatelui .Iarna si atunci cind ploua tragi ceva de fiare la sala Risete? Nu ca asta ar fi ceva rau ,ci din contra ! Doar asa din curiozitate !Cred ca ai o conditie fizica de invidiat!
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #111 : Miercuri 11 August 2010, 20:28:24 »

Lanseta de 3m cu tot cu mulineta cintareste 400gr., cea de 3,6m n-am cintarit-o, la salau oricum pescuiesc foarte rar cu naluci, mai mult cu pestisor.
       Cu conditia fizica stau binisor, am facut ceva sport la viata mea, nu doar cu lanseta. N-am tras la fiare niciodata, nu mi se pare un mod inteligent de a face conditie fizica.
       Am pescuit mult si la bolo, iar la stilul asta iti faci mina forte, mai ales ca in anii primei mele tinereti nu erau telescopicele usoare de acum. Cu Silstar-ul Multimesh de 6m cu care am pescuit pina acum 4 ani cam faceai febra dupa o zi intreaga de scobarit. Wink
Memorat

old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #112 : Miercuri 11 August 2010, 22:16:39 »

...incerc sa raspund sistematic... Smiley

@ Leba
...cand am zis despre rotativa am zis-o din propria experienta si crede-ma ca pescuiesc clean pe rauri , de aproximativ 30 de ani .
"Revelatia rotativei"...nu cunosc acest "feeling" , dar persist sa afirm ca , cel putin in locurile unde pescuiesc eu (raurile Somes , Lapus , Mara , Tisa...) rotativa este cea mai "productiva" naluca la clean.
...putem discuta si despre voblere de clean , inclusiv despre cele facute de anumiti baieti (sunt sigur ca-i cunosti) si care de multe ori bat de departe voblerele firmelor consacrate.
..."orice naluca va prinde un peste la un moment dat! "...aici chiar n-am nimic de obiectat. Wink

@ Sorin Buculei
...am spus mai sus ca folosesc o lanseta de 2,10 m deoarece la o partida de clean imi place sa colind malurile raurilor si imi este mult mai usor sa "manevrez" un bat mai scurt prin vegetatia de pe maluri. Acesta ar fi singurul avantaj...e clar ca un bat lung iti ofera posibilitatea unui lanseu mai lung , dar restul aspectelor pe care le invoca "pinadi" , in ce priveste un bat de 3 m , dati-mi voie sa le consider neglijabile

...nu cu mult timp , inainte de a scrie acest post , m-am reintors de la o partida de clean , una faina , care ma face sa imi intaresc convingerile in ceea ce priveste pescuitul acestei specii , cu naluci. Wink. Urmatoarea sper sa fie una dedicata avatului ...anul asta am avut doar doua iesiri pe Somes...naspa sezon... Pling

Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #113 : Miercuri 11 August 2010, 22:23:07 »

Nu-s chiar neglijabile old_radu, de multe ori chiar fac diferenta, am simtit-o pe pielea mea. Am mai spus ca eu pescuiesc pe altfel de riuri decit tine unde ai fi in neta inferioritate cu o lanseta de 2,1m. Wink
Memorat

old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #114 : Miercuri 11 August 2010, 22:39:29 »

...datorita locatiilor in care pescuim , ce au o "configuratie" diferita , consider ca fiecare stie cel mai bine ce i se potriveste
...cum "iarna nu-i ca vara "... nici Prutu nu-i ca Lapusu... Risete
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #115 : Miercuri 11 August 2010, 22:46:26 »

Nici nu ma gindeam la Prut, acolo n-ai ce cauta cu UL, iti trebuie utilaj greu. Risete Eu ma refeream la Siret, Suceava, Moldova si Bistrita. Wink
Memorat

cristinel33
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #116 : Joi 12 August 2010, 19:43:48 »

...datorita locatiilor in care pescuim , ce au o "configuratie" diferita , consider ca fiecare stie cel mai bine ce i se potriveste
...cum "iarna nu-i ca vara "... nici Prutu nu-i ca Lapusu... Risete

Si eu sunt de aceiasi parere ca fiecare isi alege lanseta in functie de zona unde pescuieste , momeala folosita si pestii vizati. Fir intins Bere
Memorat
cristinel33
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #117 : Vineri 13 August 2010, 11:35:43 »

Nu in ultimul rand atunci cand cumpar o lanseta noua ma intereseaza aspectul si la felul cum se comporta atunci cand o "pipai" putin. Fir intins Bere
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #118 : Vineri 13 August 2010, 11:38:41 »

Normal, e ca la femei! Risete Risete Risete
Memorat

cristinel33
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #119 : Vineri 13 August 2010, 11:49:32 »

Ultima lanseta de spin , care este si preferata mea , pe care mi-am luat-o este BFF telespin tech 270 . Voi ce lanseta o aveti ca "preferata" ?( fie ea de spin sau de alt stil de pescuit) Fir intins

Postat pe:: Vineri 13 August 2010, 11:46:53

Normal, e ca la femei! Risete Risete Risete

da ,mai intai pipai , apoi ....  Rinjet
Memorat
Pagini: 1 ... 4 5 [6] 7 8   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.052 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 21 Noiembrie 2017, 03:49:04
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.