Prieteni Pescari

Cleanul la varga sau spinning

Vineri 22 Septembrie 2017, 16:14:56 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 8   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Cleanul la varga sau spinning  (Citit de 62886 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Bucuresti /Ploiesti

« Răspunde #20 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 10:59:02 »

pe la brazi este unul dintre locurile de care spuneam ca nu stiu sa descriu zonele, da asa e o zona buna acolo desi nu am mai fost de ani de zile, raul e destul de lat apa destul de adanca si e zona buna si de mreana, asta nu merge la rotativa/voblere ?

oricum una peste alta, parca nu mai am rabdare sa ma duc odata, Smiley)

pe de alta parte cand ma gandesc ca tre sa-mi iau alt bat de spinning ma ia groaza, batul actual e prea greu, shimano catana bx m, cu mulineta shimano catana 1000, si totul e perfect pentru ligurite si voblere intre 10 si 30 de g in rest nu cred ca pot sa lansez, nu am incercat dar nici nu stiu daca as putea sa dau cu rotative de 00 si 0,1 sau voblere de 2,3 cm si 3,4g

o merge ?

Postat pe:: Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 10:11:22

asa, tocmai am incercat prin living  Shocked, si merge lansat dar nu stiu cata precizie o sa am, mai ales cu o rotativa 00, dar partea buna este ca pot sa dau si cu rotativa de 1 si am de la 2g la 5g, iar cu 5g deja ma rafat

trebuie un alt bat ce sa mai, eu tot incerc sa scap de cheltuiala dar nu cred ca merge, apropo, cum o fi maine pe un rau pe langa bucuresti ca m-as duce putin macar 15 min, pauza la caldura, iar 15 min si repede pauza la caldura si tot asa

nu am fost in bucuresti sau pe langa pe vreun rau dar in solunar apare 12.01.09 ca o zi favorabila la peste uite aici [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

as incerca maine 1 ora doua cu pauze dar nu stiu unde sa ma duc pe langa bucuresti si sa nu fie nici inghetat ! vreo idee ?

hai repede cu idei pana diseara, ca sa imi fac si taseul, Smiley), ca vreau sa pescuiesc  Love
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #21 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 19:07:37 »

cand partida e scurta e clar ca o faci pe balta cea mai apropiata
Memorat
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti /Ploiesti

« Răspunde #22 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 19:15:37 »

hai ca v-ati omorat sa raspundeti de nu mai puteti, nu stiu unde sa ma duc, ar fi o chestie sa ma duc pe neajlov dar nu prea am naluci mici, io am numai peste 10g si acolo's bune voblerele mici de 3-4 cm si rotative.

ma mai gandesc, pana la urma cred ca ma duc la un magazin de pescuit si bag niste bani in voblere si lingurite si aia e, mai vorbesc cu oamenii aia de-un peste mai stau pe acolo ce sa faci... viata  Cafea

daca ma duc incerc sa fac poze macar la peisaj daca pestele nu se oboseste sa iasa din adancuri, chestia e ca pe neajlov e si stiuca, si macar la asta stiu si io sa dau dar e plin de crengi si obstacole nedorite in fata nalucilor

macar de prospectare si tot as face o mini vizita, nu inainte de a-mi cupara manusi  Rinjet
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
timbota1
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Luni 19 Ianuarie 2009, 12:33:50 »

Cand sta la apa mai adanca si in curent (mic) am prins mai bine la stationar. Adica : cu o galeata de 10l de momeala (malai, viermi, ca{beep}at de porc ) momeam in amonte , cam 5-10m, fir de 0,12, carlig de 16,14,12, pluta de gramaj mic si adancime max. Rezultate de la satisfacator la excelent. Nu am luat mai mare de kg. Dar senzatia de un clean la kg si fir  subtire ii cam ca si un somn de 5 kg cu textil de 4 kile.
Sa nu uitam locul. Daca nu-i cel potrivit poti sa arunci si 30kg de momeala.
Nu mai pescui la stationar de vreo 3 ani dar la spining imi place mai mult la clean . Dau dupa el numai  daca il vad efectiv. Cel mai devastator vobler il consider Tiny de la Salmo. Am dat si cu Hornet si cu Bullhead si Cozma, rotative de la Mepps 00, 0, 1. Mosca longet 0 si 1.  Totusi Tiny face diferenta in cele mai multe din cazuri. Sunt si exceptii.
Pe apa mai tulbure am observat preferinte spre table. A!! Era sa uit oscilantele: de la Gipo cel de 6g modelul nu stiu cum ii zice dar ii ca un linguroi. Se misca foarte incet ca viteza. Am prins cu ele dand dupa stiuca. Ce am luat clean, toti peste juma' de kil. Pe locul trei in top dupa tiny si  rotativa mepps aglia (doar in apa fara curent mare, pentru curent merg pe longet de la mosca si cu puf, poate intra si avat)
Fire intinse la kleni>1kg.
Camuflajul, sa nu uitam camuflajul!!!! Daca te-a vazut, salutari. Mai bine faci mici si bei bere pe malul apei. 
Memorat
bila
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Sâmbătă 28 Februarie 2009, 10:04:21 »

In luna martie,chiar daca apa e rece si lipsita de oxigen din cauza topirii zapeziloe de la munte,e de incercat la greutate cu ficat de pasare.
Memorat
cristinel33
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Miercuri 26 Mai 2010, 12:25:26 »

parerea mea este ca nu se compara pescuitul la clean cu rotative sau voblere fata de alte tipuri de pescuit , exceptie facand pescuitul cu musca artificiala.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #26 : Miercuri 26 Mai 2010, 14:14:02 »

Spinning-ul, daca-i stapinesti secretele, bate oricind la scor de maidan varga la pescuitul cleanului! Rinjet
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
paul
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Miercuri 26 Mai 2010, 14:59:03 »

Ei, nu chiar oricand  Wink
Cleanul este un peste preponderent pasnic, dar are si apucaturi de rapitor uneori.
Se intampla chiar vara sa nu aibe chef sa fuga dupa naluci, preferand momelile naturale (si mai ales cele din regnul vegetal).
Nu zic ca stapanesc secretele spinningului, nici pe departe, dar am mai prins ceva clenuti. Spre exemplu in vara anului trecut mi-am luat-o de la un tip care pescuia la boaba de porumb. Parerea mea este ca intr-un loc de clean bine nadit, vei face mai buna treaba pescuind la pluta cu nada respectiva decat la spinning.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Miercuri 26 Mai 2010, 15:19:09 »

Se poate intr-adevar, am vazut si eu cazuri, dar cu vaduri nadite zile-n sir, ca la crap. Am avut si eu pe vremuri, cind aveam timp mai mult de nadit vaduri, meciuri de meciuri la clean cu porumb in lapte, visina, dude, bucatele de prune, struguri, ficat si mate de pui, in functie de sezon. In vremurile de azi, cu timpul din ce in ce mai limitat, specializarea in spinning "te scoate" la partidele de scurta durata. Cind ma voi pensiona din orice activitate, am sa reiau si naravurile din prima tinerete cu bolo la clean, fiindca asta cere timp. Wink
Memorat

gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #29 : Miercuri 26 Mai 2010, 17:27:06 »

Se poate intr-adevar, am vazut si eu cazuri, dar cu vaduri nadite zile-n sir, ca la crap. Am avut si eu pe vremuri, cind aveam timp mai mult de nadit vaduri, meciuri de meciuri la clean cu porumb in lapte, visina, dude, bucatele de prune, struguri, ficat si mate de pui, in functie de sezon. In vremurile de azi, cu timpul din ce in ce mai limitat, specializarea in spinning "te scoate" la partidele de scurta durata. Cind ma voi pensiona din orice activitate, am sa reiau si naravurile din prima tinerete cu bolo la clean, fiindca asta cere timp. Wink

pai nu prea cred ca de scurta durata astea de spinn. Asta daca nu cunosti locurile, ca ai de cautat kilometri intregi de apa pana dai de ei  Smiley, bine depinde si de rau si de ce cleni cauti
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Miercuri 26 Mai 2010, 17:41:07 »

Ma refeream la locuri cunoscute, desigur. Wink Smiley Fir intins
Memorat

Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Miercuri 26 Mai 2010, 18:18:06 »

Domnilor, eu am incercat si la spin si la bolo , sincer prefer bolo , cu pluta tip strujan de porumb , fara plumb sau un plumb mic , momeala preferata cosas si lipitoare, pana apare cosasul merita de incercat doctoras si in anii cand sunt, carabusii , spre toamna am luat si la visina dar mai ales la boaba de strugure, exemplare mari .Cleanul trebuie cautat , nu cred ca merge momit , iei unul doi intr-un loc si trebuie sa il cauti in alta parte, asta e de fapt pescuitul pe rau, batri malul cativa kilometri. In functie de vreme iti alegi si locul de pescuit, pe vreme rece sta la apa adanca si in gropile de langa maluri , pe vreme calda il gasesti in suvoaie la apa oxigenata.Cel mai frumos a fost pescuitul unui clean in ziua de Sf. Andrei pe Suceava in zona fabrica de in la Itcani, raul inghetat cu o pojghita subtire, am facut niste copci la 1 m de mal si la montura pater noster pentru stiuca cu carasel viu a intrat un clean de 1.7 kg, eram 4 pescari pe mal , am mers si ne-am imbatat in ziua aia, pt ca era sarbatoare , nu de altceva  Jamaica
Memorat
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Miercuri 26 Mai 2010, 18:29:10 »

doctorasii si carabusii nu sunt cand e prohibitie? Risete sau ii conservi la congelator?
« Ultima modificare: Miercuri 26 Mai 2010, 18:30:53 de către gipppa » Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Miercuri 26 Mai 2010, 18:39:03 »

doctorasii ii gasesti toata luna iunie , la fel si carabusii, si daca esti pescar ar trebui sa stii ca anul acesta prohibitia a inceput cu 2 aptamani mai devreme, de ce?, pt a prinde si bataia scobarului care are loc de obicei intre 1-15 aprilie.
Memorat
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Miercuri 26 Mai 2010, 18:48:15 »

aha da , ma consider pescar si stiu si cand incepesi se termina prohiitia. ziceam si eu asa... ca nu prea pescuiesc cu ganganii . Dar mergand pe malurile apei am vazut carabusi doar in luna mai si doctorasi la fel. La inceputul lunii iunie dispar sau unde pescuiesti tu au alt ciclu de viata?
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
paul
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Miercuri 26 Mai 2010, 19:04:53 »

Cleanul trebuie cautat , nu cred ca merge momit , iei unul doi intr-un loc si trebuie sa il cauti in alta parte, asta e de fapt pescuitul pe rau....
Daca pescuiesti cu insecte (cosas, fluturi, doctoras, hai si carabusi  Rinjet) sau cu pestisor, broscuta etc, atunci intr-adevar trebuie sa cauti cleanul, facand km intregi. Asa cum este de fapt si la spinning.
Daca vrei sa-l aduni intr-un loc, cleanul merge de minune nadit. Trebuie doar sa cauti un vad de clean (ca pescar nu este greu sa iti dai seama de vad) si sa nadesti in functie de sezon, cum zicea si @pinadi: "cu porumb in lapte, visina, dude, bucatele de prune, struguri, ficat si mate de pui" etc
Si inca ceva ce am observat, cam fiecare dintre momelile de mai sus are perioada ei: porumbul in lapte prin iulie - inceputul lui august, cand apare, visina prin iunie - iulie, boaba de trugure toamna, etc.
Erau si la noi pe Buzau persoane care pescuiau la clean, cu boaba de porumb si mai aveau o jumatate de stiulete in buzunar, fara sa nadeasca, fara nimic altceva. Prindeau si ei, desigur, dar tot pe seama celor care nadisera inainte. Sa fac o scurta paranta, acum vreo 20 de ani a adus pe raul Buzau "moda" cu pescuitul la boaba de porumb in lapte tot un sucevean , care pescuia indeosebi pe Prut. In ziua in care l-am vazut cat clean si mreana a putut sa prinda intr-un vad unde nu as fi spus ca exista prea mult peste, m-am crucit. Eu pe-atunci cautam sa pacalesc clenuti la lacusta.
Memorat
cristinel33
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Miercuri 26 Mai 2010, 19:37:29 »

parerea mea este ca sunt zile cand nu-i plac decat insecte ,viermisori etc , iar pescarul sa nu aiba o partida "ratata" trebuie sa se adapteze , dar dupa mine tot mai spectaculos este cand il iei la vobler sau rotativa.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Miercuri 26 Mai 2010, 21:24:20 »

doctorasii ii gasesti toata luna iunie , la fel si carabusii, si daca esti pescar ar trebui sa stii ca anul acesta prohibitia a inceput cu 2 aptamani mai devreme, de ce?, pt a prinde si bataia scobarului care are loc de obicei intre 1-15 aprilie.
     Gipppa, sa stii ca Amadeo are dreptate, in Suceava, fiind zona submontana, clima e mai racoroasa si timpul mai intirziat, asa ca poti gasi in unii ani doctorasi si carabusi chiar si in luna iunie si cleanul e deja nadit natural din prohibitie cu asa ceva. Wink La fel de bine poti gasi lejer porumb in lapte la sfirsit de septembrie citeodata. Smiley Bere Fir intins

Postat pe:: Miercuri 26 Mai 2010, 20:54:50

Cleanul trebuie cautat , nu cred ca merge momit , iei unul doi intr-un loc si trebuie sa il cauti in alta parte, asta e de fapt pescuitul pe rau, batri malul cativa kilometri. In functie de vreme iti alegi si locul de pescuit, pe vreme rece sta la apa adanca si in gropile de langa maluri , pe vreme calda il gasesti in suvoaie la apa oxigenata.

Il gasesti si vara pe canicula in locuri cu apa adinca, dar cu fund tare, pietros si cu maluri umbroase. Wink Acolo il poti nadi cu "marfa de sezon" citeva zile la rind in acelasi loc (prenadire) si-apoi il judeci la bolo. sugubat

Postat pe:: Miercuri 26 Mai 2010, 21:03:01

parerea mea este ca sunt zile cand nu-i plac decat insecte ,viermisori etc , iar pescarul sa nu aiba o partida "ratata" trebuie sa se adapteze , dar dupa mine tot mai spectaculos este cand il iei la vobler sau rotativa.
       Stii tu ce stii! Wink De-aia eu cind merg la o plutareala la bolo pe riu, fie la clean fie cu viermisori la scobar, morunas, mreana si clean, nu plec niciodata fara sa iau cu mine si lansetuta UL cu trusa aferenta de tinichele. Vara cind e foarte cald, deobicei intre 10 si 17 la pluta nu prea faci treaba, decit dimineata si seara. Asa ca, in intervalul mort, ma dezmortesc cu rotativa in zona. In felul asta m-am scos de multe ori, mai un clean, mai un avat si-am facut si miscare si...nu creste burta! Rinjet

Postat pe:: Miercuri 26 Mai 2010, 21:11:57

In luna martie,chiar daca apa e rece si lipsita de oxigen din cauza topirii zapeziloe de la munte,e de incercat la greutate cu ficat de pasare.
        La fel merge la sfirsit de vara si toamna, pina da inghetul. Wink Inafara  de ficat de zburatoare, merge foarte bine la broscuta, lipitoare, coropisnita si pestisor mic ( boistean, porcusor sau zvirluga). Cu astea mai ales pe inserat si noaptea, cu plumb culisant plat usor, un cirlig de 2 inaintea lui pe-un inaintas de 60 cm si...lanseta in mina cu degetul pe fir! Rinjet Fir intins
Memorat

gippa
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Miercuri 26 Mai 2010, 22:29:27 »

Bine atunci daca in Suceava este zona submontana si carabusii mor iarna tarziu inseamna ca si pestele depune cu o luna mai tarziu  Risete Bere

Postat pe:: Miercuri 26 Mai 2010, 22:26:31

Ps si eu am stat destul in zone submontane si carabusii dispareau inainte de inceperea sezonului  Wink
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Miercuri 26 Mai 2010, 22:36:23 »

Iarna tirziu cred ca mor ideile tale Gipppa! Risete Risete Risete cine ti-a zis asa ceva despre carabusi? Shocked Si daca vrei sa stii, pe la noi se prinde clean cu lapti si icre si in mijlocul verii! Tongue
Memorat

Pagini: 1 [2] 3 4 ... 8   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.047 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 18 Septembrie 2017, 05:11:02
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.