Prieteni Pescari

Cleanul la varga sau spinning

Marți 21 Noiembrie 2017, 10:13:51 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Cleanul la varga sau spinning  (Citit de 64878 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: suceava

« Răspunde #80 : Luni 09 August 2010, 09:46:15 »

asta poti fii sigur,doar daca te chinuie chisoaga si vrei sa o iei schimbi ancora
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #81 : Luni 09 August 2010, 18:31:48 »

0,16 mm este imens de gros. Iar 0,04 sau 0,06 ,la multifilament ,cred ca e vorba de lbs si in niciun caz de mm!( dar nu 0.04 ci o,4). Lanseta UL de 3,0 m Cum?
 Cu ancore mai mici sint de acord : cu cit sint mai mici creste exponential si numarul rateurilor ! Parerea mea e ca ancora trebuie sa fie cit de mare posibil fara ca prin marimea ei sa modifice evolutia nalucii! Iar cu lingurite nr.3 nu cred ca se pescueste UL ! Cum Doamne ,o lingurita care are mai mult de 6g ,care e reactiva si pentru a lucra opune inca ceva grame rezistenta la inaintarea prin apa,poate sa fie folosita cu o lanseta UL cu o putere de 3-8 gr??(ba sint si lansete UL cu putere de la 0.5 pina la ceva in jur de 3gr). Cum poti sa intepi cu asemenea incarcatura Cum?
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #82 : Luni 09 August 2010, 19:16:54 »

Da tu cu mono mai subtire de 0,16mm cu rotativa nr.2 cind te mai viziteaza si avatul! sugubat
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #83 : Luni 09 August 2010, 21:58:32 »

eu am spus UL ?Nu cred!

Postat pe:: Luni 09 August 2010, 21:37:37

Nu cred ca eu am spus " o lanseta de 3,0m UL" si apoi vezi care e titlul acestui topic! Si pescuiesc cum cred eu de cuviinta ! In alta ordine de idei ,eu nu am facut decit sa-mi spun parerea si in niciun caz nu mi-am permis sa-ti dau sfaturi ! Oricum ,ca sa pecuiesti cu o lanseta UL (reala) si cu fir de 0,16 mm si sa reusesti sa arunci cit de cit rezonabil ,fara a-ti bate joc de undita, mi se pare o utopie! E doar parerea mea ! nu-mi permit sa dau sfaturi !   
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #84 : Luni 09 August 2010, 22:11:07 »

Lingurita rotativa DAM Effzet nr.2 are 4 grame. Wink
Memorat

Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #85 : Luni 09 August 2010, 22:20:05 »

Si o lanseta UL (reala) are puterea de aruncare in jur la 3 g (pragul superior)!
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #86 : Luni 09 August 2010, 22:26:31 »

Bine, bine scrupulosule, UL+1 gr. Rinjet
       P.S. Adevarul e ca eu la rotativa la clean si avat folosesc un piker Balzer Topas de carbon-compozit de 3m, 200gr., din doua bucati+blector de fibra de sticla, cu actiune semi-parabolica. Doar sa pipaie cleanul lingurita si i-o trag in banana! Rinjet
       Nu scrie actiunea pe el, dar simt in el cum lucreaza si un vobleras de 1,5-2gr. sugubat
« Ultima modificare: Luni 09 August 2010, 22:40:02 de către pinadi » Memorat

Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #87 : Luni 09 August 2010, 22:33:19 »

Bine,atunci hai sa fie L Risete.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #88 : Luni 09 August 2010, 22:50:42 »

Pentru gama L ma bate gindul sa-mi iau o Shimano Exage BX STC Mini Tele Spinning 270-light. Are 145 gr., 2,7 m, 0,38 m la transport, 11 sectiuni, 8 inele si actiune 3-14 gr. Stii ceva mai multe despre lanseta asta? sugubat
Memorat

old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #89 : Luni 09 August 2010, 23:01:46 »

Bine,atunci hai sa fie L Risete.

...am crezut ca iese cu scantei si stateam "chitic" , nu aveam curaj sa intervin  Risete
...va mai las putin sa va "racoriti" si apoi va spun si eu cu ce dau la clean...o sa aveti cel putin o surpriza
...noapte buna !
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #90 : Luni 09 August 2010, 23:09:57 »

Eu sint "racorit" bine de tot, ca m-am procopsit cu o bronsita urita de tot acum mai bine de-o luna. Pling Asa ca poti sa "cinti", daca vrei, ce utilaje folosesti la spinning la clean pe riu. sugubat
Memorat

cristinel33
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #91 : Luni 09 August 2010, 23:22:22 »

sunt si eu numai ochi si urechi... Rinjet

Postat pe:: Luni 09 August 2010, 23:19:15

sunt si eu numai ochi si urechi... Rinjet

tre' sa-mi iau o lanseta de clean noua ...   Cum?
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #92 : Luni 09 August 2010, 23:25:57 »

Ai si degete nu doar ochi si urechi, asa ca poti sa mai dai si tu din casa, ca nu saracesti! Rinjet
Memorat

cristinel33
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #93 : Luni 09 August 2010, 23:34:55 »

pai nu sunt un asa mare "profesionist" si ii las pe cei mai buni sa ne mai zica cate ceva. Fir intins
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #94 : Luni 09 August 2010, 23:49:19 »

Nu e nevoie sa fi profesionist ca sa dai din experienta ta personala. Si eu, care am in spate aproape 30 de ani de pescuit la clean cu lingurita rotativa, am invatat foarte multe de la altii, care aveau 3-4 ani de blincherit. Fiecare are experienta lui personala din care putem invata cu totii. Abia atunci cind credem ca le stim pe toate, atunci ne plafonam. Asa ca si eu continui sa invat... Muzica Wink
Memorat

cristinel33
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #95 : Luni 09 August 2010, 23:56:43 »

30 de ani 'vechime' Shocked ...super
atunci tre' sa cunoasteti "meserie" mult mai bine decat mine cu ai mei 5-6 ani de "vechime". Fir intins
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #96 : Marți 10 August 2010, 00:01:19 »

Ti-am zis ca nu am pretentia ca le stiu pe toate, inca invat si eu, chiar daca am acumulat ceva experienta pina acum. Smiley
         Unele dintre cele mai bune rotative de clean nr.2 pe care le-am avut vreodata au fost citeva bucati pe care le-am cumparat prin anii 80 de la un mosneag din Suceava, care era prea batrin si nu mai putea merge la pescuit, asa ca s-a hotarit sa-si vinda sculele. Primele care mi-au atras atentia au fost acele lingurite. Mosul a inceput sa rida si a zis ca e clar ca sint de-a clenaritului si ca o sa-l pomenesc. Si asa a fost, erau criminale la clean acele rotative! Imi pare rau de mor ca n-am pastrat una de model sa o dau unui meserias sa faca o matrita dupa ea. Avea paleta lata, ca o frunza de trifoi, iar butoiasul ca doua trunchiuri de con cu baza mare la mijloc. Si paleta si butoiasul erau din alama si argintate ambele. Lingurita era destul de grea, cred ca avea vreo 5 gr. si lucra la cea mai mica recuperare paleta avind bataie la distanta mare de ax. Ce n-as da sa mai gasesc una la fel! Trist
« Ultima modificare: Marți 10 August 2010, 00:19:55 de către pinadi » Memorat

Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #97 : Marți 10 August 2010, 05:05:21 »

Va spun o poveste:
 Dupa prima viitura(au fost 3 anul asta .Ultima a fost simbata o7.08,10) pe riuletul Sucevita a aparut ceva pastrav din cele 2 pastravarii afectate.Cind treceam podul dintre Marginea si Sucevita,de fiecare data vedeam o multime de tigani,si nu numai,pescuind.Intr-o duminica ,mi-am luat inima in dinti(si ceva echipament UL  Risete) si hai la pescuit.Apa era tulbure dar se vedea cam de un lat de palma.Am pus un vobler Goldi ratling de culoare galbena si am inceput chiar de la pod unde pescuia un tigan la rima si care in citeva minute a prins 4 pastravi dintre care unul avea cam juma de kil si care ridea de mine ptr.ca nu prindeam nimic.Ei,pina la urma am prins 3 curcubei de 300-400gr.De atunci am pescuit de mai multe ori si am mai prins ceva fintinei si doi indigeni (fario dar nu nebunul  Risete) .Iar cind apa era limpede ceea ce se intimpla simbata ,dar mai ales duminica,pentru ca sint multe exploatari forestiere in zona ,am mai prins o multime de cleni mici ,cel mai mare avind cam 30,o cm.Clenii ca si indigenii au fost eliberati!
« Ultima modificare: Marți 10 August 2010, 05:08:21 de către Sorin Buculei » Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #98 : Marți 10 August 2010, 09:53:09 »

...ca sa nu raman dator :
 - lanseta pana nu demult folosita , Skill 2 , 2,10m , L , 5-15 gr. care dupa ce s-a rupt pentru a-2-a oara in exact acelasi loc (la al-3-lea inel de la varf spre cotor) ...inlocuita cu:
 - lanseta Shimano Catana BX210 , 2,10 m , ML , 5-20 gr.
 -mulineta ET Excalibur 1000 (sora geamana a lui Ryobi Ecusima)
 -fir textil PP 8lbs
...si nu de multe ori , chiar daca dau la clean , atasez si o struna de kevlar in anumite zone...am avut surprize , in repetate randuri ... cleanul era "deghizat" in stiuca... Fir intins

P.S. ...nu uitati de rotativele Panther Martin sau Balzer Colonel  Wink
« Ultima modificare: Marți 10 August 2010, 10:45:11 de către old_radu » Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #99 : Marți 10 August 2010, 15:58:42 »

Panther Martin inca nu am incercat, dar cu Balzer Colonel da si n-am prea facut treaba cu ele la clean. Fir intins
Memorat

Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.047 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 06 Noiembrie 2017, 14:25:13
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.