Prieteni Pescari

Cat cheltuiesti pe naluci ?

Luni 22 Octombrie 2018, 03:05:51 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Cat cheltuiesti pe naluci ?  (Citit de 35258 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Bucuresti /Ploiesti

« : Duminică 11 Ianuarie 2009, 21:14:01 »

Se stie ca voblerele pescuiesc 70% pescari si 30% peste, de asta as cumpara eu toate voblerele din piata si as da numai cu cele care imi plac mie si nu cu cele "necesare" zonei, gradului de transparenta si anotimp.

M-am gandit sa va spun cam cat cheltuiesc eu pe naluci, si doar pe naluci nu pe alte acesorii sau scule

Odata pe saptamana ma duc la unul dintre sutele de magazine de pescuit din Bucuresti si acolo ma abtin extrem de mult sa nu cheltuiesc mai mult de 30 si 50 de RON pe saptamana.

Mi-as dori sa bag mai mult, mai ales acum la "inceput", ca nu dau la rapitori de mult timp, chestia e ca am noroc cu chinezisme, adica iau voblere destul de ieftine si sunt bunicele, adica cel putin isi fac treaba de prospectare a zonelor de pescuit, a vegetatiei a eventualelor buturugi sau obstacole de care s-ar putea agata un SALMO sau RAPALA. Smiley)

Chestia e ca sunt ieftine si mai si prind peste aceste chinezisme, cine stie poate o sa ma apuc si eu intr-o zi sa-mi fac voblere momentan caut sa-mi fac rost de materiale pentru oscilante.

Ce ziceti voi cam cat cheltuiti ? !!
« Ultima modificare: Duminică 11 Ianuarie 2009, 21:37:58 de către george_palcau » Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
bogdanpescarul
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1 : Duminică 11 Ianuarie 2009, 22:12:21 »

in primul rind voblerele prind mai mult de 30% peste,asta ti-o zic din experienta.apoi,nu cred ca are rost sa prospectezi zonele de agatatori cu niste voblere proaste doar asa,ca sa le lasi prin cioate cind poti sa pui la treburile "murdare" twisterele ,care sunt mult mai ieftine si cu care poti prinde si peste(1 vobler china face la pret cit 3-4 twistere bune)
ca sa-ti raspund la subiect,nalucile mele sunt:20 voblere rapala,2 salmo,4 yozuri,vreo 5-6 meppsuri,cam 10 oscilante si aprox.100 de twistere.in total cam 900-1000 lei.bine-nteles ca sunt cumparate pe rind,ca e criza  Smiley
Memorat
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Duminică 11 Ianuarie 2009, 23:02:04 »

ms mult de tot pentru raspunsul tau

chestia e ca eu dau la clean co voblere ieftine si nu prea exista posibilitatea unui twister poate doar al unui swim bait ar tot scumpe sunt asa ca nu prea merge in cazul meu decat varianta pe care deja merg

cand spun ca voblerele prind 30% peste ma refer la marketing ul extrem de puternic purtat pe meleagurile lumii de catre cei de la RAPALA si mai putin de SALMO YOZ URI ce te face sa cumperi voblere

oricum te felicit, ca dai banii pe volblere si nu pe alte prostii toxice pentru organismul tau, eu recent m-am lasat de fumat dupa 10 ani   Jenat

sa vedem cat rezist fara momentan nu am suficient incat sa spun ca am uitat complet de ele

bv, cum e rapala, te intelegi mai bine cu astea decat cu salmo sau yoz uri Cum?

mie imi plac foarte mult cele de la JACKALL, super bune la stiuca dar cam scumpe

Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #3 : Duminică 11 Ianuarie 2009, 23:15:53 »

Am dat bani destui pe naluci (in special voblere) nu le-am tinut pe toate ca am  vandut si agatat si pierdut multe din ele etc. Acu nu mai am prea multe voblere dar am ajuns la concluzia ca rapala sunt cam scumpe. Cand eram in liceu nu mancam la scoala sa-mi iau un rapala, . Acum nu mai sunt asa incantat de ele. Parerea mea este ca sunt mult prea scumpe pentru ce stiu sa faca, asta daca nu sunt facute prin china, atunci devin mult prea scumpe.
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Luni 12 Ianuarie 2009, 07:36:53 »

si eu am cam exagerat cu banii dati pe naluci ,mai ales ca multe dintre ele someaza de ani buni  Tac! drept pentru care am decis ca in iarna asta sa iau o pauza ... Tac [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
« Ultima modificare: Luni 12 Ianuarie 2009, 07:40:20 de către jonah » Memorat

Singur pot fi și printre oameni
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #5 : Luni 12 Ianuarie 2009, 08:02:04 »

cand dai un ban si ai rezultate e totul perfect dar cand cumperi 100 de naluci si doar 10 iti dau satifactie ...eu cel putin am bagat destui bani in voblere dar tot softurile si lingurile imi dau satifactie
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #6 : Luni 12 Ianuarie 2009, 10:11:20 »

Mult, poate prea mult comparativ cu alte chestiuni care tin de pescuit (lansete, mulinete, gageturi...).
  Recent mi-a facut recensamant la boblere...am ramas masca, sunt unele care stau de mai bine de-un an pe tusa, e frustrant.
  Si tot zic ca nu mai cumpar, si tot cumpar... Jenat
Memorat

let`em live, they are part of the game!
ilie
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: sibiu

« Răspunde #7 : Luni 12 Ianuarie 2009, 19:53:33 »

Destul de mult,dar pe de alta parte cred ca ele repr.in mare masura cheia unei partide de pescuit reusita.Sincer am cam renuntat la cele ieftine,din pct.meu de vedere un vobler de firma desi mai scump,isi merita banii.Bineinteles daca ghicesti care model si culoare se potriveste sa fie pe gustul "amicului". Risete
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Luni 12 Ianuarie 2009, 23:19:12 »

Tentatia e foarte mare...mai ales atunci cand vezi un model care prinde la alt pescar  Risete Eu nu m-am putut abtine niciodata. Concluzia mea este ca atunci cand ai prins un peste cu un vobler ieftin, daca avei unul de firma prindeai 10 !!! Eu am avut rezultate f bune cu Rapala.
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Marți 13 Ianuarie 2009, 07:42:18 »

Tentatia e foarte mare...mai ales atunci cand vezi un model care prinde la alt pescar  Risete Eu nu m-am putut abtine niciodata. Concluzia mea este ca atunci cand ai prins un peste cu un vobler ieftin, daca avei unul de firma prindeai 10 !!! Eu am avut rezultate f bune cu Rapala.

te grabesti cu concluziile Gabi ! un vobler "ieftin" poate sa bata fara drept de apel unul de firma ....citeodata  Wink
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
cris36
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #10 : Marți 13 Ianuarie 2009, 08:50:13 »

cam 100 ron/luna si uneori 0 ron/luna(atunci cand e bocna prutul)
Memorat
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Marți 13 Ianuarie 2009, 10:29:39 »

mhai, sincer mie imi pare rau de voi, ca aveti raurile bocna,  sugubat ca pe langa Bucuresti, Arges respectiv Nejalov sunt in conditii bune de pescuit, chiar ieri am fost si am mai pierdut 2 voblere  Muzica

a, si referitor la achizitii voblere, avem o problema financiara, pentru ca nu ne orientam spre o singura specie de rapitor, cum ar trebui si abia apoi dupa ce "dovedim" acea specie sa mai adaugam una, tocmai de aceea suntem tentati sa luam 1001 modele de voblere.
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Marți 13 Ianuarie 2009, 12:03:48 »

nu poti sa te orientezi doar catre o singura specie ca nu ar avea farmec nici cumparatul si nici pescuitul
Memorat
mircea13
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Sâmbătă 24 Octombrie 2009, 07:44:58 »

Salut. A murit topicul,e criza financiara Jamaica
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #14 : Sâmbătă 24 Octombrie 2009, 09:21:26 »

Salut ! Mircea si pe toti "cititorii"  Wink

Nu cred ca se poate zice ca "a murit topicul" asta...poate e doar in coma profunda...sau in criza... Cum?
Pana anul trecut , cheltuiam ceva banuti pe voblere...voblere care le cautam cu "dedicatie" pentru doua specii...clean si avat.
De un an de zile , incoace, pot sa zic ca aceasta cheltuiala este zero...cauza : imi fac singur voblerele de care am nevoie si fara sa ma dau "pescar" , dar chiar am reusit sa fac cateva ...exact pentru ce aveam nevoie.
Nu zic ca nu am sa mai cumpar ...o sa mai iau , dar numai ca sa le copiez... Risete

Fir intins !...tuturor. Wink
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Sâmbătă 24 Octombrie 2009, 17:41:10 »

din ce in ce mai mult Wink
daca si "facatorii astia de naluci" tot vin cu noutati sugubat
Memorat

zamfi
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Hunedoara

« Răspunde #16 : Duminică 25 Octombrie 2009, 08:57:24 »

Eu am lasat-o mai moale... Pling Si nu neaparat din cauza crizei...Sau poate ca da ,dar al crizei de pesti de pe la noi Trist
Memorat

"Ca sa iti dai seama ca esti prost,trebuie totusi sa-ti mearga mintea!"
mircea13
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Duminică 25 Octombrie 2009, 18:59:49 »

Salut.Povestea ca nu mai cumpar naluci e ca aceia cu betivul --Numai una si ma duc.pana  zilele urmatoare cand revin Numai una si ma duc si iar,si iar........ Patima grea ! Risete
Memorat
andrei.A
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: in tara urmasilor urmasilor vostri

la tatzi ni-i greu :D

« Răspunde #18 : Joi 12 Noiembrie 2009, 16:22:43 »

pana acu vreo juma de an...macar 50 lei pe luna.....cum vedeam ceva si imi facea cu ochiul...bang Cheesy.... dar de cand am fost convertit la"un alt stil" Cheesy....si dau dublu, pe materiale Cheesy...dar cu alte satisfactii Wink
Memorat

I don't drive fast.... I fly low.... fly ? Cheesy
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Joi 12 Noiembrie 2009, 21:27:02 »

eu de 50lei pierd naluci intr-o partida de o zi Rinjet
Memorat

Pagini: [1] 2 3 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.044 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 07 Octombrie 2018, 11:36:47
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.