Prieteni Pescari

Cat cheltuiesti pe naluci ?

Miercuri 19 Decembrie 2018, 07:26:41 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 [3] 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Cat cheltuiesti pe naluci ?  (Citit de 35635 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
marius.ciobi
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Targu jiu

« Răspunde #40 : Vineri 20 August 2010, 15:56:10 »

Sau  Tac face afaceri cu statul.  sugubat
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra-Neamt

« Răspunde #41 : Vineri 20 August 2010, 18:42:01 »

Haios mai sunteti  Jamaica

Nu am chinezarii, predomina Rapala apoi Yo-Zuri si Xcalibur urmate de Rebel, Salmo, Ugly D, Cozma, Goldy, Cotton Cordell, Strike Pro si 1 singur Megabass. In total vreo 175 originale + vreo 30 hand-made

Pretul unui vobler Rapala nu e in nici un caz 40 de ron ci undeva pe la jumatate ....Am luat voblere Rapala de pe unele forumuri cu 12 ron bucata (Shallow Shad Rap, Team Esko) ....

Postat pe:: Vineri 20 August 2010, 18:40:17

cred ca esti un pui de patron ceva,senator sau deputat ori ai cistigat la loto,pai din mai si pana acuma nu cistigai atit sau ai chinezarii Rinjet

Luna Mai anul trecut deci vreo 16 luni ....
Cate putin pe luna si pui de o trusa de spinning  Muzica

Memorat

Pescar amator, incepator la rapitor - pam pam ^ ^
Prinde, Cantareste/Masoara si Elibereaza
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #42 : Vineri 20 August 2010, 22:21:54 »

ca procent , cu cite din ele ai prins si merita cu adevarat retinute? ma refer la voblere
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #43 : Vineri 20 August 2010, 22:39:46 »

ca procent , cu cite din ele ai prins si merita cu adevarat retinute? ma refer la voblere

Eu am un obicei cand prind cu un vobler il schimb drept urmare la o partida pot prinde cu 10 voblere diferite.
Multe voblere le-am luat recent, unele sunt pentru avat, salau sau somn, specii de pesti dupa care nu am pescuit anul asta (o singura partida scurta la Siret - 1 singur Salau).....

Parerea mea ca fiecare vobler trebuie sa prinda daca stii cand si unde sa-l folosesti.

De obicei pescuiesc cu voblere mai mari, de exemplu dupa biban dau cu voblere de 5-6 chiar si 8 cm.

Nu pot sa dau un procentaj momentan poate dupa 1-2 ani sa am timp sa merg in mai multe locuri sa pot testa cat mai multe voblere.
Oricum se cunoaste diferenta intr-un vobler de calitate (Rapala, Yo-Zuri, Xcalibur, Lucky-Craft, Megabass, Ecogear) si un vobler de o calitatea mai inferioara (nu dau nume ca sa nu creez polemici).

Nu am prins inca la voblerele Rebel : Mormoloc, Omida, Broasca, Cosas, Racusor, Albina...dar probabil o sa prinda si ele la momentul potrivit

« Ultima modificare: Sâmbătă 21 August 2010, 07:38:29 de către IlieNeamt » Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #44 : Sâmbătă 21 August 2010, 07:31:41 »

poate ca si barbeta destul de groasa pt niste voblere mici  (alea din poza ta) trezeste ceva suspiciune mai ales pe o apa limpede. eu sunt adeptul barbetei cit mai subtiri . are mai multe avantaje: taie bine apa , nu se rupe (fiind flexibila) si e mai putin suspicioasa . chiar si la voblere mai mari pun barbeta subtire din pet mai gros
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #45 : Sâmbătă 21 August 2010, 07:49:12 »

poate ca si barbeta destul de groasa pt niste voblere mici  (alea din poza ta) trezeste ceva suspiciune mai ales pe o apa limpede. eu sunt adeptul barbetei cit mai subtiri . are mai multe avantaje: taie bine apa , nu se rupe (fiind flexibila) si e mai putin suspicioasa . chiar si la voblere mai mari pun barbeta subtire din pet mai gros

Nu mi se pare asa groasa (fata de voblere Cozma de exemplu pare mai subtire).
Cu siguranta nu am stiut eu cand sa le folosesc (sau nu le-am acordat destula incredere). Stiu ca un prieten a prins clean si cu albina si cu cosasul..
Saptamana asta am prins clean cu un vobler de la Rapala ce are corpul de 6 cm si barbeta de 3 cm (care e dublu de groasa cat a unui rebel) ....
Memorat

Mihalache
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #46 : Sâmbătă 21 August 2010, 07:49:57 »

la albina aia din foto, am rupt cleanul pe colibita...asa ca.. incearc-o cu incredere. hint; cand il vezi muscarind.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #47 : Sâmbătă 21 August 2010, 10:28:49 »

cred ca esti un pui de patron ceva,senator sau deputat ori ai cistigat la loto,pai din mai si pana acuma nu cistigai atit sau ai chinezarii Rinjet
   Daca fumezi ca mine un pachet de tigari pe zi ai sa vezi ca la doua zile se duc pe horn banii de un...Hornet. sugubat

Postat pe:: Sâmbătă 21 August 2010, 10:26:01

mda...la 20-25 de lei vobler-ul... inmultit cu 200 de bucati....sigur e senator Risete
     Si daca mai faci si bronsita cronica acuta care se mai si suprainfecteaza, vezi ca dai la doctori, investigatii si tratamente bani de-o trusa intreaga de voblere! Pling Pling Pling
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #48 : Sâmbătă 21 August 2010, 12:02:14 »

Nu mi se pare asa groasa (fata de voblere Cozma de exemplu pare mai subtire).
Cu siguranta nu am stiut eu cand sa le folosesc (sau nu le-am acordat destula incredere). Stiu ca un prieten a prins clean si cu albina si cu cosasul..
Saptamana asta am prins clean cu un vobler de la Rapala ce are corpul de 6 cm si barbeta de 3 cm (care e dublu de groasa cat a unui rebel) ....

acuma stii  tu ca si pestele are perioade cind papa bine si perioade cind e f. fitzos. din ce am constatat eu perioadele cu fitze parca is mai dese decat celelalte. nu am nimic cu barbetele groase , doar ca nu prea le agreez. le-as folosi doar la deep divere pe fund pietros pt ca fac galagie la impact cu piatra .
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #49 : Sâmbătă 21 August 2010, 12:17:57 »

Daca fumezi ca mine un pachet de tigari pe zi ai sa vezi ca la doua zile se duc pe horn banii de un...Hornet. sugubat

Postat pe:: Sâmbătă 21 August 2010, 10:26:01

mda...la 20-25 de lei vobler-ul... inmultit cu 200 de bucati....sigur e senator Risete
     Si daca mai faci si bronsita cronica acuta care se mai si suprainfecteaza, vezi ca dai la doctori, investigatii si tratamente bani de-o trusa intreaga de voblere! Pling Pling Pling

Pai daca cineva spune ca a cumparat 350 de pachete de tigari intr-un an e un lucru normal sau e fiu de senator/deputat/patron, a facut imprumut in banca sau face afaceri cu statul ?

P.S. Nu fumez si nici nu am parinti bogati

Postat pe:: Sâmbătă 21 August 2010, 12:15:57

acuma stii  tu ca si pestele are perioade cind papa bine si perioade cind e f. fitzos. din ce am constatat eu perioadele cu fitze parca is mai dese decat celelalte. nu am nimic cu barbetele groase , doar ca nu prea le agreez. le-as folosi doar la deep divere pe fund pietros pt ca fac galagie la impact cu piatra .

O sa ajung si eu in situatii din astea si o sa-mi pun problema cu siguranta
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #50 : Sâmbătă 21 August 2010, 14:28:25 »

sper sa ajung si eu pe bicaz  anu asta sa-mi probez niste bug-uri . ramane sa vad ce insotitor gasesc . poate chiar pe iulian
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #51 : Sâmbătă 21 August 2010, 14:36:35 »

sper sa ajung si eu pe bicaz  anu asta sa-mi probez niste bug-uri . ramane sa vad ce insotitor gasesc . poate chiar pe iulian

Veniti acum cat mananca bine bibanul ca mai tarziu nu se stie ...
Eu va astept cu mare placere, daca va hotarati dati un semn sa stiu si eu
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #52 : Sâmbătă 21 August 2010, 16:33:11 »

Pai daca cineva spune ca a cumparat 350 de pachete de tigari intr-un an e un lucru normal sau e fiu de senator/deputat/patron, a facut imprumut in banca sau face afaceri cu statul ?

P.S. Nu fumez si nici nu am parinti bogati

Postat pe:: Sâmbătă 21 August 2010, 12:15:57

E normal, daca e fumator inrait! Rinjet
Memorat

IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #53 : Sâmbătă 21 August 2010, 21:07:54 »

Deci un fumator inrait poate cheltui 1000 $ intr-un an pe tigari dar un om pasionat de pescuit nu poate cheltui 1000 $ pe naluci intr-un an.....
 Suparat
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #54 : Duminică 22 August 2010, 00:27:56 »

Ba tocmai ca poate, de-asta am dat acest exemplu, dar ai inteles tu pe dos! Rinjet
Memorat

Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #55 : Duminică 22 August 2010, 22:49:07 »

IlieNemt ,ce sti de povestea cu fomistii de la nemt si pastravii lor ?
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #56 : Luni 23 August 2010, 01:31:08 »

IlieNemt ,ce sti de povestea cu fomistii de la nemt si pastravii lor ?
Foarte multe ....
Memorat

c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #57 : Miercuri 25 August 2010, 10:26:48 »

nu comparati tigarile cu pescuitul o zi fara sa mergi la peste mai merge dar o zi fara tigari e tare aiurea si foarte lunga Pling
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #58 : Miercuri 25 August 2010, 19:27:05 »

nu comparati tigarile cu pescuitul o zi fara sa mergi la peste mai merge dar o zi fara tigari e tare aiurea si foarte lunga Pling

Si cel care nu fumeaza dar e pasionat de pescuit ce face ?
Se apuca de fumat ?
Sau mai bine cumpara voblere de banii care altii i-ar da pe tigari ?  Wink
 Fir intins
Memorat

c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #59 : Vineri 27 August 2010, 07:04:41 »

tigarile pt multi sunt de nelipsit si bani de voblere se gasesc mai ales in sezon dar sa cumpar numai asa ca sa am cit mai multe de colectie si sa nu apuci sa dai cu ele asta mi se pare fudulie Aplauze
Memorat
Pagini: 1 2 [3] 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.058 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 29 Noiembrie 2018, 00:47:40
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.