Prieteni Pescari

CRAP 2009

Luni 24 Iulie 2017, 03:46:41 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 9   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: CRAP 2009  (Citit de 95679 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #20 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 23:22:49 »

ce  balta ?
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #21 : Joi 15 Ianuarie 2009, 09:05:21 »

1. Gabi Sandu + Dan Dochia
2. Sava Radu + Fuioaga Ionut ( Bacau)
3. Florin Vasiliu - Teodor Branzan
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Joi 15 Ianuarie 2009, 09:22:24 »

Organizatorii tin sa va aminteasca din timp ca :antrenamentele pe Lates costa 50lei si 40 lei pentru cei care sunt membrii PP.Atentie! toti se supun regulamentului baltii
Regulament pescuit la pasnic:

1. Se pot folosi maxim 4 lansete.
2. Un singur ac pe forfac si monturi cu plumb pierdut.
3. Orice peste prins se ELIBEREAZA, mai putin CARASUL care poate fi oprit fara limita de cantitate.
4. Cine opteaza pentru luat caras acasa va pescui doar pe dig la stationar, ziua de pescuit incepand de la rasarit pana la apus.
5. Cine opteaza pentru pescuitul C&R, va avea acces la standuri si va putea pescui si noaptea. Doar membrii clubului, pescarii in care clubul are incredere si pescarii recomandati vor avea acces la standuri, pentru inceput ei putand pescui in zona digului.
6. Nu se pescuieste cu fir textil, decat maxim 8 metri.
7. Este interzis pescuitul la bomba, sobolan, placuta, taparina, etc.
8. Este obligatoriu folosirea minciogului cu deschidere mare si plasa fina la scoaterea pestilor din apa.
9. Pestele se elibereaza imediat ce a fost scos din apa, in siguranta si dupa ce a fost eventual fotografiat, cantarit si masurat.
10. Este interzisa plantarea sau nadirea cu ajutorul barcilor, mai putin a navomodelelor telecomandate.
11. Se pot aplica sanctiuni pescarului care raneste pestele in mod voluntar, are echipament neadecvat sau are echipament adecvat dar nu-l foloseste.
12. NU SUNT PERMISE : muzica, tipetele, petrecerile pe lac, gratarul direct pe iarba, scaldatul ; pe lac se circula cu viteza foarte mica, nu se claxoneaza.
13. Este obligatoriu a lasa locul curat inainte de a parasi zona de pescuit. Este interzis totodata aruncarea gunoaielor in apa.
14. Pe fiecare stand pot pescui maxim 2 pescari cu cate 4 lansete. Unghiul format de fire nu trebuie sa depaseasca 60 de grade iar lansetele trebuiesc orientate catre fata.
15. Standurile pot fi rezervate telefonic sau personal la paznicul baltii. Daca la ora stabilita nu se prezinta nimeni rezervarea standului se pierde.
16. Corturile trebuiesc astfel montate incat sa nu deranjeze accesul catre celelalte standuri.
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Joi 15 Ianuarie 2009, 12:40:20 »

pentru a putea fi anuntati din timp de orice amanunte legate de concurs rugam pe toti cei inscrisi sa lase un numar de telefon de contact
1. Gabi Sandu - Dan Dochia - P.Neamt & Bucuresti
2. Sava Radu - Fuioaga Ionut - Bacau
3. Florin Vasiliu - Teodor Branzan
4. Rotaru Alex - Rotaru Andrei - Roman
5. C.S.P Criss -Team Carp -  Pitesti (1 echipa)
6. Moldavian Carp Fishing - IASI
« Ultima modificare: Joi 15 Ianuarie 2009, 16:25:49 de către cristi oglan » Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
cristi oglan
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Joi 15 Ianuarie 2009, 14:39:23 »

Pentru a eficientiza putin inscrierea la acest concurs, si a nu mai trebui sa vizitam 4, 5 site-uri pe care s-a postat concursul, pt a vedea cine s-a mai inscris, va propun ca inscrierile sa se faca la adresa

pasii pe care trebuie sa-i urmati sunt:

1. Se creaza un cont daca nu exista
2. se creaza o echipa de pescari daca nu aveti deja una.
3. Se inscrie in concurs echipa - din detalii concurs - se alege optiunea inscriere concurs".
4. Echipa apare la lista de asteptare
5. Se contacteaza organizatorul in vederea stabilirii modului de plata a taxei
6. Oaganizatorul va valida ehipa dupa stabilirea detaliilor de plata, dupa validare echipa trece la echipe validate.

Va multumesc pentru intelegere si colaborare.

« Ultima modificare: Joi 15 Ianuarie 2009, 17:15:34 de către cristi oglan » Memorat
cristicrap
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #25 : Sâmbătă 17 Ianuarie 2009, 13:08:24 »

In legatura cu ziua si data concursului este o greseala,data de 8 iulie 2009 cade intr-o miercuri,in regulament se anunta marti 8 iulie 2009!!!Atunci este concursul de 96 de ore sau de miercuri data 8 iulie cu 72 de ore???

Postat pe:: Sâmbătă 17 Ianuarie 2009, 12:40:51

Oby banuiesc ca vei fi unul dintre arbitrii si am o intrebare despre sacii de pastrare a pestilor prinsi in concurs . Stiind ca la concursul de la Manjesti de acum doi ani, s-au folosit niste saci mici incare intrau cate un ciortan de pana la trei kg. stiind ca atunci marea majoritate a ciortanilor erau 1,5- 2,5 kg. si sacii erau numai buni, sau trebuie sa ne procuram sacii mai mari? si minim 5 sunt deajuns?
Sau stiind ce pesti sunt in lac sun valabili si saci mici pe langa cei mari sau trebuie sa avem numai saci mari?
Memorat
adi_lupu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Frankfurt,Hessen,De

« Răspunde #26 : Sâmbătă 17 Ianuarie 2009, 15:30:40 »

Salut! Saci de marime mare si minim 10 de echipa.
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Sâmbătă 17 Ianuarie 2009, 17:15:37 »

saci minim 10
si vor fi buni si aceia cu conditia sa nu pui peste mai mare de 2 kilograme in ei
atentie ca inca nu sa stabilit de la cit se puncteaza, poate se stabileste de la 2 Wink
Memorat

Marian Chirila
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #28 : Sâmbătă 17 Ianuarie 2009, 22:23:37 »

Salutare prieteni!
Deoarece si eu sunt interesat si de acest concurs, asa cum am fost si de celelalte editii organizate de asociatie pe Manjesti, as dori sa-mi exprim si eu parerea despre subiectul deschis de Sergiu.
Consider si eu ca aprovizionarea cu nada pe timpul concursului ar trebui interzisa, pentru a pleca din start cu sanse egale toate echipele, diferenta facandu-se intre ele datorita priceperii si experientei echipei si a modului cum s-a pregatit din timp.
Eu zic sa invatam din greselile facute si sa nu "reinventam roata", daca vrem cu totii ca acest concurs sa fie un succes, si nu un real insucces cum a fost etapa a II-a organizata pe Manjesti.
Iata ce spune regulamentul CUPA DEBUTANTULUI - PERIS 2009:
14.Dupa startul concursului NU ESTE PERMISA REAPROVIZIONAREA CU BOILIES SI NADA DE ORICE FEL. Concurentul, la inceputul concursului va avea asupra sa suficienta nada pentru toata durata competitiei.
Si totusi Peris este un nume, nu? De ce nu am invata din regulamentul lor?
Inca un motiv: daca sunt echipe care nu au optat pentru runner, cred ca ar avea un real dezavantaj deoarece nu vor putea face "aprovizionarea" cu nada "prinzatoare".
Parerea mea este ca o echipa care participa la un concurs, trebuie sa se informeze din timp despre balta, sa testeze nada "prinzatoare" , si nu in timpul concursului sa apeleze la "cunostinte" ca sa afle la ce prinde echipa aia sau cealalta!
Asta este punctul meu de vedere si sper sa nu fiu judecat pentru asta!

Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Sâmbătă 17 Ianuarie 2009, 22:44:37 »

daca peris este un nume atunci sarulesti, hobaia,dirvari ce sunt
la toate concursurile mari, inclusiv internationale, este permisa aprovizionarea chiar si cu nada
este un concurs in ungaria unde in 5 zile se trage la sorti locul in fiecare zi si ti se dau 2 kile de mix(5 diferite) in fiecare zi,si evident altele unde se stipuleaza in regulament ca nu e voie cu:momitor,porumb,bile peste 40mm etc;asta nu inseamna ca trebuie sa le facem pe toate la fel
evident nimeni nu judeca pe nimeni, dar in acelasi timp este un regulament anuntat cu 6 luni inainte,el este anuntat pt a putea fi luat la cunostinta si cine crede ca il poate respecta si ii convine sa participe;in nici un caz el nu este afisat spre dezbatere publica(ca de altfel in toate cazurile competitiilor amintite mai sus)
ps. este normal ca la CUPA DEBUTANTULUI sa fie reguli foarte stricte pentru a obisnui doritorii cu atmosfera de competitie
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Sâmbătă 17 Ianuarie 2009, 23:05:43 »

cata fermitate!...
Memorat
Lupu Daniel
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Duminică 18 Ianuarie 2009, 08:51:25 »

Sper ca Doripesco 2008 etapa federatiei sa fie invatatura de minte si sa nu repetam greseala; daca tot se munceste macar sa se vada munca si la rezultate pentru a nu avea motiv de reprosuri ulterior. Pe Lates la fel ca si la Doripesco se prinde preponderent sub 2 kg, desi in ambele balti sunt si specimene si sa nu uitam ca la Brasov de vreo 3 ani se spera cresterea mediei ciortaneilor capturati in conditile in care au primit atata hrana de calitate. Mancarea se imparte si de ea are parte si caracuda iar cresterea in greutate nu a fost nici pe departe pe masura sperantelor, asa ca in conditiile unui regulament in care la cupa PP de pe Lates puncteaza doar peste 2 kg, cred ca vor puncta maxim 30% din pestii capturati. 
Memorat
cristi oglan
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Duminică 18 Ianuarie 2009, 10:45:32 »

Salut Marian,

Te rog sa citesti cu atentie regulamentul:

32.Echipele pot fi formate din maxim 3 concurenti cu drepturi depline

10.Unul din concurenti,poate juca rol de runer : aprovizionare cu alimente, nada etcentam

Chiar nu inventam noi roata...vezi campionatul mondial din Africa de Sud 2008

« Ultima modificare: Duminică 18 Ianuarie 2009, 10:48:53 de către cristi oglan » Memorat
Marian Chirila
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Duminică 18 Ianuarie 2009, 11:30:56 »

Salut Cristi,
Am citit foarte atent regulamentul, dar eu ma refeream la echipele care vin fara runner (din diverse motive: pentru a evita aglomeratia pe ponton, sau nu au gasit unul disponibil, etc).
Ele practic vor fi obligate sa vina cu runner, pentru a se aproviziona, nu?
Eu as afi vrut sa se elimine din start avantajul ca "unele" echipe fiind ca si arbitrii din aceeasi asociatie, s-ar putea bucura de de unele "informatii" referitoare la nada pe care o foloseste echipa din topul clasamentului, iar celelalte nu.
Sper ca nu am jignit pe nimeni, iar daca am facut-o imi cer scuze!
No ofense!
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Duminică 18 Ianuarie 2009, 11:39:26 »

Ced ca intelegeti ca aceasta discutie a fost deschisa in ideea de a vedea eventualele neintelegeri de la regulament.Cit despre greutatea de la care se ve cintari noi vrem sa vedem si media de la concursul anterior ,ca sa ne pronuntam(puteti vede si calendarul competitional de la Planet Carp  Cupa Lates 2009 - Premii de 300 de milioane)
« Ultima modificare: Duminică 18 Ianuarie 2009, 11:42:05 de către cristi oglan » Memorat
cristi oglan
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Duminică 18 Ianuarie 2009, 11:40:44 »

Marian, cred ca nu ai inteles f bine.
Echipele pot fi formate dim maxim trei concurenti cu drepturi depline de pescuit.
Asta nu inseamna ca e obligatoriu ca echipele sa aiba trei membri.
Pot fi formate si din doi membri, caz in care unul dintre ei poate juca rol de runer.

Referitor la arbitraj, eu nu cred ca arbitrii au favorizat o echipa,  asta s-a observat si din clasamente.

Toate bune.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Duminică 18 Ianuarie 2009, 11:44:49 »

Marian faptul ca vii fara runner e riscul tau,poti sa vii la un antrenament,poti culege informatii despre balta,iti faci o strategie cu aceste informatii si te hotarasti daca vii sau nu cu runner(asta inseamna ca stii ce boiles-uri merg si iti faci rezerva ...).Regulamentul dupa cum vezi ca pomeneste si cristi prevede 3 pescari cu drepturi depline, daca sunt mai putini din diverse motive ele sunt trecute la strategie de echipa si nu se comenteaza(parerea mea)
« Ultima modificare: Duminică 18 Ianuarie 2009, 11:52:38 de către petru » Memorat
adi_lupu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Frankfurt,Hessen,De

« Răspunde #37 : Duminică 18 Ianuarie 2009, 11:54:06 »

Sunt perfect de acord cu petru.In plus de asta pana la acest concurs mai sunt doua inaimte:prima etapa din campionat si cupa.Ai destul timp sa te informezi.Si sa-ti mai vand un pont:chiar daca afli ce bile vor prinde cel mai bine in timpul concursului sunt slabe sanse sa le si obtii in timp util.Doar daca faci o comanda si le primesti prin curier rapid.Eu cred ca toate echipele vor avea nada suficienta de la inceput si nu va alerga nimeni prin orase in timpul concursului ,ca in Baratca sigur nu gasesti.  Rinjet
Sunt de acord cu dan sa se puncteze de la 1,5 kg si anul acesta.Daca tot se munceste macar sa fie cu folos.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Duminică 18 Ianuarie 2009, 12:09:57 »

se vede ca adi cunoaste bine balta si nu ma indoiesc de faptul ca deja are o strategie bine pusa la punct Rinjet
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Duminică 18 Ianuarie 2009, 12:32:53 »

varog nu mai folositi cuvintul runner legat de acest concurs
drepturi depline insemna ca toti cei 3 (maxim) au drept de pescuit
si pina acum echipele fara runner de 2 puteau sa isi faca aprovizionare sau orice altceva(in limita regulamentului) pe riscul lor(raminea 1 om la scule),conceptul da runner a fost introdus ca un ajutorNEPESCAR(poate participa la cintar ca martor,aduce pestii lui la cintar,aprovizioneaza echipa cu orice INCLUSIV INFORMATII,pregateste o gustare,o cafea,intretine pescarul obosit cind celalat din echipa doarme)
Memorat

Pagini: 1 [2] 3 4 ... 9   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.053 secunde cu 27 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 14 Iunie 2017, 15:31:35
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.