Prieteni Pescari

Hai sa ne facem JAVALLON sau similar !!!

Joi 23 Noiembrie 2017, 22:42:28 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Hai sa ne facem JAVALLON sau similar !!!  (Citit de 32934 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Bucuresti /Ploiesti

« : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 12:09:11 »

Baieti este pentru prima oara cand va cer ajutorul, pana acum v-am dat idei, hai sa incercam urmatoarea faza.

Cred ca cel mai bun soft bait de pe piata din momentul de fata este JAVALLON:

bun..., chestia e ca il gasim la 67 RON cel de 16cm, cu care se da cel mai bine la stiuca si salau.

miscarile JAVALLON sunt uimitoare aveti si un filmulet mai jos despre miscare, fantastica va spun si merge si la biban si cred ca si somn (nu sunt sigur de somn).

Si de aici se poate cumpara ( pentru cine e interesat) dar dupa doua marle ramai doar cu jumatate ( apoi probabil intra super glue in actiune dar nu se mai misca la fel) :

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Asta e filmuletzu: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Si aici descrierea oficiala:
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Apoi mai aveti pagina cu filme, cu capturi la biban si chestii:

----------------------------------------------------------------------------------

Ideea e ca nu vreau sa dau singur 67 de lei pentru a face o matrita din silicon industrial in care sa torn shad topit ci mai vreau sa participe si altii.

asa arata un shad.

Luam un JAVALLON de la abrevis si ne facem matrite dupa el si ne turnam cate shaduri vrem in ele si de ce culoare dorim, doar ca ar trebui sa ne cumparam cate unul pentru fiecare dimensiune mare adica 140mm(18g), 160mm(29g) si 200mm(56g) pentru cine poate sa lanseze.

Acum eu nu cred ca ale noastre or sa fie la fel de grele pentru ca ei folosesc un material nu stiu cum dreaq mai greu, de asta nu recomand sa facem dimensiuni mai mici decat daca gasim JIG ul perfect, scurt larg acul si suficient de greu pentru a echilibra si nu prea greu pentru a miscora bataia nalucii.

Nu prea stiu ce sa mai scriu aici, cred ca putem strange banii la unul dintre noi si facem pe rand matrita si primul care face posteaza filmulet DEMO !!

Io in principiu m-am gandit de vreo 2 zile la asta destul de mult timp i-am acordat ca nu vreau sa vina caldura si io sa nu am portofoliu de 140 si 160mm din cele mai folosite culori.

DACA NE STRANGEM 6 INSI PE DIMENSIUNE E SUPER BINE !!!!

aaaaa, si ca sa nu uit am incercat sa fac eu canturile acelea patratoase pe un shad de 9 cm si miscarea este una mult mai animata decat cea standard, dar din cauza lungimii mici si a corpului oarecum nebombat nu se compara cu JAVALLON dar oricum merge mult mai bine shad ul asa.

din pacate aparatul meu e plecat asa ca nu va pot arata filmulete dar incerc sapt. viitoare sa va postez ceva filme si poze.

bft !

« Ultima modificare: Miercuri 14 Ianuarie 2009, 12:13:43 de către george_palcau » Memorat

Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #1 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 12:14:28 »

hai sa fim China 2  Rugaciune
Memorat

let the pike survive, put it back alive

adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 12:18:07 »

lake fork ai incercat?
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 12:28:49 »

spui asta ca nu te intereseaza ca tre sa dai 67 de RON pe o naluca cu care prinzi un peste 2 si se agata sau se rupe de la ac !! ?? nu-i asa ?

nu te obliga nimeni sa participi, am uitat sa spun te crezi in comunism aici ?? Risete
----------------------------------------------------------------------------------

inca cateva poze

Postat pe:: Miercuri 14 Ianuarie 2009, 12:20:32

misto lake fork dar tot scump, tu ai dat cu ele ? ? ?

se rup destul de usor, mai ales la agatare

dar in schimb pot sa imi cumpar singur acum,  Rugaciune

ms mult de tot, va tin la curent cum iese prima buc.
Memorat

Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 12:33:44 »

Risete incearca PoP ( Plaster of Paris ) pe romaneste Gips , infigi guma pe orizontala pana ajunge la nivel cu gipsu, lasi sa se usuce si apoi scoti , pui "release agent" pe romaneste solutie de separare ( posibil sa mearga ulei ) ca sa nu se lipeasca plasticul ce il vei turna in matrita , si ca sa intelegi ce tiam scris uite aci :

nu ma cred in comunism , incerc sa trec peste mediocritatea romanului care incearca numai sa copieze si care arata cu dejtu la chinezi ca au marfa proasta contrafacuta  Tac

daca citesti la comentarii cineva a folosit PoP la matrita dar se recomanda totusi Plastisol...spor la cautat
Memorat

HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Sibiu

« Răspunde #5 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 12:36:40 »

point taken by pikeman se pare k si la gume incepem sa copiem nu numai la voblere Risete
Memorat

C&R
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 12:39:25 »

da ...am dat cu ele.....inca nu am rupt nici unu.....bine prietena mea si-a infipt o unghie intr-unu!se pune? Risete
si nu mi se par scumpe Cum?
in plus de asta is clar copiate dupa javallon.si totusi actiunea e destul de departe de cea a javallonului....si asta tocmai din cauza ca astia de la imakatsu folosesc materiale cu densitati si proprietati diferite de-a lungul nalucii......deaia mi se pare cam greu sa obtii un javallon at home
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 13:01:49 »

ms pentru informatii, constructiva ideea cu Lake Fork, si parca intr-adevar nu se misca la fel ca Javallon dar cred ca tine destul de mult si de dimensiunea lui si viteza de mulinare, eu cred ca se poate face treaba buna si cu LAke Fork daca te obisnuiesti cu el

acum nu stiu exact ce sa spun despre chinezisme, dar in nici un caz nu imi pot permite sa vorbesc aici de productie in serie, evident cu monitorizarea constanta ( oarecum Smiley) ) a performantei nalucii si adaugarea unor eventuale modificari

cam asta as vrea sa fac, si doar ca o simpla mentiune, in tot ce fac adaug pasiune, iar aici in nici un caz nu e afacere, daca era nu cred ca mai dadeam aspecte tehnice, eventual nici nu deschideam subiectul, cinismul la vale, in groapa  Wink

cred ca ce fac fac foarte bine, consider ajutrul altora este esential in ceea ce facem si ideea mini comunitatii constuctive este de asemenea apreciata, in orice tara civilizata si cu pretentii Smiley).

bine.. inca o data ms pt. sfaturi

abia astept sa pun pe apa una ...
Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 14:05:07 »

bai tata... pe intregul glob se copie produse si se fura idei la greu ! fara scrupule ,  fara remuscari si regrete

tocmai romanul e limitat din cauza bunului simt pe care il are... ca restul ...

toti care am facut naluci , muste si alte chestii am ciordit idei expuse pe piata... ei si ? nu e nik nou in chestia ca se mai face inca una !

si io am zis ca e bine daca se apuca cineva de facut... chiar in cantitati industriale sa vinda la baieti mai ieftin ca japonezi ... numa de cistigat avem si noi ca pescari dar si cel care le va face...

caci nu e interzis ! ele nu sint patentate in romania si nici pe plan mondial , la fel cum marea majoritatea a voblerelor  de altfel... sau cel putin rapala nu le are patentate
Memorat
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 14:21:26 »

bai tata... pe intregul glob se copie produse si se fura idei la greu ! fara scrupule ,  fara remuscari si regrete

tocmai romanul e limitat din cauza bunului simt pe care il are... ca restul ...

toti care am facut naluci , muste si alte chestii am ciordit idei expuse pe piata... ei si ? nu e nik nou in chestia ca se mai face inca una !

si io am zis ca e bine daca se apuca cineva de facut... chiar in cantitati industriale sa vinda la baieti mai ieftin ca japonezi ... numa de cistigat avem si noi ca pescari dar si cel care le va face...

caci nu e interzis ! ele nu sint patentate in romania si nici pe plan mondial , la fel cum marea majoritatea a voblerelor  de altfel... sau cel putin rapala nu le are patentate

bv....., uite un om cu o minte deschisa, poate cine stie exact profilul omului de afaceri de succes

eu cred ca multe dintre aceste elemente tin in mare masura de educatie si ca nu prea le poti controla

ex. io cum ca fac cu pasiune dar. doar pentru mine, si bineanteles alte exemple, pozitive sau negative
 Smiley
Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 14:31:44 »

pe mine ma scot astia din sarite cu critica lor de doi lei... romania nu e china !

hai sa intreb si altfel ... japonezi n-au ciordit si ei ? nu doar in pescuit... ci si in alte domenii...

niste fatarnici de altfel... au omorit la balene pe capete cu toate ca un intreg glob pamintesc interzicea chestia... si o fac si acum ... chipurile in interes stintific ( culinar pe romaneste )

cind ii vezi la tv numa semne de pace fac... si ei au fo primi care au raspuns afirmativ la intrebarea... sa le dam cu bomban cap serbilor ? ... dale !  dale !  ... de parca erau ei din partea cealalt a globului in pericol eminent... lucru mare cu pacifisti astia domle...
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 14:37:57 »

ma gandeam ca esti cu un pas in fatza daca esti primu care face ceva  Risete Javallon sigur a iesit bine lansand alea pe piata si are castig si acu cu toate imitatiile  Smiley plus ca trebe sa fie cineva care sa il inventeze si p'ala, nu?  Tongue
Memorat

Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #12 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 14:39:30 »

asta e topicu cu sa aducem china in romania sau sa na facem chinezi ceva in genu??

interesanta idee da nu cred ca o sa gasesti in romanica prea multe materiale Tongue
Memorat

george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 14:44:38 »

ma gandeam ca esti cu un pas in fatza daca esti primu care face ceva  Risete Javallon sigur a iesit bine lansand alea pe piata si are castig si acu cu toate imitatiile  Smiley plus ca trebe sa fie cineva care sa il inventeze si p'ala, nu?  Tongue

io lucrez in timp ma sfatuiesc cu voi ! tu ce faci ?

te consumi prea mult, hai te invit la o stiuca la Snagov sa vezi ce misto da slider de la Salmo sau unde vrei tu ca Brasov ul e aproape si de Ploiesti asa ca merge din punctul meu de vedere

"visez" ca pana la sf lui Februarie sa am si io ceva soft baits dintr-astia' gata de lansat
Memorat

Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 14:48:54 »

Aplauze spor la munca
Memorat

gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #15 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 17:08:14 »

acu  cativa ani(  de o vreme  ma tin de povestioare.. imbatrinim... Trist  ) ,  in  facultate, la cursul de "inventica"   profu ne-a spus ca daca  "inventam" ceva, orice...., ne da 10 si nu mai dam examen. va dati seama ca toti ne-am apucat de inventat( umbrela paravant, cofrag reglabil pentru oua,etc  ..). hop si eu normal.... la prof cu inventia.. ma asculta omul .. zice ca e ok, o sa functioneze... dar ...: ACU  30  de ani un maerican  deja  a patentat chestia aia. daqr cica e ok,esti pe drumul cel bun. mai cauta..  si mai cautam.. una doua, trei.. dupa fiecare.. scotea omul cartea iti arata cand si unde a fost inventata. din 30 doar 2 au reusit sa scoata ceva nou si chiar sa breveteze.
 morala: nu mai bateti cimpii ca devenim o a doua china( AM VREA NOI!!!!!!  dar  is prea buni), sau ca, copiem...  probabil 99% din  naluci, forme vibratii, culori au fost scoase pe piata undeva in lumea asta. suntem prea mici( cu mici exceptii.. se stiu ei care... Tongue  )ca sa reusim sa scoatem ceva nou!( intradevar nou( nu ceva ce nu a vazut majoritatea dintre noi!) de fite de astea.... suntem noi romanii buni.( si eu is roman.. da vreau sa emigrez!). majoritatea voblerelor mele is inspirate de undeva...( intre 1 si 100%, procent variabil!).
 e ciudat ca in loc sa postam voblere .. discutam chestii de astea. cam nasol. gata ca bat campii si io!
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 18:11:16 »

he he he  Eugen sa ratacit la subiect de jeliboane si vrea sa postam voblere ....  Risete

baiat mishto ! Smiley dar vrea prea multe...  Risete in rest are dreptate !  Smiley
Memorat
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Joi 15 Ianuarie 2009, 09:03:54 »

k, primul test e facut

prima matrita de test, cu silicon universal de la den braven, a fost pusa aseara, dar este departe de as se usca.

am pus un twister obisnuit in el, ca sa nu bulesc un Lake Fork, si astept sa se usuce sa vad cum preia forma ?? ca in rest e numai bun de turnat in el petru ca dupa ce se usuca devine foarte tare ( stiu ca am lasat eu un tub desfacut prin garaj acum vreo 3 sapt si se facuse beton) si rezista la caldura cu vitejie 150 de grade Celsius, perfect pentru a turna in el niste plastic  Smiley

chestia e ca o sa mai dureze pana o sa pun vreo poza cu "rezultatul"

Postat pe:: Joi 15 Ianuarie 2009, 08:34:30

am gasit si niste sclipici de care sa ma folosesc:

AICI: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

si AICI: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

destul de completa oferta, nu stiu insa cantitatea de sclipici in fiecare butelcuta ??

Memorat

Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #18 : Joi 15 Ianuarie 2009, 09:06:23 »

Dar nu o sa se lipeasca siliconul din matrita de twister..pina la uscare?
Memorat

george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Joi 15 Ianuarie 2009, 09:09:18 »

am dat matrita cu ulei mineral si twisterul  Rinjet

ba cred ca da  Risete  Risete  Risete vedem cica in 48 de ore
Memorat

Pagini: [1] 2 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.117 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 21 Noiembrie 2017, 13:44:50
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.