Prieteni Pescari

Cupa Moldovei 2009

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 07:46:14 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 26   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Cupa Moldovei 2009  (Citit de 165762 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #280 : Miercuri 25 Februarie 2009, 08:22:19 »

Acesta e vechiul regulament al FNPSR
Regulament de desfasurare a concursurilor de pescuit la rapitor

Pescuitul sportiv de competitie cu momeli artificiale se refera la concursurile din cadrul FNPSR, în care competitorii folosesc lanseta, mulineta si momeli artificiale (voblere, naluci suple, momeli metalice etc., cu exceptia momelilor de tip "muste artificiale") si în care se respecta un set standard si aprobat de reguli, care va permite stabilirea unui clasament final si acordarea de puncte care vor conta în clasamentul general al FNPSR de pescuit la rapitor.

Se va avea în vedere ca taxa perceputa concurentilor sa nu depaseasca ____________.
Un concurs va avea 3 manse, de 4 ore fiecare. Toate concursurile se vor organiza obligatoriu în maniera "prinde si elibereaza".
Asociatia organizatoare va stabili limitele sectoarelor cu 30 zile inainte de concurs.
Pe durata mansei se interzice cu desavarsire apropierea barcilor concurentilor de barca arbitrilor la mai mult de 1 m de aceasta cu exceptia cazurilor de forta majora.

Reguli generale

1. Este permisa doar folosirea momelilor artificiale - voblere, naluci suple, momeli metalice etc. Nu sunt acceptate momelile de tip "muste artificiale".
2. Concursurile se vor desfasura din barca individuala cu rame. Toate barcile vor fi dotate obligatoriu cu ancora. Organizatorul nu este obligat sa asigure barci concurentilor.
a - Pentru siguranta concurentilor barcile pneumatice cu o singura camera gonflabila nu sunt admise în concurs.
3. Barca poate fi echipata cu motor electric.
a- Motorul electric poate fi folosit pe toata durata mansei.
4. a)- In timpul mansei, barcile concurentilor nu se pot apropia la mai putin de 20 de metri una de alta, cu exceptia situatiei în care se poate acorda ajutor în caz de accident.
b)- Apropierea unui concurent de mal în timpul mansei este permisa.
c)- Nu este permis coborarea pe mal a concurentului in timpul mansei decat cu acordul arbitrului, în caz de forta majora (nevoi fiziologice, pierderea ancorei).
d) – Este interzis cu desavarsire primirea sau schimbul de echipama cu persoane aflate pe malul apei in timpul mansei
5. Nu este permis sub nici o forma pescuitul de pe mal.
6. a- Nu este permis accesul în afara sectorului de concurs.
b- Nu este permis pescuitul în afara sectorului de concurs.
7. Un concurent nu poate pescui decât cu o singura lanseta, în orice moment al concursului, dar poate avea un numar nelimitat de echipamente de rezerva (lansete, mulinete, naluci etc.).
Lansetele de rezerva pot fi tinute montate la îndemâna, dar cu naluca fixata de lanseta.
8. Nu este permis pescuitul la trena.
9. Nu sunt permise folosirea simultana pe acelasi forfac a doua sau mai multor naluci.
10. Este permisa folosirea sonarului si a dispozitivelor de masurare a adâncimii apei.
11. Folosirea minciogului sau a gripului este permisa doar concurentilor.
12. - Inteparea intentionata (japca) din exterior a pestelui este strict interzisa.
13. Pestii morti nu se puncteaza .
14. Sarcina pastrarii capturilor în stare vie, înainte de masurare, revine în întregime concurentului.
15. Nu este permisa nadirea..
16. Concurentii nu pot primi sau schimba între ei nici un fel de echipament, în timpul desfasurarii mansei.
17. a- Dupa semnalul de încheiere a mansei, concurenti trebuie sa înceteze pescuitul.
b- Daca exista pesti în dril, acestia vor puncta numai în cazul în care sunt scosi din apa în maximum 10 minute de la semnalul de încheiere a mansei.
18.Sunt permise antrenamentele si in preziua concursului.

Speciile de peste si dimensiunile minime ale capturilor

In cadrul Campionatului FNPSR de pescuit la rapitori din barca vor puncta urmatoarele specii cu dimensiunile minime :
a) Stiuca – 40 cm.
b) Salaul – 40 cm.
c) Bibanul – 18 cm.
d) Cleanul – 20 cm.
e) Pastrav – 20 cm.
f) Somn -50 cm.
g) Avat - 30 cm.

Organizare si arbitraj

18. Desfasurarea concursului va fi condusa de un Comitet de organizare format din:
- un presedinte;
- un director tehnic;
- arbitru sef :
Comitetul de organizare este singurul în masura sa judece contestatiile si sa ia masuri de descalificare sau depunctare a unui concurent, în cazul unei încalcari ale regulamentului.
a- Orice contestatie sau abatere de la regulament din timpul unei manse trebuie adusa la cunostiinta celui mai apropiat arbitru, care va informa Comitetul de organizare. Dupa terminarea mansei, contestatia va fi facuta în scris.
b- contestatiile la sfârsitul manselor se fac direct Comitetului de organizare.
c- pentru ca o contestatie sa fie luata în considerare, aceasta trebuie sa fie depusa în scris Comitetului de organizare, în cel mult o jumatate de ora de la sfârsitul ultimei manse. Taxa pentru contestatie este de _20 Ron_____. Aceasta va fi înapoiata contestatarului daca faptele din contestatie sunt confirmate. In caz contrar, taxa revine FNPSR.
20. Organizatorul va asigura pe toata durata concursului cel putin un arbitru din barca la zece concurenti si un arbitru-sef pe concurs.
21. In caz de vreme nefavorabila, ce pate pune în pericol viata concurentilor (furtuna, vânt foarte puternic), Comitetul de organizare este obligat sa întrerupa desfasurarea mansei. Daca o mansa este întrerupta dupa cel putin o ora de la începutul ei, atunci mansa este considerata valabila. In caz contrar, mansa poate fi amânata sau anulata.

Sanctiuni

22. Nu este permisa obstructionarea celorlalti concurenti. In cazul în care un pescar încurca alt pescar sau are un comportament nesportiv, va primi un avertisment. La urmatoarea abatere, concurentul vinovat va fi descalificat din concurs.
23. Concurentii pot primi urmatoarele sanctiuni:
a- avertisment, pentru încalcarea unuia dintre articolele 4a,4c, 6a , 7 si 17a.
b- descalificare din concurs, pentru încalcarea unuia dintre articolele 1, 5, 8, 9, 12, 15 si 16, sau primirea celui de-al doilea avertisment. Avertismentele se cumuleaza de la o mansa la alta, numai pe durata unui concurs.
c- descalificarea din circuitul concursurilor FNPSR la pescuit la rapitor din barca, în cazul în care concurentul încearca sa-si creeze avantaje prin frauda.

Punctaj si clasament

24. Pista de concurs se împarte într-un numar de sectoare egal cu numarul de manse.
25. Pentru fiecare peste punctabil prins, concurentul va primi 1 punct pentru fiecare centimetru, pestii masurându-se între extremitati, fara a se rotunji în plus rezultatul masurarii. (de exemplu, un peste de 27,5 cm are 27 puncte, la fel ca unul de 27,9 cm).
26. Daca un arbitru scapa un peste prins de un competitor înainte de a-l masura, va nota aceasta în foaia de arbitraj, iar concurentul va primi un punctaj egal cu media capturilor tuturor concurentilor din sector, în mansa respectiva.
27. Punctele totale acordate unui concurent într-o mansa se obtin prin cumularea punctelor fiecarei capturi (de exemplu, daca un concurent a prins un peste de 23,3 cm, unul de 33,2cm, altul de 38,9 cm si înca unul de 50,6 cm, acesta va acumula 23+ 33+ 38+ 50= 144 puncte)

Clasamentul pe fiecare mansa / sector

28. Pentru fiecare mansa, se face un clasament pentru fiecare sector. Cel care care va totaliza cele mai multe puncte/peste va avea locul 1 pe mansa respectiva urmind sa primeasca 1 pct,al doilea clasat 2 pct ….etc
29. Concurentii care, într-o mansa, nu se prezinta sau nu au nici o captura primesc zero puncte.
30. Daca un concurent se retrage în cursul mansei, capturile facute pîna în acel moment sunt valabile.
31. Daca doi concurenti sunt la egalitate într-o mansa, ei vor fi departajati dupa numarul de capturi, iar în cazul în care egalitatea persista vor avea acelasi punctaj în mansa, iar locul imediat urmator nu se acorda.

Clasamentul final al concursului

32. Clasamentul final al concursului se stabileste prin însumarea locurilor ocupate in manse ,iar cistigatorul va fi cel ce v-a avea la total cel mai mic nr. provenit din insumarea locurilor din manse.
33. Daca în clasamentul final doi concurenti sunt la egalitate, departajarea se face pe baza numarului de capturi din concurs. Daca egalitatea persista, departajarea se face pe baza celei mai mari capturi.

Punctele acordate pentru Campionatul FNPSR de pescuit la rapitori din barca.

34. In final, se stabileste clasamentul pe puncte de etapa, care conteaza în Campionatul FNPSR de pescuit la rapitori din barca , dupa urmatoarea regula:
locul 1 primeste un numar de 20 puncte;
locul 2, 19 puncte;
locul 3, 18 puncte;
locul 4, 17 puncte;
locul 5, 16 puncte;
locul 6, 15 puncte;
locul 7, 14 puncte;
locul 8, 13 puncte si asa mai departe, pâna la locul 20, care primeste 1 punct.
35. Numai concurentii care au punctat în cel putin intr-un concurs pot primi puncte în clasamentul campionatului FNPSR de pescuit la rapitori din barca

Declinarea raspunderii în caz de accident

36. Orice iesire pe apa implica riscuri inerente (pericol de înec etc.), pe care este de la sine înteles ca orice participant la concurs si le asuma. Se recomanda tuturor concurentilor sa poarte vesta de salvare în permanenta. Organizatorii nu pot fi trasi la raspundere în caz de accident.

Valentin Stratonov
Coordonator sectiune spining
Memorat
Adi C
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #281 : Miercuri 25 Februarie 2009, 08:55:22 »

Mai, dar tu deja faci podiumul?
 sugubat
Pai mai baga vreo doi estici, sa fie podiumul complet....
Estici astia Suparat .nu mai incapi de ei Tongue Rinjet
Memorat
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #282 : Miercuri 25 Februarie 2009, 08:59:31 »

raspunsul FNPSR e simplu,peste 2 saptamani se va vota in AGA regulamentele la toate ramurile pentru 2009.Regulamentul actual e bun si mai trebuie adaugat treaba cu vestele de salvare si fisa de protectia muncii l Rinjet
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #283 : Miercuri 25 Februarie 2009, 09:01:26 »

Cotzo, anul asta sper sa nimerim in grupe diferite, prea mi-ai suflat in ceafa   Aplauze.....Noroc ca ai cedat cand era vijelia in mansa a treia, eram inghetat tot..... Fir intins

Postat pe:: Miercuri 25 Februarie 2009, 09:00:18

Petru si cum faci atunci cu CM, regulamentul de punctare e diferit......
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #284 : Miercuri 25 Februarie 2009, 09:04:37 »

sunt sanse sa se mearga pe regulamentul federatiei,si atunci bibanul va fi la .....mijloc ;D18 cm Evil

Postat pe:: Miercuri 25 Februarie 2009, 09:01:36

voua care vi se pare mai bun(regulamentul de punctare Rinjet)?
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #285 : Miercuri 25 Februarie 2009, 09:08:09 »

Mie mi se pare ca cel de la CM e cel mai bun.  Wink Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #286 : Miercuri 25 Februarie 2009, 09:17:56 »

Vrea sa va prezint o statistica Rinjet si voi sa trageti concluziile
Concurs stationar-2 pagini de discutii-9 inscrisi
Concurs crap-5 pag de discutii-18 inscrisi
Concurs rapitor-15 pag de discutii-2 inscrisi
 Rinjet Evil
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #287 : Miercuri 25 Februarie 2009, 09:24:14 »

Stii care-i explicatia? Timpul de vorbit e invers proportional cu timpul de pescuit....La spinning e mai multa gargara, pescuim mai putin, dar actiunea e mai densa.....
Memorat

petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #288 : Miercuri 25 Februarie 2009, 09:28:17 »

sunt de acord cu tine Cool,dar ecuatia cu inscrisii cum o rezolvam...... Jenat
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #289 : Miercuri 25 Februarie 2009, 09:32:18 »

Simplu.....15-18 cm...... Wink
Memorat

petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #290 : Miercuri 25 Februarie 2009, 09:36:58 »

AAA...bagam in ecuatie valoarea cunoscuta(15 sau 18)si aflam nr de inscrisi Risete.Atunci e... Cool
Memorat
Adi C
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #291 : Miercuri 25 Februarie 2009, 10:08:53 »

3. Cotovanu Adrian
4. Hatman Luigi
5. Pascal Cristian

Postat pe:: Miercuri 25 Februarie 2009, 10:05:35

Cotzo, anul asta sper sa nimerim in grupe diferite, prea mi-ai suflat in ceafa   Aplauze.....Noroc ca ai cedat cand era vijelia in mansa a treia, eram inghetat tot..... Fir intins

Postat pe:: Miercuri 25 Februarie 2009, 09:00:18

Petru si cum faci atunci cu CM, regulamentul de punctare e diferit......
Daca tu nu ma vrei  eu te vreau sugubat
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #292 : Miercuri 25 Februarie 2009, 10:10:12 »

Petru, stai linistit, ca vor fi concurenti....s-ar putea sa nu fii bucuros de cati vor veni... Wink
Memorat

leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #293 : Miercuri 25 Februarie 2009, 11:07:31 »

sunt sanse sa se mearga pe regulamentul federatiei,si atunci bibanul va fi la .....mijloc ;D18 cm Evil

Petru, in baza a ce sa mergem pe regulamentul fnpsr?  Cum? Sunt complet impotriva, CM are deja o traditie si spun clar si raspicat ca n-am sa permit altcuiva sa ne-o ia.  Suparat
  Deja sunt 4 ani de cand o facem si consider ca am investit destul de mult suflet aici. Aaa, vor sa beneficieze de calificari in cadrul CM, ei bine sa se alinieze regulamentului nostru.
  Parerea mea.

Memorat

let`em live, they are part of the game!
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #294 : Miercuri 25 Februarie 2009, 11:21:45 »

wai fratilor, ii simplu ca buna ziua, sa se faca lista de inscrisi, cu o saptamana inainte de concurs se face poll intre concurenti :

15 vs 18 vs 20 cm , si gata , ce atata tura - vura , oricum nu inteleg de ce nu 15 si de ce 20 si nici invers nu inteleg  Risete
Memorat

let the pike survive, put it back alive

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #295 : Miercuri 25 Februarie 2009, 11:48:24 »

Lasa Pikye, nu fii suparat, dupa concurs iti spunem si tie.... Rinjet
Memorat

Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #296 : Miercuri 25 Februarie 2009, 12:02:24 »

Lasa Pikye, nu fii suparat, dupa concurs iti spunem si tie.... Rinjet

amu mi-s in necaz sentimental, fomeile astea  Trist sper sa ajung la concurs , numa sa treaca depresia  Jenat

apoi ma mai deprimati si voi cu vreo batuta ca la hotii de cai  Rugaciune
Memorat

let the pike survive, put it back alive

vali136
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #297 : Miercuri 25 Februarie 2009, 12:13:05 »

Petru, in baza a ce sa mergem pe regulamentul fnpsr?  Cum? Sunt complet impotriva, CM are deja o traditie si spun clar si raspicat ca n-am sa permit altcuiva sa ne-o ia.  Suparat
  Deja sunt 4 ani de cand o facem si consider ca am investit destul de mult suflet aici. Aaa, vor sa beneficieze de calificari in cadrul CM, ei bine sa se alinieze regulamentului nostru.
  Parerea mea.

Leba ,acum vad ca te-ai infierbintat nitel ,dar in urma cu ceva vreme era gata gata sa se renunte la CM ,acum cind FNPSR a "influentat " pozitiv sustinind o etapa in Moldova  nu prea mai esti de acord .
  In mod normal ar trerbui sa va hotariti defapt  ce organizati ,  la etapa FNPSR sau  etapa CM.(parerea mea).
  Chestiunea aia cu 2 in 1 nu e cea mai buna solutie si daca imi aduc aminte bine v-am si spus-o.
   Astept sa va la ce sa ma inscriu la CM sau la etapa FNPSR. Rinjet(nu e nici o problrema la care dar sa stiu). Wink
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #298 : Miercuri 25 Februarie 2009, 12:43:04 »

Leba ,acum vad ca te-ai infierbintat nitel ,dar in urma cu ceva vreme era gata gata sa se renunte la CM ,acum cind FNPSR a "influentat " pozitiv sustinind o etapa in Moldova  nu prea mai esti de acord .
  In mod normal ar trerbui sa va hotariti defapt  ce organizati ,  la etapa FNPSR sau  etapa CM.(parerea mea).
  Chestiunea aia cu 2 in 1 nu e cea mai buna solutie si daca imi aduc aminte bine v-am si spus-o.
   Astept sa va la ce sa ma inscriu la CM sau la etapa FNPSR. Rinjet(nu e nici o problrema la care dar sa stiu). Wink

Ceea ce ai interpretat tu ca fiind tentativa de renuntare la Cupa Moldovei au fost doar ceva impedimente in organizarea acesteia.
  Care este influenta pozitiva a FNPSR? eu personal nu o vad, no offence.
  2 in 1 merge, sunt sigur, trebuie doar atentie mare la reguli si organizare.

Postat pe:: Miercuri 25 Februarie 2009, 12:40:38

Si inca ceva, m-am "infierbantat" pentru ca CM este un brand propriu (al Prietenilor Pescari) si la care tin foarte mult. Si mai suntem cativa.
  eeeee!
Memorat

let`em live, they are part of the game!
vali136
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #299 : Miercuri 25 Februarie 2009, 13:10:00 »

Ma bucur sincer ca ti-am "zgindarit "orgoliul in cea ce priveste CM.
Nu am chef eu sa caut in posturi sa-ti arat cam cit de "blazat" erai  cind vorbeai de CM 2009si acum dintrodata ti-ai schimbat discursul ,ceea ce e foarte bine .
Despre influenta pozitiva a FNPSR nu pot sa spun decit ca e bine ca si-au ales si o pista din Moldova ,in rest nu stiu daca se implica efectiv in sustinerea etapei sau in ce fel.
  Petru cred ca te poate lamuri mai bine acum sau mai bine peste 2 saptamini cind va avea loc AG a FNPSR  care e protocolul intre PP si FNPSR si cum e cu etapa de spinning a FNPSR la Minjesti.
   Pina atunci ma bucur ca  nu ai uitat ca esti urmasul plaiesilor lui Stefan cel Mare si ca brandul CM trebuie aparat si sustinul neconditionat.
Memorat
Pagini: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 26   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.059 secunde cu 27 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 03 Octombrie 2017, 23:54:59
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.