Prieteni Pescari

caut profesor de scobarit

Luni 23 Iulie 2018, 14:34:06 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: caut profesor de scobarit  (Citit de 22613 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #20 : Joi 24 Ianuarie 2008, 15:54:18 »

Cristi daca vrei scobar, inseamna ca vrei bolonesa, aici lucrurile se complica e alt stil de pescuit si e alta distractie(placuta oricum).Daca te intereseaza discutam
Memorat
cristicrap
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #21 : Vineri 25 Ianuarie 2008, 20:53:01 »

Esti amabil dar ma las la mana mea cu scobaritu, iti multumesc mult CRISTI. Nu le am cu BOLONESA.
Memorat
Mishu74
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Vineri 25 Ianuarie 2008, 21:25:29 »

se pare ca devin si eu un impatimit am acestui stil de pescuit desi ce stiu eu despre scobar nu se prea aplica pe Prut. Se poate sa avem ceva discutii despre ascest ansamblu ( scobar+bolo+Prut)? Daca da cum putem intra in contact? Multumesc.
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #23 : Vineri 25 Ianuarie 2008, 23:11:18 »

nimeni nu s-a nascut invatat
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Sâmbătă 26 Ianuarie 2008, 17:25:48 »

Mishu despre bolonesa pe Prut pot sa spun ca e un pescuit cu totul aparte ,din cauza ca apa e mai adinca, pesti mult mai mari decit pe moldova si siret .Sa nu uitam ca tehnica de nadire e diferita din cauza curentului,care e dublu ca viteza .Despre arsenal: bat 7-8m fir 14-16-18 forfac 12-14 cirlige de care vrei 22-24.Momeala :chironomida,vermi,vetrica,totul e sa-ti formezi vadul de pescuit
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Sâmbătă 26 Ianuarie 2008, 22:55:04 »

cred ca se poate pescui foarte bine si cu varga de 6m ,fir cred ca e destul de 0,14forfac de 0,12 si carlig de 14 sau 16cred ca e destul , posibil sa mai ai si surprize .curiozitatea face ca acum scobarul sa mearga foarte bine la boaba de porum si sa refuze alte minuni miscatoare
Memorat
Mishu74
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Duminică 27 Ianuarie 2008, 20:42:55 »

petru
multam tare mult pt informatii
dar am citeva intrebari, le putem discuta pe privat??
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Luni 28 Ianuarie 2008, 09:51:27 »

Da mishu discutam pe privat.Gelu cind prinzi iarna un scobar la boaba de porumb fa-i o poza si dami-o si mie,poate din cauza incalziri globale a inebunit scobarul si sa apucat de mincat porumb cind ghiata e la mal.Din curiozitate cu ce dai nada cind fol boaba in cirlig?.Gelu vreau sa fac si eu o partida de pescuit cu tine la scobar  fiindca vad ca stii o groaza de lucruri pe care eu nu le stiu,si vorba aia "omul din greseli invata"
« Ultima modificare: Luni 28 Ianuarie 2008, 10:02:53 de către petru » Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Luni 04 Februarie 2008, 09:21:47 »

Incredibil dar adevarat,am vazut platicuta si morunas prins in plina iarna la cub de mamaliga si boaba de porumb.Martor e bingogabi nu ne vedea sa credem cind un mosulica rupea platica linga noi,dar gabi a dat lectii de prins caras la chironomida asa sa nu zica lumea ca nu pescuim stiintific(nada peleti si vermi da-ti cu prastia)
Memorat
paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Luni 04 Februarie 2008, 10:18:00 »

Am fost si eu sambata... Se pare ca nu am avut intuitie in ceea ce priveste locatia aleasa de mine. Am vazut ceva scobari iesiti dintr-un gropan, care din cand in cand se mai jucau la suprafata apei, in rest, nici obletii nu au vrut sa traga.
Petru, ce vroiam sa te intreb.... scobar ai luat in toate perioadele zilei, sau mai mult mai spre dupa-amiaza?
Multumesc!
Memorat
cris36
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #30 : Luni 04 Februarie 2008, 17:21:13 »

am vazut si eu aceasta schimbare majora in hranirea scobarului.ma refer ca papa cubulet si bob (moale ) de porumb.banuiesc ca si zona este extrem de momita si de fapt aceste momeli faceau doar o selectie a capturilor(ma refer la marime).
 si off the topic:sa nu uitam de ce vezi pe mal dupa plecarea pescarilor(cred ca foarte multi stiu zona)
 mare pacat de aceasta zona si mai ales mare pacat ca nu mai sunt atat de multe agatatori.... Wink
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Luni 04 Februarie 2008, 20:39:15 »

nu exista nici o schimbare ,scobarul se hraneste si cu astfel de momeli problema este ca daca il incerci doar cu un fel de momeala nu ai de unde sa stii ca mananca si altceva
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Marți 05 Februarie 2008, 13:46:14 »

mai mult dupa ora 12.Dar se comporta tare ciudat ,a inceput sa pape la viermi dupa ce am dat nada fiindca altfel tot cubuletul era baza,si muscaturi anemice tare
Memorat
Pagini: 1 [2]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.048 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 10 Iulie 2018, 17:10:20
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.