Prieteni Pescari

mreana

Vineri 22 Septembrie 2017, 09:06:24 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: mreana  (Citit de 31543 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
oby 1
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« : Marți 31 Octombrie 2006, 20:26:30 »

la fel ca la scobar e un peste pe care l-am prins accidental dind dupa cten, si as vrea sa merg dedicat pt mreana
ceva amatori?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1 : Marți 31 Octombrie 2006, 20:58:35 »

Drilul cu mreana e unul super.
Din pacate n-am reusit sa sar peste kil, inca astept una cu mult mai multe kile.
Asa ca zic prezent.  Smiley
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Miercuri 01 Noiembrie 2006, 13:25:38 »

oby poti sa incerci la linguri grele trase incet.eu asa am mai prins cite o mreana,una chiar de 2 kg.mai multe nu iti spun

Memorat

Singur pot fi și printre oameni
oby 1
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Miercuri 01 Noiembrie 2006, 14:03:46 »

dau f rar cu linguri, da stiu persoane care au luat si la vobler, dar iarasi spun:ASTEA SUNT ACCIDENTE. eu vreau un pescuit de mreana regulamentar:doua scule cu doua cirlige ;)sau patru scule cu un cirlig Evil
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Sâmbătă 16 Decembrie 2006, 22:20:14 »

pe siret se prinde multa mreana ,vara la boaba de porumb,dar trebuie data multa nada .Nada e formata din mamaliga amestecata cu lut in care se pune boabe de porumb in lapte,se fac bulgari si .......
Memorat
oby 1
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Sâmbătă 16 Decembrie 2006, 22:29:11 »

am vazut saptamina trecuta fo 8 bucati intre 2 si 5k,luate pe vetrica fara nici un fel de nada, si un detot de fo 2k muscata de vidra,iar azi,un amic, mai vazut una moarta pe la kil
Memorat

oby 1
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Duminică 17 Decembrie 2006, 15:12:45 »

stiu ca in anglia se prinde mreana la carne de conserva
ati incercat?
ce-i place, vita, porc,mincare de pisici?
Memorat

Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Luni 18 Decembrie 2006, 14:04:49 »

Am citit si eu cateva articole din Anglia..despre mreana la carne....ca de altfel si crapul..tot la cub de carne de conserva..de porc. Mreana cik s-ar mai prinde si la tot felul de ..paste ce contin carne..sau pate de ficat...la mezeluri...la fel si cleanul. Eu personal am prins la cubuletze de salam .. Rinjet de vara
Memorat

nelu
Revista lu' Peste
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Joi 21 Decembrie 2006, 11:54:57 »

din cite am auzit eu, trage si la cascaval sau la alte brinzeturi mirositoare. Am incercat si eu cindva, fara succes, insa cubuletul de cascaval sta super in cirlig Cheesy
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Joi 21 Decembrie 2006, 12:14:30 »

Nu mai stiu cine mi-a "soptit" ca nu merge orice cascaval, ca trebuie sa aibe o anumita consistenta si un anume gust.
La ultima iesire am incercat la cascaval, dar nu a mers. Oricum nu a tras la nimic asa ca nu pot considera "testul" elocvent.
Mai incerc cu toate ca nu-s convins ca acum, cind apa e rece, ar trebui folosit.
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #10 : Joi 21 Decembrie 2006, 13:43:36 »

Eu am incercat vara cu cascaval cu mucegai si au intrat bucati frumoase.Nu cred ca iarna da rezultate.
Memorat

gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Joi 21 Decembrie 2006, 13:58:12 »

in ce perioada ai avut rezultate la cascaval cu mucegai?
Memorat
mikebazga
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Duminică 04 Februarie 2007, 16:47:45 »

Eu pescuiesc la mreana de mult timp,la cascaval(cubulet)trebuie un cascaval moale.sa nu se sfarame in carlig.Mai bune rezultate am avut la mamaliga,in care am pus cascacal ras in apa de fierbere.Mamaliga se pune pe bomba(arici,se spune in Ardeal)finala,la 15-20 cm un plumb culisant cu opritor,de preferinta rectangular,sa nu-l rostogoleasca curentul apei,lanseta pusa pe cracana la 45 de grade,cu clopotel semnalizator.Asta,vara.Am prins exemplare frumoase si la coropisnita,sau lipitoare mica,neagra.
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Vineri 23 Februarie 2007, 19:15:35 »

pe linga ce ai aflat pina acum incearca la rama neagra ,racusori sau broscuta si apoi mai vedem si cind voi avea timp iti voi povesti cum se prinde o mreana de 6 kg
Memorat
Lostrita
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Vineri 02 Martie 2007, 16:23:41 »

6 kg?o mreana adevarata,poate ne spui la ce si cum a fost...te rog Smiley
Memorat
mikebazga
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Vineri 02 Martie 2007, 17:34:31 »

6 kile?Felicitari,e un adevarat record,al meu e mult mai modest(1,8 kg)N-ai participat cu poza la Carligul de Aur? Cheesy
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Vineri 02 Martie 2007, 21:08:59 »

evenimentul s-a intimplat in urma cu citiva ani . captura s-a produs la buchet de rame negre .fir de 0,25 plumb de 40 gr.lanseul in malul moldovenesc a fost destinat pt. somn dar nu a fost sa fie.locul ungheni borna 81.spre norocul evenimentul s-a produs dupa 5 min.de la prima aruncare
Memorat
Lostrita
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Vineri 02 Martie 2007, 21:15:20 »

Jos cu palaria Gelu, cum a fost in dreel, recordul meu este undeva la 2,900 si a fost fantastica...imi inchipui a ta.......... Rinjet
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Vineri 02 Martie 2007, 21:30:28 »

mreana este o luptatoare deacea uneori o caut cu momeli care-i plac uneori dau gres ca se nimeresc altii mai flaminzi.drilul intotdeauna e de neuitat mai ales daca te lupti cu una de peste 3 kg.cea de care vorbim mi-a oferit  un dril de cca 10 min pt cirligul de aur trebuia una mai mare dar oricum nu ma intereseaza
Memorat
mikebazga
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Sâmbătă 03 Martie 2007, 21:18:41 »

Mai mare,trebuia? Shocked Eu sunt abonat permanent la ALP,insa nu cred sa fi vazut una asa mare,poate ma insel.Inseamna ca aveti adevarate submarine pe Prut,fericitilor!Eu sunt sub munte,pt mreana sau scobar cobor 35-40 km,sa nu mai zic de rapitori,merg in MS sau CJ pana la cea mai apropiata balta care are si rapitori,160 km de drum prost.Asa ca iesirile sunt mai rare,deh,"remuneratie mica,dupa buget" Trist.Pe Somesul Mare,amonte de confluenta de la Dej,nu poti da la mreana,din cauza cleanului mic,ce ataca orice momeala arunci in apa.De aia am recurs la bomba cu mamaliga,sau cubulet de cascaval,sunt singurele care-l lasa rece.
Memorat
Pagini: [1] 2 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.046 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 17 Septembrie 2017, 11:09:28
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.