Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Duminică 16 Decembrie 2018, 11:56:07 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 51 52 [53] 54 55 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2459661 ori)
0 Utilizatori și 5 Vizitatori pe acest subiect.
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1040 : Miercuri 09 Septembrie 2009, 15:25:18 »

pentru ovy special

e o serie de 9 voblere de 2,8 cm lungime , construite pe acelasi blank dar dupa smirghel am ajuns la grosimi si forme diferite (late, inguste, groase, rotunde, trapezoidale); am standardizat cat am putut forma de la care am plecat si armatura care e identica pt toate!

toate voblerele sunt floating .... sau mai bine zis vor fi floating ! unele vor evolua la 10 cm sub substrat, altele la maxim 1 m !

ps: ce lipseste ovy la voblerele astea inainte de a le lesta si da stratul de protectie ??

Postat pe:: Miercuri 09 Septembrie 2009, 15:06:38

@ tiberiu

materiale sunt tiberiule, dar nu stiu cine isi pierde timpul sa iasa asa ceva pe un vobler de la 2,5-la 3,5 cm Smiley) - asta e munca de chinez Smiley)

Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #1041 : Miercuri 09 Septembrie 2009, 15:36:22 »

Citat
dar nu stiu cine isi pierde timpul sa iasa asa ceva pe un vobler de la 2,5-la 3,5 cm ) - asta e munca de chinez )

...cate voblere pierzi per partida Mark? si cate ai acum in trusa?.... mai mult retoric intreb,probabil stiu deja raspunsurile tale. acum un an..iti spuneam ceva despre voblerele tale..despre cele care le faci acum Tongue,si am avut dreptate. dupa inca vreun an tu ai sa pierzi vremea sa le faci si mai frumoase decat cele de pe TU. sa nu uitam  de cele postate pe rapitori.. de, nu  imi amintesc acum numele( "georgel" parca?) ,si care erau pictate manual( manual insemnand cu pensula) de prietena lui...  8 ore la un vobler!! chinezii nu pierd atata timp la un vobler Rinjet 
« Ultima modificare: Miercuri 09 Septembrie 2009, 15:41:11 de către gene3004 » Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1042 : Miercuri 09 Septembrie 2009, 17:13:38 »

sincer acum pierd cam 1-2 / partida si asta in cazul in care da vreo stiuca nesmitita si nu sunt atent sau cand mi se baga animalu' sub copaci ;

am un dezagatator meserias care si-a scos banii ! pana sa mi-l iau faceam baldabac in apa dupa el!
eu cand prind cu un vobler nu-l pun deoparte pt a fi reprodus, ci il pescuiesc in acea zi si e f posibil sa-l pape cumatra ! e o alegere grea: sa pescuiesti cu el si sa prinzi in continuare sau sa-l pui deoparte Trist(

am trei truse pline, nici nu le mai stiu numarul ! pe o partida de pescuit rotesc cam 50-60 voblere pana dau de cel cu pricina !

cred ca o sa stau la paint mai mult de 15 minute atunci cand voi fi la pensie Smiley)
sper sa fac milionul si sa ma pensionez cat mai curand Smiley)
Memorat
alecs
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: caransebes

Keep it simple.

« Răspunde #1043 : Miercuri 09 Septembrie 2009, 18:48:06 »

salutare
voi ce folositi pt umplerea golului care ramane dupa ce se introduce armatura,eu am folosit poxipol (care e f bun)dar parca pierd cam mult la voblerele mari si acum mi-am luat o cutiuta de ''chit universal de cutit'' dar care nu imi place pt ca ''il spala apa'' chiar si dupa ce s-a uscat,si nici nu e prea rezistent,parca e glet de dat pe perete Risete
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1044 : Miercuri 09 Septembrie 2009, 19:00:56 »

eu unul folosesc mingile de ping pong topite in acetona! daca o lasi mai mult la aer din subtire se ingroasa  - ingrosata  o torni peste gaura; dupa ce se usuca bine dai smirghel!

la astea mici nu-mi trebuie ! folosesc balsa si se lipesc perfect cu super glue fara a lasa sant ! oricum dau cu smirghel dupa
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #1045 : Miercuri 09 Septembrie 2009, 19:33:52 »

Citat
ps: ce lipseste ovy la voblerele astea inainte de a le lesta si da stratul de protectie ??
santul pentru barbeta  Rinjet poate si barbeta daca uh o pui inainte
Memorat

Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #1046 : Joi 10 Septembrie 2009, 07:42:24 »

pentru ovy special

e o serie de 9 voblere de 2,8 cm lungime , construite pe acelasi blank dar dupa smirghel am ajuns la grosimi si forme diferite (late, inguste, groase, rotunde, trapezoidale); am standardizat cat am putut forma de la care am plecat si armatura care e identica pt toate!

toate voblerele sunt floating .... sau mai bine zis vor fi floating ! unele vor evolua la 10 cm sub substrat, altele la maxim 1 m !

Postat pe:: Miercuri 09 Septembrie 2009, 15:06:38

@ tiberiu

materiale sunt tiberiule, dar nu stiu cine isi pierde timpul sa iasa asa ceva pe un vobler de la 2,5-la 3,5 cm Smiley) - asta e munca de chinez Smiley)

Salut!

Ieri am tot experimentat cu lestarea la cele de 68 mm. Cu 12 bile de otel de 3,2 ies "prea floating", cu 10 bile de plumb de 3,5 ies suspending. Loc in interior as mai avea pentru vreo doua bile, deci pot sa le fac si scufundatoare. Am montat 6 bucati si le-am dat 2 straturi de lac. Urmeaza sa le netezesc cu un smirghel foarte fin si sa le pun stratul de Bison. Imi iese treaba tot mai bine, cu stratul uniform si fara bule de aer. Deocamdata nu indraznesc sa pun si ca topcoat peste pattern. De lene inca nu mi-am facut "roata de uscare", desi am tot ce-mi trebuie> redresor, servomotor cu reductor, etc...poate la iarna....
Am facut si doua vobblere de 4 cm 1 din tei(shad) si 1 din carpen(fat), floating, rattling, unul cu o singura camera cu bila, celalalt cu 3 bile galagioase.

Am incercat sa folosesc materialul de la Maryus pentru barbete. Nu mi-a iesit nimic, dupa ce am dat curbura la banda de PET, cand am vrut sa decupez paletele, materialul s-a crapat. Trebuie sa incerc in ordine inversa, sa decupez si dupa aceea sa dau forma de lingura la paleta. Ar trebui sa-mi confectionez un cleste special pentru asa ceva.

Maine e in plan o partida de scobar punctata de reprize de 10-15 lansari dupa avatii care-si fac de cap chiar in fata locului de scobari. Sunt extrem de mofturosi, multe urmariri si atacuri false, dar nu pun gura pe vobbler. Trebuie sa incerc procedeul care mi-a adus acum 3-6 ani pestii cei mai mari din anii respectivi, avati prinsi cu muste artificiale.

Bye!

STM
Memorat

sTm
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1047 : Joi 10 Septembrie 2009, 09:47:11 »

3,2 sau 3,5  mm ? sa nu se inteleaga ca sunt grame ca intram la banuieli
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #1048 : Joi 10 Septembrie 2009, 14:27:35 »

3,2 sau 3,5  mm ? sa nu se inteleaga ca sunt grame ca intram la banuieli

Milimetri of corse!

Cu Pandy cu bilele alea ce s-a rezolvat?

Doua bile de plumb de 4,5 inlocuiesc 10 bile de plumb de 2,5 ca lest. Easy!

Bye!

STM
Memorat

sTm
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1049 : Joi 10 Septembrie 2009, 16:53:19 »

pandyyyy; help us ! mai poti dormi noaptea ? Smiley
Memorat
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Moinești

« Răspunde #1050 : Joi 10 Septembrie 2009, 21:02:55 »

Sal !  Nu trec pe la posta pana saptamana viitoare . Foarte ocupat , chiar daca e criza... sugubat . Da' voi nu stiti sa intrati oleak pe mess ??
Memorat

Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1051 : Vineri 11 Septembrie 2009, 09:40:30 »

pai da, pe criza oamenii se duc mai mult la relaxare cu o undita si o pluta ... e normal sa fii busy !
Memorat
scooby
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1052 : Vineri 11 Septembrie 2009, 16:18:56 »

Salutare tuturor din nou,

Legat de lipsa mea de activitate in ultima vreme in domeniul constructiei de voblere tin sa va anunt ca am fost destul de ocupat si nu prea am mai avut timp pt. acest hobby ( am mai fost pe aici doar cu cititul si inspiratul ) dar acum fiindca am terminat in sfarsit niste "urati" am zis sa vi-i arat si voua.

In alta ordine de idei ,si nevasta-mea s-a apucat de facut voblere. I-a luat cam 9 luni ,dar iata ce minunatie a iesit Smiley :

Acum trecand la lucruri "serioase" , iata si creatiile mele ( care mi-au luat ~3 luni sa le finalizez dar care zic eu ca au iesit destul de ok. Asadar ,voblere floating cu lungimi intre 3 si 5 cm si cu greutati intre 2,5 si 4,5 grame materiale folosite balsa si fuma .
Nu stiu de ce dar in ultima vreme am o afinitate deosebita pentru painturile de tip "tiger" (poate si pentru faptul ca pescuind in ape tulburi ,astea mi-au asigurat succesul aproape de fiecare data)

Am sa revin zilele astea si cu niste filmulete ale evolutiilor , ca sa vedeti ce inseamna un "rolling" impins pana la extrem  sugubat .

PS : Toate cele bune si felicitari celor ce au postat lucrarile lor in ultima vreme , toate sunt minunate !
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1053 : Vineri 11 Septembrie 2009, 16:57:45 »

felicitari sotiei pentru primul vobler si sa-ti traiasca, sa fie sanatos si norocos !
vad ca ai inceput sa diversifici forme, barbete, etc; bv domne !
cand ne-am intalnit prima data am zis : uite altul care in 1-2 luni o sa uite ca a incercat vreodata ! uite ca ai peste juma de an si multe voblere la activ ! la mai mare !
inca o data: sa-ti traiasca ....
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1054 : Vineri 11 Septembrie 2009, 18:35:07 »

@scooby faine ambele realizari Wink
desi prima se vede ca e mai muncita Jenat  sa va traiasca Bere
Memorat

old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #1055 : Vineri 11 Septembrie 2009, 20:39:50 »

@ scooby

FELICITARI !
Sa va traiasca !
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Moinești

« Răspunde #1056 : Vineri 11 Septembrie 2009, 21:53:45 »

Scooby , sa va traiasca...voblerasul !!!... sugubat sugubat sugubat
Memorat

Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1057 : Vineri 11 Septembrie 2009, 22:20:55 »

scooby , brava , ce sa zic? o mandrete de vobleras a mesterit sotia , dar o parte din merit e si al tau ca doar si tu ai pus umarul   sugubat
Memorat
alecs
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: caransebes

Keep it simple.

« Răspunde #1058 : Sâmbătă 12 Septembrie 2009, 06:36:18 »

scooby,felicitari si sa va traiasca,
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #1059 : Sâmbătă 12 Septembrie 2009, 15:44:02 »

scoby  Aplauze sa va traiasca !
Memorat

Pagini: 1 ... 51 52 [53] 54 55 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.105 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 29 Noiembrie 2018, 16:50:58
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.