Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Marți 25 Septembrie 2018, 11:56:43 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 53 54 [55] 56 57 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2432139 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1080 : Joi 17 Septembrie 2009, 08:56:24 »

trebuia sa smirgheluiesti base coatul! efectiv nu face priza ! de fiecare data cand folosesc mingi de ping pong in acetona smirgheluiesc dupa ! si cine stie cat de gros a fost base coatul ala mei ovy
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« Răspunde #1081 : Joi 17 Septembrie 2009, 08:58:33 »

eu am mai patit sa imi crape pe locurile date cu chit pt lemn......nu stiu ce nu ii place.....

Incearca chit auto  Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1082 : Joi 17 Septembrie 2009, 09:43:02 »

nu mai folosesc chit pt ca le fac two-part pe toate......mi-e mai la indemana asa......plus ca la faza cu chitu ma deranjeaza ca prelungeste inutil(parerea mea) timpul de fabricatie.....
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #1083 : Joi 17 Septembrie 2009, 09:44:40 »

-inca o serie de 4:

PS: folositi rumegus cu super-glue Cheesy
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1084 : Joi 17 Septembrie 2009, 10:14:34 »

domnu horsu, armatura aia de ce grosime e ?  Aplauze
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1085 : Joi 17 Septembrie 2009, 10:47:09 »

0.5mm
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1086 : Joi 17 Septembrie 2009, 12:05:00 »

tine sarma asta peste de 30 kg ? Smiley)

Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1087 : Joi 17 Septembrie 2009, 12:35:09 »

-dak u ai pesti asa mari e bine.. eu ma multumesc si cu pesti de 5kg scosi cu voblerele astea de clean.. poate la tine clenii au peste 30kg dar la mine pana in 2kg sunt.. mai mari nu am auzit p-acilea
PS: poate in dorinta noastra de-a fi 10000% siguri exageram cu unele chestii la constructia lor nu crezi?Tongue acuma nah.. asta e o parere personala
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #1088 : Joi 17 Septembrie 2009, 13:14:33 »

0.5mm

Salut!

Eu acum mai am sirma de 0,5 si 0,6 mm(nichelina de rezistenta electrica), dar nu sunt incintat deloc. Am folosit inainte 0,8(f.f buna) si 0,7 mm (mai moale). La cateva vobblere noi(acum sunt in stadiul:asamblate, lestate, 4 straturi de nitro) am folosit experimental sirma de cupru pentru bobinat motoare de 0,8 mm. Va anunt eu ce s-a intimplat dupa ce am o batalie-doua cu peste ceva mai serios. La ancorele autoconstruite am folosit sirma de cupru de 0,65 mm, am prins anul trecut avat de 3,260 kg., sirma s-a deformat, dar nu s-a rupt. Rinjet

Avatii din week-end mi-au paradit ancorele originale de pe Sting, la una din ancore s-a rupt un carlig, celelalte doua s-au dezdoit. Nu stiu care e problema, eu las frana asa desfacuta, incat numai de la rezistenta pe care o pune vobblerul, tamburul lasa fir. Undecided Mi-am cumparat niste Mustad-uri din Alba Iulia, sunt mai oteloase decat altele la fel pe care le-am avut, dar nu au varf deloc, se pare ca masina automata care le facea avea cutitele uzate.  Suparat

Acum lucrez si la niste plute, am strunjit doua zile la ele. Atentie mare la praful de balsa este extrem de nociv, a intrat putin pe linga masca de protectie si am tusit de mi-a venit sa dau la rate. Nu e de joaca! Eu am devenit alergic si numai de ambitios nu m-am lasat de confectionat plute si vobblere!

Mai am o problema si anume musculitele de otet. Sunt cam 1000 de bucati prin casa( a uitat maica-mea niste rosii si fructe intr-o galeata si s-au inmultit cum numai ele stiu) si se pare ca le atrage mirosul de nitro, se prind pe vobblere mai ceva ca mustele pe hartia de prins muste.

Ieri o "urmarire" +un "bot" de avat. In rest scobari si un mega-morunas la pluta.

Bye!

STM
Memorat

sTm
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1089 : Joi 17 Septembrie 2009, 14:21:47 »

@horsu
pai cu alea jointed ai prins somni de 3-4 kg ! intrebam just in case iti intra unul de 30  Tongue
unde sunt domne clenii aia prinsi de tine la 2 kg ? sincer eu nu am vazut niciunul !

@ tiberiu
sfatul meu e sa invatati pe altii sa lucreze in balsa si sa comandati ulterior de la ei si sa vindeti mai departe Smiley)
asa faceti si bani si ramaneti si sanatosi Smiley)
tiberiu niste poze nu bagi ?
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1090 : Joi 17 Septembrie 2009, 15:23:14 »

-pai cel jointed e altceva, la ala folosesc sarma de 0.8mm.. nu era vorba de cele de clean din poza?? in fine nu vreau sa ma contrazic sau sa demonstrez ceva, eu doar raspund la eventualele intrebari pe care le au unii in speranta de-ai ajuta!
-din partea mea u esti liber sa folosesti fier-beton ptr armatura atata timp cat u prinzi pesti cu ele Rinjet eu ma multumesc cu fineturile mele Risete
Memorat
mayer_maryus
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1091 : Joi 17 Septembrie 2009, 16:00:32 »

salutare tuturor si scuze pt ca nu am mai intrat dar chiar nu stau bine deloc cu timpul...

mark- tre sa ne intalnim neaparat la o bere ca ai prea multe voblere,  sugubat 

PS: o remarca de bine  , daca pot spune asa , fata de anul trecut acum o mare parte din voi faceti
     voblere in care conteaza foarte mult paintul si detaliile...

BRAVO!!!!
Cat despre mine , imi este rusine dar nu am mai apucat sa fac nimik:( dabia am timp sa mai dau o fuga de 2ore la clean Trist

numai de bine sa ne auzim...
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1092 : Joi 17 Septembrie 2009, 16:29:55 »

maryus,

are horsu de vanzare ! ale mele sunt consumabile si se termina repede; oricum ale mele au un pret destul de piperat Smiley)

bem o bere cand vrei tu  Bere
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1093 : Joi 17 Septembrie 2009, 19:18:03 »

pai la cate condimente contine un vobler handmade e normal sa fie piperat  Cool
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1094 : Joi 17 Septembrie 2009, 19:35:42 »

din cate imi aduc io aminte pe ale tale a vrut cineva sa le puna in tigaie Smiley)
 Tongue
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #1095 : Vineri 18 Septembrie 2009, 17:49:19 »

maryus,

mai ai material pentru barbete ?

Simon Tiberiu. daca te ajuta iti trimit eu o bucata de teava de plumb  Rinjet
te astept cu poze
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1096 : Vineri 18 Septembrie 2009, 18:54:43 »

mark > nu mai tin minte exact dar parca era vorba de ceva swimbaituri parca
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1097 : Luni 21 Septembrie 2009, 17:12:38 »

da, ezact Smiley
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #1098 : Marți 22 Septembrie 2009, 07:34:50 »

maryus,

mai ai material pentru barbete ?

Simon Tiberiu. daca te ajuta iti trimit eu o bucata de teava de plumb  Rinjet
te astept cu poze

Salutare!

Cu plumbul m-a rezolvat alecs! Rinjet Alice de plumb de marimi diferite. O mie de multumiri! Cred ca-mi ajung pentru 1000 de vobblere.

Poze noi nu am, colega de serviciu care le-a facut nu le-a descarcat. Eu  nu mi-am cumparat aparat foto si celularul e din acela "basic". Cand dau de bani prefer sa-mi cumpar scule de pescuit.

In week-end am prins din nou avati 2+2. Un amic mi-a demonstrat inca odata ca a papat crema de ghete cand a fost mic, a prins un avat cam de 1,7 kg. la prima lansare cu un Rapala Shallow Shad Rap. Aici cred ca s-a vazut ce inseamna un vobbler "nou" pe apa. Pe ale mele deja le cunosc avatii, trebuie sa fac altele. Intre timp le-am dat un strat de grund alb, azi urmeaza alb-perla. Trebuie sa revin la vechea metoda cu scannerul, altfel nu stiu cand mai pun poze...

Bye!

STM
Memorat

sTm
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1099 : Marți 22 Septembrie 2009, 11:11:24 »

salut tiberiu,

tu pescuiesti pe un lac sau rau !? te intreb ca ai facut o afirmatie despre eficienta schimbarii unui vobler ! sa inteleg ca vorbesti de presiunea asupra pestelui dinntr-o balta in care pestele prins se elibereaza ?
Memorat
Pagini: 1 ... 53 54 [55] 56 57 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.049 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 16 Septembrie 2018, 15:42:26
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.