Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Luni 22 Octombrie 2018, 01:58:19 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 56 57 [58] 59 60 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2438734 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #1140 : Duminică 04 Octombrie 2009, 20:11:32 »

salut. le-am folosit pe amandoua.ar trebui sa nu iti atace vopseaua. dar ecolacul de la kober nu e grozav deloc.. Trist   trebuie sa dai multe straturi si tot nu o sa ai o protectie grozava...fata de dintii stiucii nici nu poate fi vorba,"de protectie".
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #1141 : Duminică 04 Octombrie 2009, 21:05:56 »

... ecolacul de la kober nu e grozav deloc.. Trist   

...atunci , despre ce "ecolac " era vorba mai sus , cand se facea referire la lipirea barbetei cu "ecolac" ?
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
spigot
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1142 : Duminică 04 Octombrie 2009, 22:03:24 »

Sa inteleg ca pentru stratul final, nu exista o solutie buna, la noi in comert ?
Trebuie sa comand in afara Devcon, envirotex sau alte "prostii"  Cum?
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #1143 : Duminică 04 Octombrie 2009, 23:10:38 »

Citat
ecolacul de la kober nu e grozav deloc.
acum aflu si eu  Suparat,
trebuie facut un topic ,, ce sa nu cumparati!`` Risete
Memorat

gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1144 : Luni 05 Octombrie 2009, 09:19:17 »

cel mai bun ecolac a fost unul "Azur". daca gasiti...
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1145 : Luni 05 Octombrie 2009, 12:27:52 »

Azur se mai gaseste (cel putin la mine in oras)  ,dar nu cred ca si ecolac .
Memorat

Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #1146 : Luni 05 Octombrie 2009, 12:59:05 »

Azur se mai gaseste (cel putin la mine in oras)  ,dar nu cred ca si ecolac .

Salut!

vezi Ovi ca ti-am trimis o poza noua.

La mine problema nu e ca ar ataca adezivul placuta de PET-G, ci ca rezistenta ei nu e corespunzatoare, mai ales pe apa rece e casanta rau. Din aceeasi placa mare din anumita portiune iasa placute bune, din alta parca e alt material. Chestie de noroc. Asa ca vobblerele postate sunt ca de obicei ale mele, fara palete, incerc sa le pun numai daca gasesc alternativa la PET-G. Intre timp mai repar "victimele" spinningului. Nu stiu de ce, dar nu mai vrea deloc sa traga, o fi apa chiar asa de rc? Daca la spinning n-a vrut, am dat la scobari: 15+14. Si astia au perioada de numai 1/2 ora cand trag, in rest nimic.

Ma bate gandul sa dau la stiuca, anul acesta nu am prins niciuna (nici nu am dat, e drept, dar putea sa mai pice vre-una macar), cu toate ca pe vremuri eu am fost "tata'lor". Sa tot fi prins vreo 4.000 de bucati in cariera de "stiucar". Din pacate bratele moarte pe care faceam legea sunt numai o amintire. La fel si lacurile "Baraj". Binefacerile tranzitiei...s-a distrus TOTUL!

Bye!

STM
Memorat

sTm
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1147 : Luni 05 Octombrie 2009, 13:11:59 »

Citat
Wink uiteo

* Resize of Img0278.JPG (50.38 KB, 640x464 - văzut 340 ori.)
Memorat

Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1148 : Luni 05 Octombrie 2009, 14:58:43 »

Citat
Wink uiteo

Multam fain!

Comentarii> cele de 4 cm sunt din tei, rattling  unul e din carpen, rattling  cele de 5,5 sunt din tei, jumatate rattling, celelalte cu bilele blocate(alea 6 bucati sunt cu plumbi primiti de la alecs) , cele de 68 mm sunt din balsa, fara bile mobile, despre cum inoata o sa vad aldata, ca nu au palete. Ochii sunt din abtibild si din hartie fluo autoadeziva decupati cu preducele. Material fain pentru palete sunt niste lingurite de inghetata colorate transparente, din pacate nu am decat cateva, de multe ori le vad aruncate pe jos, dar mi-e rusine de trecatori sa le ridic... Tot asa cand am adunat pe vremuri betele de bambus de la artificiile de la revelion, niste copii m-au vazut si au facut un bashcau de numa' "Uite si la asta ca ia de pe jos!"....O fi crezut ca si eu caut petarde neexplodate ca ei?

Bye!

STM
Memorat

sTm
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1149 : Luni 05 Octombrie 2009, 16:52:41 »

moama... da cita contrainformatie e afisata pe forumul asta cuminte ?  Risete

auzi domle cita vrajeala la ista...  precum ca iel ar shi sfios ! ca nu-i !  Smiley asa imi spune mie inima ! ( asta mai zic si io dovada ! nu ? Risete )

aista ghine mersi s-ar fi putut justifica copiilor rautaciosi de pe strada... . adica le-ar fi putut spune ce face cu ele... dar nu le-a spus ! si stiti de ce ? ca-i e frica ca se pun copii pe facut boblere siŽi fac concurenta la greu !  Risete
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1150 : Marți 06 Octombrie 2009, 20:38:42 »

Risete auzi vrajeala la el sa-i faca concurenta  Risete poate la un concurs de baut si facut mizerie ar avea probleme cu asemenea oponenti
Memorat

spigot
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1151 : Marți 06 Octombrie 2009, 21:50:52 »

Citat
ecolacul de la kober nu e grozav deloc.
acum aflu si eu  Suparat,
trebuie facut un topic ,, ce sa nu cumparati!`` Risete

Mai bine un topic cu ce sa cumparam ! Ca sunt scumpi banii in ziua de azi ...  Bere
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #1152 : Miercuri 07 Octombrie 2009, 09:59:47 »

-incearca polipropilena, devcon sau lac poliurethanic

-revin si eu cu un vobler cu ochi 3D:

Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1153 : Miercuri 07 Octombrie 2009, 17:30:31 »

Aplauze misto
si referitor la polipropilena, devcon sau lac poliurethanic nu toata lumea face parte din cerculetu  hell ca sa poata face rost
Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1154 : Miercuri 07 Octombrie 2009, 18:33:27 »

Risete auzi vrajeala la el sa-i faca concurenta  Risete poate la un concurs de baut si facut mizerie ar avea probleme cu asemenea oponenti

cine ma ? copii beau si fac mizerie ?  Pling Suparat
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1155 : Miercuri 07 Octombrie 2009, 19:26:57 »

da man si hai ca santem off topic
Memorat

Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1156 : Joi 08 Octombrie 2009, 10:25:55 »

-incearca polipropilena, devcon sau lac poliurethanic

-revin si eu cu un vobler cu ochi 3D:

Salut!

"De fabrica" ochii aceia? Nice job as ever!

Ultimul plan la mine e sa fac niste 5,5-uri cu model de solzi arsi cu aparatul de pirogravat si cu folie de aluminiu peste. Sper ca in 2 saptamani sa fie gata, ca acum lucrez la o comanda de plute de pescuit pentru scobari. Vreo 500....

Am ceva informatii de niste "pescari de spinning" care fac ravagii intr-o balastiera la avati cu niste monturi cu multe linguri, twistere si alte porcarii in combinatie. Sportivi ce mai! A vazut cineva montura si l-a si intrebat pe gagiu > Ce-i asta, capcana? Ca eficienta> 5 avati pe la 2 kg. intr-o ora, toti retinuti. O fi fost nemancat...?

Intre timp am probat taierea canalului pentru placuta cu panza de traforaj electric, locasul are grosimea de 0,6 milimetri. Acum trebuie sa fac niste placute din grumazul PET-urilor "a la HELL". Nu stiu de ce, dar nu reusesc sa tai cu preducelele placute din materialul asta, cu toate ca la foarfeca iasa destul de bine. De la presiune se cojeste materialul ca si cand ar fi multistrat. Pacat, ca altfel ar fi "mama lui". La fel patesc si cu alte ambalaje tip PET(de la sampon, detergent, etc.) Nici cu discurile din policarbonat nu-mi iese mai bine, alea au tendinta sa se fisureze si pe alt traseu decat muchia taietoare a preducelei/stantei. La linguritele de la inghetata unele iasa bine, altele se crapa...

Bye!

PS> Chipap za gud uarc!
Memorat

sTm
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #1157 : Joi 08 Octombrie 2009, 12:16:28 »

Aplauze misto
si referitor la polipropilena, devcon sau lac poliurethanic nu toata lumea face parte din cerculetu  hell ca sa poata face rost

-nu-ti trebuie facultate sa faci rost de ele, polipropilena nici eu nu am facut rost dar ptr devcon exista e-bay, internet sau dak ai pe cineva prin europa, iar ptr lac poliurethanic.. aia gasesti si la noi, eu am dat exemple bune dar dak sti u ovi mai bune si moca la 2 pasi de casa te rog sa ne zici

@tiberiu
-ochii sunt luati de pe cabelas, iar petul... si la mine dak ar fi sa-l stantez s-ar coji.. ptr ca petul in sine este format din straturi suprapuse, de aia le fac manuela cu forfecuta si oricum nu am stanta, acuma sper sa primesc ceva material de la mayer de 0,5mm sa vad ce rezolv cu si cu ala.. dak o fi mai bunh sau nu
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1158 : Joi 08 Octombrie 2009, 12:20:07 »

Deci...o alta solutie pentru barbete transparente, necasante si curbate...sint...seringile de unica folosinta. Astea de 10-15 ml au grosimea si curbura numai bune pentru voblere pana in 5 cm.
De finisat...e posibil sa faca bavuri, dar cu stanta sigur nu apar probleme  Fir intins
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1159 : Joi 08 Octombrie 2009, 14:52:37 »

Deci...o alta solutie pentru barbete transparente, necasante si curbate...sint...seringile de unica folosinta. Astea de 10-15 ml au grosimea si curbura numai bune pentru voblere pana in 5 cm.
De finisat...e posibil sa faca bavuri, dar cu stanta sigur nu apar probleme  Fir intins

Salut!

Da, m-am gandit si eu la asta, dar tipa de la laborator nu a vrut sa-mi dea seringile folosite, ca cica nu e voie. Si eu i-am explicat ca vreau pentru vopsele si alte chestii, ca n-am obiceiul sa-mi bag in vena...

De noi, mi-e mila sa le tai...Poate ca-mi trece...mila...

Bye1

STM
Memorat

sTm
Pagini: 1 ... 56 57 [58] 59 60 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.046 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 24 Septembrie 2018, 11:30:32
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.