Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Luni 19 Februarie 2018, 10:18:31 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 58 59 [60] 61 62 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2265867 ori)
0 Utilizatori și 3 Vizitatori pe acest subiect.
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1180 : Sâmbătă 10 Octombrie 2009, 16:42:45 »

pina nu incerci nu stii
Memorat
Beju
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Arad

« Răspunde #1181 : Duminică 11 Octombrie 2009, 16:11:54 »

-pun si eu poza cu captura imensa de astazi, n-am crezut ca-s asa gigantici pe Mures Risete

Imi cer scuze,dar nu pot sa ma abtin.La Vobleru ala de 4 cm,ce namila te asteptai sa iti intre?  Rinjet
Memorat

C&R
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #1182 : Duminică 11 Octombrie 2009, 16:52:13 »

deh.. stii si u ca a fost pus la disperare Risete dupa atatea gume lasate Roll Eyes ai avut u noroc ca am plecat eu ca altfel sabiuta facea crima Evil
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #1183 : Duminică 11 Octombrie 2009, 21:12:26 »

Wink mai bine unu mic decat nimic !
Ma sczuati ca vin iara cu intrebarea asta ,dar nu am gasit nici un sait recititnd tot topicul
Unde gasesc vopsele la borcanase mici ? si de care sa iau ?
Parca ziceati ca acrilicele sunt bune!
Im puteti da un sait ?
« Ultima modificare: Duminică 11 Octombrie 2009, 22:15:36 de către Ovi_1919 » Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #1184 : Marți 13 Octombrie 2009, 06:26:33 »

depinde cu ce vrei sa vopsesti . daca e cu pensonasul atunci nush ce site sa-ti zic dar daca ar fi sa vopsesti cu aerograful as sti ce sa-ti arat. cum aerograf nu ai (banuiesc) cauta si tu site-uri de pictura sau chiar la tine in localitate poate gasesti un magazin de pictura. cred ca ar merge si niste vopsele pe baza de ulei la penson
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1185 : Marți 13 Octombrie 2009, 08:42:06 »

daca tot faci din penson... fa cu  vopsele de alea  pe baza de ulei de iese pictura in relief. si ai sa faci niste detalii gen  solzi, urechi   grozave! sugubat
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1186 : Marți 13 Octombrie 2009, 09:13:05 »

nu ca nu ai gasit, nu ai cautat! [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #1187 : Marți 13 Octombrie 2009, 10:20:24 »

le poti dilua si cu alcool dublu rafinat! vezi sa nu respire sticla ca-si pierde taria! nu fac misto!  Tongue

Salut!

In general scrie pe ele cu ce se pot dilua. Sunt destui producatori care fac vopsele ce pot fi diluate numai cu diluantul propriu. Eu am patit-o cu vopselele Humbrol, cu enamelurile comandate de pe hobbyx, cu vopselurile pe baza de xiloli... Am si vopsele care reactioneaza nashpa daca dau cu Nitro peste ele. Totusi se pot obtine efecte speciale asa, gen "panza de paianjen", adica vopseaua se increteste puternic la imersie in Nitrolac, dar la uscare se mai intinde si ramane o retea interesanta pe vobblere.

Am in buzunar si vobblerul acela cu solzi pirogravati, m-am cam grabit cand l-am facut, dar totusi a iesit binisor. Am facut un varf special indoit dupa un burghiu de 2 mm si intors la 90 de grade. In 3 minute am facut ambele parti ale vobblerului. Am pus folie de aluminiu peste model, dar nu-mi place cum iese, asa ca am dat folia jos. Aveti ceva vopsele de calitate sa iasa efectul argintiu metalizat pe vobbler? Vopselele auto ale mele au particulele argintii cam mari, deci nu iasa cum as vrea eu. Din spray-ul acela de dat pe jentile la masina iasa f.f. fain, dar se branzeste cand dau cu lac peste si din argintiu devine gri. E drept ca n-am incercat sa folosesc lac pe baza de apa, dar dupa ce am citit pe diverse forumuri are niste puncte slabe ecolacul asta...

Cred ca o sa scanez pestisorii numai dupa ce-i finalizez si pe ceilalti 5 "frati" ai lui "solzosu' .

Duminica> la amiaza spinning pe Tarnava Mica, captura 2 cleni - ratare stiuca(bine ca mi-a lasat totusi vobblerul, anul trecut mi-au papat vreo 4, pe cele mai "tari") apa rc ca ghiata, brrrr..., am salvat din ragalii un vobbler, dar n-as mai fi intrat inca o data in apa pentru nimic! Dupa-masa am dat ca deobicei la scobari, captura> 16 scobari, 3 clenisori+1 avatel+(100-150) de obleti, toti la paine. X 21 Rouge Pur Sangue rules!

Chipap za gud uarc!

Bye!

STM
« Ultima modificare: Marți 13 Octombrie 2009, 10:27:48 de către Simon Tiberiu » Memorat

sTm
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1188 : Marți 13 Octombrie 2009, 14:28:11 »

RADU@
Citat
depinde cu ce vrei sa vopsesti . daca e cu pensonasul atunci nush ce site sa-ti zic dar daca ar fi sa vopsesti cu aerograful as sti ce sa-ti arat. cum aerograf nu ai (banuiesc) cauta si tu site-uri de pictura sau chiar la tine in localitate poate gasesti un magazin de pictura. cred ca ar merge si niste vopsele pe baza de ulei la penson
da nu am aierograf  Rinjet cu pensula vreu sa vopsesc

Citat
nu ca nu ai gasit, nu ai cautat! [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
daca nu iti convine nu raspune  Risete

all@ a cumparat careva de pe acel site? sunt bune?
care e diferenta dintre mat si opac?
Memorat

adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1189 : Marți 13 Octombrie 2009, 14:55:01 »

mat inseamna fara luciu si opac inseamna lipsit de transparenta....
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1190 : Marți 13 Octombrie 2009, 23:08:17 »

nu stiu cum e cu tine ovy, dar sper ca atunci cand ajungi la maturitate ..... sa ne soliciti sa-ti aratam pe viu cum se face treaba cu fetili ! Smiley
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1191 : Miercuri 14 Octombrie 2009, 10:08:35 »

all@ a cumparat careva de pe acel site? sunt bune?
care e diferenta dintre mat si opac?

[/quote]

Salut!

OVI> Ti-am trimis o poza noua. Se pare ca de-acum incolo o sa am mai mult timp pentru constructie de vobblere, sunt 2 grade. Sunt primele incercari de modele de solzi pirogravati, sper ca urmatoarele sa iasa mai bine. Oricum in realitate arata mai bine decat in poza scanata. Acum ar fi bine daca as gasi o vopsea care sa dea efectul de "crom"...

Bye!

STM
Memorat

sTm
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1192 : Miercuri 14 Octombrie 2009, 10:28:38 »

Gasesti. Astea acrilice nu oxideaza, chiar daca sint cu pulbere de metal.
Deci un acrilic argintiu face ce vrei tu  Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1193 : Miercuri 14 Octombrie 2009, 11:49:34 »

Gasesti. Astea acrilice nu oxideaza, chiar daca sint cu pulbere de metal.
Deci un acrilic argintiu face ce vrei tu  Wink

Salut!

Eu am vopsele: argintiu, auriu, teoid(ceva intre cele doua). Din pacate argintiul iese un fel de gri metalizat, auriul e cupru, teoidul il folosesc mai des, ca-mi place nuanta. Vopselele sunt cele folosite la Dacia Logan. Pulberea din vopsele are granulatie cam mare, nu se compara cu cea "sidef". Mie cam asa ceva mi-ar trebui. Intr-un orasel micut ca Blajul nu prea gasesc ce trebuie. Multe tepe luate cu vopsele, lacuri, diluante, adezivi si alte materiale, care in practica s-au dovedit inutile.

Bye!

STM
Memorat

sTm
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1194 : Miercuri 14 Octombrie 2009, 12:18:56 »

Repet...vopselele care le ai...sint acrilice sau alchidice?
Din cate stiu pt auto se folosesc cele alchidice..
Astea acrilice nu oxideaza. Am verificat  Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1195 : Miercuri 14 Octombrie 2009, 13:19:20 »

vopselele alchidice mai oxideaza.cele acrilice(adevarate) nu prea mai sufera modificari odata uscate...decolorare in timp datorita actiunii directe a soarelui da....dar de oxidat nu oxideaza Wink
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1196 : Miercuri 14 Octombrie 2009, 14:18:49 »

vopselele alchidice mai oxideaza.cele acrilice(adevarate) nu prea mai sufera modificari odata uscate...decolorare in timp datorita actiunii directe a soarelui da....dar de oxidat nu oxideaza Wink

Salut!

Ca sa vedeti despre ce e vorba, o sa vopsesc cate un vobbler in fiecare culoare si sper sa fie clara poza.
Deci eu vreau sa obtin efectul de "folie" de staniol(partea mai lucioasa a ambalajului de la ciocolata) prin vopsire. Avea cineva aici pe site o poza care a derutat lumea, ca parea vobblerul cu relief, si era defapt numai un efect optic. Un vobbler argintiu(crom)/albastru...

poza pe luni.

Bye!

STM
Memorat

sTm
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1197 : Miercuri 14 Octombrie 2009, 15:50:15 »

Citat
nu stiu cum e cu tine ovy, dar sper ca atunci cand ajungi la maturitate ..... sa ne soliciti sa-ti aratam pe viu cum se face treaba cu fetili ! Smiley
poate vrei sa-ti arat eu tie  Risete Risete

Simon Tiberiu@
sincer mie im place cum au iesit
PS. ai mayl

* Resize of Img0281rdrs.JPG (39.02 KB, 600x447 - văzut 317 ori.)
« Ultima modificare: Miercuri 14 Octombrie 2009, 16:07:04 de către Ovi_1919 » Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #1198 : Miercuri 14 Octombrie 2009, 19:30:00 »

eu stiam ca si masinile tot cu acrilice se vopsesc acum , is mai ecologoce
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1199 : Joi 15 Octombrie 2009, 07:20:11 »

eu stiam ca si masinile tot cu acrilice se vopsesc acum , is mai ecologoce

Salut!

Acrilice> mi se pare un termen general: sunt acrilice pe baza de apa si acrilice pe baza de diluant. Nu sunt compatibile, cu toate ca reactioneaza la diluant, nu se poate dizolva cu diluant, vopseaua s-a depus pe fundul borcanelului. Nici agitata nu se mai omogenizeaza.

O vopsea buna pe care am incercat-o e cea cu care se vopsesc ouale de Paste, e ambalata in niste etuiuri de plastic, se dilueaza cu apa si pentru fluiditate mai buna se pune in apa fierbinte punguta. Dupa intarire am dat cu Nitro peste si a iesit bine, are aderenta suficienta, cu unghia abia am cojit vopseaua.

Vobblerele din poza de mai sus sunt din tei> 3 din ele rattling , 3 "mute". Cu 2 ancore de 10 sunt unele usor floating, altele se scufunda lent. Din cauza cozii mai lungi si subtiri si a bilei situate undeva intre inelul de pe burta si cel din coada, pozitia de repaos in apa cu ancorele montate e cu coada in jos.

Am ansamblat si celelalte 2 vobblere, am pirogravat altfel de model de solzi pe ele. Le-am dat si cu lac de 4 ori, aici am descoperit ca prin imersie sunt probleme, adica in santurile de la varful de pirogravat raman bule de aer, care trebuie sparte. La urmatoarea serie de vobblere le voi lacui prin pulverizare cu aerograful.

Daca nu erau Carcotasii si meciul de fotbal, le si vopseam...

Am decupat si cioplit o serie de 12 vobblere de 4 cm. Tot din tei.

Unul din cele mai bune materiale pentru vobblere e lemnul de carpen, dar are niste dezavantaje, e extrem de dur(am facut febra musculara de la traforaj pana am decupat cateva vobblere), se ciopleste dificil si e greu, adica sa nu ne asteptam sa aiba actiunea unui vobbler de balsa lestat central. Mai degraba e asemanator cu un vobbler din plastic.

Trebuie sa-mi cumpar o rindea electrica, am o multime de scandura din diferite esente, dar majoritatea sunt prea groase.

M-am uitat pe un site abrevis.ro unde sunt multe lucruri interesante. Scule de pescuit. Ce "m-a luat de ochi" sunt ancorele acelea Daiichi, ma bate gandul sa fac o comanda. Ca sa ies mai ieftin ar trebui sa comand cutia aceea de 100 de bucati, dar nu am nevoie de asa de multe. Cele mai mici sunt numarul 8, adica pentru vobblere de la 6 cm in sus. Foloseste cineva ancore dinastea?

Bye!

STM

Memorat

sTm
Pagini: 1 ... 58 59 [60] 61 62 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.054 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 04 Februarie 2018, 02:30:24
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.