Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Vineri 24 Noiembrie 2017, 00:35:00 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 60 61 [62] 63 64 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2162390 ori)
0 Utilizatori și 8 Vizitatori pe acest subiect.
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Gherla

« Răspunde #1220 : Luni 09 Noiembrie 2009, 21:39:09 »

daca merg asa dai un bax de bere?
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1221 : Luni 09 Noiembrie 2009, 22:09:08 »

nu-i nimic daca e mai lunga barbeta - se mai poate scurta . ovi , stii cum iti dai seama ca barbeta e prea lunga? cind il recuperezi tinde sa sara ca un armasar si daca mai e si pusa stramb se va roti frumos ca o rotativa  Risete. dar totusi parca ar mai merge un pic scurtata . oricum se vede ca ai progresat si asta e un lucru bun  Aplauze
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1222 : Luni 09 Noiembrie 2009, 22:54:00 »

ce carcotasi sunt unii ! ce, voi nu ati prins niciodata la rotativa ?
mai ovy, cum dracu are voblerul ala doar 3 grame ? nu l-ai lestat deloc sau cum ?
stiti ce e culmea ?? ca fiind foarte floating s-ar putea ca la tractiuni sacadate si scurte sa si prinda voblerul ala 1-2 cumetre chiar daca are tendinta sa se dea peste cap !

felicitari mai Ovy, in sfarsit ne bucuri si noua ochii cu ceva aproape gata facut!
inele despicate ti-ai facut ? vezi ca unii isi fac  si ancore si satisfactia este "finala" !
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #1223 : Marți 10 Noiembrie 2009, 06:54:47 »

Wink Vin si eu cu 2 noi
6,5 si 6 cm
lemn: tei
sarma : inox
vopsea : spray auto si acrylice
lac: ecolac
greutate 3 grame si 2,5

Salut!

Bravo, Ovi! Astea arata deja bine. Cu paleta dau dreptate altora de pe aici, ca e prea mare, la vobblere de tipul asta merge si o paleta numai jumatate ca astea. Oricum daca nu esti satisfacut de miscare, redu progresiv din dimensiuni. Daca miscarea e prea smucita, atunci musai sa reduci din dimensiunile paletei sau varful ei sa-l faci ascutit cam ca la Sting. Am constatat mai demult ca asa se "calmeaza" miscarea pestisorului. Altfel ca proportii, pozitionarea ochetilor, unghiul paletei si distanta fata de inelul de tractiune, mi se pare totul OK. Daca sunt vobblere "flat" nu e de mirare ca sunt asa de usoare. Cu paleta de dimensiuni ca acestea merge sa le montezi imediat sub ochetul de tractiune cu unghi mic fata de orizontala. Asa obtii un vobbler cu vibratie mai fina si care se scufunda mai mult. Si vopsirea imi place mai ales cel cu argintiu. Cu asa ceva am prins pesti "fara numar". Felicitari si tine-o tot asa!

Pe saptamana ce vine o sa-ti pun o poza noua, pana atunci nu mai vin la serviciu. Niste palete nu te intereseaza? N-o sa-ti mai bage nimeni de vina dupa aceea...

Bye!

STM
« Ultima modificare: Miercuri 18 Noiembrie 2009, 16:32:41 de către Teodor » Memorat

sTm
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1224 : Marți 10 Noiembrie 2009, 10:53:38 »

Wink Vin si eu cu 2 noi
6,5 si 6 cm
lemn: tei
sarma : inox
vopsea : spray auto si acrylice
lac: ecolac
greutate 3 grame si 2,5

Aplauze Aplauze Aplauze

Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1225 : Marți 10 Noiembrie 2009, 14:49:12 »

Salut!

M-am uitat azi pe la oferta de materiale de la magazinele on-line de modelism si am gasit niste folii autoadezive si termocontractabile. Sa nu fie astea bune pentru niste vobblere trase in folie? A incercat cineva? E cam scumputa, dar daca merge ar iesi niste vobblere super-tari...
Ma gandeam sa transferam in calculator o poza facuta cu un aparat bun la niste pestisori prinsi cu undita, pe urma tiparita imaginea pe folie din aceea termocontractabila si autoadeziva argintie, aplicata pe vobbler, pe urma totul tras in epoxi...

Am vazut un "butique" care cica se ocupa de reclame, carti de vizita, sigle si alte porcarii din astea, azi le fac o vizita sa vad ce dotare au si ce sunt in stare sa faca....

Bye!
Memorat

sTm
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1226 : Marți 10 Noiembrie 2009, 16:36:16 »

ideea nu e rea, dar tinand cont de faptul ca e termocontractibila cred ca va afecta stratul de protectie impotriva apei cand aplici caldura ! se poate ca aplicand-o cu un feon sa nu ai probleme !cine nu incearca nu castiga !
a alta parte proasta ar fi ca va lipsi partea artistica din acel vobler! parca mai mult ma bucur de ale mele vopsite cum vreau eu decat sa am niste chinezisme de culori

Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1227 : Miercuri 11 Noiembrie 2009, 14:22:23 »

Citat
nu-i nimic daca e mai lunga barbeta - se mai poate scurta . ovi , stii cum iti dai seama ca barbeta e prea lunga? cind il recuperezi tinde sa sara ca un armasar si daca mai e si pusa stramb se va roti frumos ca o rotativa

de unde ti-a venit ideea ca barbetele sunt strambe?
cat despre lungime asa le-am lasat la toate ca sa am de unde taia  Rinjet

Citat
Niste palete nu te intereseaza? N-o sa-ti mai bage nimeni de vina dupa aceea...
Ma intereseaza dezvolta pe mayl Wink

Citat
ce carcotasi sunt unii ! ce, voi nu ati prins niciodata la rotativa ?
mai ovy, cum dracu are voblerul ala doar 3 grame ? nu l-ai lestat deloc sau cum ?
stiti ce e culmea ?? ca fiind foarte floating s-ar putea ca la tractiuni sacadate si scurte sa si prinda voblerul ala 1-2 cumetre chiar daca are tendinta sa se dea peste cap !

felicitari mai Ovy, in sfarsit ne bucuri si noua ochii cu ceva aproape gata facut!
inele despicate ti-ai facut ? vezi ca unii isi fac  si ancore si satisfactia este "finala" !

sunt lestate man uite si poze sa te convingi ( am zis un pic mai putin ,dar nu le cantarise-m cand am pus poza )

inele nu mi-am facut plus ca in oras nu am gasit ancore cat de cat satisfacatoare tot ce se gaseste sunt ancore no-name luate din europa de la Buc.
Memorat

Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1228 : Miercuri 11 Noiembrie 2009, 14:34:30 »

Citat

Salut!

Fratele meu alb poate fi linistit,  trimit palete. De multe feluri. Si material de taiat inele despicate. O sa fac niste "macaroane"  din care o sa maruntesti tu inelele. Trebuie un cleste de calitate, ca alea de piata se stirbesc dupa primele taieri.

Bye!

STM

Memorat

sTm
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1229 : Miercuri 11 Noiembrie 2009, 15:12:43 »

Citat

Salut!

Fratele meu alb poate fi linistit,  trimit palete. De multe feluri. Si material de taiat inele despicate. O sa fac niste "macaroane"  din care o sa maruntesti tu inelele. Trebuie un cleste de calitate, ca alea de piata se stirbesc dupa primele taieri.

Bye!

am astea in dotare

ala cu falci rotunde a fost 25 ron de la baumax
cel din mijloc il am din germania
si ce-l de taiat a fost 15 rom tot din baumax

STM

Memorat

Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1230 : Sâmbătă 14 Noiembrie 2009, 21:44:54 »

de joi is foarte gripat  asa ca am stat acasa ,imobilizat in pat si am avut vreme sa ma gandesc la tot felu de tampeni deci  Rinjet se baga careva la niste voblere pentru copca?

am cioplit un fratior mai mic din balsa pentru cei 2.
Balsa e super misto , numa ca is alergic la rumegusu ala ase fin si stranut in continu de la el
« Ultima modificare: Sâmbătă 14 Noiembrie 2009, 21:48:18 de către Ovi_1919 » Memorat

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1231 : Luni 16 Noiembrie 2009, 09:25:05 »

stii ca voblerele pt copca sunt extrem de greu de facut ?? gandeste-te ca ele trebuie sa bata pe verticala la 90 grade celsius fata de fundul apei sau oblic !

Postat pe:: Luni 16 Noiembrie 2009, 09:19:02

sa nu le faci mai mici de 3 grame ca altfel sunt floating si sparge stiuca gheata cand ataca !
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1232 : Luni 16 Noiembrie 2009, 10:45:39 »

Citat
stii ca voblerele pt copca sunt extrem de greu de facut ?? gandeste-te ca ele trebuie sa bata pe verticala la 90 grade celsius fata de fundul apei sau oblic !

cam fierbinti ele la 90 de grade  Risete Risete Risete da stiu ca sant greu de facut  Rinjet in legatura cu gramele ma gandeam de la 16 in sus
Memorat

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1233 : Luni 16 Noiembrie 2009, 11:23:19 »

de ce asa grele ?? sa le castezi mai bine ??
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1234 : Luni 16 Noiembrie 2009, 14:43:58 »

Citat

Salut!

Am taiat azi niste palete, vreo 300...Cu pregatire cu tot mi-a luat vreo 6 ore. Trimite-mi o adresa pe e-mail ca sa ti le trimit. Cu materialul pentru inele rezolv numai maine. O sa ai nevoie numai de clestele de taiat. Am la mine finalizata si ultima serie de vobblere, dar n-o sa apuc sa le pozez azi. Poate poimaine, ca numai atunci mai dau pe la serviciu.

Intre timp am facut inhalatii cu nitro, de m-am cheaunit de cap... Nu mai termin odata plutele alea blestemate! Suparat De asa multe de-odata nu ma mai apuc in viata mea...

Am fost la un spinning. Am avut trei atacuri, daca la ciupiturile alea anemice li se mai poate spune atac, un clean cam la 500 de gr. l-am adus pana la mal, ceilalti nici nu s-au intepat. Am vazut ceva actiune de avat, dar nu m-au bagat in seama deloc.

Bye!

Memorat

sTm
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1235 : Miercuri 18 Noiembrie 2009, 09:30:28 »

se vede treaba ca daca nu-i samanta de scandal nu mai baga nimeni pe aici !
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #1236 : Miercuri 18 Noiembrie 2009, 12:48:40 »

se vede treaba ca daca nu-i samanta de scandal nu mai baga nimeni pe aici !

e mai buna samanta de contradictie ca e constructiva, noi o ducem la scandal ca deh, vorbele sunt interpretabile  Smiley

cum merge cu atelierul Mark ? esti pe val ?
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1237 : Miercuri 18 Noiembrie 2009, 16:27:23 »

esti pe val ?

io cre caŽi la concurs...
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1238 : Miercuri 18 Noiembrie 2009, 17:59:10 »

prost merge cu atelierul ! e deja construit, dar casa cred ca o termin la anul prin august!
la ce concurs sunt io domne si nu stiu ?? cred ca pe darvari Smiley)

Postat pe:: Miercuri 18 Noiembrie 2009, 17:39:56

baaaaa, da tu nu mai dai niciun carbid nimik ?? vad ca pretenarul nostru dejea beju a mai postat cate ceva pt TU ; tu chiar nici macar o chifla ??
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1239 : Miercuri 18 Noiembrie 2009, 18:04:04 »

Mark am crezut ca esti la  Turnirul pishcotului... e rost de titluri marete...  onor and staff ... tu nu te baji ? fa iechipa cu pikemon ca tot va plac vou concursurile ...  Risete

cit despre cela... poi nah undeva tre sa caute si el mingiiere... o  vorba buna... lauda ceva...  Smiley
Memorat
Pagini: 1 ... 60 61 [62] 63 64 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.047 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 17 Septembrie 2017, 19:52:51
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.