Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Luni 20 August 2018, 00:04:14 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2423873 ori)
0 Utilizatori și 7 Vizitatori pe acest subiect.
HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Sibiu

« Răspunde #160 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 06:27:36 »

pot sa va spun k totul tine de forma...daca forma nu il ajuta....degeaba....si totusi si lestul joaca un rol important,
PS am obtinut efectul doar la cele sinikng, urmeaza floting-ul Cum?
Memorat

C&R
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: arad

« Răspunde #161 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 07:35:28 »

salut,

interesant subiect, nu am incercat sa fac nici o data asa ceva, sunt sigur ca in multitudinea de voblere ce le am multe fac acest lucru, dar `sa ma dau cu parerea` cred ca unul sinking sa flancheze pe cadere trebuie lestat cat de jos posibil si sa aiba o forma in V, vezi rapala sinking, iar ca un floater sa flancheze pe ridicare cred ca trebuie facut sa fie U flotant (balsa sau.....) si sa aiba in general tot aceiasi forma de V adik spatele sa fie mai `bombat`, eu asta cred...

numa bine
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #162 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 08:33:13 »

pot sa va spun k totul tine de forma...daca forma nu il ajuta....degeaba....si totusi si lestul joaca un rol important,
si barbeta nu conteaza cum e ?
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #163 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 09:40:59 »

poate ne zici si ce forma este aceea la care u ai obtinut acest efect la cele sinking.. poate o poza din mai multe onghiuri, unde e plasat lestul.. cum? etc ca ce ai spus acolo nu prea e de folos Tongue
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #164 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 09:41:14 »

@ hell
horsu te intreba cum faci efectul de flancare la cele sinking! daca ai facut spune ca informatia ca ai facut nu e utila deloc!
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #165 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 11:12:59 »

@gipa: nu ai mai venit sa iti dau materialul de barbete de care vorbisem. eu il am la mine.poti veni oricand....  nu de alta da vad ca esti tinut in loc de lipsa lui Risete
aaa: Aplauze  pt cele doua voblere. cand vii incoace adu-le  sa le vad si eu mai bine
Memorat
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #166 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 12:08:39 »

scuze man sper ca nu te am incurcat . M-am luat cu altele si am uitat luni am examen . ne intalnim dupa  Cool
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #167 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 12:43:26 »

Citat
@4 all
-cum va descurcati cu voblerele care sa flancheze pe cadere sau urcare... in cazul sinking pe cadere, respectiv floating pe urcare, cu ce mijloace obtineti acest efect de balans? cum influenteaza forma corpului voblerului, pozitionarea sau forma lestului sau poate chiar si barbeta? ptr a obtine acesta calitate a voblerelor deosebit de importanta ptr noi ca pescari si ptr pesti ca pradatori!

-cine este dispus sa intram in acest subiect este invitatul meu de a discuta despre asta! Bere
@revin cu intrebarea deoarece presimt ca va fi ignorata si ocolita Roll Eyes
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #168 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 13:10:37 »

@ horsu
sfatul meu este sa creezi un topic nou si sa dezbatem acolo! cand vor veni altii din urma sa nu stea sa citeasca un roman de 150 pagini
Memorat
HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #169 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 17:28:20 »

@ hell
horsu te intreba cum faci efectul de flancare la cele sinking! daca ai facut spune ca informatia ca ai facut nu e utila deloc!
Ms de atentionare TWAIN nu sunt orb, problema este k am lucrat schimbu 3 si deabea acum am facut ochii
ganditiva bine ce forma va ajuta mai mult la tipul de peste, HORSE-ule mai bine vb pe privat, si cei interesati...gasiti id de mess.....

Aducetiva aminte cand Beju si Pike a incercat sa ridice stacheta aici unii "desteptii" iau luat la misto, deci sa lasam acei oameni sa isi bata capu Suparat
Memorat

C&R
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #170 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 18:58:01 »

da ma numele celor care au facut mishto de beju cand a venit el sa ridice stacheta ! sa vedem cine sunt desteptii aia ! io nu-mi aduc aminte ca beju sa fi venit cu ceva din care sa ramanem muti si fara suflare si apoi sa se si faca misto de el!
iar daca ai aceasta atitudine secretoasa ori te dai mare ca stii si nu stii ori stii si nu vrei sa spui sa nu cumva sa invete si altii sa faca voblere! daca nu vrei sa spui atunci e mai grav si o sa rugam administratorii siteului sa faca pentru tine o sectiune de poze in care sa ti se admire creatiile !

mai bine ca ii explici tu lui horsu pe privat ca sa nu cumva sa realizeze cineva ca bati campii!
PS si tu ridici stacheta sa inteleg ?? adik deja esti mentor ?? pai atunci invata-ne tati si spunem sarumanusitele tale de cioplitor !

Postat pe:: Vineri 30 Ianuarie 2009, 18:54:25

PS - vezi ca ai timp tot weekendul la dispozitie in care sa mai ataci pe cate cineva sau sa mai tesi niste intrigi! vorbim luni sa vedem ce ai "vomitat" cum iti place tie sa spui;
hai ca fara tine moare siteul - baga mare sa ne amuzam si noi in cursul saptamanii .
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #171 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 19:25:32 »

Aducetiva aminte cand Beju si Pike a incercat sa ridice stacheta aici unii "desteptii" iau luat la misto, deci sa lasam acei oameni sa isi bata capu Suparat

asa sintem noi moldovenii ... mai mucaliti... si mishtoul e un "must" !  Rinjet

hai ma Hell ... nu cumva vrei sa interzicem prin regulament umorul ?

stai linistit ca la mari maestri inginfati cu nasul pe sus care au aerul ca ne fac vreo favoare participind aici nu le vom duce noi dorul... eu cel putin nu ! de fapt i-am si zis... drum bun si cale batuta... cine il prinde...  s-al....  Risete

beju a intrat val virtej si ia acuzat pe alti de hotie cautind doar cearta fara sa fi adus nici un fel de aport la imbunatatirea subiectului... zau ! .. pe bune comportamentul lui a atras ca un magnet replicile...  plus ca io cel putin aveam afectiune pt el de mai de mult... Rinjet Risete

alta era cu siguranta povestea daca venea prieteneste sa stea la o birfa cinstita ca de la om la om... dar cum am zis... din pacate... nu a fo cazul... deh pre multa aroganta... prea multe aere...
« Ultima modificare: Vineri 30 Ianuarie 2009, 19:34:57 de către dumitru » Memorat
aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

pestele doar ... cu mujdei

« Răspunde #172 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 19:44:18 »

Vad ca discutiile tot timpul ajung si se impotmolesc, indepartindu-se de rolul lor constructiv, in anumite stari izvorite din aroganta, fiecare in felul lui se crede mai destept si mai bun decit ceilalti, nimeni nu accepta critica, fiecare tinde sa fie putin pupacit in dos ...
Cititi [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] ! Chiar daca articolul se refera la "creatorii de online", acest subiect se potriveste perfect, dupa cum spune si titlul, la orice forum sau discutie pe siteurile romanesti.
Daca v-ati expus lucrarea/ideea/proiectul/etc asteptati pe linga laude, si critici acide, critici ce ar trebuie sa mobilizeze autorul spre perfectionism. Daca totul e perfect ce mai cautati raspunsuri pe forumuri ? Mergeti pe balta si inmuiati sculele in apa, cine e cu adevarat bun se va intoarce acasa cu amintiri, cine nu, se poate considera "ecologist", a filtrat in ziua aia apa.
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #173 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 19:57:45 »

http://www.prietenipescari.ro/pescuit/forum/topic,159.msg17520/#msg17520

Citat
Nu ti-a tremurat mana cand ai scris 13 pe ele?  Astea seamana mult cu cele facute de l. Dadi. Nu te supara ca te intreb,incerci sa il copiezi?

Citat
Inelul de prindere al triplei din spate,poti sa imi spui de ce l-ai pus pe "noada"?
La micro asi gasi o explicatie,dar la astea mari...
Pace!

Citat
Eu doar intrebam care e logica inelului din spate care e PE spaele voblerului,nu in coada acestuia.Nu am mai vazut acest lucru la nimeni in afara de dadi. La cele mici e benefica o astfel de armare,dar nu inteleg sensul inelului in acel loc.
Pace!

P.S.: Nu ma intereseaza daca il copiezi pe dadi sau nu,insa daca e asa, ai ceea la ce sta cel mai prost -aspectul(personal nu imi place prea mult).

Undecided

de unde rezulta ca :

Citat
beju a intrat val virtej si ia acuzat pe alti de hotie cautind doar cearta fara sa fi adus nici un fel de aport la imbunatatirea subiectului... zau ! .. pe bune comportamentul lui a atras ca un magnet replicile...  plus ca io cel putin aveam afectiune pt el de mai de mult...

dar de unde se zice ca

Citat
Pe mine ma interesa logica punctului de prindere a triplei din spate.  Ma gandeam ca daca tot sunt nou pe forumu asta invatz ceva din prima zi. Ma gandeam ca omu asta stie de ce a pus acolo acel punct de prindere,ca daca nu e asa atunci sunt convins 100% ca sunt copii.Deocamdata sunt convins doar 99%
Ovi,voblerele lui dadi sunt insuficient de comerciale ca sa ma determine pe mine sa le cumpar,iar copiile nereusite ale lui Twain nici macar atat.
Pace!

si se mai zice ca

Citat
Merci de urari!  Rinjet

Nu cred ca am vorbit urat,am spus doar ca nu imi plac si am adresat o intrebare referitoare la constructia lor.

Postat pe:: Vineri 30 Ianuarie 2009, 19:44:43

intro concluzie , nu ai voie sa ai pareri personale, nu ai voie sa zici ca un vobler pare copiat ( nu vreau sa creez prea multa discutie pe seama acelor voblere , era bine ca cei care miau zis pe privat ca sunt copii dupa dady sa posteze si aici), nu ai voie sa intrebi de ce sa folosit un detaliu constructiv mai rar intalnit , nu ai voie sa zici ca un vobler ii hidos sau ca nu ii pe gustu tau, dar ai voie sa dai limbi in c{beep}r si sa zici la om ca hidosenia arata bine  Aplauze

Postat pe:: Vineri 30 Ianuarie 2009, 19:52:23

cititi cu atentie citatele de deasupra si mai analizati limbajul si expresiile folosite

si ca sa va zic greselile unui forum sunt

1. ti se pare ca unu a gresit , dai cu bata
2. ti se pare ca unu te-a atacat, nu te obosesti sa demonstrezi ca nu e asa, dai cu bata
3. ti se pare ca te plictisesti de cearta la 2 oameni, te bagi sa dai si tu cu bata

no, fiecare a avut partea lui de vina, dar fiindca unii vad ca nu se potolesc, nu mi se pare normal ca ei sa se simta mai inteligenti si mai cazuti in picioare dupa ce au dat cu bata ( am dat si eu, dar nu sunt ingamfat sa nu recunosc si sa continui galceava, mai ales ca mi-am cerut scuze), mai stiu pe unu care facea asta, i se zice Gerula , vad ca inca o mai face si dupa ce nu a mai fost bagat in seama

puteti muta ultimele 3-4 postari la arena, sa nu mai fie deranj , ms  Wink
« Ultima modificare: Vineri 30 Ianuarie 2009, 19:59:57 de către Pikeman » Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #174 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 20:03:04 »

dumitre no offense dar tie chiar nu iti vad rostu pe topicu asta de lure building, tu doar vi si spui :
k la voi in tara cu reni se face asa...
pui poze cu jucaria lu ala micu`....
faci caterinca de unu si de altu....
Vi si faci organu mare k ala a sarit de cur in sus...

Ai facut odata voblere....pune mana si da sfaturi utile nu doar poze si explciatii de 2 lei

Am preferat sa duc discutia cu balansul pe privat tocmai din aceasta cauza....

Memorat

C&R
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #175 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 20:04:55 »

si ca sa va zic greselile unui forum sunt

sarumina boierule ! bine ca ne-ai zis !  Smiley Wink Rinjet Risete
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #176 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 20:09:23 »

Smiley pot sa zic si io ceva aci?
e online e moka e dreptu la replica ( deci raspunus la intrebarea mea e da)

Sunt deacord cu dumitru cand spune ca
Citat
beju a intrat val virtej si ia acuzat pe alti de hotie cautind doar cearta fara sa fi adus nici un fel de aport la imbunatatirea subiectului... zau

Beju nu l-a suferit pe dumitru de mult atunci dupa ce dreku a mai venit aici??   Din cate am intales eu el a emigrat de pe alt forum ! Daca ne uitam si acolo oare de ce?  sugubat sugubat Omu e bun ! sa stea in banca lui daca nu vre sa ne zica si nou ( si toata lumea e fericita)
Cum era daca nu venea beju ( eu tot timpu ma gandesc si daca nu se  intampla) ? Era la fel din ce a postat el aici nu cred ca a invatzat  nimeni nimik , dar de certat o gramada credca cel putin 6 pagini din constructie te voblere .... v1 e numai cu certa  Wink
(Noi) cei vechi pe acest forum aici ma refer la mark  gene radu dumitru sunt printre cei mai vechi si am aparut eu si multi alti pana le beju hell cluster  ( nu am nimik  cu nici unu din cei 3 mentionati) . bun pana nu au aparut ei toti ne-am intales ca fartii si am fost ca o famile  Rinjet ziceti ca nu a fost asa?
Dar dupa ce aparut beju multe relati de prietenie s-au ca-m spart ! Si normal ca la acuzele lui beju asupra lui mark prieteni acestuia ai rectionat ca si cum rectioneaza acum prieteni lui  beju ! Forumu asta e impartit in fel de feluri de  gastii ca sa folosesc un limbaj urban ! Si aceste gasti dau un razboaie intre ele exact ca galeriile a doua echipe  Rinjet Cam asa sta treaba peaici din punctu meu de vedere Rinjet

Poate ca si eu am avut unele certuri si contaradicti in trecutu apropiat pana am relizat ca e de gasca ! 
Pe aici exista  fel de fel de oamni :
Cei care nu se pot abtine gen Dumitru , Eu , beju etc.
Cei modesti : Gene Radu
Si cei care privesc din exterior si nu se murdaresc : Scooby Old_radu , horsu etc

Cear fi sa ingropam sacurea si sa mergem mai departe ?!  Sau voi vreti sa va dati in cap treaba vostra !! Erau niste versuri care vi se potrivesc ,, putem sa discutam elevat sau sa ne dam in cap , nici una nu pare prea indicat ''  ( eu ascul foarte mult hip hap da asta-i alta poveste)

Acum parca o sa vad ca cineva o sa zica ca bat campi dar am simtit nevoia sa scriu aceste randuri!!!

Cu stima ,
         Ovi_666

P.S pt cei doritori   pe cand se desgheata de tot va  astept pe sacalaia la o stiuca ( mai fur experienta de la voi)  Tongue
Memorat

Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #177 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 20:11:02 »

ma hell, aci is bineveniti toti , constructiv no sa fie niciodata un topic dasta, decat la ce materiale si metode se folosesc, asa ca nu mai trage cu constructivu , iote poate dumitru vrea sa afle una alta, poate nu face el, poate face fratele lui care n'are calc si ii povesteste el ce zic fraerii de pe aci  Risete

si apoi daca face caterinca, o face ca ie unii ca noi care sar de cur in sus si ii distractiv sai vezi cum o fac  Risete noi il hranim, ignoral si va fugi de pe aci, desi gaseste el motiv si intro litera daca o pui intrun post ca sa te atzatze Risete
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #178 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 20:14:57 »

Citat
da ma numele celor care au facut mishto de beju cand a venit el sa ridice stacheta
TU! tocmai TU!
Citat
io nu-mi aduc aminte ca beju sa fi venit cu ceva din care sa ramanem muti si fara suflare si apoi sa se si faca misto de el
Mdea.....iara o iei pe ulei aici

Citat
iar daca ai aceasta atitudine secretoasa ori te dai mare ca stii si nu stii ori stii si nu vrei sa spui sa nu cumva sa invete si altii sa faca voblere! daca nu vrei sa spui atunci e mai grav si o sa rugam administratorii siteului sa faca pentru tine o sectiune de poze in care sa ti se admire creatiile !

Verificami ultimele postari...si vei vedea  Risete sau iara dai cu paru asa k vrei tu Suparat

Citat
mai bine ca ii explici tu lui horsu pe privat ca sa nu cumva sa realizeze cineva ca bati campii

Consider k Horsu este cu adevarat interesat din moment ce a luat initiativa si m-a contactat pe privat

Citat
adik deja esti mentor ?? pai atunci invata-ne tati si spunem sarumanusitele tale de cioplitor !
mentor??? nici gand si sa il vad pe ala care a zis k sunt mentor unu singur dintre toti care facem voblere.
Din nou dai cu paru k doar asa vrei tu Risete
Memorat

C&R
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #179 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 20:20:06 »

ba ovi, io nu tiam zis tie nimica si tiam luat apararea de vro 2 ori cand bateau toti aia de tine, stai ba in banca ta si veziti de ale tale daca nu te duce tigla, nu te mai baga tu unde esti habarnist total si nu mai trage concluzii dupa gaura din cap, sper sa intelegi bine ca nu ma repet , nu a emigrat nimeni de nicaeri si nu mai zai tu cui sa stea in banca cui si ce sa zica si nu mai vorbi cai forumu tau ca tu nai nici un an de forumuri si inca invatai alfabetu cand io si beju si altii de pe aci postau pe 10 forumuri

ba ce ma enervat asta, incredibil
Memorat

Pagini: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.057 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 18 Iulie 2018, 00:03:34
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.