Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 09:21:53 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 231   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante - v2  (Citit de 2164069 ori)
0 Utilizatori și 3 Vizitatori pe acest subiect.
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #200 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 22:49:32 »

cu o parte sunt si eu de acord cu gene , cu cealalta ma abtin de la comentarii . de ce vrei sa emigrezi gene ? pt ca traiesti in romania si asta iti ocupa tot timpul ? Rinjet
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #201 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 23:10:06 »

deci io am avut tot felul de "relatii" anterioare si cu altii spre exmplu pikeman, emthy si cu old radu pe alt sait nu doar cu beju... si nu poate nimeni zice ca am intins prea tare coarda cu astialalti ... pt ca au fo baieti mishto aici nu ca beju  ! iar spre exemplu cu pikeman ne mai ciondanim noi fratilor dar nu punem la suflet nici unu ba din contra ne distram pe mess... sa va zica el...
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #202 : Vineri 30 Ianuarie 2009, 23:53:01 »

drept ii , chiar distractiv Dumitru mai ales pe mess Bere lasa bre ca altii is ranchiunosi si pe mess, doara nu crezi ca is toti ca noi  Risete mai is si daia de iti zic sar'mana colo si te impusca ici, sau nu zic sar'mana deloc  Tac
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
scooby
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #203 : Sâmbătă 31 Ianuarie 2009, 00:12:00 »

Iata ce am mai produs in ultimele zile :

Toate floating , bataie marunta si deasa , cam toate 4 cm lungime, si ceea ce este cel mai important ca ele au fost produse "in orb" ca za zic asa bazandu-ma pe experienta de la primul lot. Testarea in apa s-a facut cand erau gata 100%.

Si ca de obicei , in final va prezint si "din episodul viitor" cu mentiunea ca cele mici din compartimentul de jos ( 60 la numar) sunt de vreo 7 forme ,au 2-3 cm si grosime de 5-7 mm.

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

* IMG_0688_resize.JPG (111.11 KB, 800x600 - văzut 372 ori.)
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #204 : Sâmbătă 31 Ianuarie 2009, 09:00:27 »

Citat
Si ca de obicei , in final va prezint si "din episodul viitor" cu mentiunea ca cele mici din compartimentul de jos ( 60 la numar) sunt de vreo 7 forme ,au 2-3 cm si grosime de 5-7 mm.

mai scooby...da chiar cioplesti!!! Aplauze    de acum incolo iti urez spor la lestat,armat si vopsit! Risete
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #205 : Sâmbătă 31 Ianuarie 2009, 09:54:45 »

@ scooby...

Aplauze Aplauze Aplauze
si o intrebare:ochetul abdominal il pozitionezi "aleatoriu" sau in functie de...?

SPOR !...la cioplit.
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #206 : Sâmbătă 31 Ianuarie 2009, 13:42:21 »

@ ALL

eu am precizat ca accept scuzele lui pike si mi-am cerut si eu scuze la randul meu; pe privat i-am cerut scuze lui hell ca l-am facut pardaian si ca e cainele lui Pike si Beju

I-am explicat de asemenea lui pike ce inseamna a copia;
daca a te inspira dintr-un voblere inseamna a copia inseamna ca lumea e plina de copiatori;

paternurile lui dady le regasiti pe sute de voblere! uitati-va pe tackle underground sau alte sute de siteuri  si  veti observa ;

sa copiezi forma Cum? pai dady are zeci de forme care zeci de forme le regasesti in alte cateva mii de voblere; ce am copiat deci ??

aaaa ochetul de pe spate ?? ok dar nu i-as spune copiat;

barbeta ?? sunt altii in romania asta care au reprodus acest tip de barbeta si sunt luati drept artisti!

lestarrea?? pai de unde sa stiu eu cum le lesteaza dady mai??

am luat fiecare lemn in parte, am vizualizat destinatia lui si l-am facut in consecinta! cei care au pescuit cu voblerele facute de mine nu mai pescuiesc cu altceva si sunt destui!

eu nu spun ca voblerele mele arata impecabil, ca sunt cele mai frumoase etc, dar eu am incercat de fiecare data sa patrund in esenta in dauna aspectului!

Cei cu care am discutat pe privat stiu ce intrebari le-au fost adresate si sugestiile date; nu am vrut decat sa fiu constructiv! 

cred ca am cateva proiecte care nu seamana cu nimik si pe acelea nu le voi pune si explica in conditiile actuale; cei care m-au acuzat de uratenia voblerelor le spun ca va veni si timpul cand voblerele mele vor arata impecabil, dar pana atunci pe plansa si pe balta cu rezultate!

de rezultate nu ma plang deloc , unii dintre voi ati vazut parte din rezultate

una peste alta: NU VOI MAI RASPUNDE NICIUNUI ATAC DE ACUM INCOLO, DAR II TRANSMIT DE ACUM UN MESAJ DE "DULCE ACRISOR" CELUI CARE MA VA ATACA .

HELL! MADAFACA HELL ?? CE VREI MA ?? NU AI LOC DE MINE?? VREI O CONFRUNTARE IN DIRECT PE O TEMA ANUME ?? SPUNE ! AM AUZIT CA BEJU DEJA A FACUT UN VOBLER CU OCHET PE SPATE Smiley) MADAFACA!  PE CINE L-A COPIAT ?? PE DADY SAU PE MINE ?? Smiley)
CE TOT IL PLANGI MA PE BEJU CA A PLECAT DE PE SITE DIN CAUZA MEA ?? AM IMPRESIA CA-TI TREBUIE O PASTILA DE MATURIZARE; WHAT A HELL!!

FIR INTINS TUTUROR SI ROG ADMINISTRATORUL SA MUTE TOTUL LA CAFENEA
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #207 : Sâmbătă 31 Ianuarie 2009, 15:08:34 »

Roll Eyes here we go again Roll Eyes

Roll Eyes and again... and again Roll Eyes when will it stop, nobody knows!
Memorat
HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Sibiu

« Răspunde #208 : Sâmbătă 31 Ianuarie 2009, 17:33:40 »

@twain asi putea sa iti inchid gura cu un simplu.....dar nu meriti..eu renunt sa ma mai cert cu tine...se pare k neuronul tau este cu mos craciun plecat....
« Ultima modificare: Sâmbătă 31 Ianuarie 2009, 17:40:46 de către HellRAISER » Memorat

C&R
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #209 : Sâmbătă 31 Ianuarie 2009, 19:50:23 »

ma capitolu deju beju e expirat complect !  e     gooon ! bai bai !

iar hell sau altii care incearca anapoda sa il reinvie... nu fac altceva decit sa caute cearta ! zau asa suna ! mai ghine lasatio moarta in papushoi fratilor !  Smiley

hell ... eu ... sau mai degraba noi....  n-avem nik cu tine...

tu vrei sa te joci cu noi sau nu ?  Smiley Wink Rinjet Risete

..................................................

ma uitam la Rapala X-Rap Walk... pai e fix la fel X-Rapul dar fara barbeta... covenient nu ?

ee si mo palit si pe mine entuziasmul experimentelor...

numa ca io putoare cum sint ... si avind vo dooi pestisori am zis ca nu mai fac altii si doar modific pe aia de-i am...

am luat un super shad rap rapala culoare ... ghibort ca am noi vo dooi ...  Rinjet si i-am polizat barbeta ...  si kanci nu mere ca un x -rap Walk ! bagameash !

kanci nu mere ca un slider chit ca l-am  jonglat din ochiet...

cre ca-i fuuuuut o lestare cu un holsurub aŽ la dumitru...

sau are cineva o idee mai buna ?  Rinjet
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #210 : Sâmbătă 31 Ianuarie 2009, 19:55:25 »

Risete nu am inteles aprope nimik din ce ai zis da na ma mai chiorasc

daca is din balsa sau plastic dc nu-i lestez in modu clasic?
Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #211 : Sâmbătă 31 Ianuarie 2009, 20:43:28 »

ma Ovi... e bine daca arunci o privire la modele si marimile de care pomenesc io..  dar aia nu te ajuta daca nu ai fix de alea si nu incerci ce zic io... evident intrebarea mea despre comportamentul unui vobler clasic fara barbeta aferenta poate dezorienta pe multi... ia sa vedem cine l-ar face sa functioneze fara barbeta pe un super shad rap de 14 cm 45 gr
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #212 : Sâmbătă 31 Ianuarie 2009, 20:44:43 »

ma uitam la Rapala X-Rap Walk... pai e fix la fel X-Rapul dar fara barbeta... covenient nu ?

ee si mo palit si pe mine entuziasmul experimentelor...

numa ca io putoare cum sint ... si avind vo dooi pestisori am zis ca nu mai fac altii si doar modific pe aia de-i am...

am luat un super shad rap rapala culoare ... ghibort ca am noi vo dooi ...  Rinjet si i-am polizat barbeta ...  si kanci nu mere ca un x -rap Walk ! bagameash !

kanci nu mere ca un slider chit ca l-am  jonglat din ochiet...

cre ca-i fuuuuut o lestare cu un holsurub aŽ la dumitru...

sau are cineva o idee mai buna ?  Rinjet
-pai degeaba i-ai dat u barbeta jos, normal ca nu merge... walkul e lestat pe spate ptr a sta cu botul ridicat in sus, iar super shad rap-ul are alt fel de lest.. mai pe burat banuiesc si sta altcumva pe apa
-acuma.. dak vrei sa-l faci sa mearga ca un walk.. trebuie lestat si asta pe spate, dar problema e cum ca deja are lest pe burta sau unde o avea... asa ca dak vei pune alt lest va fii prea greu... ciudatata treaba, ca sa umblii la el pe interior strici toata treaba, poate mai vine careva cu sugestii
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #213 : Sâmbătă 31 Ianuarie 2009, 21:02:19 »

tu doar banuiesti... dar sti cum sta pe apa ? orizontal de parca sta pe linia de mijloc....

nu tre neaparat lestat pe spate ca sa stea de bot in sus... ajunge in cazul asta daca indoi ochietul in jos... am testat aia ! parol ! e fix ca la musca...

la unu plutitor... nu poti adauga prea mult lest ...  Risete sau cel putin cind studiam profund abisurile marii baltice le tunam holsuruburi pe burta la toate de nu se videau... gen... gaura... lichici ... holsurub cu cap mare ca pt tabla pi casa... fara numar coane ... aia e lestare a la Ž dumitru...
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #214 : Sâmbătă 31 Ianuarie 2009, 21:08:33 »

ete ce-am gasit, ca sa nu zici ca banuiesc prost, acuma iti zic ca sunt sigur Tongue
-eu totusi zic ca sa mearga ca un walk the dog trebuie sa-i ridici botul afara din apa...

* X-ray_Rapala_Super_Shad_Rap_14cm.jpg (20.69 KB, 600x285 - văzut 325 ori.)
« Ultima modificare: Sâmbătă 31 Ianuarie 2009, 21:10:20 de către Horsu » Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #215 : Sâmbătă 31 Ianuarie 2009, 21:21:40 »

si io iti zic ca daca oxervi toate walke-rule... au ochietul indoit in jos ... sub filamentul apei ... nu in sus cum spui tu ca ar trebuii sa fie... lestindul pe spate ... sau ochiet montat sub bot de regula... dar deh ... vorba lu hell ... ce cunosc io despre pestisori ?  Risete
« Ultima modificare: Sâmbătă 31 Ianuarie 2009, 21:24:31 de către dumitru » Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #216 : Sâmbătă 31 Ianuarie 2009, 21:24:47 »

da, stiu ce vrei sa zici.. dar aia o rezolvi in 2sec cu un patent.. eu vorbeam de lest unde e mai greu de realizat modificarile.. la ochet nu am spus nimik de modificari vazand ca stii deja despre ce e vb Wink e adevarat si ce zici u de ochet.. dar lestul..
-eu sunt convins ca dak indoi doar ochetul in jos cum spui u si nu faci modificari la lest sigur nu va merge... acuma nu stiu ce forma o avea super shadul fata de walk sa nu trebuiasca facute modificari si acolo.. dar deh
« Ultima modificare: Sâmbătă 31 Ianuarie 2009, 21:27:09 de către Horsu » Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #217 : Sâmbătă 31 Ianuarie 2009, 21:31:16 »

pai nah ? vrei poze ? am si de alea si de alea ... ce culori vrei in poze ? Rinjet

ala polizat e culoare ghibort cum am zis... dar la cererea spectatorilor mai polizez vo doo... ca are balta peste... Wink

iar lestarea... nu te gindii ! iti zic nu tre sa fie bibelou ca sa fie functionabil si in cazul asta...  holsurubu e sfint  !
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #218 : Sâmbătă 31 Ianuarie 2009, 21:31:29 »

-ma refer la un lest asemanator ca la popperul asta care functioneaza pe acelasi principiu
-nu am zis nimik de bibelou, vorbeam de-al face sa functioneze dupa cum ne-am dorii.. acu nah, dak u stii ca cu un holsurub rezolvi probelma.. da-i bice! sa ne anunti ce rezultat ai obtinut sugubat

* image024.jpg (6.85 KB, 423x278 - văzut 293 ori.)
« Ultima modificare: Sâmbătă 31 Ianuarie 2009, 21:33:46 de către Horsu » Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #219 : Sâmbătă 31 Ianuarie 2009, 21:36:59 »

va fac poze... cu lestari a la dumitru... daca asta vrei... dar nu promit caŽs in raze X cum ai facut tu la radiografie ...   Risete
Memorat
Pagini: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 231   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.046 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 11:32:16
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.